Προς το περιεχόμενο

Το format mp3 πλησιάζει στο τέλος του (;)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να το πω αλλιως... το 5 είναι το καλύτερο. Και αν είναι όντως έτσι... φαντάσου πόσο ευκολότερα θα ειχαμε βρει το ασυμπίεστο το οποίο ασφαλώς έπρεπε να το έχεις συμπεριλάβει.

 

Βάλε νέα κομμάτια με το ασυμπίεστο μέσα και θα το βρουν οι 8 στους 10 λαίμαι.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

τα δείγματα είναι τυχαία και μεταξύ αυτών υπάρχουν το original wav 16/44:

δυο φορές, (ΔΗΛΑΔΗ 2 ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΤΟΥ)


το original wav συμπιεσμένο σε mp3 στα 320 kbps και πλέον μετά την απώλεια της πληροφορίας σωσμένο ξανά σε wav 16/44: δύο φορές

και τέλος το original wav συμπιεσμένο σε mp3 στα 256 kbps και πλέον μετά την απώλεια της πληροφορίας σωσμένο ξανά σε wav 16/44: μία φορά...

 

τι (να βάλω) είπατε ??? ;D...

 

το ασυμπίεστο υπάρχει 2 φορές καθότι όπως ήδη έπρεπε να ξέρς (?) το αντίγραφό του είναι μη απωλεστικό... ή μήπως θες να μας πεις ότι διακρίνεις και ένα ασυμπίεστο wav από το ψηφιακό αντίγραφό του... άμα το ακούσω κι αυτό να κλείσουμε θέση σε κανα τσίρκο... ::)

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Άντε να διευκολύνω.

Από τα πέντε αρχεία, το 2 και το 4 είναι ίδια, επίσης το 3 και το 5 είναι ίδια. Οπότε μένουν το 1 το 2 και το 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως νομίζεις ότι για πλάκα έβαλα 5 αρχεία και όχι 3 διαφορετικά??? ;D

 

Θα σου πω τι νομίζω, αλλά πρώτα θα σου (ξανα)πω ποιο είναι το θέμα της συζήτησης: είναι ο ισχυρισμός (δικός μου και του " John Tzinieris" ότι πράγματι μπορούμε να αναγνωρίσουμε την ανώτερη ηχητική ποιότητα ενός CD έναντι ενός MP3.

 

Για τη διάψευση ή την επιβεβαίωση του ισχυρισμού, χρειάζεται η εξής πολύ απλή δοκιμή: μας βάζεις το ίδιο κομμάτι σε CD και σε MP3. Το ακούμε και είτε επιβεβαιωνόμαστε, είτε διαπιστώνουμε ότι κακώς είχαμε αυτή τη πεποίθηση. Και στις δύο περιπτώσεις, γελάμε και έχουμε μάθει και κάτι.

 

Δεν πάει έτσι όμως. Βάλε ένα κανονικό rip και ένα συμπιεσμένο και ξανασωσμένο σε μία δικτυακή θέση, στείλε στον admin ποιο είναι ποιο, και τότε θα δεις ότι κανείς δεν χρειάζεται να δει κανένα τεχνικό στοιχείο του αρχείου για να δώσει τη σωστή απάντηση, ειδικά εδώ μέσα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να διευκολύνω.

Από τα πέντε αρχεία, το 2 και το 4 είναι ίδια, επίσης το 3 και το 5 είναι ίδια. Οπότε μένουν το 1 το 2 και το 3.

 

Μανώλη, δε πιστεύω να άνοιξες το Wavelab., ε;

Το θεωρώ δεδομένο διότι αλλιώς δεν μπορώ να φανταστώ ότι κάποιος που ακούει μουσική 40 χρόνια μπορεί να καταλήξει μόνος του σε τέτοια συμπεράσματα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εδώ που βρίσκομαι δεν έχω wavelab, άλλωστε τι να το κάνω;

 

Θεωρώ δύσκολο να ακούσει κάποιος με απλό home εξοπλισμό τις διαφορές τους.

Αν και δεν έχω τον απαραίτητο εξοπλισμό εδώ που βρίσκομαι, νομίζω πως εντόπισα το original, μπορεί όμως να κάνω και λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ που βρίσκομαι δεν έχω wavelab, άλλωστε τι να το κάνω;

 

Αστειεύομαι βρε, για να πειράξω τον npap που μου έγραψε ότι πήγα να δώ την ημερομηνία παραγωγής (ή κάτι τέτοιο).  Εννοούσα ακριβώς ότι δε χρειάζεται κανένα Wavelab.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@trolley....

με ζάλισες....

κάπου το έχασα.

 

Αν θες όμως πες μου τον εξοπλισμό που τα άκουσες.

πηγή, ενισχυτή, ηχείο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουσα τα 5 αρχεία αρκετές φορές (εστίαζα στην αρχή του κομματιού βέβαια για να γίνει ευκολότερα η σύγκριση) και χωρίς να θυμάμαι τι είχατε γράψει οι υπόλοιποι.

 

Με τα ηχεία Behringer MS-16 στο PC έβγαλα τα ακόλουθα αποτελέσματα :

Το 3 λίγο καλύτερο από το 5, μετά έρχονται το 1 και το 4 και τέλος καθαρά το 2.

 

Ακούγοντας τα 5 αρχεία με τον εξοπλισμό του home studio (χωρίς ζαβολιές όμως), έβγαλα την εξής σειρά :

Πρώτα τα 3 και 5, μετά τα 1 και 4, και τέλος το 2.

 

Φυσικά οι διαφορές είναι πολύ μικρές. Όσο καλύτερα τα ηχεία και γενικά ο εξοπλισμός, τόσο πιο εύκολα καταλαβαίνεις κάποιες μικρές διαφορές.

Πάντως, έχω την εντύπωση ότι τα mp3 πάσχουν λίγο στα ψηλά κυρίως.

Στις άλλες συχνότητες έχεις απλά μια ελαφριά θολούρα και πιο θαμπή στερεοφωνική εικόνα.

 

Λογικά, λοιπόν, όποτε ένα αρχείο mp3 320kbps έχει πολύ μεγάλη διαφορά με το αρχικό wav έχει γίνει μέτρια δουλειά στη μετατροπή του αρχείου..

 

Οπότε λογικά έχει απόλυτο δίκιο ο npap.. Well done!

 

Για να πάρουμε και μια τρίτη γνώμη :

"Make a 320 kbps mp3 copy of a Compact Disc. Can you hear the difference? Practice until you can identify the differences. Start with a slow-speed mp3 if necessary (128kbps). One of the prime sonic differences will be the sense of depth and space. If your system did not pass the LEDR test, then it will be more difficult to the difference between an mp3 and the source CD"

 

απόσπασμα από :

Bob Katz "Mastering Audio" 3rd edition, σελ. 31-32, Ear Training Exercise no. 13

(σημείωση : LEDR test = Listening Environment Diagnostic Recording)

 

Άρα, χάρη στον npap, κάναμε όλοι μια άσκηση από το βιβλίο του Bob Katz και μάλλον περνάμε και το LEDR test. :-)

Ευτυχώς, γιατί αν δεν το περνάς το τεστ, ο Bob Katz σου προτείνει να ξανατοποθετήσεις όλον τον εξοπλισμό από την αρχή σε καλύτερες θέσεις!!

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά δεν έκανα ακρόαση, καθώς δεν επιτρέπουν οι συνθήκες.

Όταν μπορέσω να το ακούσω στο κανονικό σύστημα θα πω.

Για την ώρα παρακολουθώ με ενδιαφέρον

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου