Προς το περιεχόμενο

(Ούτε) όλοι μαζί μπορούμε


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 419
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Φιλαρακι για να ερθει η αναπτυξη ετσι πρεπει.

Αμα ηταν να πλερωνονται κιολας οι εργαζομενοι θα ειμασταν σοβιετ και θα θυμωναν οι επενδυτας. Το ειπε και ο Αρειος Παγος εξαλλου.

 

Δεν χρειάζεται να πληρώνονται οι εργαζόμενοι. Όχι όλοι.

 

Η επιχείρηση που θα επενδύσει στην Ελλάδα θα φροντίσει γι αυτούς.

Κοντέινερ με όλες τις προδιαγραφές κοντά στο εργοστάσιο. Μέσα. Για να παρέχεται και ασφάλεια την νύχτα. Ειδικό θερμιδικό διαιτολόγιο για να αποδίδουν. Σημεία ψυχαγωγίας και άθλησης. Ολα λοιπόν θα παρέχονται εκεί. Για να μην περιγράφω μια ώρα.

Ο εργαζόμενος θα ζεί μέσα στην επιχείρηση έχοντας τα βασικά, χωρίς αποδοχές.

Χωρίς όμως να έχει και περιουσία και άλλα υλικά.

Θα τα παρέχει όλα και μάλιστα ισότιμα σε όλους η επιχείρηση. (φόρμες εργασίας, παπούτσια)

 

Θα υπάρχει μηχανισμός κρατικός που θα μπαίνει ανα καιρούς να ελέγχει τις συνθήκες διαβίωσης και εργασίας με δειγματοληπτικές συνεντεύξεις.

 

Ο εργαζόμενος θα έχει υπογράψει ατομική συμβαση δεσμευτική ωστε να δεσμεύεται να  ακολουθεί το πρόγραμμα "εργασία και διαβίωση". Θα του παρέχουν και σεξουαλικές παροχές σε τακτά διαστήματα με επαγγελματίες ιερόδουλους.

 

Ο εργαζόμενος (που στη συνέχεια του κειμένου θα αναφέρεται ως τρόφιμος ή εργαλείο) θα μπορεί να διαπραγματευτεί μέχρι 5 εξόδους με χαρτηλίκι της επιχείρησης το χρόνο με διανυκτέρευση και 15 εξόδους με επιστροφή στις 11.00 το βράδυ.

 

Αν χαλάσει το εργαλείο (ο εργαζόμενος) η επιχείρηση έχει την υποχρέωση να προβεί στην απορριματική διαχείρησή του με σεβασμό στις αντίστοιχες περιβαλλοντικές διατάξεις. χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

Δικαίωμα ψήφου έχουν οι καινοτόμοι, οι επενδυτές οι επιχειρηματίες.

Η άριστη γνώση ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ θεωρείται ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΠΡΟΣΟΝ.

 

Η άρνηση εργασίας με αυτές τις προϋποθέσεις θεωρείται κακουργηματική στάση ενάντια στο πολίτευμα και τιμωρείται με θάνατο χωρίς δικαίωμα έφεσης.

 

Έτσι πλέον μπορεί να εκταμιευθεί η δόση των 4.000.000.000 ευρώ από τα οποία τα 3.849.000.000 θα διατεθούν για την εξυπηρέτηση μέρους των παλαιοτέρων δανείων και τα υπόλοιπα θα διατεθούν ατόκως για την ενίσχυση του εσωτερικού κοινωνικού έργου των επιχειρήσεων.

 

Η έξοδος στις αγορές φαίνεται για το επόμενο διάστημα ως περισσότερο πιθανή. Οι μεταρρυθμίσεις αυτές είναι σε καλό δρόμο αλλά δεν έχουν προχωρήσει όπως θα έπρεπε και σε αυτό συμφωνούν όλοι οι συμβαλλόμενοι φορείς. Θεωρούμε πως η τελευταία μεταρρύθμιση, δηλαδή η τοποθέτηση ξένων στελεχών σε διευθυντικές θέσεις και η απαγόρευση διορισμού σε ανάλογες θέσεις Ελλήνων υπηκόων λειτούργησε καταλυτικά αναπτυξιακά και στον ιδιωτικό αλλά κυρίως στον συρρικνωμένο πλέον δημόσιο τομέα.

 

Το σύμφωνο απαγόρευσης διαδηλώσεων, δηλώσεων και πειθαρχικών μέτρων χωρίς δίκη των αντιφρονούντων που σε περίπτωση που προβαίνουν σε ανάλογες συμπεριφορές σφραγίζονται με την ένδειξη Κ (κομμουνιστής) στο μέτωπο και τα χέρια είναι επίσης αποτελεσματικό έτσι ώστε η ελληνική κοινωνία να μην παρασύρεται αντίστοιχα και μέσω του φόβου δεν παρεκκλίνει και συνεργάζεται άψογα δείχνοντας και προθυμία αν και πολλές φορές φαίνεται στα πρόσωπά τους πως η προθυμία αυτή δεν είναι ειλικρινής. Γι αυτό το θέμα ήδη υπάρχουν κάποιες προτάσεις που θα εξεταστούν και θα εφαρμοστούν δειγματοληπτικά στον πληθυσμό. Θα προχωρήσουμε ανάλογα επιλέγοντας την κατάλληλη μέθοδο σύμφωνα με τα αποτελέσματα των αντιστοίχων εφαρμογών.

 

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να πληρώνονται οι εργαζόμενοι. Όχι όλοι...

 

Δεν ξέρω αν το έκανες επίτηδες ή έτσι σου βγήκε αγαπητέ Κώστα, αλλά (τουλάχιστον) το εφιαλτικό εργασιακό περιβάλλον που περιγράφεις, είναι ό,τι πιο κοντινό στην πραγματικότητα των κομμουνιστικών καθεστώτων είτε του παρόντος είτε αυτών που διαλύθηκαν τα τελευταία 30-40 χρόνια στην ευρύτερη περιοχή μας.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν το έκανες επίτηδες ή έτσι σου βγήκε αγαπητέ Κώστα, αλλά (τουλάχιστον) το εφιαλτικό εργασιακό περιβάλλον που περιγράφεις, είναι ό,τι πιο κοντινό στην πραγματικότητα των κομμουνιστικών καθεστώτων είτε του παρόντος είτε αυτών που διαλύθηκαν τα τελευταία 30-40 χρόνια στην ευρύτερη περιοχή μας.

 

ναι και αντίστοιχα πλησιάζει και στο καπιταλιστικό όπως φαίνεται και έχω εξηγήσει τους λόγους στην espresso. Διάβασε τα κείμενα μου αν ενδιαφέρεσαι να μάθεις ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΑ τις απόψεις μου. Δεν μπορώ να ξαναγράφω για να προβώ στις απαραίτητες διευκρινήσεις 3 περίπου χρόνια συμμετοχής και ατέλειωτα σεντόνια γραμμένα με απίστευτη ταχύτητα μέσα σε ένα πόστ. Αν θέλεις διευκρινήσεις στην άποψή μου θα πρέπει να μπεις και να διαβάσεις εκεί. Πάνω στην παρατήρησή σου έχω δώσει εκατοντάδες διευκρινήσεις.

Ευχαριστώ. 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

ΟΦΦ ΤΡΟΠΙΚ. (Σιγά μην είναι off topic).

 

Απίστευτη χάβρα. Βαριέμαι να διαβάσω... και δεν θα μπω καν στην διαδικασία γιατί δεν υπάρχει κάτι ενδιαφέρον.Κι έτσι αδικώ και κάποιες ωραίες τοποθετήσεις που χάνονται στον ορυμαγδό. Ευτυχώς που υπάρχει και ο LK.

 

Αποψη μου είναι πως φυσικά και οι μουσικοί θα πρέπει να μιλήσουν αναπόφευκτα και για πολιτική. Δεν ασχολούμαστε με τον... έρωτα μόνο. Είμαστε πολιτικά όντα και γράφουμε και τέτοιους στίχους.

 

Αλλά πάρτε παράδειγμα την "κουβέντα" εδω: κλωτσοπατινάδα με πολλές αστήρικτες θέσεις που οι μισοί "αδικημένοι" τα ρίχνουν στην διαιτησία ενω κάποιες "φωνές συνείδησης" υπενθυμίζουν τι μαλακία που είναι αυτή να αποχωρεί (οχι να διώχνεται) κάποιος τσαντισμένος μιας κι είμαστε 3 κι ο κούκος.  :o Ήμαρτον βρε... Η απόλυτη ποδοσφαιροποίηση. Οπότε η διαιτησία θα είναι πάντα λάθος. Γιατι η πολιτική στην Ελλάδα είναι δίπολο χωρίς λογική αλλά δόγματα απο το κατηχητικό. Taliban και θύρα 37 φάση.

 

Παιδιά συζητήστε και προσπαθήστε να κάνετε αυτό που δυστυχώς δεν συμβαίνει στους δρόμους μας. Ακολουθήστε την σήμανση!

Ο καθένας έχει την κατευθυνση του που αναγκαστικά διασταυρώνεται με άλλους που πάνε αντίθετα. Αν τηρήσουμε όλοι την σήμανση δεν θα τρακάρουμε.

 

Μάθετε να συμμετέχετε στην ταξη του χώρου.

Παραβαίνει κατι τους κανονισμούς; Υπάρχει κουμπάκι για αναφορά.

Βέβαια στην νεοελληνική κουλτούρα αυτο λέγεται καρφί, αλλά απο αυτή την σκέψη και μόνο ξεκινάνε πολλά δεινά μας.

 

Πολλά ποστ σβηστηκαν apriori χωρίς αντιδράσεις. Κάποιοι αρκετοί ήταν ΟΚ και κάποιοι λίγοι δεν το ανέχτηκαν.

Τι να κάνουμε. Δεν συμφωνεί. Δεκτόν. Ενας χωρος συνάντησης είναι, δεν είναι ίδρυμα.

Κόσμος παει κι έρχεται. Αυριο θα του περάσει και ίσως ξανάρθει.

 

Προσωπικά βαρέθηκα να επεμβαίνω και είπαμε να αφήσουμε την κουβέντα να εξελιχθεί. Ουτε τον χρόνο είχα που χρειαζόταν, ούτε και την σιγουριά πως αυτό που έκανα ήταν σωστό. Εκανα την αυτοκριτική μου κι εγω.

 

Επίσης κανένα θεμα δεν πρέπει να έχει τα πάντα όλα μέσα.

Πρέπει να ισχύει ότι ισχύει και στα μουσικά θέματα. π.χ. Μιλάμε για μαγνήτες μόνο κι όχι επι τη ευκαιρία να πούμε για κλειδιά και ξύλα και μου πήρε πολλά ο μάστορας στο τάστομα...

 

Δεν ξέρω αν μπορω να αφήσω πολιτικές κουβεντες στο φόρουμ. Είναι τετοια η ανυπαρξία στοιχειοθετημένης αντιπαράθεσης επειδή ο κάθενας μεταφέρει χωρίς να διασταυρώνει ότι έμαθε απο τα κανάλια ενημέρωσης του, που καταλήγει να γράφονται σελίδες με αφορμή μια ραδιοαρβύλα. Και μετά τρέχα μάζευε... Αν λειτουργούσε σαν antihoax καλό θα ήταν αλλά το φόρουμ σαν μεσο δεν βοηθάει.

 

Και πάνω απο όλα το πρόβλημα πως εγω είμαι ο Αλαφουζος, Βαρδινογιάννης ταυτόχρονα και οι συντονιστές τα μαντρόσκυλα που λειτουργούν με bullying επειδή στελνουν προειδοποιητικά πμ όπως λένε οι κανονισμοί.

 

Μόνο στην πλάκα μπορώ να το ρίξω και να πω "ελα ρε φιλαράκι, στην Ελλάδα ζούμε. Σιγά μην ακολουθούμε και κανονισμούς που περιορίζουν τον λόγο μου... Φασίστες, Bullies, Μπάτσοι, γουρούνια, δολοφόνοι".

 

But that's life στην χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας.

 

 

Υ.Γ. Και αν έχετε απορίες και ανησυχίες για την πορεία του φόρουμ, συζητήστε το μαζί μου. Οταν έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα ειναι διαφορετικά τα πράγματα και γουστάρω και βοήθεια επίσης.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτό βολεύεσαι?  :)

 

Άμαν έχει μέσα και τον τζαμπουκά στις εξέδρες να τον βλέπει η γυναίκα μου, το αγοράζω να 'ούμε.

 

ΟΦΦ ΤΡΟΠΙΚ. (Σιγά μην είναι off topic).

 

Λοιπόν αυτό παίζει να είναι το πιο fusion νήμα.

Όλα είναι μέσα, ότι και να γράψεις δεν είναι off.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SF, Kanimothrios, loumis και λοιπούs ανήκοντες στη μειοψηφία του 30%.

 

Συνεχίζω να διακρίνω αντιφάσεις σε αυτά που γράφετε.

 

1. Γράψατε ότι το 70% (για άλλους 60%) έχει χάσει την αίσθηση με την πραγματικότητα και την κοινή λογική.

 

Εξ'ορισμού η κοινή λογική πάει με την πλειοψηφία ή τουλάχιστον με την ευρεία πλειοψηφία, εφόσον ειναι κοινωνικό και όχι φυσικο/βιολογικο φαινόμενο. Η κοινή λογική υπαγορεύει σε εμάς να τρώμε μαγειρεμένα ενώ σε φυλές της αφρικής ωμά, να πλενόμαστε κάθε μέρα ενώ εκεινοι μια φορά το μήνα κλπ. Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι τουλάχιστον υπάρχει μια αντίθεση εδώ. Εννοώ, οτι ενώ τοποθετείτε εαυτούς στην μειοψηφία, κατέχετε και την κοινή λογική ταυτόχρονα.

 

2. Έγραψε ο SF ένα ανέκδοτο με το λάστιχο. Τι του έφταιγε λοιπόν του πρωταγωνιστή; Οι άλλοι που τον ζηλεύουν κλπ κλπ. Τι σας φταίει εσάς για το χάος της Ελλάδας οι άλλοι που, ναι μεν δε σας ζηλεύουν, αλλά έχουν χάσει την επαφή με την πραγματικότητα. Δηλαδή με άλλα λόγια "η κόλαση ειναι οι άλλοι". Κάπως αυτοβιογραφικό το βρίσκω το ανέκδοτο λοιπόν. Πάντα οι άλλοι φταινε. Εσάς δε σας φταίνει οι "κακοί Γερμανοί" και βρίσκετε γραφικούς αυτούς που το υποστηρίζουν αλλά σας φταίνε οι "κακοί Έλληνες".

 

3. Είχα διαβάσει σε μία συνέντευξη πρόσφατα (δε μπορώ να θυμηθώ ποιος ήταν ο συνεντευξιαζόμενος) ότι οι Έλληνες δεν έχουν κάνει ακόμα την αυτοκριτική τους σε προσωπικό και συλλογικό επίπεδο και αυτό ειναι κάτι που συντηρεί την κατηφόρα. Δε ξέρω, ειναι μεγάλο θέμα, αλλά με τόσους τιμητές των πάντων που διαβάζω εδώ συνηδειτοποιώ ότι έχει ένα point.

 

 

Αυτά δες τα γράφω επειδή ΕΓΩ ΞΕΡΩ ή επειδή ΕΣΕΙΣ μου φταίτε (ούτε έχω τίποτα προσωπικό με εσάς), απλά έχω βαρεθεί να ακούω αυτές τις βαρύγδουπες και απολυτες απόψεις που εκφέρονται συνεχώς και εδώ στο νόιζ. Λες και η αλήθεια ειναι απόλυτη και κάποιοι την έχετε κατακτήσει και προσπαθείτε να τη μεταδώσετε όπως ο προμηθέας τη φωτια, στους άμυαλους χωρικούς.

 

Απλά με κάθε ποστ αυτό που αποδεικνύεται ειναι ότι "ούτε όλοι μαζί μπορούμε".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λες και η αλήθεια ειναι απόλυτη και κάποιοι την έχετε κατακτήσει και προσπαθείτε να τη μεταδώσετε όπως ο προμηθέας τη φωτια, στους άμυαλους χωρικούς.

 

Απλά με κάθε ποστ αυτό που αποδεικνύεται ειναι ότι "ούτε όλοι μαζί μπορούμε".

 

άργησες πολύ να το καταλάβεις ή έστω να το εκφράσεις . Ποτέ δεν είναι αργά βέβαια... :)

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου