Προς το περιεχόμενο

Πειρατείας Υμνος - Τελος ;


markellos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για δείτε τι λένε σχετικά ο κύριος David Byrne και η κυρία Courtney Love, εξέχουσες προσωπικότητες του χώρου.

 

Βέβαια, κανείς από τους δύο (ούτε κανείς άλλος υποθέτω) δεν λεει ότι οι μουσικοί δεν πρέπει να αμείβονται, λένε σαφώς όμως ότι δεν υπάρχει λόγος πλέον να πληρώνουμε τα κερατιάτικα των εταιρειών.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 153
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eyeprotocol, οι καλλιτεχνες παιρνουν τοοοσο μεγαλο μεριδιο απο τη πωληση CD? Γιατι εγω εχω ακουσει για κατι ποσοστα "πεινας" απο τους μεγαλοκαρχαριες που περιγραφω. :-\

 

Επισης, ειναι ή δεν ειναι αληθεια πως ολοι ζουν απο τα live? ::)

 

Τελος, οταν ο Prince εβγαλε δωρεαν το CD του, αποφευγοντας τους "μεγαλοκαρχαριες παραγωγους", εκανε κατι λαθος; Μην πω για τους Radiohead που κυριολεκτικα μοιρασαν το CD τους μεσω διαδικτυου δωρεαν. 8)

 

Μηπως, ολοι αυτοι εχουν παρει λαθος μονοπατι, ή καταλαβαν πως διεθνως τοσο καιρο ολοι αυτοι που ουρλιαζουν κατα της πειρατειας, ειναι μονο αυτοι που καρπωνονται τη μεριδα του λεοντος και οχι οι μικροι και ποταποι μουσικοι που συμμετεχουν στην παραγωγη;

 

Λεω..μηπως... ::)

 

Και τελοσπαντων, το να αγορασεις ενα CD κατευθειαν απο τον ιδιο τον καλλιτεχνη ειναι πολυ καλυτερο απο το να πας και να επενδυσεις ολο το δισκογραφικο συστημα μεσω του δισκαδικου..Σαφως πολυ καλυτερο, οταν το δισκαδικο για πανω απο 20 χρονια αποζυμουσε το πορτοφολι μας και τωρα ξαφνικα κλαιγεται για χαμηλες πωλησεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eyeprotocol, οι καλλιτεχνες παιρνουν τοοοσο μεγαλο μεριδιο απο τη πωληση CD? Γιατι εγω εχω ακουσει για κατι ποσοστα "πεινας" απο τους μεγαλοκαρχαριες που περιγραφω. :-\

 

Επισης, ειναι ή δεν ειναι αληθεια πως ολοι ζουν απο τα live? ::)

 

 

 

Οι καλλιτέχνες των οποίων  η μουσική ακούγεται

παίρνουν μεγάλα ποσά από την ΑΕΠΙ,

η οποία εισπράττει πλέον γερά ποσά από όλα τα καταστήματα … 

και τα καταστήματα τα εισπράττουν από εμέναν.

 

Οι υπόλοιποι μουσικοί (οργανοπαίκτες κλπ) εισπράττουν

και τα λεγόμενα συγγενικά δικαιώματα κλπ. ;)

 

Με λίγα λόγια, τους καλλιτέχνες τους πληρώνω κάθε φορά που αγοράζω

παπούτσια, ρούχα, είδη τροφίμων από τα superMarkets,

όταν πάω καφετέρια ή μπαράκι, ταβέρνα κλπ.

 

Και όχι μόνον τους πληρώνω,

αλλά τις περισσότερες φορές πληρώνω αυτούς που τους σιχαίνομαι,

ενώ ταυτόχρονα η μουσική τους με ενοχλεί αφάνταστα.

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα παρατράγουδα της Πάνια, όλοι έχουμε χαμογελάσει μαλακωδώς. Πείτε ότι αύριο βγαίνει ένα cd με τα best of. Πόσοι θα πάνε να το αγοράσουν; Εγώ λέω ελάχιστοι...

 

Όσον αφορά στη μουσική, ο κόσμος προτιμά να κατεβάζει παρά να αγοράζει διότι, όσο και αν επιφανειακά διασκεδάζει,οριακά θεωρεί στο βάθος πραγματικά ευτελή, εφήμερη και ανάξια των είκοσι ευρώ, τη μαζική μουσική παραγωγή των ημερών μας, το μέγεθος της οποίας μάλιστα είναι αδύνατο αντικειμενικά, να το παρακολουθήσεις αγοράζοντας το.

 

Ειδικά αυτό το τελευταίο, νομίζω ότι είναι μια απλή αλήθεια η οποία εξηγεί και την άνθηση του παράνομου downloading.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι καλλιτέχνες των οποίων  η μουσική ακούγεται

παίρνουν μεγάλα ποσά από την ΑΕΠΙ,

η οποία εισπράττει πλέον γερά ποσά από όλα τα καταστήματα … 

και τα καταστήματα τα εισπράττουν από εμέναν.

 

Οι υπόλοιποι μουσικοί (οργανοπαίκτες κλπ) εισπράττουν

και τα λεγόμενα συγγενικά δικαιώματα κλπ. ;)

 

Με λίγα λόγια, τους καλλιτέχνες τους πληρώνω κάθε φορά που αγοράζω

παπούτσια, ρούχα, είδη τροφίμων από τα superMarkets,

όταν πάω καφετέρια ή μπαράκι, ταβέρνα κλπ.

 

Και όχι μόνον τους πληρώνω,

αλλά τις περισσότερες φορές πληρώνω αυτούς που τους σιχαίνομαι,

ενώ ταυτόχρονα η μουσική τους με ενοχλεί αφάνταστα.

 

 

+100000

 

Οχι όμως ότι από τις ζωντανές τους εμφανίσεις ότι παίρνουν ψίχουλα αλλά λέμε τώρα. Γιατί στο live είτε μαγαζί είτε συναυλία αν κάτι δεν σου αρέσει δεν πάς με τους άλλους όμως της ΑΕΠΙ τί γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για να καταλάβω..... από όλους του άμεσους και έμμεσους φόρους που πληρώνουμε το κομματάκι της ΑΕΠΙ σας πείραξε? Την περασμένη βδομάδα πήγα στην εφορία και πλήρωσα όσαν χρειαζόταν για να έχει συνολικά παρακρατηθεί ένα μεγάλο ποσοστό του εισοδήματός μου. Και επειδή το υπόλοιπο το ξόδεψα (το χρόνο που πέρασε), το 19% πήγε στο κράτος ΑΜΕΣΑ μέσω του ΦΠΑ. Και από τα υπόλοιπα, ένα ποσοστό (ας πούμε άλλα 30%) πήγε πάλι στο κράτος μέσω του φόρου εισοδήματος των εμπόρων, μαγαζιών κλπ.  

 

Και σκεπτόμενος ότι όλα αυτά θα τα αξιοποιήσει το ένδοξο Ελληνικό δημόσιο σε στρατιωτικές δαπάνες, αργόμισθους και σε ηλήθιες κοστολογήσεις άσκοπων δημόσιων έργων,  δεν μπορώ πια να μισήσω το 10ευρο (μήπως είναι και λιγότερο?) που θα μου επιμεριστεί από τις καφετέριες για την ΑΕΠΙ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες, να ξεκαθαρίσουμε λίγο κάτι; Άλλο ένας καλλιτέχνης (αναφέρθηκε ο Prince) να διαθέσει τη δουλειά του online (καλά κάνει, δεν έχει λόγο να βάζει μια εταιρία να πάρει λεφτά από τη δουλειά του) και άλλο μια εταιρία να έχει σκάσει ένα σωρό λεφτά για να αγοράσει αυτή τη δουλειά και μετά εμείς να την παίρνουμε δωρεάν. Άλλο να πούμε ότι είναι κρίμα μια εταιρία να παίρνει το 90% των χρημάτων ενός cd και άρα οι καλλιτέχνες καλά θα κάνουν να το διανέμουν μόνοι τους και άλλο να πούμε ότι είναι σωστό να κλέβουμε αυτή την εταιρία για τους παραπάνω λόγους. Με λίγα λόγια, άλλο να πούμε ότι είναι καλύτερα να αγοράζουμε απευθείας από τον παραγωγό για να μην τρώνε τα λεφτά οι μεσάζωντες και άλλο να πάμε να ξαφρίσουμε ένα μανάβικο επειδή είναι μεσάζων ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω..... από όλους του άμεσους και έμμεσους φόρους που πληρώνουμε το κομματάκι της ΑΕΠΙ σας πείραξε? Την περασμένη βδομάδα πήγα στην εφορία και πλήρωσα όσαν χρειαζόταν για να έχει συνολικά παρακρατηθεί ένα μεγάλο ποσοστό του εισοδήματός μου. Και επειδή το υπόλοιπο το ξόδεψα (το χρόνο που πέρασε), το 19% πήγε στο κράτος ΑΜΕΣΑ μέσω του ΦΠΑ. Και από τα υπόλοιπα, ένα ποσοστό (ας πούμε άλλα 30%) πήγε πάλι στο κράτος μέσω του φόρου εισοδήματος των εμπόρων, μαγαζιών κλπ. 

 

Και σκεπτόμενος ότι όλα αυτά θα τα αξιοποιήσει το ένδοξο Ελληνικό δημόσιο σε στρατιωτικές δαπάνες, αργόμισθους και σε ηλήθιες κοστολογήσεις άσκοπων δημόσιων έργων,  δεν μπορώ πια να μισήσω το 10ευρο (μήπως είναι και λιγότερο?) που θα μου επιμεριστεί από τις καφετέριες για την ΑΕΠΙ. 

 

Εγώ δεν είπα ότι με πείραξε, είπα ότι τελικά τους πληρώνω. !!!

Από την άλλη, αυτό που είπε ο wasted

 

τη μαζική μουσική παραγωγή των ημερών μας' date=' το μέγεθος της οποίας μάλιστα είναι αδύνατο αντικειμενικά, να το παρακολουθήσεις αγοράζοντας το.[/quote']

 

είναι πολύ σοφό.

 

Ψάχνοντας για κάτι καλό στην  μουσική,έχω κατεβάσειτόνους μπ3

τα οποία μετά από δευτερόλεπτα τα έκανα Delete

και μάλιστα χτυπώντας το πλήκτρο με μανία. ;D 

 

Παλιά όταν κάποιος έλεγε ή έγραφε κάτι καλό για κάποιον καλλιτέχνη

έπρεπε τελικά να αγοράσω 2-3 CD του

για να καταλάβω αν μου αρέσει και μένα.

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια, άλλο να πούμε ότι είναι καλύτερα να αγοράζουμε απευθείας από τον παραγωγό για να μην τρώνε τα λεφτά οι μεσάζωντες και άλλο να πάμε να ξαφρίσουμε ένα μανάβικο επειδή είναι μεσάζων ;)

 

Έχεις μπερδευτεί.  ::)

Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

 

Αν ξαφρίσεις έναν μανάβη, του έχεις πάρει αντικείμενα (υπεξαίρεση )

τα οποία έχει ο ίδιος πληρώσει.

 

Αν κατεβάσεις κάποιο μπ3 μόνον και μόνον επειδή είναι τσάμπα,

και το οποίο ούτως ή άλλως δεν ήσουν διατεθειμένος να αγοράσεις,

ο μουσικομανάβης σε τι ζημιώθηκε;  ???

 

Σήμερα ο κάθε πιτσιρικάς μπορεί να έχει 10.000 μπ3 στον δίσκο του,

αλλά παλαιότερα κάθε σπίτι πλήρωνε την μουσική

δεν είχε περισσότερους από 20 δίσκους.

Γιατί σήμερα δηλαδή να έχει περισσότερους;

 

Σήμερα οι δισκογραφικές νομίζουν πως η κρίση οφείλεται στο "κατέβασμα",

αλλά νομίζω πως οφείλεται στο γεγονός πως όλος ο κόσμος

είναι καταχρεωμένος στις τράπεζες.  >:(

 

Έρχονται οι πελάτες μου στο μαγαζί μου, με κάτι αυτοκίνητα των 50.000 € (αγορασμένο με δάνειο )

και μετά δεν έχουν 50€ να αγοράσουν ένα ρούχο. ;D ;)

Τι σας κάνει να νομίζετε πως θα διαθέσουν 20€ για να αγοράσουν ένα CD της σειράς

των "The Μπούρδα Band" ?

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου