Προς το περιεχόμενο

Το φαινόμενο Μαρίνα Σάττι και οι αντιδράσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

@ mustafank

 

Θες να μας πεις ότι δεν σου άρεσε η χορογραφία επαρχιώτικης σχολής  zumba με συνδρομή 120,00 € τον χρόνο;  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 258
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@ mustafank

 

Θες να μας πεις ότι δεν σου άρεσε η χορογραφία επαρχιώτικης σχολής  zumba με συνδρομή 120,00 € τον χρόνο;  ;D

 

;D ;D ;D

 

δε θα μου άρεσε, ακόμα κι αν μάθαινα ότι είναι χορογραφία zumba από σχολή της πρωτεύουσας..  ;D ;D ;D :P ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ, "φρέσκια πρόταση" η Μάντισσα κτλ  :P και τους στίχοι τους έχει γράψει αυτός που βάζει μαρμελάδα (ή δεν ξέρω τι ακριβώς  >:D ) στο γιαούρτι του και μέχρι τα πέρσι τρελαινόταν με τον κάθε ατάλαντο σε talent show.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είπαμε.

 

Τόσο μπορούν , τόσο κάνουν οι άνθρωποι.

Δεν είναι κακό.

 

Από εκεί και μέχρι το.....αριστούργημα.....6.000.000 Views.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-\Είπαμε σε όποιον αρέσει καλώς. Σε όποιον δεν αρέσει πάλι καλώς. Το να κάθεστε σαν μίζερα ανθρωπάκια να γράφετε κακιασμένα σχόλια όμως, κακώς.

 

Κι εσύ κύριε Λάκη μου είσαι μέσα σε αυτούς που ακούνε μουσική με τα μάτια. Σύμφωνα με τη λογική σου αν δεν έχει κάποιος το μπάτζετ του Μάικολ του Τζάκσον καλύτερα να μη γυρίζει κλιπ, σωστά? Για θυμηθείτε λίγο πόσοι καλλιτεχνάρες Ελλάδος και εξωτερικού έχουν κομματάρες με γελοία βιντεοκλίπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

:-\Είπαμε σε όποιον αρέσει καλώς. Σε όποιον δεν αρέσει πάλι καλώς. Το να κάθεστε σαν μίζερα ανθρωπάκια να γράφετε κακιασμένα σχόλια όμως, κακώς.

 

Κι εσύ κύριε Λάκη μου είσαι μέσα σε αυτούς που ακούνε μουσική με τα μάτια. Σύμφωνα με τη λογική σου αν δεν έχει κάποιος το μπάτζετ του Μάικολ του Τζάκσον καλύτερα να μη γυρίζει κλιπ, σωστά? Για θυμηθείτε λίγο πόσοι καλλιτεχνάρες Ελλάδος και εξωτερικού έχουν κομματάρες με γελοία βιντεοκλίπ.

 

Λάθος κατάλαβες.

Είχα ένσταση στις διθυραμβικές κριτικές  που ΑΠΟΘΕΩΣΑΝ ένα ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ-κακό video.

 

Πάρε ένα no budget video που θεωρώ ΤΕΛΕΙΟ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να προσθέσω κάτι.

 

Γράφτηκε ότι η συζήτηση είχε προοπτικές που κάποιος κακός τις κατέστρεψε κλπ, λες και διεξάγεται κάποιο κρίσιμο πείραμα Χημείας και μπήκε κάποιος και έχυσε την γκαζόζα του πάνω στην καλιέργεια.

 

Η απλή αλήθεια (και ισχύει πολλές δεκαετίες πια) είναι ότι σπανίως γράφουμε κάτι περισσότερο από ένα "μου άρεσε" / "δεν μου άρεσε", λες και μιλάμε για μουσακά (όπως άλλωστε έχω ξαναπεί).

 

Ούτε περνάει από το μυαλό του νεο-έλληνα ότι ουδείς (μα, ουδείς) ενδιαφέρεται για το τι αρέσει σε οποιονδήποτε - έτσι μιλάνε τα νήπια, οι άνθρωποι καθώς μεγαλώνουν τείνουν να επιχειρηματολογούν, ακόμη και για τις αρέσκειες ή τις απαρέσκειεές τους. Μάλιστα, θεός φυλάξοι, τείνουν να προσπαθούν να υπερβούν τις συνηθισμένες αρέσκειες τους, διότι αυτός είναι ο μόνος τρόπος για να γνωρίσεις κάτι νέο, στη ζωή.

 

Είμεθα όλοι ευλίγιστοι ασφαλώς, και εγώ επίσης προσαρμόζομαι στο πνεύμα της παρέας, Αυτό είναι άλλωστε το γενικότερο επίπεδο στη κοινωνία (π.χ. ρωτάς "φτιάχνει καλό καφέ το νέο μαγαζί στη γωνία;" και σου απαντάει ο άλλος "εμένα (δε) μου άρεσε", διότι δεν ξέρει καν τι ρωτάς... άλλωστε τι διάολο είναι ο "καλός καφές").

 

Αυτή η α) έλλειψη κριτηρίων, β) έλλειψη αναφορών (κάθε συζήτηση μπορεί να γίνει ΜΟΝΟ αν υπάρχει ένα κοινώς αποδεκτό πλαίσιο αναφοράς), γ) έλλειψη χρόνου για τη διατύπωση επιχειρημάτων, δ) απαξία προς το συνάνθρωπο/συμφορουμίτη που "σιγά τώρα μη κάθομαι να γράφω εγώ για να τα διαβάσει το τρόλευ, ε) βαρεμάρα... ... ... είναι ο λόγος που οι συζητήσεις έχουν αυτό το περιεχόμενο.

 

Επίσης, αγαπητέ Νώε αυτός είναι ο λόγος που κλειδώνονται. Όχι εγώ, αλλά ακριβώς το ότι όταν δύο ή περισσότερα νήπια διαφωνούν για τις αρέσκειες / απαρέσκειές τους, κάποιος  τα βάζει σε τάξη.

 

Η συζήτηση για την κα. Σάττι (η οποία άλλωστε είναι επίσης μέλος αυτής της κοινωνίας και των νοοτροπιών της, άρα το προϊόν της σε αυτά απευθύνεται) δεν είχε μουσικολογικό περιεχόμενο. Δεν ήταν συζήτηση για τεχνική ή οτιδήποτε παρόμοιο. Τάχιστα έγινε πεδίο για να γράψει κάποιος ότι "μπορεί και να είναι αγορασμένες οι θεάσεις του βίντεο".

 

Τώρα γιατί ειδικώς κάποιος θεώρησε ενοχλητικό το ότι σχολιάστηκαν οι στυλιστικές επιλογές στο βίντεο, δεν έχω ιδέα.

 

Και κάτι τελευταίο, διότι έχουμε και προβλήματα αναλφαβητισμού : "ρατσισμός", "σεξισμός" κλπ είναι η απόδοση χαρακτηριστικών και ιδιοτήτων στο σύνολο ενός ανθρώπινου συνόλου. Π.χ. το να πεις "όλες οι γυναίκες είναι βλαμμένες" ή ακόμη "όλες οι γυναίκες είναι θεές". Το να πεις "η Κατερίνα είναι βλαμμένη" δεν είναι σεξισμός, απλά μία γνώμη για την Κατερίνα.

 

Αυτά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Μαρίνα πάντως, επειδή παίζει να είμαι και ο μόνος από δω μέσα που τυχαίνει να τη γνωρίζω, βλαμμένη δεν μου φαίνεται να είναι. Επίσης υπάρχει κάποιος λόγος που την αποκαλείς Σαττί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Μαρίνα πάντως, επειδή παίζει να είμαι και ο μόνος από δω μέσα που τυχαίνει να τη γνωρίζω, βλαμμένη δεν μου φαίνεται να είναι. Επίσης υπάρχει κάποιος λόγος που την αποκαλείς Σαττί;

 

Το Σαττί, κατά λάθος.

Επίσης, δεν είπα εγώ ότι είναι βλαμμένη η κοπέλλα (δεν την ξέρω).

Απάντησα στην κατηγορία περί "σεξισμού", ώστε να μάθουν τι είναι "σεξισμός" όσοι δεν ξέρουν.

Η Μαρίνα θα συμφωνήσει αν το διαβάσει, δείξε της το.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως η ανάρτησή του πήγαινε και λίγο παραπέρα όπου εξέφραζε την απορία μήπως τελικά τα τόσα πολλά views είναι "αγορασμένα". Το παραπάνω στάτους είχε εκατοντάδες likes και δεκάδες απαντήσεις (κυρίως από απλούς θαυμαστές αλλά το μάτι μου πήρε και 2-3 ονόματα) οι οποίες κατά συντριπτικό ποσοστό επιβεβαίωναν την άποψη ότι η Σάττι έχει αγοράσει views.

Απάντησα σε αυτό, με την έννοια ότι είναι δυνατόν να γίνει, αλλά επ' ουδενί δεν εννοώ ότι το έκανε η Σάττι.

Αλλά νομίζω τοποθετήθηκα γενικά και στα υπόλοιπα (βιντεοκλιπ, λόγοι δημοφιλίας, κλπ), μην αναφέροντας καν τις προσωπικές μου προτιμήσεις. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου