Προς το περιεχόμενο

Μετατροπη ακουστικων ντραμς σε ηλεκτρονικα


susperia13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μου ειπε ενας φιλος μια καλύτερη ιδέα...δέρμα...κανονικο (οχι ανθρωπινο αλλα ουτε και φιδιου... :P) ψιλοχοντρο κιολας θα ειναι πολυ καλη λύση...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ναι, οτιδηποτε... ειπα χαρτονι σαν ευκολη και γρηγορη λυση, φυσικα μπορουν να χρησιμοποιηθουν τα παντα.

 

Για να μη σου πω να κόψεις με ψαλίδι μια παλιά μεμβράνη από τύμπανο και να βάλεις αυτή. Το υλικό που θα ακουμπούσε έτσι κι αλλιώς δηλαδή...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αφορή το home studio που θα φτιάξω θα ήθελα την αποψη σας για το δικό μου acoustic to e-drum set.

 

Drumkit: Tama Superstar Custom Double Bass Kit (10x8 tom, 12x9 tom, 13x10 tom, 14x11 tom, 16x16 floor tom 14x5.5 snare drum 22x18 bass drums x2)

 

Triggers: ddrum Pro Trigger Kick (x2), ddrum Pro Trigger Tom (x5), ddrum Pro Trigger Snare

 

Mesh Heads: drum-tec design series

 

Cymbals: Hi-Hat Roland VH-11, Ride Roland CY-15R, Crashes Hart Dynamics E-Cymbal Bronze 12'' (with choke), China Hart Dynamics E-Cymbal Bronze 14''

(το Hi-Hat και το Ride τα έχω ήδη)

 

Module: Alesis Trigger IO (x2) στο ένα module τα τύμπανα και στο άλλο τα πιατίνια

 

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αφορή το home studio που θα φτιάξω θα ήθελα την αποψη σας για το δικό μου acoustic to e-drum set.

 

Drumkit: Tama Superstar Custom Double Bass Kit (10x8 tom, 12x9 tom, 13x10 tom, 14x11 tom, 16x16 floor tom 14x5.5 snare drum 22x18 bass drums x2)

 

Triggers: ddrum Pro Trigger Kick (x2), ddrum Pro Trigger Tom (x5), ddrum Pro Trigger Snare

 

Mesh Heads: drum-tec design series

 

Cymbals: Hi-Hat Roland VH-11, Ride Roland CY-15R, Crashes Hart Dynamics E-Cymbal Bronze 12'' (with choke), China Hart Dynamics E-Cymbal Bronze 14''

(το Hi-Hat και το Ride τα έχω ήδη)

 

Module: Alesis Trigger IO (x2) στο ένα module τα τύμπανα και στο άλλο τα πιατίνια

 

 

 

 

Θα σου πρότεινα κανένα ride και crash της smarttrigger η surge ths alesis(έτσι για την αίσθηση...

Γενικά όμως να ξέρεις οι σητες κανουν ζημια στο ξύλο στα bearing edges(φαλτσοκοψίματα), οπότε μετα δεν θα κουρδίζονται με τίποτα και

τα τυμπανα θα είναι κουβάς..

Μπορείς να αγοράσεις ενα φτηνό σετάκι της STAGG για την μετατροπή ή να βάλεις

ταινία για να τα προστατέψεις...

Μπορεις άμα θελεις να χρησιμοποιησεις mylar heads..

Δυστυχώς δεν έχω αποψη για τις σητες της drumtech αλλά στην τελική όλες οι σήτες το ίδιο είναι...

Tα ddrum triggers είναι εγγύηση(μιλάω για τα dual zone φυσικά)...

Απλά το πακέτο με τα εξωτερικά triggers είναι να τα κουρδίσεις κατα τέτοιο τρόπο,.ωστε να τριγκαρουν αλλα οχι τοσο σφιχτά ώστε η ευαισθησια των χτυπημάτων

να ειναι εξωφρενική..

Γενικα πρέπει να πειραματιστείς με το κουρδισμα και τις επιλογές της κεφαλής, για το επιθυμητο αποτέλεσμα..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γενικά όμως να ξέρεις οι σητες κανουν ζημια στο ξύλο στα bearing edges(φαλτσοκοψίματα), οπότε μετα δεν θα κουρδίζονται με τίποτα και

τα τυμπανα θα είναι κουβάς..

 

 

Υπάρχουν λυσεις - ''πατεντες'' για αυτο το θεμα δες την προηγουμενη σελιδα του thread

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα ενα πολυ καλο acoustic to e-drum setup διαφορετικο απο το παραπάνω σκεπτόμενος το εξης....αφού θελω ενα set για practice και recording δεν εχω λόγω να σκάσω 1800 για ενα set ακουστικών τυμπάνων. Δε λέω καλη φάση να εχω και κανονικα τυμπανα αλλα αν ειναι να κανω πατέντες και να ρισκαρω ζημια στα φαλτσοκοψιματα δεν αξίζει.

 

Μπήκα λοιπόν στον φίλο μας το Θωμά και έκανα το setup που εχω επισυναψει σε .pdf

Επίσης τo όλο setup από το Θωμά μου βγαίνει λιγότερο από 1800.

Θα ηθελα λοιπόν να το δείτε προσεκτικά και να με βοηθήσετε όσοι γνωριζετε στο εξής:

 

Όπως βλέπετε είναι ενα μεγαλο δίκασσο σετ με αρκετα πιάτα κιόλας (ride, hi-hat έχω ήδη τα CY-15 και VH-11). Οπότε θα χρειαστώ 2 Alesis Trigger io. Το ενα θα το σετάρω για τα τύμπανα και το άλλο για τα πιατίνια. Το θέμα είναι το εξής...πώς θα συνδέσω και τα 2 modules στο pc...? έχω την m-audio fast track pro η οποία έχει 1 midi-in και 1 midi-out. Εγώ χρειάζομαι άλλο ενα midi-in ουσιαστικά.

 

Με ενα καλώδιο usb-midi θα λυθεί το θέμα αυτό ή θα εχω latency? και εννοω μήπως επιρρεάζεται το latency απο το extra καλωδιο ή δεν παίζει ρόλο γιατί θα επικοινωνει με τους asio drivers της m-audio. Το USB του module σε τί χρησιμεύει?

Acoustic_to_e-Drum_2nd_SET-UP.pdf

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεσαι MIDI in για κανένα από τα δύο ALESIS. Το USB που βγάζουν λέει ότι είναι το κυρίως interface τους, άρα χρειάζεσαι 2 θύρες USB στο PC σου. Ή μπορείς να συνδέσεις το ένα με MIDI και το άλλο με USB, για να έχεις περισσότερο USB bandwidth και λιγότερο latency.

 

Πάντως η κάσα της Millenium που δίνει ο Θωμάς είναι το λιγότερο καταπληκτική (για τα γούστα μου τουλάχιστον). Είχα πάρει μια για ένα φτηνοπρόχειρο σετάκι που έστησα και ακόμα και με τη μανίσια μεμβράνη είχε πολύ ωραίο ήχο. Ειδικά όταν έβαλα και λίγο padding αφρολέξ μέσα (πάντα έτσι μου αρέσει η μπότα, χωρίς μεγάλες ουρές και resonance) έπαθα πλάκα. Σαν ποιότητα κατασκευής, ξύλου, hardware κλπ δε λέει πολλά (λογικό με τέτοια τιμή) αλλά σαν ήχος έσκιζε...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεσαι MIDI in για κανένα από τα δύο ALESIS. Το USB που βγάζουν λέει ότι είναι το κυρίως interface τους, άρα χρειάζεσαι 2 θύρες USB στο PC σου. Ή μπορείς να συνδέσεις το ένα με MIDI και το άλλο με USB, για να έχεις περισσότερο USB bandwidth και λιγότερο latency.

 

Δηλαδή μου λες ότι με το Alesis io η συνδεση USB απο μόνη της λειτουργει όπως και το midi και με ''zero'' latency. Σε ρωταω γιατι αν ειναι να έχω latency καλα κρασιά τοτε...Το USB bandwidth σε τί επηρρεάζει?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται ότι είναι φτιαγμένο ειδικά γι αυτό το σκοπό, να παίζεις δηλαδή με software (Battery, BFD κλπ) αφού δεν έχει δικούς του ήχους. Άρα θα είναι φτιαγμένο να έχει ελάχιστο latency (μηδενικό δεν έχει κανένα και τίποτα, αλλά με 2-5ms δεν το αντιλαμβάνεσαι). Ναι λειτουργεί σαν να είναι MIDI (ουσιαστικά έχει MIDI-to-USB converter ενσωματωμένο, οπότε δε χρειάζεσαι εσύ εξωτερικό).

 

Δεν το έχω βέβαια το συγκεκριμένο module και δεν το έχω δει στην πράξη. Αλλά λογικά δεν πρέπει να έχει καθυστέρηση - αλλιώς ποιος ο λόγος ύπαρξής του αφού αυτή είναι αποκλειστικά η δουλειά του;

 

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Μα και εγω download version τα εκανα αλλα τα εσκασα πριν  ;D

το addictive drums εχει παντως trial αλλα χωρις toms

 

ειμαι και εγω εντελως αρχαριος και ψαχνομαι για το τι τελικα θα αγοράσω, αλλα το addictive drums τουλαχιστον υπαρχει σπασμενο και ευκολα το βρισκεις και μαλλον υπαρχουν και τα υπολοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου