Προς το περιεχόμενο

D.I.Y. pedals: Ερωτήσεις για ξεκίνημα...


mind_victim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχε υπόψη σου ότι το DIY είναι αρρώστια, και θα κολλήσεις άσχημα!

 

Σκέφτομαι για πολύ αρχή κ άμμεσα δηλαδή να φτιάξω ένα master volume κ ένα a/b box. Σκέφτομαι επίσης πριν από αυτό να πάω να αγοράσω διάτρητη πλακέτα κ αρκετές διόδους ας πούμε κ να κάνω εξέσκηση στις κολλήσεις. Μετά θα φτιάξω το noiz overdrive ώστε να μπορέσω να φτιάξω έναν orange squeezer (αυτός είναι κ ο πρώτος μου λειτουργικός στόχος).

 

Καλή αρχή! Δεν χρειάζεται να πάρεις και πολλά πράματα για αρχή, και εξάσκηση μπορείς να κάνεις σε παλιές πλακέτες κολλόντας/ξεκολλόντας διάφορα πράματα από πάνω της!

 

Εγώ έχω πάρει από banzai ένα ωραίο κολλητήρι με ρυθμιζόμενη θερμοκρασία (πάρα πολύ βολικό, κανά 15ρι νομίζω) και μια τρόμπα αποκόλλησης (επίσης πολύ βολική, 2-3 ευρώ) και κάνω πολύ πιό εύκολα την δουλειά μου από πριν με το απλό κολλητήρι. Επίσης ένα πολύμετρο είναι απαραίτητο, έχω πάρει ένα από ebay που μετράει τα πάντα, μέχρι και inductance.

 

Όσο ασχολείσαι βασικά, όλο και κάτι θα παίρνεις για να κάνεις την ζωή σου πιό εύκολη. Ευτυχώς είναι πιό ακριβό χόμπι σε χρόνο, παρά σε χρήμα.

 

Ωραίο άρθρο για το off-board wiring φαίνεται να είναι αυτό

http://www.tonepad.com/getFile.asp?id=76

από το οποίο δεν καταλαβαίνω τι θελει να πεί με την φράση:

"This connection can be made thru metal chassis"

 

Εννοεί ότι τα jack γειώνονται μέσω του σασί. Πολλά μεταλικά σασί που είναι βαμμένα χρειάζονται λίγο "ξύσιμο" σε αυτό το σημείο που ακουμπάνε τα jack για να γειώνονται καλά.

 

Επίσης τι είναι αυτό το millenium bypass που το βλέπω συνέχεια μπροστά μου??

 

Μιά μέθοδος για να έχεις true bypass και led με ένα DPDT διακόπτη. Πλέον που έχουν φτηνήνει κάπως οι 3PDT μπελάς μου φαίνεται, αν και δεν έχει πολλή δουλειά για να φτιαχτεί.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγώ έχω πάρει από banzai ένα ωραίο κολλητήρι με ρυθμιζόμενη θερμοκρασία (πάρα πολύ βολικό, κανά 15ρι νομίζω) και μια τρόμπα αποκόλλησης (επίσης πολύ βολική, 2-3 ευρώ) και κάνω πολύ πιό εύκολα την δουλειά μου από πριν με το απλό κολλητήρι. Επίσης ένα πολύμετρο είναι απαραίτητο, έχω πάρει ένα από ebay που μετράει τα πάντα, μέχρι και inductance.

Κολλητήρι ----> Weller. Μην τσιγκουνευτείς. Θα σου κάνει τη ζωή μακράν πιο εύκολη και θα μείνει μαζί σου πάααααρα πολύ καιρό.

 

Πολύμετρο ------> Fluke. Για μια ζωή γεμάτη μετρήσεις  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω αν τα κολλητήρια που σου προτείνουν τα παιδιά έχουν, αλλά κοίτα το κολλητήρι που θα πάρεις να έχει βάση :)

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολλητήρι ----> Weller. Μην τσιγκουνευτείς. Θα σου κάνει τη ζωή μακράν πιο εύκολη και θα μείνει μαζί σου πάααααρα πολύ καιρό.

 

Πολύμετρο ------> Fluke. Για μια ζωή γεμάτη μετρήσεις  ;D

 

Κόστος; Και από που;

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καραofftopic αλλα μου εκανε πολυ μεγαλη εντυπωση.

http://www.banzaimusic.com/Multimeter-AMM-2000.html

Το ιδιο ελεϊνο μαραφετι το αγορασα τις προαλλες 4.60 ευρω απο alex pak.

Πως γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε γελάσω Κώστα. Εχει περάσει πολύς καιρός.

Το Weller το είχα πάρει από Φανό. Μετά από πολλά φθηνά κολλητήρια, άκουσα φίλους ηλεκτρονικούς και το πήρα. Η διαφορά στην ποιότητα και ταχύτητα των κολλήσεων ήταν τεράστια. Ειλικρινά.

 

Για τα Fluke, μάλλον Ebay. Μεταχειρισμένο γιατί δεν παθαίνουν τίποτα.

Για να μην λέω ψέματα, εγώ πήρα το Protek το 506 (http://www.tequipment.net/Protek506.asp) μεταχειρισμένο από Αυστρία (Ebay) γύρω στο 30άρι. Μετράει και capacitance, inductance, frequency & temp. Γενικά είναι πολύ καλύτερο από ότι μπορώ εγώ να κάνω χρήση.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω αυτό εδώ, και με έχει βολέψει.

Το κόλπο είναι να κρατάς την μύτη καθαρή συνέχεια!

 

http://www.banzaimusic.com/MLS-48-Soldering-Station.html

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και είμαστε στο θέμα

 

τι γνώμη έχετε για τη χρήση πάστας στις κολλήσεις; γιατί έχω ακούσει αντικρουόμενες απόψεις.

 

εγώ βουτάω πού και πού τη μύτη του κολλητηριού στην πάστα για να καθαρίσει

και βάζω λίγη όπου θέλω να πάει κόλληση

 

αλλά έχω ακούσει και άλλους να λένε ότι είναι η πάστα είναι μόνο για σωλήνες καλοριφέρ

 

καμιά έμπειρη άποψη;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε βολευει συνεχισε να την χρησιμοποιεις....

 

Η παστα παντως χρησιμοποιειται για να σε "βοηθησει" στην κολληση. Απλωνεται καλυτερα το καλαι. Οι συγχρονες κολλησεις ομως εχουν ηδη το συστατικο που εχει η παστα. Οποτε στην ουσια δεν χρειαζεται να χρησιμοποιεις παστα.

 

Το μυστικο ειναι να καθαριζεται η μυτη συνεχεια. Υπαρχει ειδικο σφουγγαρακι γι'αυτη τη χρηση. Μην ξεχνατε να το βρεχετε, πρωτα. Λιγη κολληση στην μυτη, ενα sec ζεσταμα το ποδαρακι και το σημειο κολλησης και μετα καλαι. Προσοχη μην κολλατε και απο πανω προσθετετε παλι καλαι για να κολλησει καλυτερα. Η καλη κολληση γινεται μια φορα. Αν αποτυχει, τρομπα και παλι απο την αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν αλοιφεις με την παστα (σολντερινη) τα προς συγκοληση μερη η κολληση απλωνει καλυτερα κ πιο γρηγορα κ διευκολυνει γιατι χρησιμοποιεις μονο το ενα χερι , με το αλλο μπορεις να κρατας το εξαρτημα για παραδειγμα. Αν ομως εχεις στερεωσει με κροκοδειλακι η τσιμπιδα τα εξαρτηματα κ μπορεις να χρησιμοποιησεις κ τα δυο σου χερια τοτε μην βαζεις παστα αλλα ζεστανε για ενα sec τα προς συγκοληση μερη κ ακουμπα την κολληση κατ ευθειαν ( εχει μεσα παστα ). Η κολληση θα απλωσει ομοιομορφα. Η μυτη καθαρισμα συνεχεια , εγω εχω σε ενα κουτακι συρμα κατσαρολας κ του κανω μια βουτια , γινεται πεντακαθαρη η μυτη!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου