Προς το περιεχόμενο

Το φαινόμενο Μαρίνα Σάττι και οι αντιδράσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Επειδή δεν παρακολουθώ ελληνική μουσική, αυτά τα views είναι πολλά; Άλλοι δημοφιλείς καλλιτέχνες που κινούνται;

 

Δεν είναι εξωπραγματικά

O Tus παραπάνω παίρνει.  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 258
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα κάνω και μια φιλοσοφική τοποθέτηση, με αφορμή αυτό το νήμα.

 

Σε αντίθεση με τον ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ, που σε σχέση με το παρελθόν , οι αθλητές έχουν γίνει εντελώς ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ (σε επιδώσεις, σώματα κ.λ.π), Π.χ.  βάλε μια ομάδα ποδοσφαίρου του παρελθόντος με μια σημερινή…..και δεν θα ακουμπήσει μπάλα η πρώτη.

 

Αντιθέτως τα πράγματα στη show  biz άλλαξαν.

Από ΥΠΕΡΑΝΘΡΩΠΑ όντα  κατά το παρελθόν έχουν γίνει πιο γήινα στις μέρες μας (στο όνομα μιας «δημοκρατίας»-όλοι έχουν δικαίωμα στο όνειρο).

Τα μοντέλα πάχυναν και κόντιναν, οι μουσικοί δεν είναι οι ΘΕΟΙ που γέμιζαν στάδια, οι Ηθοποιοί ….μέτριοι σε όλα (ταλέντο –εμφάνιση) . κ.ο.κ.

 

Με το Internet δε αυτό ΑΠΟΓΕΙΩΘΗΚΕ.

Αυτό δε συνέβηη, Ίσως γιατί ο αθλητισμός είναι μετρίσιμο μέγεθος σε επιδώσεις ενώ η τέχνη δεν είναι. 

 

Απλά οι ταχύτητες ανόδου , πλέον είναι ανάλογες με τις ταχύτητες «καθόδου».

ΑΣΤΡΙΚΕΣ σε ταχύτητα.

 

Μπα, δε νομίζω ότι είναι έτσι Λάκη. Απλά στην εποχή του ίντερνετ και των "γελοίων" ταχυτήτων μετάδοσης της πληροφορίας αλλά και γενικά της τρομερής ευκολίας που προσφέρει η τεχνολογία, άνοιξε οδός "επιτυχίας" και για πάρα πολλούς άλλους. Οπότε δεν είναι ότι πια δεν υπάρχουν (ή ότι υπάρχουν λιγότεροι) μεγάλοι καλλιτέχνες. Απλά πλέον υπάρχουν ΠΑΡΑ πολλοί καλλιτέχνες και οι πραγματικά σπουδαίοι θέλουν ψάξιμο.

 

Επίσης οι όροι της επιτυχίας έχουν αλλάξει σε πολύ μεγάλο βαθμό. Κλασσικό παράδειγμα, η  παρακάτω χαζομάρα που είναι ένα επιτυχημένο βίντεο/τραγούδι παρόλο που η κοπελίτσα προφανώς ούτε καλλιτέχνιδα είναι ούτε κατάφερε να κάνει τίποτα μετά από αυτό.

 

 

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οπότε δεν είναι ότι πια δεν υπάρχουν (ή ότι υπάρχουν λιγότεροι) μεγάλοι καλλιτέχνες. Απλά πλέον υπάρχουν ΠΑΡΑ πολλοί καλλιτέχνες και οι πραγματικά σπουδαίοι θέλουν ψάξιμο.

 

 

 

Μα το ίδο λέμε.

Εγώ δεν είπα ότι δεν υπάρχουν μεγάλοι καλλιτεχνες τώρα,

Εϊπα ότι αυτή η τάση, ΑΚΡΙΒΩΣ τους θάβει, λόγω ταχύτητας και υπερπροσφοράς.

 

 

Απλά έχουν αυξηθεί δραματικά οι One hit wonders.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επίσης

 

Το reality έχει μπεί καλά στο DNA του σύγχρονου ανθρώπου.

Αν η Σάττι, μπορούσε –ήθελε- να κάνει μια ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ στο video clip, είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι δεν θα είχε αυτή την απήχηση.

Βαφτίσαμε «φρέσκαδα» το ερασιτεχνικό (γιατί τέτοιο ήταν το video clip) ΣΕ ΟΛΑ.

Ερασιτεχνικό σε μονταζ, σε σκηνοθεσία….σε casting….ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ.

 

Δες π.χ. τι γίνεται στο πορνό (και μιλάω σοβαρά)

Οι παραγωγές τις PRIVATE στα 90’ς , στοίχιζαν λίγο λιγότερο από James Bond  ;D.

Πλέον «πουλάει» το home made πορνό.

 

Φάση είναι, θα αλλάξει και πάλι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης

 

Το reality έχει μπεί καλά στο DNA του σύγχρονου ανθρώπου.

Αν η Σάττι, μπορούσε –ήθελε- να κάνει μια ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ στο video clip, είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι δεν θα είχε αυτή την απήχηση.

Βαφτίσαμε «φρέσκαδα» το ερασιτεχνικό (γιατί τέτοιο ήταν το video clip) ΣΕ ΟΛΑ.

Ερασιτεχνικό σε μονταζ, σε σκηνοθεσία….σε casting….ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ.

 

Δες π.χ. τι γίνεται στο πορνό (και μιλάω σοβαρά)

Οι παραγωγές τις PRIVATE στα 90’ς , στοίχιζαν λίγο λιγότερο από James Bond  ;D.

Πλέον «πουλάει» το home made πορνό.

 

Φάση είναι, θα αλλάξει και πάλι.

 

Θέτεις πολλά θέματα και έριξες και την τσόντα στη μέση που είναι εντελώς άλλο πράγμα. Γιατί εκεί η αληθοφάνεια είναι κυριολεκτικό ζητούμενο δεδομένου ότι προορίζεται για συγκεκριμένη χρήση το καλλιτέχνημα και όχι για ακαδημαϊκή κριτική.  ;D

 

Ως προς το ριάλιτι συμφωνώ απολύτως αλλά δε νομίζω ότι έχει εφαρμογή σε αυτό που συζητάμε εδώ ή τουλάχιστον όχι άμεση.

 

Νομίζω πέρασαν ανεπιστρεπτί οι εποχές όπου οι αστέρες (του σινεμά, της μουσικής, της τηλεόρασης κλπ.) είχαν στάτους θεότητας. Η νέα τάση είναι τα πάντα να δείχνουν πιο προσιτά, πιο γήινα που λες κι εσύ παραπάνω. Έχει να κάνει και με την αλλαγή των ανθρώπων γενικότερα. Είναι μια νέα εποχή (όχι απαραίτητα χειρότερη) όπου ο κόσμος επικροτεί την, φαινομενική τουλάχιστον, εγγύτητα και το big star show τον αφήνει μάλλον αδιάφορο. Δεν ξέρω, ίσως βαρεθήκαμε αυτό το μοτίβο ή κατά κάποιον τρόπο, αυτό που "υποσχόταν" το star system απογοήτευσε. Είναι πολύ μεγάλη κουβέντα το γιατί αφήνουμε αυτή την τάση πίσω μας.

 

Υ.Γ. Εμείς βέβαια που είμαστε στάνταρ κάποιες δεκαετίες πίσω σε όλα τα θέματα, ακόμα ποντάρουμε στο παλαιάς κοπής σταριλίκι και φυσικά το κάνουμε με τον πιο κιτς δυνατό τρόπο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάκη, είναι "φρέσκο" γιατί είναι φυσιολογικοί άνθρωποι που το έκαναν, μόνοι τους.

Κορίτσια με περιφέρειες, με τα ρούχα που φοράνε καθημερινά, το δε βίντεο είναι ουσιαστικά η πρόβα που τράβηξαν και μετά τους άρεσε και είπαν να το κρατήσουν (και καλά έκαναν)!

Και το έκαναν μονόπλανο γιατί είναι σκηνοθετική άποψη (δεν ξέρω αν θυμάσαι τους Massive Attack) και μάλιστα καθόλου εύκολη.

 

Δεν είναι κάτι καινούριο, δεν είναιη Rihanna να σου πιυλήσει σεξ απήλ όπως ίσως έχει ςσυνηθίσει, δεν είναι καν κάτι καινοτόμο.

Είναι όμως feel good και ειλικρινές, σε μια χώρα γεμάτη Καρβέλες και ριάλιτι. Και είναι πραγματικό αντίδοτο στο ελληναριό και την attention seeker ποζερίστικη αισθητική του, γιατί δεν φτιάχτηκε καν για να πετύχει - και για να θυμηθώ τη ρήση του Jerry Lee Lewis "όλοι έψαχναν ψεγάδια στη μουσική μου , αλλά εμένα δεν με ένοιαζε γιατί εγώ έπαιζα για την πλακα μου".

Ένα από τα μυστικά της επιτυχίας είναι να παίζεις (σαν) να μη σε ενδιαφέρει να κάνεις επιτυχία.

 

Δεν ξέρω αν η Σάττι και οι φίλοι/συνεργάτες της (δεν είναι και καμιά παιδούλα, είναι 30 και έχει άπειρες συνεργασίες, οπότε το βρίσκω λογικό να έχει δημιουργηθεί ένας καλλιτεχνικός πυρήνας γύρω της, από σκηνοθέτες και τεχνικούς μέχρι χορευτές κλπ), είχαν στόχο να κάνουν hit, αλλά θα πω ακόμη μια φορά ότι όταν ο ακροατής (εμείς δηλαδή) βλέπουμε την κορυφή του παγόβουνου , που είναι μια επιτυχία (π.χ. τα χιλιάδες views), αυτό που δεν βλέπουμε ποτέ και βρίσκεται από κάτω είναι αυτό που κρατά την επιτυχία στην επιφάνεια: αφοσίωση, σκληρή δουλειά, καλές συνήθειες (η τύπισσα λατρεύει τον Τομ Ρόμπινς, μόνο γι' αυτό θα μπορούσα να την παραδέχομαι!) , αλλά και απογοητεύσεις, θυσίες, αποτυχίες και επιμονή. Αυτά σε κάνουν να βρίσκεσαι στο κουρμπέτι και να ζεις από την τέχνη σου (όπως η Σάττι δηλαδή, κι ας μη δινετε κάποιοι σημασία στα βιογραφικά) και όχι one hit wonder.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν κατάλαβα ποιος είναι αυτός που κάνειο το come back  ;D

αν υποπτευθω οτι σταλθηκε το ονομα με πμ,διαγραφω λογαριασμο ΤΩΡΑ!!! :laugh: ;D 8)

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

δεδομένου ότι προορίζεται για συγκεκριμένη χρήση το καλλιτέχνημα και όχι για ακαδημαϊκή κριτική.  ;D

 

 

 

Σε αυτό διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ.  ;D

 

 

Ως προς το ριάλιτι συμφωνώ απολύτως αλλά δε νομίζω ότι έχει εφαρμογή σε αυτό που συζητάμε εδώ ή τουλάχιστον όχι άμεση.

 

 

 

Ως προς το ριάλιτι συμφωνώ απολύτως αλλά δε νομίζω ότι έχει εφαρμογή σε αυτό που συζητάμε εδώ ή τουλάχιστον όχι άμεση.

 

 

ΚΑι σε αυτό διαφωνώ.

Ξέρεις σε ΠΟΣΕΣ θιθυραμβικές κριτικές του συγκεκριμένου video clip διάβασα....επιτέλους ΦΡΕΣΚΑ...ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κορίτσια;

Λες και η Gigi Hadid είναι virtual  ;D ;D ;D

 

Τι να κάνουμε ΔΕΝ είναι όλες οι γυναίκες για video clip...δεν είναι κακο.

Όπως και δεν είναι όλοι οι άντρες για Ronaldo.

 

Στα άλλα  συμφωνούμε  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

          Σκεφτομουν και εγωβ να ανοιξω ενα σχετικο θεμα, καθοτι, παρα τον κατακλυσμο με το/τα τραγουδια της, στα social media, οσο και αν προσπαθουσα δεν μπορουσα να συγχρονιστω με την ευφορια και την γενικοτερη αποδοχη. Ενας εγραφε "αφου βγαινουν τετοια τραγουδια η χωρα εχει ελπιδα" ο αλλος "τραγουδαρα", ο αλλος "επιτελους λιγη ζωντανια" κ  γενικα το general consensus ηταν οτι επροκειτο περι επους.

 

          Το τραγουδι για εμενα ηταν οτι πιο κακογουστο εχω ακουσει τα τελευταιο χρονια, και το βιντεοκλιπ με εκανε να θελω να το δω ξανα και ξανα......μου συμβαινει συχνα αυτο με βιντεοκλιπ που ειναι τοσο τραγικα αντιπαθητικα, και απλα αφηνουν τοσο κακη αισθηση, που το κοιτας ξανα και ξανα για να δεις γιατι σου προκαλλουν τοση αηδια (ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ???).

 

        Επιπλεον, θα πρεπει να γινει ενα γενικο petition υπο τον τιτλο "ΟΧΙ ΑΛΛΕΣ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΕΣ ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΕΣ ΔΙΑΣΚΕΥΕΥΕΣ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ ΚΟΜΜΑΤΙΩΝ." . Εχει γινει πλεον τοσο πολυ μανιερα για καθε εναν που ασχολειται με τα μουσικα, να βαλει ενα μπαγλαμαδακι και ενα μπιτακι με λιγες πλατες σε ενα παραδοσιακο τραγουδι και να νομιζει οτι ανακαλυψε ενα νεο μουσικο ειδος. Φτανει πια.

 

      Και για να μην ειμαι σαν τους γερους του Μαπετ show, και ενα θετικο...ολος ο θορυβος με εκαναν να ακουσω 2-3 συνεντευξεις της καλλιτεχνιδος  ;D ;D ;D και οφειλω να πω οτι εκει τουλαχιστον ακουσα εναν συγκροτημενο λογο, χωρις τα γνωστα καλλιτεχνικα κλισε της μεταπολιτευσης.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου