Προς το περιεχόμενο

Αγορά από το Reverb


ex-Πάνος Χελιδόνης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Νομίζω πως το "preferred seller" δίνει και ένα τόνο παραπάνω για εμπιστοσύνη δεν νομίζεις; 

Ναι κ εγω αυτο πιστεύω... ειμαι προς την κατεύθυνση για αγορά απο εκει 

Άρα υπάρχει και το σενάριο της πωλησης απευθείας απο την εταιρία , εξού (ίσως) και το direct στην ονομασία του shop. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Στάθης Π. είπε

Ναι κ εγω αυτο πιστεύω... ειμαι προς την κατεύθυνση για αγορά απο εκει 

Άρα υπάρχει και το σενάριο της πωλησης απευθείας απο την εταιρία , εξού (ίσως) και το direct στην ονομασία του shop. 

 

Υπάρχει ένας εύκολος τρόπος να λύσεις την απορία σου.

Στείλε ένα mail στην NI και ρώτησέ τους αν είναι δικό τους το κατάστημα, ή κάποιος μεταπωλητής.

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Στείλε ένα mail στην NI και ρώτησέ τους αν είναι δικό τους το κατάστημα, ή κάποιος μεταπωλητής.

Thanks

Πήρα αυτοματοποιημένο μήνυμα οτι θα καθυστερήσουν να απαντήσουν προτρέποντάς με να τσεκάρω στα faq. Εκεί προφανώς δεν υπάρχει κάτι τέτοιο που ζητάω , αλλά τουλάχιστον διαπίστωσα πως το traktor z2 έχει συμβατότητα με windows 10 και 11. 

Έστειλα όμως και στο reverb και με κατατόπισαν μεσω του online chat πως το κατάστημα αποτελεί θυγατρική της NI και πως είναι ένα απο τα κορυφαία καταστήματα του reverb. 

Οπότε πιστεύω πως δεν έχω καποιο άλλο λόγο να ανησυχώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Οι γερμανοί απάντησαν μετά απο δύο ώρες και μάλιστα με είχαν προειδοποιήσει για να μη βρεθώ προ εκπλήξεως... οτι αυτό το θεωρούσαν καθυστέρηση ας πούμε ... δύο εβδομάδες περίμενα οτι θα τους παρει ! Τελικά μου επιβεβαίωσαν πως το κατάστημα είναι το επίσημο της εταιρίας (ΝΙ) και πρόκειται για πωλήσεις των refurbrished ή επιστραμένων προϊόντων. Το refurbrished θα μπορούσε αν ερμηνεύσουμε τη λέξη να είναι όσο αξιόπιστο είναι και το εργοστασιακό , στην Ελλάδα στο χώρο των υπολογιστών τουλάχιστον, έχει αποκτήσει μία διαφορετική έννοια τα τελευταία χρόνια απλα ως μεταχειρισμένου , αλλά εδώ θα δείξω μία εμπιστοσύνη. Anyway ολοκληρώθηκε η αγορά και ελπίζω να έρθει κάτι καλό.

Για την ιστορία: Προσπάθησα να κανω την αγορά μέσω paypal , και ενώ αφαιρέθηκε το ποσό απο την προπληρωμένη, η πλατφόρμα του reverb δεν προχωρούσε τη διαδικασία(κολλούσε στην αναγνώριση της κάρτας). Προσπαθούσα με επανάληψη αλλά τα ίδια. Κάποια στιγμή πάτησα να ακυρωθεί η συναλλαγή για επιστροφή των χρημάτων. Επικοινώνησα με το reverb γιατι ενώ τα χρήματα είχαν αφαιρεθεί αμέσως, στο 20 λεπτο δεν είχαν επιστραφεί. Τελικά στο μισάωρο (όσο είχα την επικοινωνία) επιστράφησαν αυτόματα. Γενικά είχα μία άμεση συνεννόηση με το reverb , όπως και με το διάλογο που είχα το πρωί για την ερώτησή μου περι κατασήματος. Τόσο το reverb όσο και η ΝΙ(κεντρικά) στην επικοινωνία ήταν ικανοποιητικοί πέραν των προσδοκιών. Μένει να δω πως θα εξελιχθεί η παραγγελία, και τι προϊόν θα αντικρίσω, είμαι αισιόδοξος. 

Ευχαριστώ , καλή συνέχεια και καλές βουτιές όσοι έχετε κοντα παραλία! (εχει βαλει ζέστη γενικα)

Επεξεργασμένο από Στάθης Π.
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Γεια χαρά και πάλι, γράφω για να πω τις εντυπώσεις τόσο απο τη συναλλαγή απο το reverb και NI, όσο για ένα τεχνικό θέμα που προέκυψε. 

 

Η παραγγελία έγινε τέλη Μαίου και το προϊόν (Traktor kontrol z2) έφτασε περίπου 2 εβδομάδες μετά. Το προϊόν ήταν a-stock(refurbrished) , σε τέλεια κατάσταση, σαν καινούριο. Με λίγα λόγια όλα άψογα.

 

Αντιμετώπισα όμως πρόβλημα, το οποίο ήταν πως δε δούλευαν τα phono inputs, σε κανένα απο τα δύο κανάλια.Το ίδιο πικαπ με την ίδια ακριβώς συνδεσμολογία έβγαζε ήχο σε άλλον κακής ποιότητας μίκτη.  Κατόπιν επικοινωνίας που είχα με την Native instruments, μου ζήτησαν να στείλω πίσω το μικτη και μου τον αντικατέστησαν. Τον παρέλαβα την περασμένη Δευτέρα και το πρόβλημα ήταν ακριβώς το ίδιο! Έγινε ξανά επικοινωνία με την εταιρία η οποία προσπαθούσε να βγάλει άκρη.

Τελικά το κουλό της υπόθεσης πάνω στο οποίο θα ήθελα τη γνώμη σας είναι το εξής : αφου είδα και αποείδα σκέφτηκα να συνδέσω το μίκτη στο ισόγειο που εκεί υπάρχει άλλη φάση , το κτίριο έχει τριφασικό ρεύμα. Ενώ όλες οι πρίζες της μιας φάσης στον όροφο, δημιουργούσαν το πρόβλημα, στην άλλη φάση στο ισόγειο λειτούργησε απροβλημάτιστα! Το ακόμα πιο κουλό είναι πως ο μίκτης λειτουργεί απο 100-240 volt , που σημαίνει πως σε "προβληματικά" ρεύματα απο αποψης volt δεν υπάρχει θέμα λειτουργίας, επίσης ο άλλος κακής ποιότητας μίκτης στο "προβληματικό" ρεύμα λειτούργησε μια χαρά. Έχετε συναντήσει ποτέ κάτι τέτοιο; Η εταιρία όχι! Έχασα σχεδόν δυο μήνες για το τίποτα αλλά οκ , φαίνεται πως το πρόβλημα εντοπίστηκε. Μένει να βρεθεί η ακριβής αιτία του και να λυθεί. Ελπίζω μόνο να μην έχω τα ίδια όταν θα πηγαίνω το μίκτη απο μέρος σε μέρος που αλλάζουν τα ρεύματα, αυτήν την ανησυχία την εξέφρασα και στη native instruments και μου έκαναν λίγο τον κινέζο να πω την αλήθεια. Ελπίζω αυτό το φαινόμενο του ρεύματος να είναι μεμονωμένο. 

 

Γενικά πάντως αν εξαιρεσουμε το κουλό αυτό θέμα, η εμπειρία τόσο απο reverb όσο και απο τη native instruments ( κατάσταση προϊόντος, υποστήριξη) ήταν εντάξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω πουλησει και αγορασει πολλα πραγματα μεσω reverb (πεταλια, μαγνητες, ενισχυτες, κιθαρες).
Χρησιμοποιω το paypal για πληρωμες και δεν ειχα ποτε κανενα θεμα.

Μια φορα που ηρθε μια κεφαλή ενισχυτη με σπασμενο κουτι και με αποζημειωσε ο πωλητης.
Βεβαια προτιμω παντα πωλητες με αριστο feedback.

Το "προβλημα" με το reverb ειναι το fee που σου κραταει οταν πουλησεις κατι.
Γι αυτο προσωπικα παω εκει μονο σαν λυση αναγκης οταν δεν μπορω να βρω κατι στο νοιζ ή οταν βλεπω οτι δεν υπαρχει ενδιαφερον εδω για καποιο προ'ι'ον, οποτε θελω να απευθυνθω σε μεγαλυτερο κοινο.

Αυτα απο μενα.

  • Like 1

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου