Προς το περιεχόμενο

Το φαινόμενο Μαρίνα Σάττι και οι αντιδράσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οποτε τρολλευ για σενα ο σεβασμος εχει δυο μορφες....ή με τροπο που προσβαλλει το κοσμο,ή  με πολιτικο τροπο κ ψευτικο!!!

 

Όχι, υπάρχει και σεβασμός της κουμπάρας προς τον κουμπάρο.

Του πελάτη προς τον μπακάλη.

Του κουρέα προς το ξυράφι του.

Του μπασίστα προς τον ντράμερ (λέμε τώρα).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 258
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

στη νέα ιέρεια του λαϊκού στρητ τραγουδιού.

Είσαι υπερβολικός, δεν τη χαρακτήρισε κανένας εδώ μέσα ως τέτοια. Εγώ ας πούμε δεν ξετρελάθηκα με τα κομμάτια της, αυτό που γουστάρω είναι ότι μπήκε στο μάτι αυτών που με μουσική της τουαλέτας και στίχο του ποδαριού και επειδή πετάνε έξω βυζί και κώλο κάνουν φανερή "καριέρα" σαν τραγουδίστριες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι υπερβολικός, δεν τη χαρακτήρισε κανένας εδώ μέσα ως τέτοια. Εγώ ας πούμε δεν ξετρελάθηκα με τα κομμάτια της, αυτό που γουστάρω είναι ότι μπήκε στο μάτι αυτών που με μουσική της τουαλέτας και στίχο του ποδαριού και επειδή πετάνε έξω βυζί και κώλο κάνουν φανερή "καριέρα" σαν τραγουδίστριες

 

Ενδιαφέρον σχόλιο.

 

Πρώτον, το ξέρω ότι είμαι υπερβολικός.

 

Δεύτερον, η Σαττί, οι στυλιστικές της επιλογές και το ρεπερτόριό της, έχουν (απ' ότι φαίνεται) το αντίστοιχό τους σε κομμάτι της νέας ελληνικής κοινωνίας, όπως (οι κυρίες με τα ημίγυμνα οπίσθια, στις οποίες αναφέρεσαι) είχαν το αντίστοιχό τους στην ελληνική περίοδο της αστακομακαρονάδας. Δεν βλέπω κάποια ειδική διαφορά στην ποιότητα των κινήτρων - και στις δύο περιπτώσεις γίνεται απόπειρα ανεύρεσης ενός κοινού. Δεν ξέρω τι θα κάνει στο μέλλον η κοπέλλα, αλλά τώρα πάντως κάνει επιτυχία με κάτι που καλλιτεχνικά (και στυλιστικά, όπως έγραψα) δεν εγκρίνω. Σε άλλους αρέσει πολύ βέβαια.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πιστεύω πώς το συγκεκριμένο τραγούδι/video clip απευθύνεται σε εφήβους .

Κυρίως δε το video, μιας και η μουσική "απασχόλησε" σαφώς λιγότερους,

 

Φυσικά , και κυρίως στο FB, είδα και αρκετούς μεσήλικες (άντρες και γυναίκες) να το εκθειάζουν (το Video) , αλλά από τους συγκεκριμένους δεν περίμενα και κάτι παραπάνω. ;D

 

Όταν εγώ ήμουν έφηβός- άντε  και στα 20+, δεν ακούγαμε ούτε για πλάκα Ελληνική μουσική.

 

Περιμέναμε τα νέα video clips των duran-duran…του Prince, του όποιου, και όταν έβγαιναν…..ξέρω εγώ, προσωπικά χάζευα. :o :o

 

Τα έβλεπα και σαν ντοκυμαντερ.

Πού αλλού θα έβλεπες  TOTE π.χ. μια BMW 850i ή ένα Ελικόπτερο….η τόσο όμορφες γυναίκες.

 

Πλέον, και αυτό είπα πριν, ή νέα τάση στη show biz, είναι Η ΤΑΥΤΙΣΗ.

 

Με ό,τι πιο εύκολα ταυτίζεται το κοινό, τόσο πιο πολύ το αποδέχεται.

 

Αν δούμε και τις διαφημίσεις ακόμα, ΜΟΝΟ αυτές με τα παγωτά χρησιμοποιούν ακόμα επαγγελματίες μοντέλα (για να φάει ο άλλος/ η την παραμύθα ότι ….αφού τρώει το μοντέλο παγωτό….δεν παχαίνει  ;D) ή τα αρώματα των μεγάλων οίκων.

 

Σε όλες τις άλλες, δάνειο θέλουν να σε πουλήσουν….αυτοκίνητο…..θα δούμε ένα «απλό» άνθρωπο… «next door»….έτσι για την εύκολη ταύτιση.

 

Αν ήθελα (δεν το πιστεύω) να δω πονηρά αυτό το video , ναι αυτή η «ερασιτεχνικότητα» θα μπορούσε να στοχεύει στην ταύτιση που έλεγα. (Έτσι πλασαρίστηκε τουλάχιστον από μερίδα του ηλεκτρονικού τύπου).

 

Δεν πιστεύω ότι έγινε γι αυτό.

Τόσο μπορούσαν , τόσο έκαναν….που «για τα δικά μου τα βιβλία»….δεν είναι αρκετό.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Πλέον, και αυτό είπα πριν, ή νέα τάση στη show biz, είναι Η ΤΑΥΤΙΣΗ.

 

Με ό,τι πιο εύκολα ταυτίζεται το κοινό, τόσο πιο πολύ το αποδέχεται.

 

Καλησπέρα κι από μένα . Κλασσικά για άλλη μια φορά δεν έχω καμία ιδέα για οτιδήποτε γίνεται viral στην Ελλάδα . Εδώ τον Παντελίδη τον έμαθα πριν 2 χρόνια αφού είχε ήδη 3 δίσκους

 

Στο quote σου LK, συμφωνώ απόλυτα και δεν το βρίσκω και καθόλου κακό .  Δεν ξέρω αν γίνεται στοχευμένα ή επειδή " τόσο μπορούν " αλλά το DIY και το ερασιτεχνικό , απλό , next door ... είναι μόδα τελευταία

 

Πάντως όχι "νέα" μόδα . Κύκλους κάνει η ζωή. Κάποτε υπήρχε το Grunge που υποστήριζε περίπου τα ίδια . Τουλάχιστον στην εμφάνιση

 

Τώρα για τη Μαρίνα Σάττι  δεν έχω ιδέα για το ταλέντο της . Πριν 10 λεπτά άκουσα αυτό το "Μάντισσα" και το βρήκα αηδία . Ούτε ιδιαίτερα πρωτότυπο ούτε κάτι πρωτοφανές το μονόπλανο βίντεο για τον χαμό που γίνεται

 

ούτε όμορφη κοπέλα την θεωρώ . Στο Γ4 και στο Steps που είχε 5-6 κιλά παραπάνω , ήταν κούκλα  ( τα blogs μου το θύμισαν , δεν την αναγνώρισα )

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Κύκλους κάνει η ζωή.

 

+1000

 

Πιστεύω ότι η εποχή της "υπερπαραγωγής" θα επιστρέψει....και θα ξανα φύγει....κ.ο.κ

 

Το έγραψα και πιο πριν

 

 

 

 

 

Φάση είναι, θα αλλάξει και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

.... το μονόπλανο βίντεο για τον χαμό που γίνεται

 

 

 

Επειδή αναφέρεται το μονοπλάνο γενικά σαν τα θετικά του video, δεν λέω για  εσένα, γενικά στα social media.

 

Δεν αρεκί η τεχνική που χρησιμοποιείται για να είναι κάτι καλό.

 

Στα όρια του  thread hijack αλλά ΑΥΤΟ είναι ωραίο μονοπλάνο σε video clip (και όχι όλα):

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί views.

Γνωρίζετε τα traffic exchange sites?

Με ένα πολύ μικρό ποσό, μπορείς να έχεις μερικά εκατομμύρια views.

 

Περί videoclip.

"Δεν χρειάζεται να έχεις πολλά χρήματα, δεν χρειάζεται να είσαι in, δημοφιλής, να έχεις αμαξάρες, να κυκλοφορείς με μοντέλες, να είσαι ωραίος και να σε θέλουν όλες, κλπ, για να έρθεις στην παρέα μας. "

"Οι άλλοι (μπούτια, κώλοι και ....) είναι το όνειρο (επιθυμία), εμείς είμαστε η πραγματικότητα, και σου δείχνουμε ότι μπορείς να περάσεις (σαν κι εμάς/μαζί με εμάς) καλά όπως κι αν είσαι."

 

Περί γυναικός

Δεν συνηθίζω να ασχολούμαι με σωματικά χαρακτηριστικά (εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων).

Περισσότερο με ενδιαφέρει (εκεί κολλάει και το "όμορφη"/"άσχημη") το τι αποπνέει κάποια, μπορεί να είναι και ένα μόνο βλέμμα ή ένα χαμόγελο.

 

Περί δημοφιλίας

Σε μια ξεπεσμένη "νεοέντεχνη" μουσική πραγματικότητα, στην οποία ο Αλκίνοος Ιωαννίδης θεωρείται όαση (αφήνω έξω την δική μου άποψη), είναι επόμενο να είναι δημοφιλής άλλη μια "εναλλακτική" άποψη "συγχρονοποιημένου" παραδοσιακού τραγουδιού.

Ειδικά όταν υπάρχει και ουσία εκτός από την μορφή.

 

Περί πορνό

Έμαθα εχθές ότι το youtube δεν έχει τσόντες. ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί views.

Γνωρίζετε τα traffic exchange sites?

Με ένα πολύ μικρό ποσό, μπορείς να έχεις μερικά εκατομμύρια views.

Δεν ισχύει αυτό που γράφεις. Αλλά και να ίσχυε δε νομίζω ότι ένας σοβαρός επαγγελματίας καλλιτέχνης θα κατεύφευγε σε μια τέτοια λύση με την απειλή της μόνιμης διαγραφής του καναλιού του. Εκτός κι αν θεωρείς ότι στο Youtube (google, alphabet) εργάζονται ηλίθιοι και τους ξεφεύγουν τέτοιες περιπτώσεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει αυτό που γράφεις. Αλλά και να ίσχυε δε νομίζω ότι ένας σοβαρός επαγγελματίας καλλιτέχνης θα κατεύφευγε σε μια τέτοια λύση με την απειλή της μόνιμης διαγραφής του καναλιού του. Εκτός κι αν θεωρείς ότι στο Youtube (google, alphabet) εργάζονται ηλίθιοι και τους ξεφεύγουν τέτοιες περιπτώσεις.

Μην είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν ισχύει.

Για τον καλλιτέχνη δεν μίλησα, μόνο για πολύ φθηνό τρόπο αύξησης θεάσεων (από οποιονδήποτε).

Όμως, αυτό θεωρείται απόλυτα θεμιτό, δεν παραβαίνει κανένα κανόνα για να υπάρχει θέμα λογαριασμού.

Το έχω κάνει κι εγώ ('οχι σε μουσικό βιντεοκλιπ βέβαια, και όχι σε δικό μου βίντεο), και το κάνουν μερικά εκατομμύρια άνθρωποι την ημέρα.

Είναι απλά ένας τρόπος προβολής και διαφήμισης του βίντεο.

Στην πραγματικότητα, όλοι αυτοί (google, alphabet) αυτό θέλουν.

 

Trust me. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου