Προς το περιεχόμενο

Πειρατείας Υμνος - Τελος ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τραγούδι είναι προκλητικότατο, διότι - όπως και οι περισσότεροι από σας φαντάζομαι - δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ Napster, Audiogalaxy, Soulseek, Limewire και eMule, δεν γνωρίζω τη λέξη torrent και δεν έχω πάρει ποτέ cd/dvd από τους απεχθέστατους μαύρους. Όπως με έμαθε η μακαρίτισσα η γιαγιά μου, διαβάζω μουσικά περιοδικά και ακούω ράδιο - όπου οι καλλιτέχνες προωθούνται δημοκρατικότατα και μόνο βάσει της αξίας τους - και όταν πεισθώ από την καλή κριτική για ένα cd ξημεροβραδιάζομαι έξω από το τοπικό δισκοπωλείο περιμένοντας με λαχτάρα να έρθει. Πιστεύω ότι ο markellos πρέπει να γίνει ...banned διότι διαφθείρει τους νέους με το ανήθικο μανιφέστο του.  :o :o

 

Σοβαρά τώρα, παρότι το θέμα της πειρατείας είναι όντως μεγάλο, δεν νομίζω ότι ο χαβαλές του markellου έχει σοβαρές προθέσεις και κοινωνικοοικονομικές προεκτάσεις. Καθόμαστε ποτέ να αναλύσουμε τους στίχους του Πανούση;  ???

 

Και, πράγματι, ένα track με κιθάρα θα κόλλαγε πολύ...

 

Ρεεεε νόμιζα ότι μιλουσες σοβαρά στην αρχή  :D Και λέω "που τον βρήκαμε τουτον ρε?"....  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 153
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε που χαίρομαι πολύ που επέλεξες να συζητήσεις αντί να σηκώνεις jpg :) σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και για τα σχόλιά σου που τα παίρνω αφορμή για να σκεφτώ.

 

Προσωπικά δεν με ενοχλεί περισσότερο η πειρατεία από τους κάφρους, ατάλαντους, αυτοκαταστροφικούς και άμουσους δήθεν μαρκετίστες που χρησιμοποιούν τη δουλειά μας με τον άθλιο τρόπο που το μικροσκοπικό και βυθισμένο στο αλκοόλ μυαλό τους ορίζει.

 

Συμφωνώ απόλυτα! Πρέπει όλοι να πληρώνονται για όσα παράγουν!!!

Που βλέπεις όμως να συμβαίνει αυτό?

Πως να πεισεις τον ανθρωπάκο που δουλεύει 12 ώρες και παίρνει 450€ ότι πρέπει να αγοράσει το CD του προνομιούχου 'Ελληνα καλλιτέχνη (και με τα σημερινά δεδομένα σε ενα κόσμο καταπίεσης ακόμα και πολέμων ΕΙΝΑΙ προνομιούχος μη λέμε ότι θέμε, όπως εξάλλου κάθε άνθρωπος που μπορεί και ζει από την αγαπημένη του ενασχόληση).

 

Αν οι 8 σου λέξεις έλυναν το πρόβλημα, τότε θα είχε ήδη λυθει.

 

Αφού ενοχλησε και για να το διασκεδάσουμε λίγο, έκανα μια μικρή διόρθωση, (το έκανα με πολύ καλή διάθεση) ελπίζω να μη το παρεις άσχημα.

 

http://www.markellos.gr/files/Markellos.gr-peirateias_ymnos_alt.mp3

 

Είμαι γραφίστας και μουσικός και αλίμονο αν δεν σεβόμουν το πνευματικό έργο μου και του καθενός. Αλλά πως να το κάνουμε, δεν μας φταίει η πειρατεία, πόσο μάλλον τα τραγούδια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε που χαίρομαι πολύ που επέλεξες να συζητήσεις αντί να σηκώνεις jpg :)

 

Πάντως (έτσι για να δεις πόσο δίκιο έχω) η συγκεκριμένη εικόνα που (κακώς) ανέβασα και (καλώς) σε ενόχλησε είναι ΕΠΙΣΗΣ από "σατιρική" εκπομπή στην Αγγλία. Αλλά βλέπεις ότι άλλο η (πραγματική ή ψεύτικη) σάτιρα και άλλο πράγμα η ουσία και η αισθητική.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε που χαίρομαι πολύ που επέλεξες να συζητήσεις αντί να σηκώνεις jpg :)

 

Πάντως (έτσι για να δεις πόσο δίκιο έχω) η συγκεκριμένη εικόνα που (κακώς) ανέβασα και (καλώς) σε ενόχλησε είναι ΕΠΙΣΗΣ από "σατιρική" εκπομπή στην Αγγλία. Αλλά βλέπεις ότι άλλο η (πραγματική ή ψεύτικη) σάτιρα και άλλο πράγμα η ουσία και η αισθητική.

 

Δεν με ενόχλησε. Το δέχομαι. Απλά χαίρομαι που επέλεξες και εσύ το διάλογο.

Έχω μεγαλώσει με Pythons μάλλον έτσι θα ήθελα να και πεθάνω.

It was a "Lets make an argument" time. O terry θα άρχιζε να μιλάει και στο τέλος αν δεν έβγαζε άκρη θα ανέβαζε το jpg. Τωρα, ναι, μπορείς να το ανεβάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως Μάρκελλε το κομμάτι σου είναι κολλητικό. Τώρα έπιασα λίγο την ακουστική και όλο αυτό παίζω. Ειδικά το λυρικό ρεφρέν είναι όλα τα λεφτά... ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σκοτώθηκαν, φυλακίστηκαν, εξορίστηκαν, καταγγέλθηκαν τόσοι και τόσοι άνθρωποι για να έρθουμε εμείς σήμερα να αφαιρέσουμε από τον εργαζόμενο την αμοιβή του για το ότι εργάζεται, καταλαβετέ το αυτό.

 

Ε, δεν αντέχω άλλο.

Θα το ρίξω το spam μου...  ;D

 

"Λευτεριά στους προλετάριους κάτοχους της Sony και όλων των δισκογραφικών"

 

Σατιρική (μιας και είναι και της μόδας η λέξη) νύξη χωρίς όμως κακή προϋπόθεση, έτσι eye...;  ;D

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλετε να το κάνουμε παραγωγή? Μπορεί να μπει ενας πρόλογος ότι "όλοι οι συντελεστές είναι κατά της πειρατείας" και ότι το παρόν έργο "δεν εκφράζει τις απόψεις των δημιουργών" του. Όποιος ενδιαφέρεται να γράψει ντραμάκια ή κιθαρόνια ας μου στείλει PM. To βλέπω κάπως british το style.

 

Και ξέρετε κάτι? Η λέξη "Πειρατεία" δεν είναι σωστή. Πειρατής είναι αυτός που κάθεται στο γεφύρι και δεν σε αφήνει να περάσεις αν δε του τα σκάσεις. Η ο άλλος που σε σταμάταγε με τα κανόνια του και σε ξάφριζε μεσοπέλαγα. "Πειρατεία" με την απόλυτη έννοια της λέξης κάνει μόνο το κράτος. Για όλα τα άλλα μπορούμε να επιλέξουμε, για αυτά που πληρώνουμε στους νταβατζήδες μας, όχι. Με πιάσαν τα κομμιουνιστικά μου όπως θα έλεγε και ο Μεγας Λιακό.

 

Ασχετο: Ζητώ να βρώ κάποιον να ενώσουμε τις δυνάμεις μας που να μπορεί να περνά φυσικά drums ή και κιθάρες σε wav και να δουλεύουμε γενικά για αρχή ιντερνετικώς. Σοβαρές προτάσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eyeprotocol δεν θα διαφωνησω μαζι σου, ομως να σημειωσω πως κανεις δεν εξοριστηκε, βασανιστηκε, φυλακισθηκε και πεθανε, για να ερχονται οι μεγαλοκαρχαριες και να αδειαζουν τις τσεπες του κοσμακη που αναζηταει ενα CD για να περασει ευχαριστα τα 40 λεπτα που του προσφερονται...Να κοιταμε και λιγο την αλλη πλευρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλετε να το κάνουμε παραγωγή? Μπορεί να μπει ενας πρόλογος ότι "όλοι οι συντελεστές είναι κατά της πειρατείας" και ότι το παρόν έργο "δεν εκφράζει τις απόψεις των δημιουργών" του. Όποιος ενδιαφέρεται να γράψει ντραμάκια ή κιθαρόνια ας μου στείλει PM. To βλέπω κάπως british το style.

 

Άκυρο φιλαράκο.

Μόλις το κατοχύρωσα πνευματικά. Θα κυκλοφορήσει επίσημα σε 15μέρες στα κεντρικά δισκάδικα της γειτονιάς σας.

Όποιον πιάσω να το κατεβάζει σε mp3 την έχει πατήσει…

 

E... είπα να σαβουρέψω και άλλο το θέμα μας.  :P

Πάντως προσωπικά δεν πρόλαβα να το ακούσω το κομμάτι.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου