Προς το περιεχόμενο

Είναι οι σύγχρονες κιθάρες καλύτερες από τις vintage ?


ex-mauromouris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα άρθρο στο Music aficionado με 7 λόγους στο γιατί οι σύγχρονες κιθάρες είναι καλύτερες από τις παλιές

 

Εν συντομία οι 7 λόγοι (στα αγγλικά)

 

1. Those original, iconic tones weren't created on "vintage" guitars

2. Guitars from the '50s, '60s, and '70s weren't consistently great

3. Many talented builders are now creating instruments "inspired" by vintage ideals but better than ever before

4. Today's luthiers have much better control over the wood

5. Time takes a toll on everything... including guitars

6. Today's woods are of the same or better quality than the ones used years ago

7. Tone is created at birth, not over time

 

Και το πλήρες άρθρο

http://web.musicaficionado.com/main.html#!/article/are_new_guitars_actually_better_than_vintage_erickirkland_2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Είναι οι σύγχρονες κιθάρες καλύτερες από τις vintage ?

 

Σε ποιοτητα κατασκευης και consistency?

 

NAI

 

Σε ηχο?

 

Καποιες ακουγονται απλως  καλα,καποιες πολυ καλα και καποιες εξαιρετικα ,το ΙΔΙΟ συμβαινει και στις vintage.Αν εχεις και καλο ΕΝΙΣΧΥΤΗ ακομα καλυτερα.

 

Σε playability?

 

OΠOΙΑΔΗΠΟΤΕ καλα σεταρισμενη κιθαρα εχει καλο playability.

 

Σε vibe/ΙΣΤΟΡΙΑ & "Cool factor"?

 

OXI

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια "παρακαλούσα" γνωστό μου να δω μια Strat του από αρχές '70ς (του '72 όπως είδα μετά..) και τελικά προέκυψε πριν 1 μήνα......Μετά από κάμποσο παίξιμο στον Twin reverb του (ασημί πρόσοψη, δεν ξέρω κάτι άλλο γι'αυτόν...) σε "αντιπαράθεση" με την δική μου ( Am special Strat του 2011), παρ'όλο που φορούσα 1 χρόνου χορδές sorry Superfunk ;D ;D ;D και η 70'ς καινούριες (ο άνθρωπος είναι επαγγελματίας! ), απογοητεύτηκα από την παλιά....Είδα απόσταση μαγνητών, σετ άπ (relief, action, nut, όλα καλά) μπας και... αλλά τελικά τζάμπα η αναμονή!  Μούφα το καρπούζι..... 

  Εντάξει δεν λέω ότι όλες οι παλιές δεν αντέχουν σε σύγκριση με τις καινούριες, αλλά μάλλον όλα είναι στο μυαλό μας....

 

Πάντως, δεν ξέρω γιατί, αλλά με την vintage σαν να έπαιζα καλλίτερα....... :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια Strat του από αρχές '70ς (του '72 όπως είδα μετά..)

 

Ε καλα δεν ειναι και "vintage" μια Fender  strat του 72  (αντε μεχρι και το 1969 θεωρουνται "vintage" οι  Fender μετα ειναι απλα ...παλιες κιθαρες,μετα το 1975 ειναι συνηθως,παντα υπαρχουν και εξαιρεσεις, και πολυ ΚΑΚΕΣ παλιες κιθαρες δηλ. βαριες,με χειριστη ποιοτητα κατασκευης και αναιμικους μαγνητες...)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαριες,με χειριστη ποιοτητα κατασκευης και αναιμικους μαγνητες...)

Έτσι όπως τα λες Νίκο, πολύ πιο βαριά από την Special και παρ'όλο που, όπως μού'πε ο owner, δεν αλλάχτηκε τίποτα πάνω της, το μπράτσο είχε "αέρα" με το σώμα (καλά αυτό μπορεί νά'ναι από το βγάλε-βάλε για την ρύθμιση του relief...) και το pickguard σαν μου φάνηκε στραβοβιδωμένο εν συγκρίσει με την γέφυρα.....   

  Είχε όμως mojo η άτιμη......ή νά'ταν μόνο στο μυαλό μου.....;  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν του 70 είναι παλιές, τότε του 59 είναι πολύ παλιές....

 

Πάντως εγώ που έχω παλιά, προτιμώ τις καινούργιες.

Ασχετα αμα πιάνω την παλιά νιώθω κάπως at home...

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μπράτσο είχε "αέρα" με το σώμα (καλά αυτό μπορεί νά'ναι από το βγάλε-βάλε για την ρύθμιση του relief

 

οχι αυτο ηταν γιατι δεν υπηρχαν τοτενες cnc routers......οποτε σπανια πετυχαιναν tight neck pockets,ελαχιστες ειναι οι vintage Fender  χωρις   neck gap (ειχα καμμια 30αρια απο τα late 50s εως και τα late 60s και ζητημα να ειχα πετυχει 4-5 με tight neck pocket)

 

ασε που οι 70αρες Stratocaster ειχαν head stock adjustment truss rod (bullet TR)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι αυτο ηταν γιατι δεν υπηρχαν τοτενες cnc routers......οποτε σπανια πετυχαιναν tight neck pockets,ελαχιστες ειναι οι vintage Fender  χωρις   neck gap (ειχα καμμια 30αρια απο τα late 50s εως και τα late 60s και ζητημα να ειχα πετυχει 4-5 με tight neck pocket)

 

ασε που οι 70αρες Stratocaster ειχαν head stock adjustment truss rod (bullet TR)

 

Πλέον είμαι σίγουρος πως είσαι ο Norman (από το Norman's vintage guitars ντε)  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καινουριες κιθαρες (τουλαχιστον η συντριπτικη πλειοψηφια τους) προσπαθει να πετυχει τον ηχο απ τις παλιες.

Ναι,ειναι πιο καλα κατασκευασμενες με τα cnc,συνηθως εχουν καλυτερα κλειδια και γεφυρες,ενδεχομενως και ηλεκτρικα,αλλα αυτο που προσπαθουν να κανουν τα λεει ολα για μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γνώμη μου είναι ότι οι παλιές είχαν μαγνήτες ετσι γιουβέτσι.

Ο κοπτοραφούδες στο Φουλερτον τυλίγανε ανάλογα με το πως σηκώθηκαν το πρωί.

Υπάρχουν δεκάδες μαρτυρίες γι αυτό.

Κανένας μαγνήτες δεν ήταν ίδιος.

Και το λενε μεγάλοι κιθαρίστες "πήγα στο τάδε μαγαζί άκουσα 10, μετά στο άλλο 20 και μια μέρα σε ένα μαγαζάκι στην έρημο που είχε ένα καφέ Μπαγκντάτ πέτυχα μια κιθαρίτσα που ο ένας της μαγνήτης ήταν το κάτι άλλο. Μετά έβαλα και ένα sd στον άλλον που ήταν για τα μπάζα και έχω γράψει μ αυτήν 40 δίσκους"

 

Εκτός αν όλα είναι hype.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου