Προς το περιεχόμενο

Ποιά Ηλεκτρακουστικη κιθάρα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eπαναφερω το θεμα γιατι θελω να προσθεσω ενα επιπλεον στοιχειο στην αναζητηση μου...

 

Εχω μια κλασσικη η οποια με δυσκολευει στα μπαρε γιατι εχω ευαισθητα χερακια ( μονο για αγκαλιες ) και εχει και ροπαλο για μπρατσο , οποτε θα ηθελα μια ηλεκτρακουστικη που να μην εχει τοσο ροπαλε μπρατσο... δηλαδη να ειναι λιγο πιο λεπτο...

 

Δεν με ενδιαφερει το shape ( C,D,V ) του μπρατσου κτλ...αλλα το μεγεθος του μπρατσου να ειναι πιο αδυνατο... παρακατω δειχνω στην φωτο πια αποσταση με ενδιαφερει να ειναι πιο μικρη....

 

fretboard.png.eddec35b4e91c7e6b9afaffe0ae0e445.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ρε Άρη παιδάκι μου αφού ΔΕΝ σε νοιάζει τι ακουστική θα είναι....γιατί δεν πας με 100....80......70! στην τελική ευρώ στην τσέπη σε ένα μαγαζί στην Αθήνα να πάρεις "μία" ακουστική να κάνεις τη δουλειά σου?

 

υγ.η πρόταση της Evilnye πολύ πρωτότυπη και πρακτική....

 

υγ2. αν αυτή η fender αξίζει ~180Ε με το fishman πάνω μόνη της πιάνει τίποτα ή ουσιαστικά πουλάν το fishman με "μια κιθάρα δώρο"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε Άρη παιδάκι μου αφού ΔΕΝ σε νοιάζει τι ακουστική θα είναι....γιατί δεν πας με 100....80......70! στην τελική ευρώ στην τσέπη σε ένα μαγαζί στην Αθήνα να πάρεις "μία" ακουστική να κάνεις τη δουλειά σου?

 

υγ.η πρόταση της Evilnye πολύ πρωτότυπη και πρακτική....

 

υγ2. αν αυτή η fender αξίζει ~180Ε με το fishman πάνω μόνη της πιάνει τίποτα ή ουσιαστικά πουλάν το fishman με "μια κιθάρα δώρο"?

 

ναι αλλα και τα 180 δεν τα πετας στο δρομο... Να τα δωσω τα 180 αλλα τουλαχιστον να με ψιλοβολυει στο χερι.... οποτε

 

ξανα

 

 

Εχω μια κλασσικη η οποια με δυσκολευει στα μπαρε γιατι εχω ευαισθητα χερακια ( μονο για αγκαλιες ) και εχει και ροπαλο για μπρατσο , οποτε θα ηθελα μια ηλεκτρακουστικη που να μην εχει τοσο ροπαλε μπρατσο... δηλαδη να ειναι λιγο πιο λεπτο...

 

Δεν με ενδιαφερει το shape ( C,D,V ) του μπρατσου κτλ...αλλα το μεγεθος του μπρατσου να ειναι πιο αδυνατο... παρακατω δειχνω στην φωτο πια αποσταση με ενδιαφερει να ειναι πιο μικρη....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικά οι ακουστικές έχουν πιο λεπτούς λαιμούς από τις κλασσικές...

οπότε απ αυτό το θέμα είσαι καλυμμένος.

επιμένω να πας σε μαγαζί με ακουστικές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικά οι ακουστικές έχουν πιο λεπτούς λαιμούς από τις κλασσικές...

οπότε απ αυτό το θέμα είσαι καλυμμένος.

επιμένω να πας σε μαγαζί με ακουστικές...

Σε οποιο κιθαρομαγαζο και να πας καλο θα σου κανει! Ετσι οπως τα λες ειναι σαν να μην εχεις περασει ουτε διπλα απο ακουστικη! Τουλαχιστον εγω αυτο καταλαβαινω.

Η καλυτερη λυση λοιπον ειναι να δωσεις λιγα ωστε να χασεις λιγα αν δε σου κανει!

Τωρα αν ψωνιζεις με βαση τη μαρκα παρε τη φεντερ να τελειωνεις!  :)

 

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι οπως τα λες ειναι σαν να μην εχεις περασει ουτε διπλα απο ακουστικη! Τουλαχιστον εγω αυτο καταλαβαινω.

όχι μόνο εσύ... ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι οπως τα λες ειναι σαν να μην εχεις περασει ουτε διπλα απο ακουστικη!

 

 

OXI διπλα ουτε καν εχουμε ποτε κοιταχθει με ηλεκτρακουστικη... Ασε φοβαμαι οτι αμα κοιταχθουμε θα με ποιασει αυτο που με ειχε ποιασει με τις ηλεκτρικες... Ας μην το αναφερω και μου ξαναρθει  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Επαναφερω το θεμα γιατι πριν 2-3 μερες ημουνα Θεσσαλονικη και ψαχνοντας για μια ηλεκτρακουστικη γυρω στα 300 για ενα μαθητη μου βρηκα στο Ζαχο αυτη http://www.thomann.de/gr/takamine_eg320c.htm και μαλιστα στα 265 - 3 ευρω φτηνοτερα  ;D ;D -  και εχω να σου πω ΠΑΡΤΗΝ ΟΠΩΣ ΕΙΣΑΙ.

 

  Δοκιμασα καμια 7-8 κιθαρες μεχρι 400 ευρω και ηταν η μοναδικη που μου εκανε κλικ,ολες οι αλλες ηταν για τα μπαζα... Αλλα αυτη αν μου λεγανε οτι κανει 450 θα το πιστευα ανετα. Απιστευτη ποιοτητα ηχου για τα λεφτα της, ενταση (ειναι και dreadnought),εμφανιση, φινιρισμα,ποιοτητα κατασκευης, τονικη ισοροπια, σχετικα ελαφρια, αξιοπρεπεστατος ηχος σε ενισχυτη, κουρδιστηρι  στην προενισχυση :o και πολυ καμπυλωτο και μαλακο μπρατσο με πολυ ευκολα μπαρε.  Επαθα πλακα!! Εννοειται οτι την πηρα καρφωτα για τον πιτσιρικα, ο οποιος ξετρελαθηκε.... ;D ;D Εχω μια martin των 1800 ευρω,τις βαλαμε διπλα διπλα και στεκοταν διπλα της αξιοπρεπεστατα.Να σημειωσω οτι πηρα απο το ιδιο μαγαζι και σκληρη θηκη με 50 ευρω, με συνολο 315 ημουν κομπλε.

 

   Ειναι σαν τα παπια.... Γιαπωνεζα (νταξει,μεηντ ιν τσαηνα ειναι αλλα δεν παιζει κανενα ρολο,ειναι Takamine και της φαινεται) φτηνη και αψογη. Στο λεω,και δε θα στο λεγα αν δεν ημουν σιγουρος: Παρτη οπως εισαι!! Δε θα ξαναβρεις καλυτερη ευκαιρια σ΄αυτα τα λεφτα.

 

  Παρεμπιπτοντως οι ηλεκτρικες fender ειναι μια αλλη ιστορια.... ::)  Αλλα οι ακουστικες δεν αξιζουν μια! Δεν μπορεις να τα κανεις ολα καλα....

 

 

 

    EDIT: Μολις τσεκαρα τη φωτο στο Θωμα και δεν ξερω γιατι, αλλα αυτη του Thomann δε φαινεται να εχει κουρδιστηρι ενω αυτη που πηρα απο Θεσσαλονικη ειχε. Ο κωδικος παντως ειναι ο ιδιος: Takamine Eg 320c.  Τσεκαρε το.

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου