Προς το περιεχόμενο

Τι είδος cubasas είσαι?


not_guilty

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήμουνα σε ένα studio τις προάλες και έβλεπα τον τύπο που έφτιαχνε ενα techno κομμάτι στο cubase... Μου ζήτησε την γνώμη μου, και εγώ άρχισα να παρακολουθώ πως είχε χτίσει το κομμάτι...

 

Διαπίστωσα ότι πρώτα έπερνε τους ήχους απο την κάσα, πιατίνια, κλπ σε midi, τα έκανε wav και μετά τα προγραμμάτιζε σαν wav μέσα στο Cubase... Δηλαδή είχε ένα ταμπούρου σε ήχο wav και τον έκανε ρουλο, ή κανα break σαν wav...

 

Εγω του είπα ότι είναι παράδοξος ο τρόπος που δουλεύεις αλλά το κομμάτι δεν ήταν άσχημο, ούτε έχανε πουθενά...

 

Αναρωτήθηκα, πόσοι τρόποι υπάρχουν για να γράψεις μουσική στο cubase, και ποιές οι κύριες κατηγορίες.. που τους διακρίνουν...

 

Κάθησα μετά και είδα πως γράφω στο cubase..Εγώ είμαι στο άλλο παράδοξο, ενώ έχω Keyboards, δεν το χρησιμοποιώ ποτέ και μόνιμα γράφω με το μολύβι, απο Βιολιά, μπάσα, μπιμπλίκια.. και ποτέ δεν κάνω midi σε wav, χρησιμοποιώ πάντα τα Outputs του κάθε Plugin...

 

Έπειτα σκέφτηκα για έναν άλλον φίλο μου που χρησιμοποιούσε το cubase μόνο για Wav, και έκανε όλη τη δουλειά μόνο με Wavs..Απευθείας Recording απο Synth, κιθάρα, φωνή κτλ...

 

Πιστεύω ότι θα υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να χρησιμοποιήσεις όχι μόνο το Cubase αλλά και διάφορα προγράμματα μουσικής..

 

Για αυτό ξαναρωτάω τι είδος cubasas είσαι?

:roll:

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουνα σε ένα studio τις προάλες και έβλεπα τον τύπο που έφτιαχνε ενα techno κομμάτι στο cubase... Μου ζήτησε την γνώμη μου' date=' και εγώ άρχισα να παρακολουθώ πως είχε χτίσει το κομμάτι...

 

Διαπίστωσα ότι πρώτα έπερνε τους ήχους απο την κάσα, πιατίνια, κλπ σε midi, τα έκανε wav και μετά τα προγραμμάτιζε σαν wav μέσα στο Cubase... Δηλαδή είχε ένα ταμπούρου σε ήχο wav και τον έκανε ρουλο, ή κανα break σαν wav...

 

Εγω του είπα ότι είναι παράδοξος ο τρόπος που δουλεύεις αλλά το κομμάτι δεν ήταν άσχημο, ούτε έχανε πουθενά...

 

:roll:[/quote']

 

Από εμπειρία ο άνθρωπος που μας έκανε την παραγωγή όταν ηχογραφούσαμε έκανε ακριβώς το ίδιο όπου χρησιμοποιούσαμε λούπες. Έγραφε στο Cubase τα δείγματα από το sampler μας σαν .wav, τα προγραμμάτιζε ώστε να ξαναγίνουν λούπα και έπειτα έκανε όσα χρειαζόντουσαν από EQ, fx, κλπ. O λόγος ήταν ότι έτσι τα drum loops γίνονται πιο ευέλικτα στην παραγωγή, μπορεί κάθε element να πειραχτεί ξεχωριστά (να βγει για κάποια μέτρα, να μπει με κάποιο εφφέ) και μπορούν να χρησιμοποιηθούν όλων των ειδών τα fx και όχι μόνο όσα βλέπουν ένα ΜΙDI κανάλι. Π.χ. σε κάποια ταμπούρα που θέλαμε delay μπορούσαμε από τη στιγμή που ήταν έτσι να χρησιμοποιήσουμε ένα παλιό Roland Tape Echo. Aν ήταν MIDI λούπες δεν νομίζω να γινόταν απ'οσα μου εξήγησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι δεν υπαρχουν κανονες και ορια...ολα καθοριζονται απο το ειδος της δουλειας,την φαντασια μας και το μερακι μας :lol: :lol: :lol:

βεβαια απαιτειται καλη γνωση του προγραμματος οπως και γενικοτερα των plug-ins,synths,loops κ.τ.λ....σε συνδυασμο με την φαντασια μας μπορουμε να πετυχουμε πολυ ομορφα αποτελεσματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου