Προς το περιεχόμενο

Eλβετικός σουγιάς!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι οι Ελβετοί, έλυσαν ένα θέμα που έχουμε αφιερώσει χιλιάδες σελίδες εδώ μέσα. Το καταπληκτικό είναι ότι τους στέλνεις τους μαγνήτες σου και τους προσαρμόζουν. Τώρα το πόσο κάνει? Είναι μάλλον γι' αυτούς που έχουν λογαριασμό στην Ελβετία!!!

 

 

  • Like 4

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nikodemos είπε

.....βέβαια εχει προηγηθεί ο Dan Armstrong καμιά πενηνταριά και χρόνια πριν

 

ακριβώς. Όχι ότι είχανε και κανα σοβαρό ήχο, αλλά ήταν όμορφες

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Ε ναι αλλά αφού δεν είναι Tele δεν έχει δύναμη στο Noiz :P

 

διάττων αστέρας. Και ιδιαίτερα λαμπρός. Αλλά με σύντομη ζωή.

Είχαν και μαγνήτες του παππού από όσο θυμάμαι.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώρες - ώρες κάνετε σαν τους γέρους του Μάππετ σόου!!!😀

Μιλάτε, νομίζω, για την Perspex Guitar

Είναι σαν να σας έδειξα το καινούργιο αυτοκίνητο της Apple και να μου λέτε ότι ο Φόρντ το έκανε πριν 60 χρόνια. Ο ελβετικός σουγιάς, εάν είδατε καλά το video, έχει 2 μαγνήτες, που μπορούν να αντικατασταθούν με τον οποιονδήποτε δικό μας. Με λίγα λόγια, πόσες φορές μπορείς να δοκιμάσεις (ας πούμε ένα P90 με ένα Humbuker ή όποιο άλλο τρελλό συνδυασμό σου κατέβει!!). Το δε πίσω μέρος με τους μαγνήτες και τη τάξη της διάταξης των παντων...είναι καθαρά ελβετικό!!.

9 ώρες πριν, dimsonic είπε

Όχι ότι είχανε και κανα σοβαρό ήχο, αλλά ήταν όμορφες

Γιατί, αυτή λες να είχε κανένα σοβαρό ήχο? Ο παίκτης πάντα κάνει τον ήχο.

image.jpeg.79a990d511d03983d32556df994af477.jpeg

Επεξεργασμένο από marathon

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, marathon είπε

 

Γιατί, αυτή λες να είχε κανένα σοβαρό ήχο? Ο παίκτης πάντα κάνει τον ήχο.

image.jpeg.79a990d511d03983d32556df994af477.jpeg

 

ως κιθαρίστας και ως ήχος (για μένα προσωπικά) παντελώς αδιάφορος. Ως συνθέτης και επίδραση στη μουσική κορυφαίος.

 

όσο για τον σουγιά, οι ελβετοί βρήκαν τρόπο να έχουν το χέρι τους στην τσέπη σου φτιάχνοντας κουτάκια υποδοχής μαγνητών. Φυσικά για το θέμα matching των άλλων ηλεκτρονικών μούγκα στη στρούγκα. Γιατί άντε να τους στείλω εγώ τους WR μου να βάλουν με ό,τι ποτ έχουν. Εκτός αν τα αλλάζουν κι αυτά. Δυστυχώς ή ευτυχώς η ουσία του πράγματος είναι ότι μια κιθάρα είναι στημένη και ισορροπημένη εξ αρχής για κάποιο ήχο και δεν γίνονται swaps για ψύλλου πήδημα χωρίς λόγο, εκτός από το καθαρό marketing.

imho πάντα....

 

όσο για την διαφανή....

Αν σας αρέσει αυτός ο ήχος....

fine by me...

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

όσο για τον σουγιά, οι ελβετοί βρήκαν τρόπο να έχουν το χέρι τους στην τσέπη σου φτιάχνοντας κουτάκια υποδοχής μαγνητών.

Εδώ ο Leo πήρε 2 ξύλα και 4 βίδες (Telecaster) και έφτιαξε ένα μύθο (με το χέρι του στη τσέπη μας!!!). 

 

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ότι μια κιθάρα είναι στημένη και ισορροπημένη εξ αρχής για κάποιο ήχο 

Τότε δεν θα αλλάζαμε ποτέ μαγνήτες, γιατί θα διαταράζαμε τη κοσμική συνοχή!😃 Εδώ πάμε από πολυουρεθάνη σε νίτρο και ακούμε τη κιθάρα να ανασαίνει!!!😆

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, marathon είπε

Εδώ ο Leo πήρε 2 ξύλα και 4 βίδες (Telecaster) και έφτιαξε ένα μύθο (με το χέρι του στη τσέπη μας!!!). 

 

δεν ισχύει αυτό. Κάθε κιθάρα του που έχει κάτι διαφορετικό, ποτέ δεν άλλαζε ένα και μόνο κομμάτι όπως γίνεται εδώ. Ενα κύκλωμα μαγνήτης, ποτενσιόμετρο, αντίσταση, πυκνωτής δεν είναι ένα τυχαίο σύνολο. Υπάρχει μια αυτεπαγωγή (πηνίο), αντίσταση, χωρητικότητα που τελικά δίνουν ένα συγκεκριμένο ηχητικό χαρακτήρα και υπογραφή και δεν μπορούμε τυχαία να αλλάξουμε κάτι από αυτά. 

Πχ δεν είναι τυχαίοι οι ήχοι που έβγαιναν από μια broadcaster, esquire, tele με έναν ή δυό μαγνήτες αλλά και με τις εκατοντάδες επόμενες εκδόσεις. 

 

όσον αφορά τον Leo ήταν απλώς μεγαλοφυία. Οι Ελβετοί είναι απλώς...τραπεζίτες.

 

10 λεπτά πριν, marathon είπε

Εδώ πάμε από πολυουρεθάνη σε νίτρο και ακούμε τη κιθάρα να ανασαίνει!!!😆

 

δεν ξέρω ποιός καταφέρνει και ακούει τέτοια. Εγώ πάντως όχι.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου