Προς το περιεχόμενο

Καλό το Ubuntu αλλά...


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

He says that Linux installation is cry them Haralambos. Thing where did not stand (πραγμα που δεν εστεκε). Got out of my clothes and had to talk.

 

Yes but that was Kilon's words, not nikoskor41274's, that's why I'm saying that you don't fight her anymore. Lola, there is an apple.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μου αρέσει που έχετε μπει στο τριπάκι να νομίζετε ότι ο Kilon θα ασχοληθεί σοβαρά με το Linux....

 

Το MacOS είναι γι' αυτούς που δεν γουστάρουν να ασχολούνται με τον υπολογιστή... τι σχέση έχει ένας Μac Kid με το Linux ή οτιδήποτε τέτοιο. Εδώ οι Makades δεν ξέρουν να ανοίξουν το terminal και να γράψουν δύο εντολές (οι οποίες είναι bash, all the way).

 

Άστε το καλύτερα... είπαμε: creative professionals ....

 

Μπου

 

Μπου

 

ΜπουΧΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχάς τα 2 μενού υπαρχούν πιθανότατα  γιατί έκανα την εγακτάσταση των UBUNTU μέσα απο τα WINDOWS.

 

1) Δεν είπε τίποτα ο ΝΙΚΟΣ για ΜΑΚ εγώ το είπα γιατί μου μίλησε για ποιο ΓΡΑΦΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝ θεωρώ καλύτερο

 

2) Install εννοούσα για τα προγράμματα και όχι για το λειτουργικό. Πήγα να βάλω την καινούργια έκδοση του THUNDERBIRD και έψαχαν στις ιστοσελίδες για το πώς. Καθόλου εύχρηστο. Μην σου πώ οτι εγκατάστησα το WINE με τα χίλια ζόρια με copy and paste στο τερματικό , πολλαπλά downloads για να καταλήξω ότι το WINE απλώς δεν ανοιγει κάν τα προγράμματα των WINDOWS. Tουλάχιστον για την ώρα το MAC OS μου φαίνεται απείρος πιο εύχρηστο. Αλλά συνεχίζω την χρήση UBUNTU.  

 

Και ομως ειδικα σε αυτο εισαι εντελω λαθος.

Το linux πασχει σε πολλα, αλλα ειδικα στην εγκατασταση, ανανεωση προγραμματων ειναι μιλια μπροστα. Εχει συνολικη διαχειριση εγκαταστασης, δηλαδη το καθε προγραμμα ΔΕΝ χρειαζεται πια να εχει το δικο του install procedure αλλα γινεται συνολικα και αυτοματα. Υπαρχουν πια διαχειριστες πακετων πχ (rpm, yum, debian πακετα, ubuntu...) που αναλαμβανουν να βρουν τα updates για οτιδηποτε εχεις στησει απο repositories του internet η απο πηγες οπως CD η files στο δισκο σου, να τα δοκιμασουν, να βρουν τι αλλες εξαρτησεις απο βιβλιοθηκες η αλλα πακετα χρειαζονται και να τα κατεβασουν και αυτα. Η αν δεν μπορουν να κατεβασουν κατι που θα ηταν αναγκαιο να μην κανουν καν την εγκατασταση. Ομοιως στην απεγκατασταση αν χρειαζεται να φυγουν αλλα 10 πακετα θα λυσουν το προβλημα αυτοματα.

 

Αυτο ειναι πολυ διαφορετικο απο το να μπορεις πχ να παιρνεις τις αυτοματες ανανεωσεις της Microsoft που ειναι μια υποτυπωδης προσπαθεια αυτοματοποιησης. Δεν παρεχει ιδιο/ενιαιο μηχανισμο για να αναβαθμιζει αυτοματα και το limewire. Επαφιεται στο ιδιο το limewire να εχει ενσωματωμενο προγραμμα ελεγχου για ενημερωσεις της ιδιας της εφαρμογης, δεν το κανουν δηλαδη τα repositories και το package installer των windows. Επισης δεν μπορεις (σε windows) να γραψεις καπου: video editing και να σου εμφανισει ολα τα διαθεσιμα στο δικτυο η στους σκληρους η στα CD σου πακετα που αφορουν αυτο. Ουτε να γραψεις dsds.dll και να σου βρουν σε ποιο πακετο ανηκει ωστε να επιχειρησεις να το απεγκαταστησεις. Ουτε αν αναβαθμισεις σε SP2 τα XP σου ελεγχουν ΚΑΘΕ προγραμμα τριτου που εχεις εγκαταστησει αν θα συνεχισει να τρεχει η εξαρταται απο συγκεκριμενη εκδοση αρχειων. Ουτε μπορεις να δεις ακριβως ποια αρχεια βαζει και που η καθε εγκατασταση οποιουδηποτε προγραμματος. Ουτε ειναι ενιαιο το GUI τους: Αλλη εφαρμογη στηνει με μπλε χρωματα, αλλη με κουμπια, αλλη ρωταει ταδε, αλλη οχι...

Ουτε μπορεις να βαλεις να παρακολουθει οσα repositories θελεις εσυ (τα επισημα, τα free, τα πειραματικα ...). Ουτε μπορεις να αναβαθμισεις διαδικτυακα ολο το PC σου σε νεα εκδοση του λειτουργικου σου, σταδιακα η με την μια... (πχ απο XP σε VISTA μεσω ιντερνετ: πολλες νεες ενημερωσεις υπαρχουν, θελετε ολικη αναβαθμιση μεσω δικτυου σε VISTA?). Ουτε μπορεις να το κανεις αυτο μη-γραφικα, απο μαυρη οθονη, σε περιπτωση πχ που καποιο πακετο ειναι ασυμβατο με την καρτα γραφικων σου και ενω το μηχανημα δουλευει μια χαρα, δεν εχεις γραφικα, ωστε να κατεβασεις ενα αλλο πακετο X server και να παιξει μετα και το GUI σου... Ουτε μπορεις να διατηρεις το δικο σου εσωτερικο (εντος σπιτιου/εταιρειας) repository που οτι κατεβαζεις στο ενα PC και αφου σου δουλεψει, για οποιοδηποτε προγραμμα του λειτουργικου η ανεξαρτητων εφαρμογων αυτοματως το βλεπουν και τα αλλα PC και αναβαθμιζονται και αυτα μεσω τοπικου δικτυου...

 

Οσο για το WINE. Δηλαδη στο MAC σου εχεις καποιον LINUX emulator που τρεχει το Gimp η το amaroK η καποια linux εφαρμογη ευκολοτερα?

 

Απλα ειναι θεμα αλλης νοοτροπιας. Σε αλλα ειναι ΠΟΛΥ δυσκολοτερο για σενα που εχεις συνηθισει καπως. Σε αλλα οχι. Απο θεμα δυνατοτητων ομως ειδικα στην εγκατασταση συστηματος και πακετων ειναι μιλια μπροστα. Να μου ελεγες σε γραφικα, 3d, ελεγχο καρτων ηχου κλπ να συμφωνουσα ανετα. Αλλα και συ ρε παιδι μου βρηκες ακριβως τομεις που το να συγκρινεις linux με PC/MAC ειναι σα να συγκρινεις διαστημοπλοιο με εργαλεια εποχης χαλκου :)

 

 

Δε με νοιαζει ρε eye αν ασχοληθει ο kilon η οχι... Αλλα οχι να το αγνοησω κιολας. Ειναι μεγαλες οι προσβολες που πεσαν. Στο τελος θα μας πει οτι το vi ειναι μαπα.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τελος θα μας πει οτι το vi ειναι μαπα.

 

Άμα φτάσει μέχρι εκεί θα του κάνω το κάρμα να πάθει υποθερμία.

 

:) :) :) :)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yes but that was Kilon's words, not nikoskor41274's, that's why I'm saying that you don't fight her anymore. Lola, there is an apple.

 

Ι switched it very rapidly and got there before of you. I wrestle it, i tell you!

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μου αρέσει που έχετε μπει στο τριπάκι να νομίζετε ότι ο Kilon θα ασχοληθεί σοβαρά με το Linux....

 

 

Έχω δαμάσει πολυ πιο δύσκολα απο το Λινουξακι, όπως λένε και οι αξιογάπητοι BORG "RESISTANCE IS FUTILE!"

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δαμάσει πολυ πιο δύσκολα απο το Λινουξακι, όπως λένε και οι αξιογάπητοι BORG "RESISTANCE IS FUTILE!"

 

Οι Borg τρέχουν Mac ή τα φάγανε;

 

 

:)

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Evris ξέρει πόση ώρα σπαταλάει διαβάζοντας manual ό μέσος χρήστης MAC OS X?

 

0

 

Δεν υπάρει μάνουαλ για το λειτουργικό και δεν χρειάζεται. ( Ενα μανουαλ γενικής χρήσης υπάρχει για τον μακ που είναι καμια δεκαρια σελίδες) 

 

Πάντως αυτό τα UBUNTU όντως μαμάνε.... Το OPEN SOURCE κάνει θαύματα.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δαμάσει πολυ πιο δύσκολα απο το Λινουξακι, όπως λένε και οι αξιογάπητοι BORG "RESISTANCE IS FUTILE!"

 

YOU will be assimilated, kilon:

 

http://www.gnu.org/music/free-software-song.html

 

(A και κατι αλλο...χωρις μουσια, μπυροκοιλια και σανδαλι δε πας μακρια... Εχει αλλο lifestyle το linux. Θα εισαι παντα αποβλητος σε ολες τις λινουξοπαρεες. Αν ξυριζεσαι συχνα η πλενεσαι καθε μηνα ποτε δεν θα γινεις καλος λινουξας. Εγω απο τοτε που παντρευτηκα και εκανα μπανιο επι τοπου εχασα την μιση μου δυναμη)

 

 

Evris ξέρει πόση ώρα σπαταλάει διαβάζοντας manual ό μέσος χρήστης MAC OS X?

 

0

 

Δεν υπάρει μάνουαλ για το λειτουργικό και δεν χρειάζεται. 

 

Το κριμα με το MAC ειναι οτι το λειτουργικο στο οποιο βασιζεται το MAC OS (BSD) εχει ΤΟΝΟΥΣ manuals. Και ολα τους καπου χρειαζονται. Απλα οι χρηστες MAC εχουν φτασει να κοκορευονται οτι με το νεο τους μαιμου αμαξι (κινητηρας intel, αμαξωμα BSD, τιμες Apple, μετοχος Gates, λαστιχα Word/Excel/Powerpoint, κλειδωμενο καπο, αυτοματες ταχυτητες, λειπει το πεταλι του συμπλεκτη) δεν χρειαστηκε ποτε να διαβασουν τα σηματα η να μαθουν οδηγηση.

 

(και ψυγειο να παρεις ρε kilon  μια ματια σε ενα manual κακο δεν κανει, πως σας το εχουν περασει για μαγκια αυτο το πραμα... πως θα το δαμασεις το linux χωρις RTFM, HOWTO, LDP, man, google? )

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό μίλησα για τον μέσο χρήστη.

 

Βασικά εκεί είναι η επιτυχία της apple. Οτι είναι πολυ φιλική ως προς τον αρχάριο.

 

Το MAC OS έχει την κληρονμιά του UNIX. Έχω χρησιμοποιήσει το τερματικό , και έχω παίξει με το applescript. Το apple developers website  http://developer.apple.com/ είναι φούλ με documentation για τα κρυφά ταλέντα του MAC OS. Το CD εγκατάστασεις περιέχει πλήρες DEVELOPER TOOLS με όλες τις μεγάλες και μικρές γλώσσες προγραμμτισμού. Και άλλα παρα πολυ.

 

Οι χρήστες δεν κοκορεύονται είναι ρεαλιστές, δεν θέλουν να σπαταλούν ούτε δευτερόλεπτο σε κάτι που δεν τους χρειάζεται. Το interface πρέπει να ακολουθεί τους νόμους της κοινής λογικής. 

 

ΥΓ. δεν ανήκω σε καμμία παρέα , είμαι πολυ αντιδραστικός εκ φύσεως και ποτέ δεν αφοσιώνομαι σε ένα πράγμα.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου