Προς το περιεχόμενο

Αισθητική καταγγελία κατά τραγουδοποιου...


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εντάξει ρε παιδιά, υπάρχει κανείς που ακούει Πλιάτσικα αναζητώντας προϊόντα ηχητικού ψαξίματος;

 

Ουφ, μόλις είδα Wow! λέω την κάτσαμε  ;D

 

Δίκιο έχεις...Απλά με πήρε ένας φίλος και μου λέει "ρε συ ένα κομματι του Πλιατσικα 

έχει τον ήχο από το synth σου."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά συμφωνώ με τον τίτλο του thread, αλλά μόνο ως προς την αισθητική της εισαγωγής του εν λόγω ήχου στο τραγούδι του Πλιάτσικα. Δεν έχει καμμία απολύτως συνάφεια το ένα με το άλλο - για αυτό κατά την γνώμη μου δεν δένει και σωστά. Για να δείτε μία πολύ *σωστότερη* και σαφώς πιο δεμένη χρήση του ίδιου ακριβώς preset (στην ίδια ακριβώς χρονική στιγμή! - 01:26 - λέτε σύμπτωση;;;;) μπορείτε να ακούσετε το Eppur Si Muove των Enigma (είναι το πρώτο track από το CD "A Posteriori"). Υπάρχει μία διαφορά βέβαια μεταξύ του Michel Cretu και του Πλιάτσικα, αλλά αυτό είναι έτερον εκάτερον.

 

Δεν είμαι διάφωνος ως προς την χρήση presets, εξάλλου είναι έτοιμοι ήχοι, κάποιοι από αυτούς είναι πολύ καλοί και δεν βλέπω γιατί πρέπει να απαγορεύεται η χρήση τους. Το γεγονός ότι είναι ο ήχος 01 παίζει κάποιο ρόλο αλλά όχι και τόσο σημαντικό. Ο Πλιάτσικας έχει ένα άλλοθι στην συγκεκριμένη περίπτωση γιατί δεν νομίζω να φημίζεται για τις συνθετικές του ικανότητες (τουλάχιστον ως προς την σύνθεση ήχων). Ο Cretu λιγότερο. Ακόμη λιγότερο ο Jarre και ο Vangelis, o Jarre έχει χρησιμοποιήσει αυτούσιους ήχους από αρκετά synthesizers (ο ήχος που κάνει μπαμ είναι ο synced ήχος στο Rendez Vous III, είναι νομίζω ο ήχος 54 από το Elka Synthex. Κάπου στα κιτάπια μου έχω και τον τύπο που το έφτιαξε). Τα ίδια ο Παπαθανασίου, αρκετούς preset ήχους από Korg T3, 01W, σε διάφορα CD, π.χ. στο Voices, Oceanic κ.λ.π.). Ο Jarre και ο Παπαθανασίου όμως (και τόσοι άλλοι) δεν έχουν ανάγκη να αποδείξουν αν ξέρουν να φτιάχνουν ήχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....

Εδώ άλλοι βάζoυν αυτούσια τα demo κομμάτια των synth!

 

Είμαι πολύ θλιμμένος με αυτό. Όλα αυτά που γίνονται στον κόσμο της μουσικής είναι άδικα. Που πηγαίνουμε τώρα? Πάμε να φέρουμε τα ξυράφια?

 

Το κομμάτι δεν το είχα ξανακούσει και με την πρώτη ακρόαση έχω την αίσθηση ότι μιλάμε για έναν πολύ κοινό ήχο που αντιπροσωπεύει ένα πολύ ασήμαντο ρόλο στο τραγούδι. (Για το οποίο δεν τρελλάθηκα κι όλας). Μήπως είναι υπερβολή να τον κράζουμε γι αυτό?  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[quote author=manosx link=topic=154092.msg179179#msg179179 Μήπως είναι υπερβολή να τον κράζουμε γι αυτό?  :)

 

Μπορεί..είναι όμως η συνολική του προσφορά στην τέχνη που μας συγκινεί και μας οδηγεί να του ψάλλουμε το ωσανα-τανετα νιατα2φορές....

 

Ιν γκρικ: κράζουμε την προχειρότητα στην αντιμετώπιση της αισθητικής μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα neeq... Έχεις δίκιο που εξοργίζεσαι με την προχειρότητα και το άρπα κόλλα του Πλιάτσικα (δεν περιμέναμε να χρησιμοποιείσει το 1ο preset ενός synth - αν είχα κ εγώ το V-Synth θα το έβαζα και εγώ γιατί ειναι πολύ ενδιαφέρον)

Το τι κάνει ο Πλιάτσικας είναι γνωστό εδώ και χρόνια, απο τότε που ήταν στους Πυξ-Λάξ. Αν εμένα με ενοχλεί κάτι στον Πλιάτσικα είναι ότι ο ίδιος δεν έχει εξελιχθεί καθόλου τόσα χρόνια στη δισκογραφία και στη σκηνή. Απο τότε που τον θυμάμαι τις ίδιες συγχορδίες γρατσουνάει, τα ίδια μοτίβα κλπ κλπ. Ούτε την τεχνική του στην κιθάρα δεν έχει βελτιώσει.

Το να εξοργίσεσαι όμως και να ανοίγεις ολόκληρο θέμα γι αυτόν με εφόρμή αυτό με το preset (δεν χρειαζότανε πίστεψε με. Μπορούσες απλά να πείς "ελάτε να βρίσουμε τον Πλιάτσικα") σε καθιστά κατώτερό του, χωρίς παρεξήγηση. Ο Πλιάτσικας τόσα χρόνια τρώει και ξανατρώει, έχει βγάλει φράγκα, έχει γίνει διάσημος δεν τον ενδιαφέρει ό,τι και να λέμε εμείς εδώ μέσα. Όλη η Ελλάδα θα τον ακούει μέχρι να πεθάνει και να μου το θυμηθείς ότι θα τον θάψουν με την Ελληνική σημαία στο φέρετρο.  :)

Θα μου πείς: "Με ενοχλεί που είναι γνωστός, αναγνωρίσιμος, και έχει επιβληθεί ενώ δεν το αξίζει"

Συμφωνώ και επαυξάνω, αλλα τι να κάνουμε που αυτή είναι η Ελλάδα?

Ευτυχώς πέρασαν οι εποχές που ο κόσμος στ χωριά άκουγε ό,τι έβαζαν τα κρατικά κανάλια στ ραδιο κ την τηλεόραση και πέραν απο αυτό δεν υπήρχε καμμία άλλη ενημέρωση. Σήμερα όποιος έχει ανοίξει το μυαλό του και ψάχνει κατι το διαφορετικό και το καλύτερο απο τον Πλιάτσικα που του πασσάρουν στην τηλεόραση, θα το βρεί πολύ εύκολα. Όποιος όμως είναι γκαγκά, θα το χάψει και θα ακούει Πλιάτσικα (και τον κάθε Πλιάτσικα) μέχρι να πεθάνει. Δεν υπάρχουν πλέον δικαιολογίες "πλύση εγκεφάλου" "διαφήμηση" "τηλεόραση = το μόνο μέσο".

Όποιος δεν είναι πρόβατο, θα προχωρήσει και θα βρεί το ποιοτικό ή αυτό που πραγματικά τον εκφράζει. Οι υπόλοιποι θα μείνουν στάσιμοι σε ότι τους πλασσάρεται και καλά να πάθουν δεν τους λυπάμαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;) ;)έτσι μπράβο!!!....σωστές κουβέντες...πολύ σωστές κουβέντες από τον lambrogg...έτσι είναι φίλε neeq...τι να κάνουμε;....τα ίδια γίνονται (και θα συνεχίσουν να γίνονται) με τον Χατζηγιάννη...τι να γίνει; κρίμα απλά κρίμα....

 

αλλά όσοι ανοιχτόμυαλοι αυτοί κληρονομίσουσιν την αληθινή μουσική...ΤΕΛΟΣ.... 8) 8)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάμπρο συμφωνούμε σε όλα. Δεν πάω να το παίξω ανώτερος από οποιονδήποτε Πλιάτσικα...Και όντως ίσως μια τέτοια επίθεση να είναι εκτός τόπου και χρόνου και χωρίς σκοπό...Έχεις δίκιο αν και τίποτα δεν είναι χωρίς συνέπειες...Το ότι εγώ την ψάχνω παραπάνω δε σημαίνει ότι δεν έχει συνέπειες στην ενασχόλησή μου με τη μουσική η προχειρότητα με την οποία την αντιμετωπίζουν οι ευρείας αποδοχής εκπρόσωποί της (άρα και αυτοί που τους δέχονται)..

 

FatalK ο καιρός γαρ εγγύς ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανω σ' όλα αυτά ένα μόνο έχω να ρωτήσω...

 

''Υπάρχουν χρυσόψαρα εδώ???''

 

Ανακαλύψαμε την Αμερική, αφηστε που απο τότε που βγήκε ο Χατζηγιάννης ολες οι γκομενες αυτον ακούνε και τον Πλιάτσικα η ''μαρμάγκα''!!!

Μην ασχοληθεί κανεις αλλο, τσαμπα ο κόπος!!!

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς ! Για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους, υπάρχει ένα μεγάλο κομμάτι Ελλήνων "καλιτεχνών" που άλλους εκφράζουν για Χ λόγους και άλλους τους σηκώνεται η τρίχα. Νομίζω ότι οι δεύτεροι δεν έχει νόημα να ασχολούνται με τους πρώτους γιατί είναι εντελώς διαφορετικά τα κριτήρια αξιολόγησης. Δεν το λέω με ελιτίστικη διάθεση, αλλά είναι προφανές το αισθητικό ατόπημα του Πλιάτσικα για τη 2η κατηγορία πάντα. Ομως όπως και κάποιος άλλος είπε, αυτός είναι ο Πλιάτσικας. Οσοι είναι (είμαστε) στην άλλη πλευρά ας ασχοληθούμε με αυτήν καλύτερα με θετική διάθεση. Καλή χρονιά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου