Προς το περιεχόμενο

Κούρδισμα σε NTO, C


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά, αν κ φαντάζομαι ότι όλο κ κάποιος θα το έχει ρωτησει αυτο αλλα δε βρήκα κάτι σχετικό ούτε με αναζήτηση.

 

'Εχω μια Gibson Les Paul και θέλω να την κουρδίσω σε Nτο, το κούρδισμα πάει

 

E -> c

A -> F

D -> A#

G -> D#

B -> G

e -> c

 

Ντο, Φα, Λα#, Ρε#, Σολ, Ντο

 

Το κούρδισμα αυτό το κάνω με κανονικές χορδές αλλά χαλαρώνουν αρκετά με αποτέλεσμα σε κάποια σημεια να τρίζουν, τα ακκόρντα ακούγονται κάπως (αυτό ίσως λογικό) αλλά το σημαντικότερο είναι ότι δε μπορώ να την κουρδίσω ακριβώς. Πάντα χάνει λίγο.

 

Τέτοιο κούρδισμα έχουν οι βαρύτονες κιθάρες? Μπορώ να το κάνω αυτό με τις χορδές που έχω ή πρέπει να έχω "άλλες" χορδές? Και αν ναι τι? Αν παραμείνει η κιθάρα αρκετό καιρό με το κούρδισμα αυτό υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα σκεύρωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

 

Οι βαρίτονες είναι συνήθως κουρδισμένες σε B.

 

Τι εννοείς "κανονικές χορδές"? Δεκάρες ας πούμε?  ;) :D

 

Έχε υπόψιν σου ότι οι βαρίτονες κιθάρες έχουν κλίμακα τουλάχιστον 27" (ή και περισσότερο). Η κιθάρα σου έχει 24.75". Οπότε καταλαβαίνεις ότι σωστό intonation, ειδικά καθώς ανεβαίνεις στο μπράτσο, μάλλον δύσκολο να πετύχεις.  ;)

 

Δοκίμασε καταρχάς με βαριές χορδές (12άρες τουλάχιστον), αλλά σε κάθε περίπτωση μην περιμένεις "θαύματα".  :)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρχαρια,......

Να πας γρηγορα στο μαστορα σου να της ακονισει τα δοντια

για το κουρδισμα που θελεις (οπως οταν αλλαζεις παχος χορδων)!

για να μη στη φερω εγω στο κεφαλι!! ;D ;D ;D

 

 

Αλλα,...οτι και να γινει,οταν οι χορδες χαλαρωνουν ο παλμος τους μεγαλωνει,

και "βρισκει" στα ταστα περισσοτερο απ'οτι σε κανονικη ταση,το γνωστο "τζιζ"...

η ακομη και ασχημο τασταρισμα...συν οτι το μπρατσο παει πισω αφου οι χορδες "τραβουν" λιγοτερο! ;)

 

..Και τα πειραματα παντα πρωτα σ'ενα φτηνοκιθαρο!! 8)

 

-εντιτ-

Βαρυτονες ε?.....θα το θυμαμαι αυτο.... >:(

Αμα την ψωνισουμε οι μπασσιστες και φτιαξουμε τιποτα βαρυτονα μπασσα,(40'και..)

θα τα πουμε καλα.. ;D ;D Σα να παραμπηκατε στα χωραφια μας....

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά, αν κ φαντάζομαι ότι όλο κ κάποιος θα το έχει ρωτησει αυτο αλλα δε βρήκα κάτι σχετικό ούτε με αναζήτηση.

 

'Εχω μια Gibson Les Paul και θέλω να την κουρδίσω σε Nτο, το κούρδισμα πάει

 

E -> c

A -> F

D -> A#

G -> D#

B -> G

e -> c

 

Ντο, Φα, Λα#, Ρε#, Σολ, Ντο

 

Το κούρδισμα αυτό το κάνω με κανονικές χορδές αλλά χαλαρώνουν αρκετά με αποτέλεσμα σε κάποια σημεια να τρίζουν, τα ακκόρντα ακούγονται κάπως (αυτό ίσως λογικό) αλλά το σημαντικότερο είναι ότι δε μπορώ να την κουρδίσω ακριβώς. Πάντα χάνει λίγο.

 

Τέτοιο κούρδισμα έχουν οι βαρύτονες κιθάρες? Μπορώ να το κάνω αυτό με τις χορδές που έχω ή πρέπει να έχω "άλλες" χορδές? Και αν ναι τι? Αν παραμείνει η κιθάρα αρκετό καιρό με το κούρδισμα αυτό υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα σκεύρωσης?

13αρι set, ένα καλό σετάρισμα και είσαι μια χαρά!!! ;D

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13αρι set, ένα καλό σετάρισμα και είσαι μια χαρά!!! ;D

 

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σ'αυτό.  ;)

 

Επειδή το έχω δοκιμάσει εκτεταμένα, για single note γραμμές κάτι πάει κι'έρχεται, όπως και για συγχορδίες στα πρώτα 5-7 τάστα. Από κει και πάνω όμως, ειδικά συγχορδίες ακούγονται απαίσια (και είναι λογικό, μιας και το intonation έχει γίνει ανέκδοτο).  ;)

 

Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις βεβαίως!  ;)

 

PS: Εγώ θα έλεγα απευθείας χορδές βαρίτονης, μόνο που μπορεί να (και μάλλον θα) υπάρξει πρόβλημα με τις εγκοπές στη γέφυρα. Ο yann έχει δίκιο: τέτοια πειράματα, πρώτα απ'όλα σε κιθάρες-πειραματόζωα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με το κανονικές εννοώ 10αρες.. ;D :P

 

Να ειμαι ειλικρινης δε καταλαβα κ πολυ τις απαντησεις σας, ίσως κ εσείς τις ερωτήσεις μου αλλά έπιασα ομως το νοημα, οτι πρέπει να βαλω ποιο χοντρες χορδές κ ένα καλύτερο setup.

 

Η αφορμή της ερώτησης μου ειναι οι Queens Of The Stone Age, οι οποίοι χρησιμοποιούν κούρδισμα σε C. Δλδ αυτοί παιζουν με βαρύτονες κ κούρδισμα σε C?\

 

πωλήται Τζίπσον.. ή ανταλλάσεται με βαρυτονη :P ;D

 

 

ΥΓ) Τώρα είδα το post του Genius Loci, λοιπον με το "αλλες" χορδες εννοούσα χορδες για βαρυτονες. Αυτες μπορουν να κατσουν σε κανονικη κιθαρα, περα απο τις εγκοπες του nut κάτι το οποίο αλλάζει????

 

Έχω μια Fender Strat του 90, θα κάνω εκει τις δοκιμες. Το πρόβλημα μου ειναι οτι εχει SSS και ο ήχος ειναι πολυ "φτωχός".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σ'αυτό.  ;)

 

Επειδή το έχω δοκιμάσει εκτεταμένα, για single note γραμμές κάτι πάει κι'έρχεται, όπως και για συγχορδίες στα πρώτα 5-7 τάστα. Από κει και πάνω όμως, ειδικά συγχορδίες ακούγονται απαίσια (και είναι λογικό, μιας και το intonation έχει γίνει ανέκδοτο).  ;)

 

Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις βεβαίως!  ;)

 

PS: Εγώ θα έλεγα απευθείας χορδές βαρίτονης, μόνο που μπορεί να (και μάλλον θα) υπάρξει πρόβλημα με τις εγκοπές στη γέφυρα. Ο yann έχει δίκιο: τέτοια πειράματα, πρώτα απ'όλα σε κιθάρες-πειραματόζωα.

Ok... Έχεις ανοικτή πρόταση να δοκιμάσεις τη strat μου με 12αρι σετ σε drop C κούρδισμα. ;) Όλα είναι θέμα σεταρίσματος και εννοείται βέβαια όπως λες εξαρτάται το τι παίζεις. Και αν έρθεις ευχαρίστως να δοκιμάσεις και μια mexicana strat σε Β :P

Επίσης το σετ βαρίτονης που λες δεν διαφέρει και πολύ από τις 13αρες.

https://www.stringsdirect.co.uk/products/1156-d_addario_xl_baritone_

 

EDIT : μιας και ανέφερες Kyuss εννοείται πως δεν έπαιζαν με baritone  ;)

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ΥΓ) Τώρα είδα το post του Genius Loci, λοιπον με το "αλλες" χορδες εννοούσα χορδες για βαρυτονες. Αυτες μπορουν να κατσουν σε κανονικη κιθαρα, περα απο τις εγκοπες του nut κάτι το οποίο αλλάζει????

 

Έχω μια Fender Strat του 90, θα κάνω εκει τις δοκιμες. Το πρόβλημα μου ειναι οτι εχει SSS και ο ήχος ειναι πολυ "φτωχός".

 

Εξαρτάται τι ήχο θέλεις. Και οι Danelectro για παράδειγμα μονοπήνιους έχουν.  ;)

 

Στη Strat θα χρειαστεί να ξαναχαραχθεί το nut. Στην Gibson ΚΑΙ τα σελάκια στη γέφυρα.

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως το πρόβλημα με το intonation θα συνεχίσει να υφίσταται.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok... Έχεις ανοικτή πρόταση να δοκιμάσεις τη strat μου με 12αρι σετ σε drop C κούρδισμα. ;) Όλα είναι θέμα σεταρίσματος και εννοείται βέβαια όπως λες εξαρτάται το τι παίζεις. Και αν έρθεις ευχαρίστως να δοκιμάσεις και μια mexicana strat σε Β :P

Επίσης το σετ βαρίτονης που λες δεν διαφέρει και πολύ από τις 13αρες.

https://www.stringsdirect.co.uk/products/1156-d_addario_xl_baritone_

 

Ώπα. Ένα ένα:

 

1) Άλλο το Drop C, άλλο το κούρδισμα σε C.

 

Drop C είναι C, G, C, F, A, D  (από πάνω προς τα κάτω). Δηλαδή ένας τόνος κάτω εκτός από την πάνω χορδή. Σιγά τα ωά.  ;D

 

Κουρδίζοντας σε C, κουρδίζεις ΟΛΕΣ τις χορδές 2 τόνους κάτω. Εκτός αν εννοείς αυτό, αλλά δεν λέγεται Drop C.

 

2) Συνήθως η πάνω χορδή είναι βαρύτερη. Το 13άρι βέβαια είναι σαν να έχεις... 9άρρες σε κανονική κιθάρα.  ;)

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό θα κάνω τότε, θα επαναφέρω την Gibson στο κανονικό της κούρδισμα (σφιν.. κλαψ...) και θα κάνω το πείραμα με τις 13άρες στη Fender.

 

Και φυσικά ο Θεός βοηθός ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου