Προς το περιεχόμενο

Το φαινόμενο Μαρίνα Σάττι και οι αντιδράσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε μόνος του το σκηνοθέτησε....λες να αυτοπληρώθηκε

 

ναι αλλα αν τον προσλαμβανες να σου σκηνοθετησει το βιντεο σου μια κατοσταρα θα στην επαιρνε... ;D

 

και η ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ πληρωνεται ξερεις...μονο φτηνη δεν ειναι  ;)

 

ασε που ΤΕΧΝΙΚΑ το βιντεο απλα δεν παιζεται.....και αυτο πληρωνεται (μονταζ,ποιοτητα εικονας κτλ,κτλ....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 258
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά το άλλο με τις κούπες δεν απασχόλησε κανένα.

 

Για την αισθητική και μόνο

 

 

καλα εσυ μας δουλευεις.... ;D

 

Directed by Jim Jarmusch

 

τι συγκρινεις τωρα...... :'(....ειπαμε ...απο ανταγωνισμο....δεν παμε και τοσο καλα.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

ασε που ΤΕΧΝΙΚΑ το βιντεο απλα δεν παιζεται.....και αυτο πληρωνεται (μονταζ,ποιοτητα εικονας κτλ,κτλ....)

 

Τωρα ΔΕΝ θέλω να περιαυτολογώ, αλλα  έλα στο επόμενο τραγούδι σου, πάρε και την white falcon, και  θα σου κάνω ένα ίδιο.....ΤΖΑΜΠΑ.  ;D ;D ;D

 

Αν δεν σου αρέσει.....θα σου δωσω ΕΓΩ λεφτα  ;D ;D

Φυσικά και της Σάττι  είναι δυσκολοτερο κατά πολύ τεχνικά

 

Η  Αισθητική είναι άλλο πράγμα, εκει συμφωνούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αν ήμουν η Σάττι τώρα θα έτριβα τα χέρια μου και θα έλεγα στους κολλητούς μου.

Να είδατε? Ακόμα και το Noiz για πάρτη μου σφάζεται.

 

Αρκεί να μην την ψωνίσει.

χαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

(κάτσε να κάνω κανένα bold, γιατί δεν διαβάζεται λέμε :)

 

Κανείς δεν σφάζεται. Απλά το "παλιό" δυσκολεύεται να αποδεχθεί το "καινούριο", διαχρονικά.

Και με αυτό να πω, ότι δεν θεωρώ ότι το κομμάτι της Σάττι είναι κάτι "καινουριο" ούτε ότι εμείς εδώ είμαστε "πάλιουρες".

Απλά, για κάποιους είναι όπως το έγραψε ο Earendill νωρίτερα ...είναι "λίγο άμαθοι στο ταλέντο και πιο μαθημένοι στο βοδινό, ειδικά αν το σερβίρεις με διχτυωτό καλσόν και κανά μίνι μέχρι τον οισοφάγο". ¨

Ετσι, το φυσιολογικό, το non artificial, το αποστρέφονται.

 

Για κάποιους άλλους αυτή η αποστροφή προς την αριστεία (μια κοπέλα που με την αξία της χτυπάει χιλιάδες views χωρίς να πουλήσει ακριβώς αυτό που λέγαμε πριν - σεξ απήλ) αποκαλύπτει έναν υποβόσκωντα σεξισμό (που επειδή έχω μεγάλη καρδιά και έχω δει πολλά, είμαι σίγουρος ότι και οι ίδιοι αγνοούν, όπως αγνοούν και ότι τους εξευτελίζει). Με τον ίδιο τρόπο είμαι σίγουρος επίσης, ότι αν αύριο κάποιος κριτικάριζε το παιδί τους για ένα μουσικό του βίντεο, λέγοντας ότι "μμμ, δεν μ' αρέσει γιατί έχει πεσμένο στήθος , μα καλά, μια γυναίκα θα πρεπε να τα ξέρει αυτά από μόνη της", όπως σχολιάστηκε προηγουμένως, θα το έβρισκαν σφόδρα σεξιστικό, και θα είχαν και δίκιο.

Να είναι επειδή στην Ελλαδα, πρώτα σου λένε τι ΔΕΝ τους αρεσε και μετά (ή ποτέ) τι τους αρέσει σε αυτό που κάνεις;

Γνώμη μου είναι πως δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος για να βοηθήσεις κάποιον αυτός.

 

Επί της ουσίας, αυτό που γράφεις χαριτολογώντας (" Αρκεί να μην την ψωνίσει"), το περίμενα εδώ και πολλά σχόλια, για να γράψω κάτι σχετικό.

Επειδή η Σάττι έχει δυνατότητες (τα live με τον Παυλίδη, το video του "Νιφάδα" και η φωνή της που είναι αρκούντως mellow για να τραγουδήσει από jazz αλλά και αρκετά δουλεμένη -βλέπε: σπουδές και πολλή δουλειά- για να πιάσει κλίμακες ανατολίτικες, το αποδεικνύουν)  ελπίζω να καταφέρει να κάνει αυτό που θέλει, όπως το θέλει, ακόμη κι αν αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να ρίξει μια μούτζα στο ελλαδιστάν και στον Bryan Adams.

 

Στο παρελθόν έτυχε να δούμε ένα άλλο κορίτσι με απίστευτο ταλέντο, την Μόνικα, να ακολουθεί ελάσσονα πορεία , συνθετικά μιλάω, μη καταφέρνοντας να σταθεί στο ύψος του ντεμπούτου της.

Η Μόνικα κάποια στιγμή "την είδε" τη δουλειά - το αν φταίει η ίδια ή οι συμβουλάτορες της είναι μάλλον αδιάφορο. Κι αυτό γιατί εξακολουθεί να έχει το ταλέντο κατά τη γνώμη μου, είχε επίσης φοβερή μπάντα, αλλά είναι αμφίβολο αν θα ξανακούσουμε κάτι καλό από εκείνη αν δεν τιθασεύσει πρώτα λιγάκι το καλλιτεχνικό της "εγώ" που την οδήγησε να γίνει δέσμια μιας περσόνας παιδίσκης που δεν θα μπορεί να την υποστηρίζει για πάντα. (και δεν μπορεί ήδη). Εύχομαι ολόψυχα οι επόμενες δουλειές της να με διαψεύσουν ευχάριστα γιατί τη γουστάρω.

Κοίτα τώρα κάτι: τι έκπληξη, και η Μόνικα έχει αυτή τη στιγμή που μιλάμε, στο Youtube Channel "Tiny Desk Concert"  κάποια εκατομμύρια views, πολλά περισσότερα από άλλοyς καλλιτέχνες στο ίδιο youtube κανάλι , όπως οι (κρατηθείτε)... Tedeschi Trucks Band, ο Raphael Saadiq και η Sharon Jones.

Τα views λοιπόν, λένε πολλά, αλλά δεν λένε και τίποτα.

 

Η προσωπική μου διαπίστωση για την Μαρίνα Σάττι, επειδή είδα και κάποια προσωπικά της live, είναι ότι η ίδια είναι πολύ "open" άτομο, με το χάρισμα του ανθρώπου που ξερει πολύ καλά τι κάνει (εξηγεί π.χ. στον κόσμο πώς δουλεύει το Boss RC-50!) αλλά ότι αν θέλει να κρατήσει ένα δικό της καλλιτεχνικό προφίλ, θα πρέπει να "μεγαλώσει" λίγο (το λέει και η ίδια σε κάποια συνέντευξή της). Τι εννοώ; Τα τραγούδια της , βασισμένα πολύ σε loops, είναι αναγκαστικά αρκετά χαμηλότονα και ατμοσφαιρικά, αν θέλει να "κρατήσει" το κοινό που θα έρθει να τη δει π.χ. στην επόμενη συναυλία που ετοιμάζει στον Κήπο του μεγάρου, θα πρέπει να παρουσιάσει μια ολοκληρωμένη performance -με διασκευές- σύμφωνοι, το κάνει εξάλλου πολύ καλά- με αρχή, μέση και τέλος, και με ένα ενιαίο αισθητικό αποτέλεσμα, όπως π.χ. ο Παυλίδης στο συγκεκριμένο gig που έβαλε ο Superfunk.

Αυτό, η Σάττι ΔΕΝ το έχει ακόμη. Και πολύ φοβάμαι πως αν το κάνει βιαστικά, τότε είναι που μπορεί να "καεί", προσπαθώντας να παρουσιάσει δηλαδή κάτι που θα είναι και "διασκεδαστικό" σε ένα κοινό που όπως είπαμε απαρτίζεται από ετερόκλητους και αδαείς. Ή που δεν υπάρχει ακόμη , έτοιμο να την παρακολουθήσει σε ένα gig μιας μιαμισης ώρας.

 

Σόρι για το σεντονοπόστ, ελπίζω εστω και ένας (γιατί γυναίκες σε αυτό το φόρουμ δεν έχουμε, όταν κυκλοφορούν ανάμεσά μας τέτοια σχόλια για βυζιά και ρόδες) να βρει ενδιαφέροντες τους προβληματισμούς μου.

   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα άλλο κορίτσι με απίστευτο ταλέντο, την Μόνικα,

:D :D :D :D :D

Νασαι καλά. Γέλασα μέχρι δακρύων...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διευκρίνησα για την αισθητική και μόνο.

 

Και να ήταν μόνο θέμα χρημάτων.........

 

Θα μπορούσε να διαφημίσει λίγο το μανό για τα νυχάκια που χρησιμοποιεί εκει κάπου στο τέλος του βίντεο. ;D

 

Ασε που με τόσα views μπορεί να συνεργαστεί και με τον Πάρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να είναι επειδή στην Ελλαδα, πρώτα σου λένε τι ΔΕΝ τους αρεσε και μετά (ή ποτέ) τι τους αρέσει σε αυτό που κάνεις;

Γνώμη μου είναι πως δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος για να βοηθήσεις κάποιον αυτός.

 

Δεν ξέρω αν είναι μονο ελληνικό φαινόμενο , που δε νομίζω , αλλά ισχύει απ ότι φαίνεται και στην μικρογραφία του noiz. Και εύγε που το αναφέρεις-τονιζεις

 

Στα υπόλοιπα διαφωνώ ειδικά στις ελιτίστικες αναφορές του στυλ "  άμαθοι στο ταλέντο και  μαθημένοι στο βοδινό " για το οποίο ξερναω το βοδινό που έφαγα σε αυτούς που νομίζουν ότι είναι ανώτερο είδος ( καμία προσωπική αναφορά για να εξηγούμαι )

 

Επειδή αναφέρθηκε κάτι για αδαες κοινό ή κάτι τέτοιο, εγώ θα πω ας αποφασίσει η καλλιτέχνιδα σε ποιο κοινό θέλει να απευθυνθεί . Αν και αμφιβάλλω ότι την νοιάζει . Πιο πολύ εμείς λέμε το ....κοντό μας

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν ξέρω αν είναι μονο ελληνικό φαινόμενο , που δε νομίζω , αλλά ισχύει απ ότι φαίνεται και στην μικρογραφία του noiz. Και εύγε που το αναφέρεις-τονιζεις

 

 

 

Στάσου λίγο γιατί με εσένα  συνήθως συμφωνώ  ;D

 

Δηλαδή sorry, έβαλε ο Σπύρος o Jazzjoker....ο Op τεσπα ;D....ένα θέμα σε ένα νήμα που άνοιξε και λέει:

 

 

Με αφορμή το καινούριο τραγούδι-βίντεο της Μαρίνας Σάττι, έκανα μερικές σκέψεις από εχθές τις οποίες φαντάστηκα ότι θα μπορούσαμε να συζητήσουμε εδώ.

 

Έτυχε όπως είπα 1000 φορες, να το ακούσω (επειδή πέρασε από μπροστά μου 1000 φορες  ;D) και μπήκα στη συζήτηση ......και είπα ό,τι είπα (που να μην περνούσε δηλαδή ;D).

 

Για να απαντήσω δηλαδή θα πρέπει να κατσω να ακούσω .ο,τι έκανε και δεν έκανε.....και να δω το video που μου ποσταρε μεσημεριάτικα ο SF ;D ;D (ενώ εκείνη την ώρα άκουγα κάτι άλλο) για να ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΩ αν μου άρεσε το συγκεκριμένο video ;  ;D

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαφωνώ ειδικά στις ελιτίστικες αναφορές του στυλ "  άμαθοι στο ταλέντο και  μαθημένοι στο βοδινό " για το οποίο ξερναω το βοδινό που έφαγα σε αυτούς που νομίζουν ότι είναι ανώτερο είδος ( καμία προσωπική αναφορά για να εξηγούμαι )

 

 

Δεν είναι δικό μου quote, γι' αυτό το έβαλα σε εισαγωγικά. Ωστόσο συμφωνώ.

Και δεν είναι ελιτισμός, αλλά διαπίστωση:

Στην άλλη συζήτηση για τη eurovision είχα αναρωτηθεί αν ο πορτογάλος που κέρδισε το βραβείο, θα κατάφερνε στα καθ' ημάς να περάσει ακόμη και τα προκριματικά σε εγχώριο τάλεντ σόου.

Ύστερα από αυτά που έχω διαβάσει σε αυτό το νήμα, νομίζω πως ούτε η Σάττι θα πέρναγε (και ευτυχώς που δεν είναι κάτι που την ενδιαφέρει φαντάζομαι, αφού έχει ήδη την επαγγελματική της πορεία η γυναίκα).

Αν σκεφτείς όμως ποιοι είναι συνήθως αυτοί που κρίνουν , στο τάλεντ σοου, στην επιτροπή της Γιουροβίζιο ή στο παρόν thread, δεν θα δυσκολευτείς να καταλάβεις τι εννοεί ο ποιητής.

 

Για κάθε 10 σχόλια που μας εξηγούν με αμπελοφιλοσοφικές αποψάρες "γιατί και πόσο δεν τους αρέσει η Σάττι", αντιστοιχούν δυο που κάνουν εποικοδομητική συζήτηση και κριτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου