Προς το περιεχόμενο

To Bandlab Sonar είναι καλύτερο απο το Cubase;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Θέλει και στικάκι το demo.🤢

μια που κατέβασα το 2018 τουλάχιστον δεν ήθελε.

Ή ήταν επειδή είχα μια άδεια για 4.0 lite?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dimsonic

 

 Άστο, είδα τα πρώτα δευτερόλεπτα του πρώτου βίντεο και κατάλαβα,

 Δεν συγκρίνεται το pro channel με αυτό που είδα σε λειτουργικότητα ούτε σε GUI.

 Λέω και εγώ, τι άλλαξε.

 

 Αυτό τώρα που φαίνεται στο κάτω βίντεο που παραθέτω και τον τρόπο που δουλεύει συγκρίνεται με το cubase σε πρακτικότητα και δεν τα δείχνει όλα?

 

 

Επεξεργασμένο από cos_dr

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν μπορώ να δουλέψω το sonar όπως είναι. 

Προσπάθησα σχεδόν ένα χρόνο.

Δηλ ....έχασα σχεδόν ένα χρόνο.

 

Ακόμα φορτωμένο το έχω. Προχτές έκανε και αναβάθμιση. Μπήκα, είδα λίγο και το έκλεισα.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

εγω δεν μπορώ να δουλέψω το sonar όπως είναι. 

Προσπάθησα σχεδόν ένα χρόνο.

Δηλ ....έχασα σχεδόν ένα χρόνο.

 

Ακόμα φορτωμένο το έχω. Προχτές έκανε και αναβάθμιση. Μπήκα, είδα λίγο και το έκλεισα.

Αν έπαιζα την κιθάρα που παίζεις και έφτιαχνα τα κομμάτια που κάνεις, το sonar τα είχε όλα που θα χρειαζόμουν στο pro channel, θα έφτιαχνα και το template μου και αν τραγουδούσα και καλά κιόλας, δεν θα ήθελα κανένα plug in🤣 Ούτε για mastering.

 Και με το novation που έχω για "κονσόλα" θα πέταγα. 🤣

 

 Θα ήμουν μέσα στην 20άδα κάτω 🤣

 https://www.ranker.com/list/best-new-rock-bands-and-musicians-2021/music-lover

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω αν έπαιζα πλήκτρα που παίζεις θα ήμουν τώρα στην τηλεόραση με βαμμένα κόκκινα μαλλιά....

11 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 

 Αυτό τώρα που φαίνεται στο κάτω βίντεο που παραθέτω και τον τρόπο που δουλεύει συγκρίνεται με το cubase σε πρακτικότητα και δεν τα δείχνει όλα?

 

 

 

αυτά τα χρώματα της κιμωλίας μου τη σπάνε εντελώς.

Και στη ηλικία μου πλέον παντού ψάχνω να δουλέψω με σκοτεινό background... 

Τα μάτια πλέον ...δεν

Ακόμα λίγα χρόνια όσο ακούω.

Μετά θα πάρω ένα μανιτόφωνο (Λογοθετίδης) και θα τα φκιάνω όλα Live and improvised και όποιονε παρει ο Χάρης....

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

και γω αν έπαιζα πλήκτρα που παίζεις θα ήμουν τώρα στην τηλεόραση με βαμμένα κόκκινα μαλλιά....

Πάντως κάποια στιγμή δώσε άλλη μια ευκαιρία στο sonar.

 Εγώ νομίζω θα ήταν καλύτερα όπως είπα ιδιαίτερα για το στυλ σου.

 Από την άλλη όντως όπως μάθει ο καθένας.

 Όλα τα daw ειναι πλέον τρομερά.

 Πέραν της πλάκας όπως είπαμε δεν τίθεται θέμα καλύτερου.

 Είναι εξαιρετικά εργαλεία, πλήρεις σουίτες.

 

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

και γω αν έπαιζα πλήκτρα που παίζεις θα ήμουν τώρα στην τηλεόραση με βαμμένα κόκκινα μαλλιά....

 

αυτά τα χρώματα της κιμωλίας μου τη σπάνε εντελώς.

Και στη ηλικία μου πλέον παντού ψάχνω να δουλέψω με σκοτεινό background... 

Τα μάτια πλέον ...δεν

Ακόμα λίγα χρόνια όσο ακούω.

Μετά θα πάρω ένα μανιτόφωνο (Λογοθετίδης) και θα τα φκιάνω όλα Live and improvised και όποιονε παρει ο Χάρης....

επίσης για το θέμα των ματιών πιστεύω πως σε μια οθόνη υπερτερεί.

 Βασικά κάποια στιγμή που ήμουν πιο πορωμένος και είχα δυο οθόνες για μουσική, στη μία είχα το console view και η άλλη ήταν επαρκέστατη για το πρόγραμμα και τα κανάλια.

 Εξακολουθώ να πιστεύω πως στο console emulation ιδιαιτερα τα πράγματα φαίνονται πολύ καλύτερα στο Sonar.

 Και εγώ τα μάτια αρχίζουν και δεν με βοηθάνε όπως παρατήρησα πλέον πως κουράζομαι πολύ πιο εύκολα αν επιχειρήσω να φτιάξω μουσική. Δεν τα αντέχω τα ξενύχτια και κόβω σιγά σιγά και κουράζεται και το μυαλό μου να σκέφτομαι και να ταιριάζω ήχους, αρμονίες, μελωδίες, να τα παίζω κιόλας, να τα μιξάρω κλπ.

 

 Πως παλιά δεν κουραζόμουν με τίποτα, δουλειά, γυμναστήρια, σεξ και μουσική έφτιαχνα και το πρωϊ αισθανομουν ορεξάτος.

 Προχθές με ψόφησε ο μικρός να παίζουμε στην παραλία και ακόμα δεν έχω συνέλθει.

 Πάω και εγώ, γέρασα🤣

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλεον δεν υπάρχει χρόνος για γυρισμό.

Ακόμα και η νέα έκδοση ίσως είναι πολυτέλεια, αν και κάνει παππάδες.

Αυτο το think tank που έχει πίσω της η steinberg και η ολοκλήρωση δεν βρίσκεται αλλού.

Πχ τώρα....chord track....

Δείτε αυτά που κάνει η 11.....

απίστευτα πράγματα.

Κανονικά είμαστε βλάκες που δίνουμε λεφτά στην waves και στην uad κλπ....

 

 

11 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 

επίσης για το θέμα των ματιών πιστεύω πως σε μια οθόνη υπερτερεί.

 Βασικά κάποια στιγμή που ήμουν πιο πορωμένος και είχα δυο οθόνες για μουσική, στη μία είχα το console view και η άλλη ήταν επαρκέστατη για το πρόγραμμα και τα κανάλια.

 Εξακολουθώ να πιστεύω πως στο console emulation ιδιαιτερα τα πράγματα φαίνονται πολύ καλύτερα στο Sonar.

 Και εγώ τα μάτια αρχίζουν και δεν με βοηθάνε όπως παρατήρησα πλέον πως κουράζομαι πολύ πιο εύκολα αν επιχειρήσω να φτιάξω μουσική. Δεν τα αντέχω τα ξενύχτια και κόβω σιγά σιγά και κουράζεται και το μυαλό μου να σκέφτομαι και να ταιριάζω ήχους, αρμονίες, μελωδίες, να τα παίζω κιόλας, να τα μιξάρω κλπ.

 

 Πως παλιά δεν κουραζόμουν με τίποτα, δουλειά, γυμναστήρια, σεξ και μουσική έφτιαχνα και το πρωϊ αισθανομουν ορεξάτος.

 Προχθές με ψόφησε ο μικρός να παίζουμε στην παραλία και ακόμα δεν έχω συνέλθει.

 Πάω και εγώ, γέρασα🤣

 

και πού είσαι ακόμα.

Το σκέφτομαι μελλοντικά σοβαρά να φύγω από τις 3 (24-21-17)που έχω τώρα σε μια 32άρα ή 40άρα. Αν το επιτρέψει ο χώρος, που καθημερινά γίνεται μουσείο vintage τεχνολογίας.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, dimsonic είπε

μια που κατέβασα το 2018 τουλάχιστον δεν ήθελε.

Ή ήταν επειδή είχα μια άδεια για 4.0 lite?

Το artist και το pro θέλουν στικ για το ντέμο. Το elements όχι, αρκεί το soft-license.

 

Ωραίο το βιντεάκι του sonar @cos_dr, επεξηγηματικό, αλλά εμένα ίδια μου φαίνονται. Και στο cubase αν θες τα βλέπεις στο inspector, ή αν θες "θυσιάζεις" μία από τις 3 κονσόλες και την κάνεις αυτή inspector. Για την ποιότητα ηχητικά του κάθε plug, αυτό δεν γίνεται να συζητηθεί, θέλει εκτενείς δοκιμές από τον καθένα.

 

Εμένα το Cubase μου αρέσει πολύ, αν στρώνανε κάτω και τον κώλο τους να διορθώσουν κάποια μικροεκνευριστικά πράγματα που κουβαλάνε από το 90 δε θα μπορούσα να πω κουβέντα.

 

Ενδεικτικά:

 

- Δε γίνεται resize στον inspector. Έλεος. Έχουμε φτάσει σε οθόνες 4k. 

- Και που εχουμε φτάσει σε 4k δε δουλεύει καλά το hidpi.

- Μονό μια γραμμή για ονόματα στην κονσόλα. Bug που ήρθε για να μείνει.

- Αδυναμία απόκρυψης fader στην κονσόλα

- Μάπα clip gain και τυφλό envelope.

- Ευκολότερη επανασύνδεση i/o ανα project.

- Καλύτερο remote control editor για ανάθεση οποιασδήποτε λειτουργείας σε οποιονδήποτε midi controller, υποστήριξη encoder, nrpn για 14bit midi σήματα.

- Και άλλα πολλά που τα βλαστημάω αλλά μετά τα ξεχνάω, μέχρι την επόμενη φορά.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

 

- Και άλλα πολλά που τα βλαστημάω αλλά μετά τα ξεχνάω, μέχρι την επόμενη φορά.

 

 

 

αυτό ξαναπες το

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

 

 

Ωραίο το βιντεάκι του sonar @cos_dr, επεξηγηματικό, αλλά εμένα ίδια μου φαίνονται. Και στο cubase αν θες τα βλέπεις στο inspector, ή αν θες "θυσιάζεις" μία από τις 3 κονσόλες και την κάνεις αυτή inspector. Για την ποιότητα ηχητικά του κάθε plug, αυτό δεν γίνεται να συζητηθεί, θέλει εκτενείς δοκιμές από τον καθένα.

 

 

Στο θέμα αυτό υπάρχει για εμένα ξεκάθαρη λειτουργική και .... απεικονιστική διαφορά υπέρ του sonar. 

 Ομολογώ μάλιστα πως όταν είχαν προσθέσει αυτό το pro channel στην αρχή δεν είχα δώσει σημασία, και μόλις το ανακάλυψα και το δούλεψα είναι πραγματικά φοβερό.

 Δεν το συγκρίνω με κανένα GUI οποιουδήποτε άλλου software ακόμα και στον τομέα των soft synths με multitrack δυνατότητες που έχω ασχοληθεί.

 

 Όλο αυτό το Strip section και η λειτουργικότητα του για εμένα είναι ένας πολύ σοβαρός λόγος να το προτιμήσει κάποιος.

 Γενικά ακόμα και το στήσιμο των καναλιών, των track folders, των custom εικονιδίων και η λειτουργικότητα και ανάκληση του midi section και όπως είπα πριν η ανάθεση των effect ανά κανάλι και το πως βλέπεις το project και τις επιλογές σε μια σελίδα, είναι πολύ πιο πρακτικό από αυτό του cubase  σαν βάση.

 

 γι αυτό και το άφησα το cubase. Αλλιώς cubase θα είχα, μια χαρά έκανα τη δουλειά μου.

 

 Θυμάμαι τότε που άλλαξα από την 3 έκδοση του Sonar με προσέλκυσε το θέμα της καλύτερης επεξεργαστικής απόδοσης σε σχέση με το τοτε cubase, η προσθήκη των αλγορίθμων audiowarp που αν θυμάμαι καλά ήταν καλύτεροι και πιο πρακτικοί στο stretching, νομίζω πως το cubase ακολούθησε μετά και κάποια άλλα που δεν τα θυμάμαι τώρα.

 

 Επίσης και το έχω ξαναγράψει στο φόρουμ, τότε έκανα παρέα με ένα άλλο μέλος και ψαχνόμασταν, ήταν 2004 τότε και εκείνος με έβαλε στην πρίζα και τότε είπαμε χαρακτηριστικά. Αφού το χρησιμοποιεί και ο @Superfunk αυτό τα λέει όλα🤣 Τον είχαμε ψηλά από τότε 😀

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to To Bandlab Sonar είναι καλύτερο απο το Cubase;

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου