Προς το περιεχόμενο

Αισθητική καταγγελία κατά τραγουδοποιου...


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους  :)

 

Οσον αφορά στο προηγούμενο αγαπητέ φίλε boukaw7:

Από τα τόσα και τόσα που έχει το reason μέσα του, πως το ανακάλυψες αυτό;  :o :o

 

Επειδή πιστευω, ακριβώς, πως όταν έχεις κάποια εργαλεία, πάνω από όλα θα πρέπει να τα ξέρεις όσο το δυνατόν καλύτερα, να δουλεύεις με αυτά και να εξαντλείς τις δυνατότητες τους.

 

Έτσι λοιπόν κι εγώ τα τελευταία 2 χρόνια το δουλεύω πολύ. (παρόλο που δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με το HipHop.) (Θα ανεβάσω κάποια στιγμή ένα κλιπάκι να μου πείτε κι όλας ;))

 

Όταν εγώ (και είναι προσωπική μου άποψη) είδα -άκουσα μάλλον- έτοιμο τραγούδι βασισμένο σε αυτή τη λούπα, που συμπεριλαμβάνεται στα ήδη έτοιμα (για promotion) τραγούδια του Reason από Dj's του εξωτερικού, θεώρησα αφελές, (πόσο μάλλον περιττό και βλακώδες) εκ μέρος μου να βγάλω κι εγώ τραγούδι (που όμως δεν θα το κυκλοφορήσω κάν στην δισκογραφία και θα βγάλω χρηματα) που να στηρίζεται σε αυτό.

 

Φανταστείτε την έκπληξη μου όταν πρωτοάκουσα το τραγούδι σε μια καφετέρια!! Μου σηκώθηκε η τρίχα.

 

1. Ή δεν είδανε ότι υπάρχει ήδη τραγούδι με την ίδια λούπα-βάση :-\, 2. ή στερέψανε από ιδέες για βασική μελωδία  :-\ 3. ή δεν είχανε τον χρόνο να βρούν δικιά τους.  :-\, anyway...

 

 

ΥΓ 1.: Κανένα προβλημα που είναι έτοιμη η μελωδία (για να χρησιμοποιηθεί την βγάλανε οι άνθρωποι του Reason), αλλά όπως έγραψα και πριν:

 

Αυτό που με εξοργίζει είναι να παίζεις ένα είδος μουσικής π.χ. ΗΙΡ ΗΟΡ και αντί να βγάλεις μια δική σου μελωδία έστω με έτοιμα synth, να παίρνεις την χιλιοπαιγμένη, σε χίλιους δίσκους βαλμένη, και 100000 φορές αγορασμένη από το κόσμο, του Reason μελωδία και πάνω σε αυτη -αυτούσια ούτε με μία παραλλαγή- να λές "κοιτάξτε τι ωραίο τραγουδάκι έβγαλα!!!)

 

 

ΥΓ 2.:Αγαπητέ φίλε boody, είναι αδύνατον να άρχισα να ψάχνω τα software εκ των υστέρων για να βρώ τη λούπα, αφ' ενός γιατί είναι σαν να ψάχνεις ψύλλο στα άχυρα, και αφετέρου γιατί δεν θα ήθελα να φτάσω σε σημείο υστερίας  ;)

 

Α, και επειδή σίγουρα θα μου πείτε ότι στα ΗΙΡ ΗΟΡ, ο στίχος και η γενικότερη μίξη είναι αυτά που παίζουν ρόλο σε όλο το τραγούδι, θα συμφωνήσω μαζί σας....αλλά είπαμε (σημ.: παραπάνω...)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΩΧ, κάτσε, εμένα δεν ήταν καθόλου επιθετικός ο τόνος μου. Άλλωστε ούτε που με ενδιαφέρουν αυτοί οι καλλιτέχνες. Απλά μου κάνει εντύπωση πως σε 1 εργαλείο όπως το reason, ανακάλυψες αυτή τη λεπτομέρεια.

 

Αν και πάλι το όλο θέμα δε μου κάνει και καμιά αίσθηση. Αφού αυτά υπάρχουν στα διάφορα όργανα, είτε σαν πρισετ, είτε σαν ντεμο κομμάτια έστω, που μπορούν να χρησιμοποιηθούν ελεύθερα (σύμφωνα και με την ίδια εταιρία), τότε οκ!

 

 

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψιλοάσχετο αλλά...

Και μιλάμε για το μεγαλύτερο ΗΙΡ-ΗΟΡ συγκρότημα εν Ελλάδι

αν οι γκόινγκ θρου είναι το "μεγαλύτερο ΗΙΡ-ΗΟΡ συγκρότημα εν Ελλάδι" εγώ είμαι ο Αναστόπουλος...

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Φίλε boukaw7, συγνώμη αν νόμισες πως ήταν επιθετικός ο δικός μου τόνος :-[, πίστεψέ με δεν ήταν καθόλου  :). Δεν σου ζητάω να μου δώσεις εσυ εξήγηση, αντιθέτως την έδωσα εγω  :-[.

 

Παιδιά, δεν ξέρω αν είναι το μεγαλύτερο συγκρότημα HipHop εν Ελλάδι όπως έγραψα, αλλά για να το ξέρω εγώ που δεν ασχολούμαι, το μεγαλύτερο: αριθμητικά (σε κοινο δηλ.), προωθητικά, και διαφημιστικά πρέπει να είναι. (τελικά για το μεγαλύτερο "μουσικά", δεν ξέρω...όπως βλέπετε...επιρρεάζομαι από τα παραπάνω που έγραψα.)

 

Αντε ;) ένα από τα μεγαλύτερα, να μην παραξηγηθώ κι όλας  8)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το θεσε καλά το παιδί ρε.Μην το αρπάζετε απ το λαιμό.

 

Το πιο εμπορικό-mainstream-κονεδιασμένο-φιλόδοξο rnb,hip-hop σχήμα είναι οι goin througth μιας και τα ημισκούμπρια δεν ακούγονται τόσο πολύ στα κλάμπ πλέον.Όπως και να χει τους έχουνε πάρει αμπάριζα όλους τους γνωστούς.Ότι στόχο και αποτέλεσμα έχει αυτό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να την πώ και γώ την αηδία μου?Έχει να κάνει με sample.Σαν καλό παιδάκι που είμαι πρίν κανα 4-5 χρόνια έκανα μια hiphopιά και δεν την είχα βγάλει προς τα έξω.

Ε πώς έκατσε η φάση και ακούω το δείγμα απο busta rhymes feat. alicia keys.

Τι να κάνω η παραγωγάρα δεν το έβγαλα όξω....

 

Το κατάπια, δεν μπορώ να πιστέψω ακόμα πώς μου τό κανε αυτό ο τύπος.Απο τότε δεν χαιρετιόμαστε και όποτε τον βλέπω μου σηκώνεται......το desert eagle μόνο του.Αυτή είναι η πικρή αλήθεια παιδιά...Δυστηχώς υπάρχουν και χειρότερα σε σχέση με τα δικά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 Σελίδες thread επειδή ο Πλιατσικας (και οι Going Through κτλ, κτλ) χρησιμοποίησαν κάποιον έτοιμο ήχο ??

So what ?

Δηλ. γιατί υπάρχει αυτό το (οποιοδήποτε) sample/preset/patch/whatever ? για να το κοιτάμε και να το θαυμάζουμε ?

 

.....Get a life guys, αφήστε τα γεροντοκορίστικα και γράψτε μουσική....άντε μπράβο.

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχολιάζουμε το ότι πήρε ένα ΕΤΟΙΜΟ DEMO (και ΟΧΙ απλά ένα preset! Όχι απλά εναν διάλογο! Ένα ΕΤΟΙΜΟ DEMO!) και το έβαλε ΑΥΤΟΥΣΙΟ για intro σε κομάτι! Συμφωνείτε-διαφωνείτε, δικαίωμά σας, και πείτε τη γνώμη σας, αλλά απαντήστε στο θέμα όχι για κάτι άλλο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχολιάζουμε το ότι πήρε ένα ΕΤΟΙΜΟ DEMO (και ΟΧΙ απλά ένα preset! Όχι απλά εναν διάλογο! Ένα ΕΤΟΙΜΟ DEMO!) και το έβαλε ΑΥΤΟΥΣΙΟ για intro σε κομάτι! Συμφωνείτε-διαφωνείτε, δικαίωμά σας, και πείτε τη γνώμη σας, αλλά απαντήστε στο θέμα όχι για κάτι άλλο.

 

Ok, το κατάλαβα,αλλά παρόλα αυτά, και με όλο το σεβασμό γιατί μου είσαι εξαιρετικά συμπαθής..

αφήστε τα γεροντοκορίστικα και γράψτε μουσική

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου