Προς το περιεχόμενο

Το φαινόμενο Μαρίνα Σάττι και οι αντιδράσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέψου τι γράφεις.

Αν ισχύει, γιατί δεν δίνουν ΟΛΟΙ αυτό το μικρό ποσό;

Άρα, ΔΕΝ ισχύει.

Και -πρόσεξε με αν θέλεις- ξέρω ΑΚΡΙΒΩΣ τι γράφω.

Αυτή είναι η "δουλειά" μου τα τελευταία χρόνια. :)

Δεν γράφω κάτι που δεν κάνω. :)

Και μάλιστα σου λέω, ότι αν δεν έχεις χρήματα, αλλά έχεις χρόνο και όρεξη για δουλειά, γίνεται και τσάμπα.

ΕΝΤΕΛΩΣ.

 

Άντε να πω και πώς.

Για κάθε view που εσύ κάνεις σε ad κάποιου άλλου, πιστώνεσαι το δικαίωμα απόκτησης ανάλογων δωρεάν views, για κάθε δική σου ad.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 258
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με τη Μαρίνα τυχαίνει να είμαστε παλιοί φίλοι από το σχολείο, και το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι είναι σαφώς ταλαντούχα, πολύ δουλευταρού, και πολύ ειλικρινής σε αυτό που κάνει. Δεν ξεκινάει με την προοπτική τι να φτιάξω για να βγάλω φράγκα, όπως κάνει η κουτσή Μαρία που θέλει να βγει στο τάδε ριάλιτι ή κέντρο για να γίνει γνωστή, μιας και ούτε νούμερο είναι, ούτε μόνο τραγουδίστρια... κατά βάση είναι μουσικός, και αυτό είναι το βασικό που την ξεχωρίζει συγκριτικά με άλλες δροσερές γυναικείες παρουσίες της εποχής (δεν πάω να βγάλω άτεχνες όλες τις αποκλειστικά τραγουδίστριες, μην παρεξηγήσει κανένας/καμία ερμηνευτής/τρια το συγκεκριμένο σχόλιο).

Αυτό που καταλαβαίνω ότι τη νοιάζει μουσικά, είναι να δημιουργήσει κάτι που ηχητικά θα έχει επαφή κυρίως με τις από δω παραδόσεις του κόσμου, σε μία πιο σύγχρονα ενορχηστρωμένη μορφή. Ανεξάρτητα από το αν αυτό αρέσει ή όχι (και μένα δεν είναι η μουσική που θα βάλω να ακούσω ιδιαίτερα), νομίζω έχει κάνει μια καλή αρχή στις πρώτες της προσπάθειες... καθαρά μουσικά μιλώντας, αφήνω τη δημοφιλία στην άκρη (που σίγουρα το χαίρεται όταν της συμβαίνει, αλλά δεν είναι το παν... άλλωστε αν ήθελε τα νούμερα θα ήταν πολύ πιο παραγωγική με τις δικές της μουσικές, ενώ το πάει αργά μέχρι σήμερα).

 

Τώρα, μιας και στις πρώτες σελίδες έγινε κουβέντα περί βιογραφικού (που όντως δεν λέει και πολλά αν το δει κανείς σκέτο σε ένα χαρτί), αν κάποιος γνωρίζει πρώτη φορά τη Μαρίνα από τη "Μάντισσα", εγώ του προτείνω να δει και τα παρακάτω βίντεο, για να διαπιστώσει κάποιες από τις βάσεις από τις οποίες ξεκίνησε:

 

 

 

 

 

Και σε αυτή την παλιότερη συνέντευξη σε τοπικό μέσο, βλέπει λίγο κανείς το πώς λειτουργεί και τι κουβαλάει πίσω της.

 

Υ.Γ.: Όσο για το θέμα ομορφιάς, είναι πολύ ιδιαίτερη... για μένα πολύ ωραία, αλλά καταλαβαίνω άλλους που δεν είναι τόσο του γούστου τους τέτοια χαρακτηριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η "δουλειά" μου τα τελευταία χρόνια. :)

Δεν γράφω κάτι που δεν κάνω. :)

 

Εμένα είναι επίσης η δουλειά μου, οπότε μην ξέροντας τι κάνεις εσύ (και για ποιο λόγο βάζεις σε εισαγωγικά τη φράση), ενημερώνω όποιον ενδιαφέρεται:

 

Δεν υπάρχει κανένας τρόπος να παρουσιάσεις ψεύτικα views σε βίντεο στο Youtube.

Η Google, όχι μόνο ξέρει πλήρως τη δικτυακή ταυτότητα του προσώπου που πάτησε το PLAY, αλλά επίσης ξέρει ποιο ποσοστό του βίντεο είδε, αν είχε τον ήχο δυνατά ή χαμηλά και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε εκτός από το όνομα και το επώνυμό του, ΑΝ δεν είναι logged-in με το Google account του.

 

Προσπάθειες για την εμφάνιση ψεύτικων PLAY γίνονται, αλλά διατίθενται πολύ ισχυρά εργαλεία λογισμικού που διαχωρίζουν τους αμνούς από τα ερίφια, και τελικά δίνονται στη δημοσιότητα οι πραγματικοί αριθμοί.

 

Θεωρητικά, μπορεί κάποιος να στήσει έναν "υπόκοσμο" (μεταφορικά μιλώντας) για να τους πληρώνει να βλέπουν βίντεο. Στην περίπτωση αυτή, το κόστος θα ήταν αξιοσημείωτα υψηλό και όχι χαμηλό, διότι οι εξαπατούντες θα έπρεπε με κάποιο τρόπο να καλύψουν τα δικτυακά τους ίχνη.

 

Το σημαντικότερο είναι ότι δεν υπάρχει κίνητρο. Κανείς δεν βγάζει χρήματα επειδή βλέπουν τα βίντεό του. Χρήματα βγαίνουν από τις διαφημίσεις που προβάλλονται πριν (και κατά τη διάρκεια των βίντεο), αλλά αυτό δεν επηρρεάζεται κυρίως από τον αριθμό των views.

 

Έτσι, ας ξαναειπωθεί, ότι το βίντεο της Σαττί είναι μία μεγάλη επιτυχία, οι αριθμοί δεν είναι ψεύτικοι. Και - όπως έγραψα - αν ήταν τόσο εύκολο και τόσο χαμηλού κόστους διαδικασία, θα την έκαναν και άλλοι.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κανένας τρόπος να παρουσιάσεις ψεύτικα views σε βίντεο στο Youtube.

Ποιός μίκησε για ψεύτικα?

Τα εισαγωγικά στην λέξη "δουλειά", έχουν να κάνουν με τις μέχρι τώρα απολαβές μου από αυτή.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός μίκησε για ψεύτικα?

Τα εισαγωγικά στην λέξη "δουλειά", έχουν να κάνουν με τις μέχρι τώρα απολαβές μου από αυτή.

 

Ψεύτικα = Αγορασμένα

Απολαβές; Τι απολαβές βρε, εσύ λες ότι όλα αυτά τα θαύματα μπορούν να γίνουν ακόμη και χωρίς κόστος, θες και απολαβές;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά, μπορεί κάποιος να στήσει έναν "υπόκοσμο" (μεταφορικά μιλώντας) για να τους πληρώνει να βλέπουν βίντεο. Στην περίπτωση αυτή, το κόστος θα ήταν αξιοσημείωτα υψηλό και όχι χαμηλό, διότι οι εξαπατούντες θα έπρεπε με κάποιο τρόπο να καλύψουν τα δικτυακά τους ίχνη.

Καθόλου "θεωρητικά", καθόλου "υπόκοσμος", Paid To Click λέγεται (PTC), καθώς επίσης και Paid To Promote (PTP), κλπ

Δεν υπάρχει καμία εξαπάτηση, ούτε "εξαπατούντες", και φυσικά ούτε ανάγκη για κανενός είδους κάλυψη.

 

 

Απολαβές; Τι απολαβές βρε, εσύ λες ότι όλα αυτά τα θαύματα μπορούν να γίνουν ακόμη και χωρίς κόστος, θες και απολαβές;

Αν κλικάρης σε ad κάποιου άλλου πληρώνεσαι, αφού αυτός αγόρασε διαφημιστικά κλικς.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Με το καφεδάκι ανά χείρας μπαίνω στο ΝΟΙΖ νωρίτερα και βλέπω νέο θέμα πολλών σελίδων...όπα, λέω, τι είν'τούτο;;

Διαβάζοντας λοιπόν, το πρώτο πράγμα που σκέφτομαι είναι: ποιά είναι η Μαρίνα Σάττι;;;;  ;D ;D Είμαι υπομονετικός -όσο και φύση περίεργος- άνθρωπος όμως και μελέτησα όλο το νήμα! Το δεύτερο πράγμα που σκέφτηκα (διαβάζοντας) ήταν αυτό περί τάματος του Τρόλλεϋ  ;D...δεν τόχα σκεφτεί ως πιθανότητα! Μάλλον οφείλεται στην επερχόμενη χαλάρωση του Σ/Κ  ;D...πάντα όμως έχω συμπάθεια στα κουλουβάχατα και ο άνθρωπος -αν μη τι άλλο- έχει στυλ και άποψη... 8)

Επί του προκειμένου...

Μετά την ανάγνωση του νήματος μπήκα στον σωλήνα κι έκανα κλικ στο τραγύδι "Μάντισσα", ήταν και το πρώτο στη σειρά, αναφέρθηκε και στη συζήτηση. Μιά χαρά ωραίο κορίτσι η κοπέλλα, το κλιπ είναι εφηβικής -ούτως ειπείν- αισθητικής, φέρνει λίγο σε αφέλεια/επιφανειακή -και καλά- χαρά, τη φωνή της κοπέλλας δεν την κατάλαβα γιατί είναι πήχτρα στα εφέ και τις τζιριτζάντζουλες, το δε κομμάτι -λέω εγώ- είναι ανεμομαζώματα/διαβολοσκορπίσματα...λίγο ηλεκτρονικό, λίγο παραδοσιακό, λίγο δυτικό, λίγο ανατολίτικο, το τραγούδι είναι διάφορα  ;D, όπως λέει κι ένας φίλος...η προσωπική μου άποψη είναι πως στις περισσότερες περιπτώσεις "παντρέματος" επιρροών απο στυλ/είδη μουσικής διαφορετικής προέλευσης/κουλτούρας, δεν υφίσταται καν μίξη, αλλά "ντύσιμο" του ενός με ήχους-φρασεολογία-επιλογή οργάνων του άλλου...

Η ουσιαστική προσπάθεια "ένωσης" μουσικών ειδών απαιτεί πολύχρονη εμβάθυνση -και πολλά ακόμη- και συχνά-πυκνά το αποτέλεσμα μπορεί να είναι δύσπεπτο η και κουραστικό, πάντοτε ενδιαφέρον όμως.

Παραθέτω ένα κλιπ ουσιαστικής προσπάθειας "παντρέματος" μουσικών ειδών, και μάλιστα πολύ ακραίων στη γραμμή εύρους της ιστορίας της μουσικής.

 

ΥΓ1. Το ξέρω πως ξέφυγα λίγο απο το θέμα, ας με συγχωρέσετε γι'αυτό.

ΥΓ2. Άκουσα λίγο κι απο τις "κούπες" της περί ής ο λόγος, τελείως άλλη ιστορία αυτό το κλίπ αλλά κουράστηκα να γράφω... ;D 8)

 

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καλλιτέχνιδα δεν την γνωρίζω, συνήθως στο youtube ακούω ( ο θεός να το κάνει)  βλέπω ΧΕΒΥ ΜΕΤΑΛ , πάρ'αυτα πολύ καιρό τώρα ο εσυσουλήνας με βομβάρδιζε με προτροπή να δω το κλιπ γιατί είναι σχετικό με τις προτιμήσεις μου.

 

Είμαι σίγουρος ότι οι Dream Theater, Accept, Kreator, Amon Amarth, Riot, Nevermore, Savatage, Amorphis, Audrey Horne, Septic Flesh, Rotting Christ, Potergeist, Twisted Sister, Armored Saint και τόσοι άλλοι που άκουσα προσφατα είναι στην ίδια ομάδα ακρόασης !!!

 

Μάλλον το αγνό αμόλυντο YouTube ( το οποίο εάν το γράψεις λάθος αυτοδιορθώνεται)  έχει μηχανή που θεωρεί ότι η  Μαρίνα Σάττι είναι Heavy Metal.

Ή

Η αγνή αμόλυντη μηχανή προτάσεων του YouTube έχει μολυνθεί από ιό ελληνικής προέλευσης και προτείνει την καλλιτέχνιδα.

 

Α ρε Ελλαδάρα με τους χάκερς σου. Μέχρι και την μουσική βιομηχανία-τεχνολογία μπορείς να "πειράξεις"  .

 

 

Πάντως κάποια στιγμή πρέπει να γίνουν οι υπολογισμοί, γιατί αν υποψιαστώ ότι οι ώρες ακρόασης που επίσημα ανακοινώνονται είναι περισσότερες από τις ώρες που είναι ζωντανός ένας άνθρωπος ....

 

>:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ουτε κακό είναι να πληρώσεις για διαφήμιση ούτε για views ούτε για τίποτα,.

 

Προσωπικά δεν τα έχω με το κορίτσι, καλά κάνει αν κάνει κάτι τέτοιο (δεν είπε κανεις ότι το κάνει).

 

Ούτε και με τα μέσα που την προμόταρουν έχω καποιο πρόβλημα (ειδικά αν ήταν εντεταλμένοι- ένας λόγος ακόμα-σωστούς επαγγελματίες τους βρίσκω).

 

Διαφωνώ με οιονδήποτε πάνω από 9 ετών,  που λέγαμε, που θέλει να με πείσει (ο ίδιος  ας πιστεύει ότι θέλει) ότι το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ, η  "μάντισσα" είναι κάτι παραπάνω από mazoo and the zoo , όπως προείπα.

 

Αν κατα τα άλλα έχει καλό βιογραφικό, υπέροχα  για την ίδια, θα το διαβάσω αν ποτέ θελήσω να την προσλάβω για κάτι.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τραγούδι δε μου άρεσε.

 

Μου κάνει για ποπ Θανάση Παπακωνασταντίνου (που έχω σταματήσει να ακούω εδώ και μια δεκαετία, περίπου) ή όπως πολύ εύστοχα διάβασα κάπου (δε θυμάμαι που ακριβώς): "προσπάθεια απενοχοποίησης του τσιφτετελιού για τους εναλλακτικούς/έντεχνους/χιπστερς".

 

Όσο για το videoclip, προσωπικά, μου θυμίζει Bollywood και δε μου άρεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου