Προς το περιεχόμενο

Παλιός μουσικός νέος home "παραγωγός"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, kpeyos είπε

οι drivers της Focusrite είναι γνωστοί μόνο για τα προβλήματά τους

 

Θα ήθελα να επεκταθείς περισσότερο πάνω σ' αυτό.

Έχεις προσωπική εμπειρία από προβληματικούς drivers σε κάποιο σύγχρονο focusrite audio interface?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Θα ήθελα να επεκταθείς περισσότερο πάνω σ' αυτό.

Έχεις προσωπική εμπειρία από προβληματικούς drivers σε κάποιο σύγχρονο focusrite audio interface?

Ναι, έχω την Forte και πριν είχα τη Scarlett. Και απ ότι διαβάζω η κατάστασή της δεν έχει βελτιωθεί ιδιαίτερα. Συνήθως ο ASIO driver παίζει καλύτερα και με μικρότερα latencies απ τους drivers της Focusrite. Που από μόνο του λέει τα πάντα. Έχω κρατήσει τη Forte μόνο και μόνο λόγω των προενισχυτών που μου αρέσουν πάρα πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως είχα την 6ι6 επί 6 χρόνια και δεν μου έτυχε τίποτα πιό παράξενο από αυτά που συναντάει ο μέσος χρήστης windows

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Θα ήθελα να επεκταθείς περισσότερο πάνω σ' αυτό.

Έχεις προσωπική εμπειρία από προβληματικούς drivers σε κάποιο σύγχρονο focusrite audio interface?

 

Η πρώτη της φουρνιά στο μοντέλο Scarlett είχε κάποια προβλήματα με random clipping, το επιβεβαιώνω από προσωπική εμπειρία και ψαξιματική σε άλλα ιντερνετικά fora. Όλα αυτά διορθώθηκαν στην MKII version, αυτό διασταυρωμένο, δεν έχω όμως προσωπική εμπειρία μιας και έμεινα στο πρώτο μοντέλο.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H δική μου ήταν 1st gen.

Τώρα έχει η κόρη μια 3rd gen, αλλά την δουλεψε σχετικά λίγο ακόμα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους.

 

18 λεπτά πριν, kpeyos είπε

ο ASIO driver παίζει καλύτερα και με μικρότερα latencies απ τους drivers της Focusrite.

 

Φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι στον asio4all, και υπερβάλεις λίγο.

Μου φαίνεται too much αυτό που γράφεις.

 

Από εκεί και πέρα η focusrite έχει βγάλει και τις clarett και μου φαίνεται περίεργο να προχώρησαν σε τέτοια αναβάθμιση στους προενισχυτές, χωρίς να λύσουν τα όποια προβλήματα με drivers.

 

Προσωπικά δεν έχω εμπειρία από focusrite, και ακριβώς γι' αυτό ρωτάω.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Από εκεί και πέρα η focusrite έχει βγάλει και τις clarett και μου φαίνεται περίεργο να προχώρησαν σε τέτοια αναβάθμιση στους προενισχυτές, χωρίς να λύσουν τα όποια προβλήματα με drivers.

Επειδή έχω και gen1 και gen2 2i2, έχω να πω τα εξής.

 

Η gen 1 είχε θέματα υλικολογισμικά και συναισθηματικά. Σε λάπτοπ με windows 7 πέταγε μπλε οθόνες συνεχώς, οι οποίες λύθηκαν με πολλές αναβαθμίσεις bios. Σε σταθερό με windows 10, είχε θέματα με μπλε οθόνες, λόγω πολιτικών ενέργειας usb. Στην πραγματικότητα από εκεί ξεκινάνε όλα τα προβλήματα. Με καινούργιο beta driver που εγκατέστησα, δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. (Ο driver μάλιστα κυκλοφόρησε ύστερα από αναφορά παρατηρητικού χρήστη, που δίαγνωσε το πρόβλημα σε ασυμφωνία μεταξύ quick boot των windows 10 και των driver). Latency, crackle, τσαφ τσουφ, ποτέ. Ακόμα και υπό το  προβληματικό καθεστώς, όταν λειτουργούσε, λειτουργούσε.

 

Η gen 2 απλά δουλεύει. Δεν μου έχει κάνει κάτι ποτέ. Μπορει να ειμαι και τυχερός.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Σας ευχαριστώ όλους.

 

 

Φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι στον asio4all, και υπερβάλεις λίγο.

Μου φαίνεται too much αυτό που γράφεις.

 

Από εκεί και πέρα η focusrite έχει βγάλει και τις clarett και μου φαίνεται περίεργο να προχώρησαν σε τέτοια αναβάθμιση στους προενισχυτές, χωρίς να λύσουν τα όποια προβλήματα με drivers.

 

Προσωπικά δεν έχω εμπειρία από focusrite, και ακριβώς γι' αυτό ρωτάω.

 

Δεν είμαι υπερβολικός. Ισχύει στο ακέραιο. Μάλιστα την πληροφορία τη βρήκα για την Forte στο Gearspace και μου έκανε εντύπωση. Αλλά το δοκίμασα και ισχύει. Χαμηλότερα latencies και λιγότερα glitches. Θα πρότεινα σε όποιον δουλεύει με Focusrite να κάνει μια δοκιμή. Ένα λεπτό παίρνει έτσι κι αλλιώς. Λένε ότι οι drivers της για OSX είναι καλύτεροι, αλλά δεν έχω δοκιμάσει. 

 

Επίσης, δεν μπορώ φυσικά να ξέρω για όλη τη σειρά της Focusrite αλλά αν συζητάμε για τις Clarett, η Forte ήταν σε εντελώς άλλο level: σε επίπεδο RME Babyface και Apogee Duet και σε παρόμοιο price range. Μάλιστα οι προενισχυτές της μου άρεσαν πολύ περισσότερο από της RME και περισσότερο ακόμη και από της Apogee που είχαν μεν περισσότερο punch αλλά μου ακούγονταν πιο "στενοί" (όποιος κατάλαβε κατάλαβε) -(Edit: Μου φαινόταν ότι η Apogee "έκοβε" μπάσα). Γι αυτό και έχω ακόμη την Forte: Γιατί παρόλα τα προβλήματά της μπορώ να γράψω με φορητότητα οτιδήποτε χωρίς να αισθάνομαι ότι μου λείπει το εξωτερικό preamp. Παρόλα αυτά έχω σκεφτεί πολλές φορές να τη βάλω στις αγγελίες και να πάρω κάτι με καλύτερους drivers. 

Όσο για την Scarlett είχα μια V2 η οποία δε μου άρεσε σε κανένα level, είχε κι αυτή διάφορα ζητήματα, την οποία όμως δεν κράτησα πολύ γιατί βρήκα τη Forte ευκαιρία κι αναβάθμισα. Σε μια Scarlett V1 φίλου όλες οι κιθάρες peakαραν, αλλά αυτό δεν ήταν θέμα drivers αλλά προενισχυτών μάλλον. Πάντως η V1 ήταν εντελώς άχρηστη για κιθαρίστες. 

Γενικά οι Scarlett έκαναν τη φήμη τους ως οι πρώτες πολύ φθηνές κάρτες που παίζανε, όταν στο ίδιο price range δεν υπήρχε τίποτα το αξιόλογο. Σήμερα δεν βρίσκω κανένα ανταγωνιστικό πλεονέκτημα σε αυτές. Και τα παράπονα γι τους drivers στα fora συνεχίζονται απ όσο διαβάζω. Απλά πρόλαβε κι έκανε όνομα κι έτσι σήμερα είναι κάτι που προτείνεται με κλειστά (όντως) μάτια. 

 

Τώρα αν απλά κάποιον τον ενδιαφέρει μια light μίξη, όλες θα κάνουν τη δουλειά. Αν θέλει software monitoring όμως για effects, virtual instruments κλπ, ας κοιτάξει καλύτερα αλλού. Και γιατί να μην κοιτάξει δηλαδή αφού το νόημα είναι να πάιρνεις το καλύτερο δυνατό που μπορούν να σου προσφέρουν τα χρήματά σου.

 

Οι κάρτες που πρότεινα σε παρόμοιο price range έχουν πολύ καλά reviews. Την presonus την έχει και φίλος μπασίστας που συνεργαζόμαστε και είναι μια χαρά. Η ποιότητα της UA νομίζω δεν είναι κάτι που συζητείται. Και όλες αυτές και μαζί η Arturia δίνουν και πολύ περισσότερα και χρήσιμα "δώρα". Η UA για plugins για mixing περισσότερο, η Arturia περισσότερα synths και η Presonus ένα πάρα πολύ καλό DAW συν τοις άλλοις.



 

 





 

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή όλοι ψάξαμε σε κάποια φάση, θα έλεγα ότι πήρα την 6ι6 όταν δεν ήξερα σχεδόν τίποτα, μόνο διαβάζοντας.

Αν είχε θέματα μάλλον τα ξέχασα. Πάντως σίγουρα με τα 10άρια δεν είχα κανένα θέμα. Μπλε σελίδες ποτέ πάντως.

Απο την άλλη presonus ποτέ δεν γουστάρισα, arturia κοίταξα για ένα διάστημα όταν πήγα στην RME, αλλά διάβασα απαίσια reviews και UA τις ξέχασα όταν είδα ότι όσοι προσκυνούσαν είχαν mac. 

Σχεδόν δυό χρόνια με RME, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση να ξαναπάρω κάτι άλλο. Μόνο καλύτερο ή δεύτερο μοντέλο για επέκταση αν και για την ώρα με την babyface και το ADA8200 είμαι παραπάνω από πασας.

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου