Προς το περιεχόμενο

Αρχαριος στα Synthesizer. Help


panos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια

Μετα απο χρονια με ενα απλο αρμονιο της yamaha ηρθε κ μενα η ωρα να περασω στον κοσμο των synth

Οι γνωσεις οι τεχνικες υπαρχουν (μεχρι 2 ανωτερα εφτασα στο ωδειο)

Απο κει κ περα ομως ως προς το hardware κ τις μεθοδους συνθεσης στα synth ειμαι ολιγον ασχετος....

Το ποσο που σκεφτομαι να διαθεσω ειναι γυρω στα 550euro max

*Εδω βοηθηστε με αλλα δεν ξερω αν συμφερει η αγορα μεταχειρισμενου μιας κ δεν εχω τις τεχνικες γνωσεις να το ελεγξω.... (σε αυτη την περιπτωση κανα 400ρι θα δωσω)

 

Περιμενω λοιπον τις προτασεις σας σε αυτην την κατηγορια τιμης.θελω να ειναι καλο value κ να συνδυαζει οσο καλυτερα γινεται την ευκολια για να εξευρευνηθει απο εναν αρχαριο με την ποιοτητα ετσι ωστε οταν αρχισω κ μαθαινω καποια πραγματα να μην χρειαστει να κανω αμεσα upgrade σε αλλο μηχανημα (δεν εχουμε κ λεφτα για πεταμα)

 

Ως προς το στυλ μουσικης που μου αρεσει ?? Ενδεικτικα Nicholas Bracegirdle (Chicane) (θεος)

Τετοιους ηχους θελω κ σε επιπεδο μουσικου ακουσματος/δημιουργιας να φτασω....

Chicane - Giants

Chicane - Poppiholla (5 A.M.) {Vidéo By NM}

 

*εχω δει καποια οργανα σε διαφορα ελληνικα site αλλα περιμενω πρωτα εσεις να μου προτεινετε κ μετα θα σας βομβαρδισω με αποριες  ;D

 

Τhanks κ αναμενω βοηθεια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Απ'οτι καταλαβα ψαχνουμε μονο ηλεκτρονικους και οχι φυσικους ηχους. Οποτε κοιταμε σε virtual analog φθηνες λύσεις.

 

Δυστυχως όμως τα λεφτά που βάζεις ως όριο ειναι λίγα για να πεις οτι δε θα χρειαστεις αναβαθμιση στα κοντα (σχετικο).

 

Θα προτεινα να βρεις μεταχειρισμενο το Roland Sh-201, ή καποιο microkorg (αυτη τη σειρα δεν την ξερω καλα).

To Alesis Micron ειναι μια πολυ καλη επιλογη.

Ακουσε επισης και τo novation xiosynth αν σου αρεσει.

Οριστε πχ μια αγγελια με καλη τιμη

http://smart.noiz.gr/details.php?id=6305

 

Βεβαια αν θες να ζοριστεις λίγο παραπάνω, θα προτεινα μια απο τις παρακάτω λύσεις, οι οποιες θα σε καλυψουν για χροοοονια και βάλε.

 

V synth XT σε καλη τιμη. Βεβαια χρειαζεσαι και keyboard μετά, αλλα ως λυση ειναι απο τις κορυφαιες

http://smart.noiz.gr/details.php?id=10187

 

Και 2 Access που ειναι φοβερα για αυτη τη μουσική που παρεθεσες.

http://smart.noiz.gr/details.php?id=6596

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=10270

 

 

 

Απο κει και περα, εννοειται πως η αποφαση ειναι δική σου, εγω μονο καποιες προτασεις εκανα. Αξιολογεις τα μηχανηματα κατα προτιμηση (ή και απαραιτητα θα λεγα) από κοντα και πραττεις αναλογα με τις αναγκες σου.

 

Ολα τα παραπανω μηχανήματα μπορουν να σε συνοδευσουν μεχρι ενα ψηλο επιπεδο, απλά τα πρωτα, ΙΣΩΣ, οταν αποκτησεις γνωσεις και εμπειρια, σου φανει οτι δεν εξυπηρετουν συγκεκριμενες αναγκες.

 

Αλλά ποιος σου ειπε ότι ειναι φθηνο αθλημα? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Πάνο,

 

αυτό που σου χρειάζεται είναι ένα midi keyboard(*), μία κάρτα ήχου (ακόμη και αυτή που έχεις στο pc σου...) και ένα software sequencer.

 

(*) μη σου πω και το ίδιο το Yamaha σου... εγώ αρχικά είχα ένα Yamaha σε ρολο midi kboard και μία κάρτα Roland, αντίστοιχη του να είχα ένα φτηνο rack, δηλαδή ένα φτηνό σύνθι χωρίς kboard. Έτσι ξαφνικά το Yamaha αρμόνιο έβγαζε ήχο Roland!

 

Παίζοντας λίγο και μαθαίνοντας το πως "γράφεις" μουσική στον υπολογιστή (το '91 που ξεκίνησα ήταν πιο απλά τα πράγματα και τα μάθαινες γρήγορα...) θα δεις μέχρι που μπορείς να φτάσεις.

 

Μετά θα χρειαστείς ένα σύνθι το οποίο θα σου εμπλουτίσει την ηχητική σου παλέτα. Το να πάρεις τώρα ξερά ένα σύνθι μάλλον δεν θα σε πάει πολύ μπροστά (παρά μόνο αν θες να παίξεις με τα ίδια τα ηχοχρώματα).

 

Δεν λέω για workstation, μου φαίνεται ταλαιπωρία...

 

Με την παραπάνω λύση, θα μπεις περισσότερο στην έννοια της παραγωγής / εγγραφής / συναρμολόγησης μουσικής (γιατί κακά τα ψέματα, στα Jarre-οειδή είδη μουσικής το 50% είναι συναρμολόγηση και όχι σύνθεση) και μετά όντας λίγο "μέσα" στο κόλπο θα αγοράσεις κάτι που πραγματικά θα σου ταιριάξει.

 

 

Άκουσα κάτι για SH-201? Ναι, αλλά δεν θα μπορείς να έχεις παράλληλα πολλά κανάλια ήχου. Καλή επιλογή αν όμως έχεις να το συνοδεύσεις και με κάτι άλλο...

 

ΥΓ Όλα τα παραπάνω από την σκοπιά του νέου χομπίστα που ψάχνεται, οκ? Προφανώς υπάρχουν άπειρες λύσεις αρκεί να χώνεις το χέρι βαθύτερα στη τσέπη!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και εγώ με τους προλαλήσαντες.

 

Μπορείς να μην ανακατευτείς  με virtual πάντως και να το αποφύγεις για την ώρα και να πας σε ένα μεταχειρισμένο synth/workstation στη τιμή των 500Ε που ζητάς. Αν και κάποια στιγμή στο μέλλον θα αναγκαστείς να επιστρέψεις στο στήσιμο ενός mini home-studio που σημαίνει καλή κάρτα ήχου, επεξεργαστής και tools μουσικής παραγωγής.

 

Στα λεφτά αυτά μπορείς να βρείς ένα Triton Classic 10ετίας, Triton Le, X50, κάποιο Roland XP-50/30, SH, Yamaha MM6, CSX υπάρχουν σε αγγελίες αλλά θέλει υπομονή κι ψάξιμο. Αν είσαι τυχερός μπορεί να βρείς ακόμα κάτι πιο καινούργιο όπως ένα Korg m50 ή Microkorg!

 

Είναι βασικό να μάθεις το χειρισμό στων synth, τις περιβάλουsσες (Attack, Delay, Cutoff, Resonanse) και τον χειρισμό Arpeggiators, Drum Track, bpm sync.... και πάειι λέγοντας.

Για αρχή καλό θα ήταν να τα κάνεις όλα αυτά σε ένα hardware και μετά να πας σε VSTi.

 

Δεν θα συνιστούσα να πας σε όργανα πριν του 1999 γιατί οι ήχοι είναι πολύ out of date, ότι μπορείς πιο φρέσκο και αν μπορείς πάρε και σχετική βιβλιογραφία και κάνε search για σύνθεση ήχων και μορφές σύνθεσης.

 

Καλή αρχή!

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι τωρα εψαχνα στο ιντερνετ κ μαζευα πληροφοριες.Θα σας αναφερω καποια που βρηκα + τιμες κ μου λετε

Κριτηρια ηχος οπως ανεφερα πιο πανω,ευκολια,κοστος,οσο πιο πληρες γινετε αλλα κ οικονομια χωρου (που δεν ανεφερα πιο πανω)

 

*Novation Xiosynth 25  --  320euro [το γλυκοκοιταζω λογο κοστους.Δυνατοτητες?]

*Akai Miniak -- 320euro [το γλυκοκοιταζω λογο κοστους.Δυνατοτητες?]

Aν παιξω σε αυτην την κατηγορια ποια απο τα 2 να διαλεξω?

----------------------------------------

*Korg Microkorg -- 376euro  [αληθευει οτι τα πληκτρα του ειναι για νανους? ]

*Alesis Micron -- 424euro [μηπως ειναι δυσκολο στον προγραμματισμο για αρχαριο?]

*Korg Microsampler -- 424euro [το μονο που με εντυπωσιασε απο video στο youtube]

*Korg Microkorg XL-- 450euro [ποια η διαφορα του απο το προηγουμενο 80euro +  κοστιζει]

----------------------------------------

*Roland sh-201-- 320euro

*Novation Xiosynth 49 -- 380euro

*MM6 Synthesizer Yamaha --  540euro (12 ατοκες)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης μιας κ εχω αρχισει τωρα να μπαινω στο νοημα τα synth εχουν την δυνατοτητα να παιζει στο background κατι κ να κανει loop συνεχεια χωρις να το ξαναπαιζεις εσυ ή αυτο ανηκει στις δυνατοτητες του sampler??

Sorry για τις noob ερωτησεις μου....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο αkai είναι πολύ καλό για τα λεφτά του,είναι ένα micron με μικρόφωνο ουσιαστικά.Το roland επίσης αν το βρήκες τόσο φτηνά είναι καλή ευκαιρία.Το mikrokorg ναι έχει πολύ μικρά πλήκτρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω κατι ευκολο

Πολλα κουμπακια γμτ  ;D

 

Απο τα παραπανω (ιδιως απο τα μικρα) τι προτεινεις??

 

Να ξερεις, οσα πιο πολλά κουμπακια, τοσο πιο ευκολο. Με τα αλλα θα ψαχνεις σε υπομενου.

 

Πολυ καλη λυση το MS2000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου