Προς το περιεχόμενο

Να επιτραπούν επίσημα οι Πολιτικές συζητήσεις στο Noiz;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να τα μααααααας. Έβαλες την φωτό του φουσκωτού στο avatar και tsampoukaleuesai? ;D ;D ;D ;D

 

 

Έτσι είναι αυτά ,μας μοστράρει τα αναβολικά που παίρνει μπας και μας φοβήσει ,προκειμένου να κρύψει την υστέρησή του στο διάλογο ο αναλφάυβοιτωστ ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 499
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Ας μην επιτραπούν επίσημα.

Μα ήδη επιτρέπονται ανεπίσημα (από το"συζήτηση περί επικαιρότητας Vol1", και ένθεν)  ;D ;D ;D ;D , κατ' εθιμικόν δίκαιον, ωσάν το σύνταγμα του Ηνωμένου  Βασιλείου.

 

Ανεπίσημα σε ανταποδίδω τη παρεξήγα ,επισήμως όμως όχι  ;D ;D

 

Στάς'..με μπέρδεψες... ;D ;D ;D

 

Να τα μααααααας. Έβαλες την φωτό του φουσκωτού στο avatar και tsampoukalevese? ;D ;D ;D ;D

 

 

Αμ πώς;;;;  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νομίζω πως το πλέον ενδεικτικό στοιχείο της ατελούς μας φύσης -τουλάχιστον όσον αφορά την παρουσία/συμμετοχή μας στη συγκεκριμμένη συζήτηση του συγκεκριμμένου φόρουμ- καταδεικνύεται απο το γεγονός της απουσίας καινούργιου ποστ στο θρεντ της πολιτικής επικαιρότητας...

Κι όμως. Η μεγάλη εικόνα λέει πως τα "γαβγίσματα" θα εξακολουθήσουν ν'ακούγονται ανεξαρτήτως θέματος.

Ακόμα και οι τρόλλεϋ/ατρέου -σαν οι δύο αντίπαλες προσωπικότητες μιάς σχιζοφρενικής μορφής εντός κι εκτός καθρέφτη- μοιάζουν να συμφωνούν στο να διατηρηθεί η δυνατότητα τέτοιου τύπου συζητήσεων (για να είμαι δίκαιος, ο ατρέου δεν εκφράστηκε καθαρά, ελπίζω κι εύχομαι όμως να έχω καταλάβει σωστά).

Κι επειδή "κανών κάθε κανόνος η εξαίρεσις".

Κι επειδή όλοι έχουμε -αν θέλουμε, μην το ξεχνάτε- να κερδίσουμε απο απόψεις ανθρώπων που κάποια πράγματα τα γνωρίζουν καλύτερα απο μας.

Κι επειδή όλοι σ'αυτή την κοινότητα είμαστε εν δυνάμει καλλιτέχνες και ως τέτοιοι δεν φοβόμαστε την έκθεση, την κριτική και την συζήτηση.

Κι επειδή δεν νοείται μουσική αποκομμένη απο τον κοινωνικό/πολιτικό περίγυρο.

Κι επειδή δεν πρέπει να παραβλέπουμε την αξία τέτοιων συζητήσεων στη διαμόρφωση απόψεων κι εντέλει -ίσως- και συνειδήσεων.

Κι επειδή έχουμε εμπιστοσύνη στη φιλοξενία των ιδιοκτητών/διαχειριστών του ΝΟΙΖ.

Κι επειδή τέλος είμαι αλλεργικός στις απαγορεύσεις  ;D, ναί.

Χωρίς "κρυψώνες", χωρίς διαχωρισμούς με αριθμούς ποστ ή άλλων.

Για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες μέρες ψηφίζω την πρόταση τρόλλεϋ...

Μήπως να το κοιτάξω;  ;D

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Από όλους τους υποστηρικτές της άποψης να μπουν πολιτικές συζητήσεις σε αυτό τι forum εως τώρα αυτό που δεν άκουσα πειστικά να απαντιέται είναι το γιατί εδώ;

 

-Μπαίνει κανείς στο site του SportDay για να διαβάσει πολιτιστικά;

-Ανοίγει κανείς τον Rock FM για να ενημερωθεί ειδησεογραφικά;

-Βάζει κανείς το κανάλι της βουλής για να αποφασίσει ποιά κάρτα ήχου είναι η καλύτερη με budget εώς 300 ευρώ;

 

Μήπως θεωρούμε ότι λείπει η ενημέρωση και το πολιτικό σχόλιο απ' τη ζωή μας κι ερχόμαστε στο Νόιζ να μας καλύψει το κενό;

 

Όχι, τίποτα απ' αυτά. Και είμαι σίγουρος πως αν δεν υπήρχαν αρκετοί ψήφοι υπέρ μονό και μόνο για χάρη της ελευθερίας του λόγου και της έκφρασης θα είχε ξεκαθαρίσει ήδη το θέμα.

 

Όσο για το υψηλό επίπεδο των πολιτικών συζητήσεων σε αυτά τα πολιτικού περιεχομένου chat ας είμαστε και λίγο ειλικρινείς: Υπάρχει πολύ ισχυρή κρατούσα άποψη συγκεκριμένου προσανατολισμού (ισχυρά νεοφιλελεύθερη) και οι αντιφρωνούντες αντιμετωπίζονται περίπου σαν βάζελοι που μπήκαν να τρολλάρουν σε chat γαύρων. Οι δε χαρακτηρισμοί για τον πολιτικό χώρο της αριστεράς μόνο κομψοί και υψηλού επιπέδου δεν θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν.

 

Εγώ σίγουρα δεν αυτοχαρακτηρίζομαι ως αριστερός, αν και προσωπικά έτσι κι αλλιώς δεν φανατίζομαι με πολιτικές ιδεοληψίες. Το αναφέρω όχι γιατί θεωρώ ότι είναι κακό κάποιος να ανήκει σε αυτόν τον χώρο αλλά γιατί είμαι σίγουρος που κάποιοι συμμετέχοντες στα πολιτικά threads με ισχυρά αμφιθεατρικό λόγο θα επειχηρήσουν να μου προσάψουν ότι τάχα απλά δεν μου αρέσουν οι θέσεις τους. Παρόλα αυτά πολλές φορές σοκάρομαι. Και πως να μη σοκάρομαι δηλαδή και να μην ξενερώνω όταν βλέπω στο Nόιζ αναφορές σε Γκουλαγκ να γίνονται ελαφρα την καρδία και μετά κάποιους εδώ να μου λένε για "σοφη διαχείριση" των πολιτικών συζητήσεων όταν πρωτοστατούν σε τέτοιου είδους σχόλια οι ίδιοι οι υποτίθεται ψύχραιμοι και σοφοί διαχειριστές.

 

Πρέπει να καταλάβουμε συν τοις άλλοις ότι όλες οι δημόσιες συζητήσεις δεν έχουν το ίδιο βάρος. Το να χλευάζεις κάποιον γιατί πιστεύει ότι το μαόνι της Gibson είναι καλύτερο από τη σκλήθρα της Epiphone ή γιατί ακούει τους πυκνωτές έχει διαφορετική βαρύτητα από το να κατηγορείς έναν ολόκληρο πολιτικό χώρο για κονσερβοκούτια και Γκουλαγκ.

 

Το δεύτερο όταν γίνεται μαζικά και συντεταγμένα, όταν υπάρχουν μέλη στο forum που τους ενδιαφέρει να γράψουν μόνο γι αυτό και πηδαν στο βαγόνι με την πρώτη ευκαιρία τότε είναι εύκολο να χαρακτηρίσει ολόκληρο τον ιστότοπο και τα μέλη του.

 

Και γι αυτούς που θεωρούν ότι όλα είναι πολιτική: Θα συμφωνήσω. Και η πολιτική ορθής χρήσης ενός τέτοιου χώρου, πολιτική είναι.

 

Κλείνοντας το σεντόνι τούτο, διάβασα ενστάσεις από τύπους που οι ίδιοι παραδέχτηκαν πως μπαίνουν στο Νόιζ μόνο για να βρουν τον κολλητό τους mod και να μιλήσουν πολιτικά, καποιους άλλους που φοβούνται μήπως μετά τα πολιτικά κοπούν και τα σεξιστικά σχόλια (ήμαρτον) και δεν μπορούν να διασκεδάσουν εδώ μέσα... τί να γίνει, υπάρχουν διαφορετικά αισθητικά κριτήρια και δεν μπορούμε να είμαστε όλοι αρεστοί σε όλους. Το δικαίωμα του άλλου στην έκφραση δεν μπορεί να μου επιβάλλει ότι θα κάνω ότι δεν βλέπω κάποια πράγματα για να μη με ενοχλούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Κι επειδή όλοι έχουμε -αν θέλουμε, μην το ξεχνάτε- να κερδίσουμε απο απόψεις ανθρώπων που κάποια πράγματα τα γνωρίζουν καλύτερα απο μας.

Κι επειδή όλοι σ'αυτή την κοινότητα είμαστε εν δυνάμει καλλιτέχνες και ως τέτοιοι δεν φοβόμαστε την έκθεση, την κριτική και την συζήτηση.

Κι επειδή δεν νοείται μουσική αποκομμένη απο τον κοινωνικό/πολιτικό περίγυρο.

Κι επειδή δεν πρέπει να παραβλέπουμε την αξία τέτοιων συζητήσεων στη διαμόρφωση απόψεων κι εντέλει -ίσως- και συνειδήσεων.

Κι επειδή έχουμε εμπιστοσύνη στη φιλοξενία των ιδιοκτητών/διαχειριστών του ΝΟΙΖ.

Κι επειδή τέλος είμαι αλλεργικός στις απαγορεύσεις  ;D, ναί.

Χωρίς "κρυψώνες", χωρίς διαχωρισμούς με αριθμούς ποστ ή άλλων.

 

 

Το καλλίτερο μουσικό μάθημα που έγινε εν Ελλάδι…..και μάλιστα ΤΖΑΜΠΑ aka ΣΤΗΝ ΚΟΥΤΡΑ.

 

Το πώς θα γράψετε στο daw σας, θα το βρείτε μόνοι σας…ή με το manual.

Το πώς θα ακουστείτε σαν τον Satriani….επίσης.

 

Αυτά που έγγραψε ο Mr. Ζάϊκος, κανονικά θα έπρεπε να τα πληρώσουμε για να τα μάθουμε ή σε χρήμα ή σε χρόνο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως να μη σοκάρομαι δηλαδή και να μην ξενερώνω όταν βλέπω στο Nόιζ αναφορές σε Γκουλαγκ να γίνονται ελαφρα την καρδία και μετά κάποιους εδώ να μου λένε για "σοφη διαχείριση" των πολιτικών συζητήσεων όταν πρωτοστατούν σε τέτοιου είδους σχόλια οι ίδιοι οι υποτίθεται ψύχραιμοι και σοφοί διαχειριστές.. Και η πολιτική ορθής χρήσης ενός τέτοιου χώρου, πολιτική είναι.

 

+1

 

Επιπλέον δεδομένου ότι μέχρι στιγμής πήραμε ένα ικανότατο δείγμα πολιτικής συζήτησης, αν μεταβάλλουμε το ερώτημα του παρόντος θρεντ από ''να επιτραπούν οι πολιτικές συζητήσεις'' σε ''είστε ικανοποιημένοι/πιστεύετε βγήκε κάτι/σας άρεσε σαν εικόνα η μέχρι τώρα πολιτική συζήτηση που έλαβε χώρα στο Νόιζ'' εικάζω πως ακόμα και εκείνοι που θεωρούν ότι πρέπει να συνεχιστούν οι πολιτικές συζητήσεις όχι θα απαντούσαν. Και πράγματι, από τη μία έπεφταν βαρύτατοι χαρακτηρισμοί από την άλλη ''συντονιστικά'' η αποτυχία ήταν μεγαλύτερη. Πόσο μπορεί να αλλάξει αυτό δηλαδή?

 

Και για να κλείσω χιουμοριστικά, φανταστείτε να βρεθείτε σε καμμιά αγοραπωλησία ή σε κανένα live θα στέλνετε αντιπροσώπους στην παράδοση - παραλαβή.  :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι επειδή έχουμε εμπιστοσύνη στη φιλοξενία των ιδιοκτητών/διαχειριστών του ΝΟΙΖ.

 

Με όλο το σεβασμό, δε ξέρω τί κάνετε με τον ιδιοκτήτη αλλά στους διαχειριστές δεν έχετε καμία εμπιστοσύνη. Με την πρώτη ευκαιρία τους δείχνετε με το (μεσαίο?) δάχτυλο, κι αν τυχόν προκύψει "αρένα" για περί πολιτικής κουβεντολόϊ, εκεί να σ΄έχω απο μια μεριά να βλέπεις τα pm που (θα) έρχονται και να κολυμπάς στην εμπιστοσύνη.  :)

 

Εν πάσει περιπτώσει όμως, ότι είναι να γίνει θα γίνει. Ελπίζω μόνο να θυμόμαστε τί έχουμε γράψει εδώ ανεξάρτητα του αν θα οδηγήσει κάπου αυτή η κουβέντα.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Με όλο το σεβασμό, δε ξέρω τί κάνετε με τον ιδιοκτήτη αλλά στους διαχειριστές δεν έχετε καμία εμπιστοσύνη. Με την πρώτη ευκαιρία τους δείχνετε με το (μεσαίο?) δάχτυλο, κι αν τυχόν προκύψει "αρένα" για περί πολιτικής κουβεντολόϊ, εκεί να σ΄έχω απο μια μεριά να βλέπεις τα pm που (θα) έρχονται και να κολυμπάς στην εμπιστοσύνη.  :)

 

Εν πάσει περιπτώσει όμως, ότι είναι να γίνει θα γίνει. Ελπίζω μόνο να θυμόμαστε τί έχουμε γράψει εδώ ανεξάρτητα του αν θα οδηγήσει κάπου αυτή η κουβέντα.

 

Στη φιλοξενία έγραψα αγαπητέ, όχι στις ενέργειες/αποφάσεις... ;D

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι δυσκολευομαι να αποτιναξω τη ρομαντικη εικονα για το νοιζ ως ενα χωρο αποκλειστικα για μουσικη τεχνολογια.

Νομιζω ομως οτι με την παροδο του χρονου θα ξεπερνουσα την μερικη αλλοιωση της ταυτοτητας του για χαρη της ελευθεριας του λογου.

Στο κατω κατω,οποιος δε θελει δε συμμετεχει,δε διαβαζει.

 

Πιστευω βεβαια οτι η κουβεντα-προταση γινεται για 5-10 ατομα που θελουν (πολυ)να γραφουν για την πολιτικη.

Δε βρισκω το λογο να τους στερειται η ευκαιρια και για χαρη τους,προσπερναω την ''ιδεολογια'' νοιζ και θα ψηφισω ''ναι''.

Ο καθενας ειναι υπευθυνος για τα γραφομενα του,την ιδεολογικη του εκφραση και τις συνεπειες των παραπανω σε ''εντος νοιζ'' κοινωνικο επιπεδο.Ισως και εκτος... ;)

 

Ευχομαι αν γινει η παραχωρηση ''χωρου'' σε οσους επιθυμουν τις πολιτικες συζητησεις να μη γινει πολος ελξης πολιτικων εγκαθετων αλλα και παλι τιποτα δεν ειναι μη αναστρεψιμο.

Επισης,μελη που θα προσφεραν γνωση σε θεματα σχετικα με τη μουσικη,να μην αναλωθουν γραφοντας για την πολιτικη.Ειναι μικροβιο.. ;)

Δειτε τον Παραγκα...σε 3 μερες εχει γραψει οσα σε τρια χρονια στο νοιζ.. ;D :-*

 

Μονο μια παρακληση...Μη γραφετε σεντονια σα τον Πρετεντερη...κουραζουν.. 8)

Να μπει ανωτατος αριθμος λεξεων στα ποστ της πολιτικης γιατι προβλεπω ''οι με οιστρο'' να κανουν αναλυσεις του Κεφαλαιου... :D

Επισης να μπει ανωτατος αριθμος κατοχης στρατοκαστερ στο Νεστορα. ;D

 

Τι?

Ειναι φασιστικο?

Οξω ρε!Ψηφιζω οχι! ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Kpeyos θεωρώ πως θα μπορούσες να είσαι ένας υπέροχος συζητητής πλην όμως κάποιες φορές ο θυμός σου -και αναφέρεις παραδείγματα που τον προκάλεσαν-δεν στο επέτρεψε. Εξ αυτού υποθέτω και η άρνησή σου στο να υπάρχουν τέτοιου είδους θέματα προς συζήτηση στο φόρουμ.

Υπάρχει μια φήμη στο φόρουμ περί κλικας και μια δεύτερη περί ομάδας ατόμων συγκεκριμένου πολιτικού χώρου.

Απ όσο έχω δει εγώ στα 2 χρόνια που είμαι μέλος.

 

Κάποιοι ''γνωρίζονται'' περισσότερο ,ακόμα και προσωπικά ,λογικό επομένως να ξέρουν τα ''χούγια'' τους και να αποφεύγουν ,ή να συγχωρούν συμπεριφορές μεταξύ τους ,ακόμα κι αν σε ''τρίτους'' φαίνεται χοντράδα.

Στα περί πολιτικών φρονημάτων και σε σχέση με το προηγούμενο ,της κλίκας.

Δεν έχω να φοβηθώ κάτι και θα πω 2-3 πράγματα με το όνομά τους .

Ουσιαστικά η κριτική αναφέραιτε συνήθως προς το πρόσωπο του Τρόλει και του ΣΦ ,ας μη κρυβώμαστε.

Λίγο καιρό μετά που έγινα μέλος αρπάχτηκα με το Τρόλει...............για καιρό τον θεωρούσα κακό ;D

Στη πορεία απλά διαπίστωσα πως πολλές φορές λειτουργεί χοντροκομμένα και τον έχω επιπλήξει γι αυτό και δημόσια ,αλλά και ιδιαιτέρως  ;D

Δεν μπορώ όμως να μη του βγάλω το καπέλο στο γεγονός πως τις περισσότερες φορές-ακόμα και αυτές που ο τρόπος του με εξοργίζει-ο λόγος του έχει μια λογική με επιχειρήματα και ειρμό, σε αντίθεση με τις άναρθρες κραυγές που βγάζουν οι κατά καιρούς θιγμένοι-δίκαια ή άδικα- των σχολίων του .

Ο τρόλει με έμαθε πως -και γι αυτό του βγάζω το καπέλο-πως οφείλω σε σοβαρές συζητήσεις και όχι αστεισμούς μεταξύ κολλητών ,να έχω επιχειρήματα και λογικό ειρμόεφόσον είμαι σε δημόσιο βήμα και όχι σπίτι με κολλητούς.

 

Ο ΣΦ αποπνέει μια σιγουριά γκουρού η οποία βγάζει στον άλλο -ειδικά όταν διαφωνεί μαζί του-μια ξερολίαση και αυτό του έχει δημιουργήσει έχθρες ακόμα και σε θέματα περί τη μουσική και όχι μόνο πολιτικά.

Είναι ένας άνθρωπος ο οποίος λειτουργεί-΄η τουλάχιστον φαίνεται να λειτουργεί σαν ψυχρός εκτελεστής .Γιατί όχι?Μήπως γύρω μας ,καθημερινά δεν συνδιαλεγόμαστε με τέτοιους ,ή μήπως κι εμείς δεν λειτουργούμε αρκετές φορές έτσι? Μήπως έτσι δεν λειτουργεί η ζωή?

 

Από τις κουβέντες που έγιναν περί πολιτικής ,φάνηκαν αρκετοί που'' πήγαν'' με το  μέρος του ΣΦ και του Τρόλει,αλλά και αρκετοί που ήταν αντίθετοι ............το πρόβλημα είναι πως οι ''οχτροί'' μου ΣΦ και Τρόλει είχαν κάνει συνασπισμό?ή ότι ''εμείς'' δεν βγάλαμε λογικό πολιτικό αντίλογο ,παρά μόνο άναρθρες κραυγές και μόνο κάποιοι λίγοι προσπαθήσαμε να πούμε κάτι διαφορετικό ?

Θα μου πεις ,δεν έχω χρόνο και διάθεση να διαβάζω σεντόνια και να σπάω το κεφάλι μου. Δεκτόν ,ούτε εγώ έχω πάντα ,να μου έτυχε τώρα και είμαι 48 ώρες άγρυπνος στη δουλειά και δεν θέλω να κοιμηθώ μη χάσω το καράβι σε 2 ώρες που φεύγει  ;D

Στο σπορντέι αν και δε μπαίνω ,ξέρω πως έχει ΚΑΙ πολιτιστικά ,στο ΡΟΚ ΦΜ ,έχει και ειδήσεις και μάλιστα του ΣΚΑΙ , μόνο η βουλή τσάνελε ,δεν δίνει απαντήσεις για κάρτες ήχου ;D

 

Σέβομαι τη διαφωνία σου ,αλλά λυπάμαι γιατί χάνω ένα συναγωνιστή κονσερβοκούτια ,στον αγώνα δια την κατατρόπωση των καπιταληστρών .

 

Φιλικά και με εκτίμηση

 

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου