Προς το περιεχόμενο

Το φαινόμενο Μαρίνα Σάττι και οι αντιδράσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 258
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι μαλακίες ακούει η Ελλάδα πάντως...

Με τόσα εκατομμύρια views δεν είναι μόνο η Ελλάδα μέσα

 

Φωνάρες όλες, εκατό χιλιάδαι δίσκοι. Από 5.000.000 views η καθεμία  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν σκεφτείς όμως ποιοι είναι συνήθως αυτοί που κρίνουν , στο τάλεντ σοου...

 

Ένας από τους κριτές κάποιου talent show είναι ο στιχουργός της Σάττι, πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κλιπ που έβαλε ο BlackCrow81 εννοούσα...

Το ξέρω βρε συ, γι' αυτό και τα "γέλια". :)

 

Κι όποιος γουστάρει (και νομίζει ότι θα τα καταφέρει) ορμάει, το κορίτσι χώρισε (δεν είμαι σεξιστής λέμε ;D ;D ;D).

 

Δεν θα πιστεύετε με ποιον ήταν ζευγάρι η Μαρίνα Σάττι - Star.gr

 

 

EDIT: Και μια ερώτηση. Δηλαδής αν εμείς "ζμπρώχναμε" λίγο παραπάνω το Νίκ τι θα είχαμε να ζηλέψουμε?

10.000.000 views σε μια μέρα θα είχαμε, αλλά κοιμόμαστε όρθιοι λέμε. ;D ;D

Έντεχνη αυτοσχεδιαζόμενη μουσική πρόζα freestyle rock.

6 μπιρς και 2 μεγάλες, τέλος. :D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να προσθέσω κάτι.

 

Γράφτηκε ότι η συζήτηση είχε προοπτικές που κάποιος κακός τις κατέστρεψε κλπ, λες και διεξάγεται κάποιο κρίσιμο πείραμα Χημείας και μπήκε κάποιος και έχυσε την γκαζόζα του πάνω στην καλιέργεια.

 

Η απλή αλήθεια (και ισχύει πολλές δεκαετίες πια) είναι ότι σπανίως γράφουμε κάτι περισσότερο από ένα "μου άρεσε" / "δεν μου άρεσε", λες και μιλάμε για μουσακά (όπως άλλωστε έχω ξαναπεί).

 

Ούτε περνάει από το μυαλό του νεο-έλληνα ότι ουδείς (μα, ουδείς) ενδιαφέρεται για το τι αρέσει σε οποιονδήποτε - έτσι μιλάνε τα νήπια, οι άνθρωποι καθώς μεγαλώνουν τείνουν να επιχειρηματολογούν, ακόμη και για τις αρέσκειες ή τις απαρέσκειεές τους. Μάλιστα, θεός φυλάξοι, τείνουν να προσπαθούν να υπερβούν τις συνηθισμένες αρέσκειες τους, διότι αυτός είναι ο μόνος τρόπος για να γνωρίσεις κάτι νέο, στη ζωή.

 

Είμεθα όλοι ευλίγιστοι ασφαλώς, και εγώ επίσης προσαρμόζομαι στο πνεύμα της παρέας, Αυτό είναι άλλωστε το γενικότερο επίπεδο στη κοινωνία (π.χ. ρωτάς "φτιάχνει καλό καφέ το νέο μαγαζί στη γωνία;" και σου απαντάει ο άλλος "εμένα (δε) μου άρεσε", διότι δεν ξέρει καν τι ρωτάς... άλλωστε τι διάολο είναι ο "καλός καφές").

 

Αυτή η α) έλλειψη κριτηρίων, β) έλλειψη αναφορών (κάθε συζήτηση μπορεί να γίνει ΜΟΝΟ αν υπάρχει ένα κοινώς αποδεκτό πλαίσιο αναφοράς), γ) έλλειψη χρόνου για τη διατύπωση επιχειρημάτων, δ) απαξία προς το συνάνθρωπο/συμφορουμίτη που "σιγά τώρα μη κάθομαι να γράφω εγώ για να τα διαβάσει το τρόλευ, ε) βαρεμάρα... ... ... είναι ο λόγος που οι συζητήσεις έχουν αυτό το περιεχόμενο.

 

Επίσης, αγαπητέ Νώε αυτός είναι ο λόγος που κλειδώνονται. Όχι εγώ, αλλά ακριβώς το ότι όταν δύο ή περισσότερα νήπια διαφωνούν για τις αρέσκειες / απαρέσκειές τους, κάποιος  τα βάζει σε τάξη.

 

Η συζήτηση για την κα. Σάττι (η οποία άλλωστε είναι επίσης μέλος αυτής της κοινωνίας και των νοοτροπιών της, άρα το προϊόν της σε αυτά απευθύνεται) δεν είχε μουσικολογικό περιεχόμενο. Δεν ήταν συζήτηση για τεχνική ή οτιδήποτε παρόμοιο. Τάχιστα έγινε πεδίο για να γράψει κάποιος ότι "μπορεί και να είναι αγορασμένες οι θεάσεις του βίντεο".

 

Τώρα γιατί ειδικώς κάποιος θεώρησε ενοχλητικό το ότι σχολιάστηκαν οι στυλιστικές επιλογές στο βίντεο, δεν έχω ιδέα.

 

Και κάτι τελευταίο, διότι έχουμε και προβλήματα αναλφαβητισμού : "ρατσισμός", "σεξισμός" κλπ είναι η απόδοση χαρακτηριστικών και ιδιοτήτων στο σύνολο ενός ανθρώπινου συνόλου. Π.χ. το να πεις "όλες οι γυναίκες είναι βλαμμένες" ή ακόμη "όλες οι γυναίκες είναι θεές". Το να πεις "η Κατερίνα είναι βλαμμένη" δεν είναι σεξισμός, απλά μία γνώμη για την Κατερίνα.

 

Αυτά.

α)ειμαστε σε ενα μουσικο φορουμ,ποιο πρεπει να θεωρειται σοβαρο θεμα...εχω καταλαβει οτι εχεις αγαπη με τα κοινωνικοπολιτικα θεματα,υπαρχει κ αυτος ο χωρος αν θες να συζητησεις...αλλου

β)μια χαρα επιχειρηματα εκφραστηκαν στη συζητηση,ο καθενας μεσα απο τη δικη του οπτικη γωνια

γ)ποιος εισαι εσυ που θα βαλεις σε ταξη ποιον???

 

δ)ασχετο,αλλα δεν πληρωνονται απο τα views στο youtube?

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το συγκεκριμένο video (και η διασκευή) που έχει γίνει επιτυχία είναι ενοχλητικότατα για πολλούς λόγους.

Η συζήτηση βέβαια έχει αναχθεί σε ένα εμμονικό "μην κρίνετε από το συγκεκριμένο video, στην πραγματικότητα είναι καλή και σοβαρή, να δείτε το link".

Είδα λίγο, πράγματι έχει κάποια αξία αλλά προς τι η πρεμούρα να το διαπιστώσουμε?

Νόμιζα ότι το θέμα της συζήτησης είναι το θλιβερό φαινόμενο της εποχής κατά το οποίο ο Έλληνας (και όχι μόνο) ταυτίζεται εύκολα με το υποπροϊόν αλλά  δυσκολεύεται να  θαυμάσει κάτι το πιο εκλεπτυσμένο ή πιο επεξεργασμένο.

Reverse ύβρις είναι. Και σημείο παρακμής. Δεν μπορεί να βαφτίζεται "αστέρας" (και να αναλαμβάνει το σχετικό ρόλο) ο χάχας της διπλανής πόρτας.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου