Προς το περιεχόμενο

Αισθητική καταγγελία κατά τραγουδοποιου...


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικα τραγικο!!!Αρε Ελλαδαρα........ >:( και εννοω το οτι εχουν το ιδιο preset και τα δυο τραγουδια!οχι το οτι ειναι το 1 preset απο το μηχανημα που αναφερετε(δεν με πολυ-πειραζει κι ολας :-X) Περισσοτερο με ενοχλει το οτι ολες οι ελληνικες """επιτυχιες""" που μας τα πριζουν στα ραδιοφωνα και τα μαγαζια,ανακαλυπτω συνεχως οτι ειναι απλες αντιγραφες και διασκευες ξενων τραγουδιων , χωρις να λενε οι καλιτεχνες και στα cd τους οτι ειναι διασκευες!!!! Απλως το κρατανε μυστικο ,και οποιος το ανακαλυψει....μπραβο του!

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά άλλο η απόλυτη έλλειψη εξέλιξης του Πλιάτσικα (την οποία θεωρώ τραγική επιλογή, αλλά φυσικά είναι από κάθε άποψη αποδεκτή) και άλλο το να παίρνεις έτοιμο όχι πχ. απλά έναν ήχο ενισχυτή, αλλά και ολόκληρη τη φράση που έχει παιχτεί με αυτόν τον ήχο. Δηλαδή έτοιμο εντελώς; Ηχογραφημένο από πριν; Όχι ότι δεν το κάνουν κι άλλοι βέβαια.... Εδώ ο Timbaland (που σας αρέσει δε σας αρέσει -εμένα μου αρέσει ;D- είναι Ο μεγαλύτερος παραγωγός για pop/dance/r'n'b τη σήμερον) έκλεψε ΣΤΕΓΝΑ ολόκληρο το backing synth στο "Do It" της Nelly Furtado.... Τι να πεις.... Ξεφτίλα κατά τη γνώμη μου. Και επαναλαμβάνω ότι δεν το λέω μόνο για τον Πλιάτσικα που μουσικά με ανατριχιάζει, το λέω και για άτομα που θεωρώ κορυφή στον τομέα τους.... Τι να πεις. Από την άλλη το να παίρνεις "samples" είναι συνηθισμένο πλέον.... Θα παραθέσω και αντίστοιχο παράδειγμα, από wikipedia, αναφέρεται στο τραγούδι "Don't Stop The Music" της Rihanna.... που όλο και κάπου θα το έχει πάρει το αυτί σας σε κανά ραδιόφωνο ή καμιά καφετέρια....:

 

"Don't Stop the Music" is a moderately fast dance groove composed in the key of A major.[4] The tempo is set in common time.[4] The song samples the Michael Jackson 1983 single "Wanna Be Startin' Somethin'", which also sampled the Manu Dibango 1972 single Soul Makossa, hence the "Mama-say, mama-sa, mama-coo-sa" that is interpolated in the bridge of the song. The Bloodhound Gang also used sample in their song "Mama Say".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τώρα (μετά το ποστ του GEOfx) κατάλαβα για ποιον ήχο μιλάμε. Κατά την προηγούμενη απάντησή μου νόμιζα ότι αναφέρεστε σ' εκείνο τον (πολύ κοινό) ήχο που ακούγεται αμέσως μετά, μαζί με την ακουστική κιθάρα.

 

Πράγματι.... αυτό, το θεωρώ κι εγώ πολύ ειδικό (και αναγνωρίσιμο) για να το χρησιμοποιήσει κανείς αυτούσιο.

Πόσο μάλλον να το χρησιμοποιήσουν δύο.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ερωτώ: το πήραν και οι δύο από την αρχική πηγή τουλάχιστον; Ή ο ένας το πήρε απ'τον άλλον που το είχε πάρει από την original πηγή;;  ;D ;D :o 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Βίσση σίγουρα από την αρχική πηγή..γιατί το έχει ολόκληρο...ο άλλος τώρα ποιος ξέρει...μπορεί να έκανε και σάτυρα στη Βίσση ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ...ή εγώ δεν πάω καλά ή κάτι δεν κατάλαβα καλά. Ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα;; Η χρησιμοποίηση ήχων από synth όπως είναι;;;;;  ??? :o Ας κάνει κάποιος explain γιατι ολόκληρο thread και δεν κατάλαβα αν όντως όλοι είναι κατά αυτού που νομίζω ότι κατάλαβα. Δηλαδή για ποιο λόγο ειναι λάθος κάποιος μουσικός να διαλέξει ενα preset για μία μελωδία που σύνθεσε ; Πρέπει δηλαδή να σπουδάσει και sampler και να μάθει να συνθέτει και να παραμορφώνει ήχους για να μην ανήκουν στην οικογένεια των Preset? Με ποια λογική αυτό αν επιτρέπεται; (2 επιχειρήματα έστω θα ήταν αρκετά, να έχουν αντικειμενική βαση αν ειναι εφικτό please). Επίσης ακόμα και στο δημιουργικό του θέματος να καταφύγουμε το οποίο δεν στέκει ουτως ή άλλος στην νορμαλ και κανονικότατη χρησιμοποιηση κάποιου preset ενός synth (όργανα ειναι με presets ακριβώς για να διαλέγεις τον ήχο που σου αρέσει), ακόμα και να οτ παραβλέψουμε αυτό και να πουμε οτι ειναι λάθος, ο πλιάτσικας ειναι εμποριο. you know? γιατί τον κρίνετε με ιδεολογο-δημιουργο-επαναστατο-ρομαντικά κριτήρια; Λίγο άτοπο.

Οπως και να χει αν οντως εχω καταλάβει καλά , έχω να πω ότι δεν υπάρχει καμία λογική στο να κρίνουμε την χρησιμοποίησει ενός preset ενός εμπορικού προιοντος από εναν εμπορικό καλλιτέχνη για εμπορικούς λόγους. Ουτε φυσικά θεωρείτε μείον ή κάτι τέτοιο επειδή δεν έκατσε να δημιουργήσει νεο δικό του ήχο περνόντας το μεσα απο ταλαντωτές.Αν δεν καταλαβα και λεω βλακειες τοση ωρα χιλια συγνώμη.  ???

Απο κει και περα κατι πραγματικά τραγικό που αξίζει κουβέντα είναι το μπουζουκι και η ακολουθία των νοτών που έχει ξεπατικωθεί σε όλα τα ελληνικά κομμάτια. Μιλάμε για ισοπέδωση copy paste συνθεσης και εξεφτελισμό του μπουζουκιού αλλά και αλλων πραγμάτων..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαρύγδουπες απαντήσεις, αλλά θα πω τα εξης:

 

1. Κακώς χρησιμοποιούν έτοιμα στοιχεία από τα προγράμματα και δεν βάζουν τον δικό τους χαρακτήρα, δεν "δημιουργούν" μουσική, μοναδική για κάθε τραγούδι που να πηγαίνουν αυτά με το τραγούδι και όχι το τραγούδι με αυτά...

2. Από την άλλη, ο σημερινός παραγωγός θέλει γρήγορα, πρόχειρα, εύκολα και απλά να φτιάξει μια λίστα με 10-12 τραγούδια και "και δεν μπα νά 'ναι (σαν το φρούτο ακούστηκε :D) από έτοιμες λούπες και wav αρχεία.

3. Και μετά πάει: δεν φταίνε αυτοί. Αφού ξέρουν πως τον κόσμο δεν τον ενδιαφέρει, ό,τι μ@^@κ!@ υπάρχει θα το φάει, τι τον νοίαζει η μικρή κοινωνία των μουσικών, παραγωγών κτλ και των μελών του ΝΟΙΖ ΤΙ θα πούν!! Κι εμείς στην θέση τους μπορεί τα ίδια να κάναμε  :-X

 

Αυτό που με εξοργίζει είναι να παίζεις ένα είδος μουσικής π.χ. ΗΙΡ ΗΟΡ και αντί να βγάλεις μια δική σου μελωδία έστω με έτοιμα synth, να παίρνεις την χιλιοπαιγμένη, σε χίλιους δίσκους βαλμένη, και 100000 φορές αγορασμένη από το κόσμο, του Reason μελωδία και πάνω σε αυτη -αυτούσια ούτε με μία παραλλαγή- να λές "κοιτάξτε τι ωραίο τραγουδάκι έβγαλα!!!)

 

(Σημ.: δεν έχω πρόβλημα με το ΗΙΡ ΗΟΡ, ως παράδειγμα το ανέφερα...)

 

Αύριο θα σας πώ ποιο ακριβώς τραγούδι είναι και αν έχετε Reason ποιά λούπα είναι (sorry)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tugito δε μιλάμε για ένα preset "Moogy bass, analog lead, soft pad"........Μιλάμε για ολόκληρη φράση με λέξεις και ρυθμό...το οποίο δεν το χρησιμοποιούν καν σαν layer..αυτούσιο ως εισαγωγή....ετοιματζίδικο ως εκεί που δεν πάει...

 

Και μάλιστα 2 τραγούδια...το ένα "πγιοτικό"...το άλλο όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με εξοργίζει είναι να παίζεις ένα είδος μουσικής π.χ. ΗΙΡ ΗΟΡ και αντί να βγάλεις μια δική σου μελωδία έστω με έτοιμα synth, να παίρνεις την χιλιοπαιγμένη, σε χίλιους δίσκους βαλμένη, και 100000 φορές αγορασμένη από το κόσμο, του Reason μελωδία και πάνω σε αυτη -αυτούσια ούτε με μία παραλλαγή- να λές "κοιτάξτε τι ωραίο τραγουδάκι έβγαλα!!!)

 

Και μιλάμε για το μεγαλύτερο ΗΙΡ-ΗΟΡ συγκρότημα εν Ελλάδι (να και το ζαμπονάκι :D) και τραγούδι που έχει κάνει πάταγο!!!

...to be continued

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου