Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί του Myspace χώροι


Evilnye

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι ότι νοιάζει κανέναν, αλλά μετά από αρκετά χρόνια που έχω myspace το έσβησα λόγω του ότι ο χώρος έπαψε να εξυπηρετεί πρακτικά όποιον ενδιαφερόταν να παρακολουθεί τι κάνουν οι πιο μικρές μπάντες ή να διατηρεί μια μικρή δικτύωση με μουσικό προσανατολισμό. Δεν είναι λειτουργικός και προσπαθεί να γίνει facebook στη θέση του facebook.

Κατά τη γνώμη μου οι νέες μπάντες τα ελάχιστα που κέρδιζαν με αυτό το χώρο πια τα χάνουν.

 

Υποσημείωση άλλου ενδιαφέροντος, πιστεύω πως αυτό το thread δεν εξυπηρετεί τις μπάντες να ασχοληθεί κανείς να τους ακούσει.

Θα ήταν πολύ καλύτερο αν όποιος ήθελε να παρουσιάσει το γκρουπ του άνοιγε ένα ξεχωριστό θέμα στο οποίο θα έδινε όσες πιο πολλές πληροφορίες γίνεται για τη μπάντα του παρά ένα ξερό λινκ.

 

Καλές γιορτές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@Evilnye

Έχεις απόλυτο δίκιο όσον αφορά το myspace.

Οι αλλαγές που έγιναν είναι τελείως εκνευριστικές και άσχετες με την σωστή παρουσίαση της μουσικής. Ευτυχώς υπάρχουν καινούργια (?) sites με πιο καθαρό μουσικό προσανατολισμό, χωρίς τις γύρω γύρω σάχλες.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

πέραν του τραγικού ήχου που έχει.. εσείς τι προτείνετε από sites? Αν είναι να ανοίξουμε αλλο thread παντως.. Υπαρχουν τα jamendo, bandcamp, bandpage (addon facebook)..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι προβληματίζομαι, θέλω κάποια σελίδα που να μπορώ να παίρνω feeds από μικρές μπάντες. Ο ήχος στο myspace δεν με ενόχλησε ποτέ. Το γεγονός ότι δεν μπορούσα πια να ρυθμίσω τα feeds, αλλά και περιορισμένες ρυθμίσεις απορρήτου με εκνεύρισε, όπως και το γεγονός ότι για κάποιο λόγο κόλλαγε συνέχεια. Αρκετές μπάντες που με ενδιαφέρουν έχουν δικό τους newsletter αλλά δεν θα ήθελα να βρεθώ με 100 newsletter. Στο bandcamp από όσο κατάλαβα εγγραφή κάνεις μόνο ως μπάντα. Το facebook ως εργαλείο για μπάντες έχει ακόμα αρκετό δρόμο, και δεδομένου του θορύβου που έρχεται από τα προσωπικά feeds όλων δεν μπορεί να γίνει dedicated για μουσική.

Το jamendo δεν το έχω δοκιμάσει και θα το δω τώρα ...

 

Αυτή τη στιγμή αμφιταλαντεύομαι να ξανανοίξω το myspace, αλλά όποιος ξέρει καμιά καλή εναλλακτική ενημερώστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Evilnye

Έχεις απόλυτο δίκιο όσον αφορά το myspace.

Οι αλλαγές που έγιναν είναι τελείως εκνευριστικές και άσχετες με την σωστή παρουσίαση της μουσικής. Ευτυχώς υπάρχουν καινούργια (?) sites με πιο καθαρό μουσικό προσανατολισμό, χωρίς τις γύρω γύρω σάχλες.

 

Όπως;;;; Μη μου πεις το jumpingfish γιατί νομίζω ότι λίγο πολύ έχει κι αυτό μια συγκεκριμένη μουσική ρότα λίγο alternative, λίγο experimental, λίγο ελληνικό ροκ και γενικά δε νομίζω ότι κάνει για όλα. Κάποιο άλλο;; (και διεθνές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως;;;; Μη μου πεις το jumpingfish γιατί νομίζω ότι λίγο πολύ έχει κι αυτό μια συγκεκριμένη μουσική ρότα λίγο alternative, λίγο experimental, λίγο ελληνικό ροκ και γενικά δε νομίζω ότι κάνει για όλα. Κάποιο άλλο;; (και διεθνές)

 

Είχα στο μυαλό μου το bandcamp.

Τόσο για λόγους αισθητικής όσο και για ηχητικούς λόγους, νομίζω πως σεβεται περισσότερο ακροατές και μουσικούς.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικά, το myspace έχει καταντήσει λίγο...αυτιστικό θα το χαρακτήριζα, πολύ βαρύ και με άπειρα λάθη. Υποτίθεται πως είναι δοκιμαστική έκδοση, αλλά δεν διαφαίνεται πως θα λυθούν όλα του τα προβλήματα. Ειδικά αυτό της κάκιστης ποιότητας του ήχου του ενσωματωμένου player. Οι μισές -που λέει ο λόγος- συχνότητες πάνε περίπατο. Κάποτε μου άρεσε να ψάχνω μπάντες από κει μέσα, τώρα πια συγχύζομαι και το κλείνω στα 3 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικά, το myspace έχει καταντήσει λίγο...αυτιστικό θα το χαρακτήριζα, πολύ βαρύ και με άπειρα λάθη. Υποτίθεται πως είναι δοκιμαστική έκδοση, αλλά δεν διαφαίνεται πως θα λυθούν όλα του τα προβλήματα. Ειδικά αυτό της κάκιστης ποιότητας του ήχου του ενσωματωμένου player. Οι μισές -που λέει ο λόγος- συχνότητες πάνε περίπατο. Κάποτε μου άρεσε να ψάχνω μπάντες από κει μέσα, τώρα πια συγχύζομαι και το κλείνω στα 3 λεπτά.

Κρίμα,γιατί είχα βρει αρκετά διαμαντάκια εκεί μέσα.Σε κάποια στιγμή,πίστευα,πως θα μπορούσε να ξεφύγει από τη μόδα του social networking και θα ήταν περισσότερο μουσικό βήμα,αλλά μάλλον είναι πολλά τα λεφτά,Άρη,για να το παραβλέψουνε.Ελπίζω το bandcamp,που αναφέρθηκε να γίνει και να παραμείνει αξιόλογο όσον αφορά τη μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bandcamp όμως δεν μπορείς να κάνεις register ως ακροατής από ότι κατάλαβα και να έχεις πχ μαζεμένες τις μπάντες ώστε να μπορείς να ακούς μουσική τους, να βλέπεις πότε έχουν λάιβ κ τυχόν άλλες ανακοινώσεις τους.

Το βρίσκω πολύ καλό για να το δίνει μια μπάντα ως σελίδα του, αλλά όχι για αυτό που ψάχνω,

 

θέλω κάποια σελίδα που να μπορώ να παίρνω feeds από μικρές μπάντες.

 

Όπως επίσης και να μπορώ κ εγώ να δικτυώνομαι ως μουσικός. (Στις καλές εποχές του myspace έβρισκα κ μπάντες για να παίξω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου