Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγορά ακουστικών


ex-guitalele

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν είχα την ευκαιρία να δανειστώ τα 270MK II από ένα φίλο και να τα δοκιμάσω...

 

Πολύ βολικά ακουστικά (ξέχασα σχεδόν ότι τα φορούσα) και ωραίος flat ήχος, καμία παραξενιά στο συχνοτικό φάσμα... Αρκετά neutral. Το μόνο κακό είναι ότι ιιιισως να χρειαστεί μια μικρή ενίσχυση. Εσύ χρησιμοποιείς ενισχυτή;

 

Τώρα μπήκα σε δίλλημα πάλι :P :D

 

Να πάρω αυτά που τα δοκίμασα και μ'άρεσαν ή να πάρω τα AT στα τυφλά που μπορεί να μ'αρέσουν περισσότερο;

 

αχ αχ αχ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Εγώ πρόσφατα αγόρασα τα ATH M40x και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ήταν τα πρώτα μου φλατ ακουστικά, οπότε δεν μπορώ να σου τα συγκρίνω με άλλα. Καταλαβαίνεις όμως πολύ καλά τη διαφορά από hifi ακουστικά της ίδιας τιμής. Είναι πανάλαφρα, έχουν αποσπώμενο καλώδιο (σημαντικό κατα τη γνώμη μου) οπότε πιστεύω και τα 50x που σκέφτεσαι να πάρεις θα είναι ακόμα καλύτερα. Πρέπει βέβαια να σκεφτείς αν αξίζει να δώσεις τα παραπάνω λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ χρησιμοποιείς ενισχυτή;

 

 

 

 

Τα χρησιμοποιώ με την καρτα ηχου μου που δινει ενισχυση στην εξοδο των ακουστικών απο μαμα.

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τώρα μπήκα σε δίλλημα πάλι :P :D

 

Να πάρω αυτά που τα δοκίμασα και μ'άρεσαν ή να πάρω τα AT στα τυφλά που μπορεί να μ'αρέσουν περισσότερο;

 

αχ αχ αχ......

 

αν το κύριο μέλημά σου είναι το mix support και δεν έχεις την απαραίτητη εμπειρία, δεν έχει σημασία τι σ' αρέσει περισσότερο, γιατί κατά κανόνα θα οδηγηθείς σε λάθος επιλογή...

 

πχ θα επιλέξεις τα AT σε αυτή την κατηγορία τιμής για το ευχάριστο γενικό τους άκουσμα και τα ελαφρώς τονισμένα χαμηλά τους αλλά θα παραλείψεις την απαραίτητη ικανότητα ανάλυσης τη σχετική συχνοτική ισορροπία και (σημαντικό) τα πιο ελεγχόμενα χαμηλά που θα σου προσφέρουν τα AKG K-271 MKII που εγώ ας πούμε θα σου πρότεινα (ή κάποιο άλλο καλύτερο ίσως σε αυτούς τους τομείς που ενδεχομένως θα σου προτείνουν κάποιοι φίλοι εδώ ή αλλού και δεν έχει τύχει να ακούσω)...

 

η γνώμη μου είναι να σκεφθείς πρώτα καλά που γέρνει περισσότερο η ανάγκη σου σε σχέση με την κύρια χρήση για την οποία τα προορίζεις, για να κάνεις μετά την ανάλογη προσαρμογή στην προτεραιότητα των απαιτήσεών σου και στον τρόπο επιλογής τους...

 

αν επιλογή σου κλίνει από την μεριά της προς "τέρψη ακρόασης", άκου όσα πιο πολλά μπορείς και επέλεξε με το συναίσθημα... στην αντίθετη περίπτωση κινήσου με την λογική αναζητώντας ανάλογες γνώμες από πιο έμπειρους από σένα (με κριτική πάντα βέβαια στάση όχι τυφλά) πριν καταλήξεις...

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το κύριο μέλημά σου είναι το mix support και δεν έχεις την απαραίτητη εμπειρία, δεν έχει σημασία τι σ' αρέσει περισσότερο, γιατί κατά κανόνα θα οδηγηθείς σε λάθος επιλογή...

 

πχ θα επιλέξεις τα AT σε αυτή την κατηγορία τιμής για το ευχάριστο γενικό τους άκουσμα και τα ελαφρώς τονισμένα χαμηλά τους αλλά θα παραλείψεις την απαραίτητη ικανότητα ανάλυσης τη σχετική συχνοτική ισορροπία και (σημαντικό) τα πιο ελεγχόμενα χαμηλά που θα σου προσφέρουν τα AKG K-271 MKII που εγώ ας πούμε θα σου πρότεινα (ή κάποιο άλλο καλύτερο ίσως σε αυτούς τους τομείς που ενδεχομένως θα σου προτείνουν κάποιοι φίλοι εδώ ή αλλού και δεν έχει τύχει να ακούσω)...

 

η γνώμη μου είναι να σκεφθείς πρώτα καλά που γέρνει περισσότερο η ανάγκη σου σε σχέση με την κύρια χρήση για την οποία τα προορίζεις, για να κάνεις μετά την ανάλογη προσαρμογή στην προτεραιότητα των απαιτήσεών σου και στον τρόπο επιλογής τους...

 

αν επιλογή σου κλίνει από την μεριά της προς "τέρψη ακρόασης", άκου όσα πιο πολλά μπορείς και επέλεξε με το συναίσθημα... στην αντίθετη περίπτωση κινήσου με την λογική αναζητώντας ανάλογες γνώμες από πιο έμπειρους από σένα (με κριτική πάντα βέβαια στάση όχι τυφλά) πριν καταλήξεις...

 

 

Καλησπέρα κι ευχαριστώ...

 

έχεις δίκιο. Το κύριο που θέλω είναι συχνοτική ισσοροπία. Flat. Είναι βασικό για την μίξη, για ακρόαση χαλαρή θα πάρω άλλα κάποτε.

 

Έχεις δίκιο, δεν είμαι ειδικός. Αυτή τη στιγμή κάνω μουσικές σπουδίες και μέσα σε αυτές ηχοληψία και τέχνη της ηχογράφησης όπου δουλεύω πολύ την ακρόαση, τεχνικές ηχογράφησης, ηχητική αξιολόγηση κλπ. Ωστόσο πρώτη φορά πάω να πάρω ακουστικά γι αυτό και ρωτάω τόσες γνώμες...

 

 

Τώρα τα 271 MKII που μου πρότεινες πάντως είναι και αυτά κλειστού τύπου σαν τα ΑΤ. Διάβασα ότι τα ημιανοιχτού τύπου είναι καταλληλότερα και πιο flat, ωστόσο μεταξύ μας θα προτιμούσα κλειστού λόγω της απομόνωσης ή σε περίπτωση που χρειαστεί να ηχογραφήσω με ακουστικά.

 

Πιστεύεις καλύτερα αυτά παρά; τα 240 MKII;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

με τα 240 δεν έχω επαφή σε ικανές συνθήκες και γνώριμό μου υλικό για να είμαι αντικειμενικός σε ένα συγκριτικό συμπέρασμα...

 

Διάβασα ότι τα ημιανοιχτού τύπου είναι καταλληλότερα και πιο flat, ωστόσο μεταξύ μας θα προτιμούσα κλειστού λόγω της απομόνωσης ή σε περίπτωση που χρειαστεί να ηχογραφήσω με ακουστικά.

 

οι γενικεύσεις αυτού του είδους αποτελούν κατά κανόνα ένδειξη ηχητικής συμπεριφοράς και από μόνες τους δεν αποκλείουν μοντέλα... η συγκεκριμένη  μάλιστα διαπίστωση έχει αποδυναμωθεί πια και η τεχνογνωσία των κατασκευαστών δίνει μοντέλα σαν το 271 που μπορεί άνετα να εξυπηρετήσει περισσότερους του ενός ρόλους... πράγμα όπως καταλαβαίνεις σημαντικό ειδικά σε home studio περιβάλλοντα...

 

ΥΓ. μη ξεχάσεις στην επιλογή σου να λάβεις υπόψη και το προσωπικό σου (υποκειμενικό κυρίως) κριτήριο της "άνεσης" κατά την χρήση, πλην των άλλων... κοινώς φόρα οτιδήποτε πριν το αγοράσεις...  :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου