Προς το περιεχόμενο

Mesa boogie rectifiers vs Marks vs Peavey 6505 plus


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα και ο Ted Nuget με Peavey 5150 και με 6505+ παιζει παρ'ολο που λενε οτι οι 5150 ειναι μονο για μεταλ καταστασεις.

 

O Ted παίζει με peavey γιατί είναι αμερικάνικοι.. Θα μπορούσε να παίζει με marshall, αλλά είναι εγγλέζικοι...

Θα μου πείς τότε γιατί δεν παίζει με fender ή boogie...? Οι fender δεν έχουν γκάζια, ενώ οι boogie είναι απο California, σε αντίθεση με τους Peavey που είναι απο Mississippi... Ο θείος Ted δίνει σημασία σε κάτι τέτοια.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 135
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τον τυπο τον ειχα ακουστα απλα σαν ονομα... Απο οτι ειδα στο λινκ πρεπει να ειναι "περηφανος" Αμερικανος απο τους λιγους. We fight for freedom in Iraq και τετοια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με μια δευτερη ματια προσεξα το M-16 πανω στον Peavey...και νομιζα οτι το Machete ηταν υπερβολικο ακομη και για ταινια... :P Συγγνωμη για το off αλλα δεν γινοταν να μην το πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχα.. ;D Ναι ρε ο Θείος Τed είναι θεός... Έχει πολύ γέλιο o τύπος..

Ας μου επιτραπεί λίγο ακόμα το off topic αλλά θέλω να αδράξω την ευκαιρία για να επισυνάψω 2 βίντεο.. ;D ;D

 

 

 

 

 

Να προσθέσω τελικά, ότι στο τελευταίο βίντεο, δε θα έλεγες οτι έχει και άδικο ε...?  Μμμ ίσως ούτε στο πρότελευταίο....

;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι καλησπέρα!

 

Κατ' αρχήν: ρε παλικάρια, τι σχέση έχει ο Ted Nugent με το όλο θρεντ. Ναι, παίζει με 5150 αλλά μεταλλάς δεν είναι, για το τόπικ αυτό ΔΕΝ κάνει!! Γκρίνια τέλος...

 

Λοιπόν, διάβασα σήμερα όλο το θρεντ για να βγάλω ένα πιο ακριβές συμπέρασμα για το τι ζητάς. Όπως έχω γράψει κι άλλες φορές είμαι στο ίδιο λούκι και έχω πλακωθεί στην έρευνα μέσω net καθώς χρόνος τα πρωινά δεν παίζει... Η έρευνά μου έχει οδηγήσει σε ορισμένα αποτελέσματα τα οποία θα σου προτείνω:

 

1) Peavey 6534+: ο 6505+ με EL34 τελικές και ΚΑΘΑΡΟ κανάλι. Άσε δε, που μπορείς να βρωμίσεις κατά πολύ το καθαρό του με το ποτενσιόμετρο του gain! Άκου εδώ:

Νομίζω ότι θα σε ικανοποιήσει αρκετά ηχητικά! Α, και μην ακούσεις με ΤΙΠΟΤΑ το review του GuitarWorld, γιατί ο κιθαρίστας του είχε ανεβάσει άπειρα το gain στα καθαρά κι έτσι βρώμιζε πάρα πολύ!!

 

2) Diamond Nitrox: εδώ ν' ακούσεις γκάζι! Το EQ του είναι έτσι φτιαγμένο ώστε να έχει από φύσης του πιο πολύ μπάσο (αν θες, βέβαια!), έχει τρελό gain και πολύ ωραία μεσαία! Ισοπεδωτικός! Τον αναφέρω δεύτερο μόνο και μόνο επειδή δεν υπάρχει στην Ελλάδα κι επειδή δεν θα τον βρεις εύκολα μεταχειρισμένο (δεν έχω βρει κανένα μεταχειρισμένο ακόμα) Επίσης έχει και πάρα πολύ καλά καθαρά!! Άκου και κρίνε:

Μ' άρεσε πάρα πολύ ο ήχος που του έβγαλε ο Paul στο δεύτερο βίντεο!!

 

3) ENGL E-656 Steve Morse: ευελιξία όσο πάει! Ειδικά τα μεσαία του τρίτου καναλιού του είναι απίστευτα ρυθμίσιμα! Είναι βέβαια ενισχυτής για old-school καταστάσεις αλλά έχει πολύ ωραίο μέταλ ήχο! Άκου εδώ:

Engl E-656 Steve Morse Signature Top

 

4) Jet City JCA 100H ή HDM: φτηνός αλλά πάρα πολύ καλός! Και designed by Soldano! Ο δεύτερος έχει και επιλογή 50/100 βαττ! Άκου εδώ:

 

5) Diezel Herbert: πολύυυυυυ ακριβός αλλά τέλειος. Αν βρεις τα φράγκα, παρ' τον τρέχοντας!! Τα κάνει όλα και συμφέρει, που λέμε! Τώρα κατά πόσο συμφέρει, δεν ξέρω... Άκου εδώ:

 

Τώρα τους Mesa τους άκουσες από κοντά, άρα ξέρεις! Τσέκαρε και τους παραπάνω και βγάλε συμπεράσματα!

Α, και τσέκαρε και τον EVH 5150 III που προτάθηκε παραπάνω!

 

Αυτά από μένα και σόρρυ για το μήκος του post...

 

Υ.Γ. Τσέκαρε και κάτι βιντεάκια με τίτλο "Monsters of High Gain" στο YouTube! Μπορεί να σε βοηθήσουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου