Προς το περιεχόμενο

DAW Templates


mpamps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντα.

Εχω διαφορα templates αναλογα με το ειδος παραγωγης που θελω να κανω (Modern,vintage,rock,hard rock,jazz,skyladikoetc.) ολα με διαφορετικα vst οργανα,Plug Ins,buses & καναλια)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 4

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα DAW templates είναι πολύ ωραίο θέμα.

Νομίζω πως όλοι θα έπρεπε να έχουν ένα template, ακόμα και αν αυτό ήταν κάτι χαζά απλό, για παράδειγμα ένα νέο project θα έχει πάντα Tempo Track, Time Signature Track, και τουλάχιστον ένα track ανάλογα με το ποιό είναι το πρώτο πράγμα που κάνει ο καθένας.

 

Για παράδειγμα, θες να ανοίξεις γρήγορα το DAW να ηχογραφήσεις μια ιδέα που σου 'ρθε ξαφνικά. Θα κάθεσαι να φτιάχνεις track από την αρχή; Καλύτερα να έχεις ένα σεταρισμένο, με τους κομπρέσορές σου, τον amp simulator αν χρησιμοποιείς, κτλ.

 

Εγώ έχω ένα template που το έχω ονομάσει "Empty", που βγάζει πάντα ένα κενό instrument/midi track που έχει ακόμα και ένα άδειο "event" έτσι ώστε να μη χρειαστεί να φτιάξω εκ νέου. Μαζί με αυτό έχω Marker, Signature και Tempo Track.

 

Έχω επίσης ένα Metal Sketch, που έχει 2 προ-φορτωμένα VST Drums και Μπάσο, καθώς και audio track για κιθάρα, με NeuralDSP amp sim, για να είμαι έτοιμος για ηχογράφηση ιδεών.

 

Τέλος έχω ένα Metal - Routed, το οποίο έχει 2 κανάλια κιθάρας έτοιμα για Double Tracking, VST μπάσο, και το σημαντικότερο, έτοιμο Drum VST με multi-out σετάρισμα για καλύτερη μείξη. ΣΙΓΑ μην κάθομαι να τα κάνω όλα αυτά από την αρχή κάθε φορά.

image.thumb.png.72248c161e3a1f88a667a0a12091c015.png

 

Πρέπει να φτιάξω και ένα de-activated ορχηστρικό σαν αυτό του Trevor Morris, αλλά δυστυχώς δεν έχω βρει το χρόνο. Ξεκινάω πάντα με το Empty προς το παρόν. Μόλις πάρω νέο PC, τον άλλο μήνα μάλλον, θα κάνω ένα πιο απλό, με σεταρισμένα instrument tracks, με όνομα, χρώμα, σε φάκελο, bus-routed, αλλά όχι με προ-φορτωμένα vst.

 

Όσον αφορά το organizing, σε μεγάλα, σοβαρά project ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ να μην είμαι οργανωμένος. Απλά δε γίνεται. Δες ένα παράδειγμα από ένα κομμάτι που δεν έχω ανεβάσει ακόμα.
image.thumb.png.af31f2ccf91af58cb73ef463b4ca0cd0.png

image.thumb.png.e7a0cb4f470e89b17f5769bbad08a2bb.png

 

Τώρα, για να πω και τη βλακεία μου, παρόλο που ξέρω ότι είναι λάθος, κάνω mixing και mastering μέσα στο ίδιο αρχείο της σύνθεσης. Είμαι γενικά πολύ αναποφάσιστος και τελειομανής, οπότε θέλω να μπορώ να κάνω αλλαγές όποτε γουστάρω, χωρίς να χρειάζεται να κάνω bounce/export ξανά και ξανά τα stems. Βέβαια, προς τα τέλη ενός τέτοιου φορτωμένου project, αρχίζει και ζορίζεται πολύ το PC οπότε πρέπει να ανοιγοκλείνω plugins, να ανεβάζω το buffer size, κτλ.

 

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση

Βέβαια, προς τα τέλη ενός τέτοιου φορτωμένου project, αρχίζει και ζορίζεται πολύ το PC οπότε πρέπει να ανοιγοκλείνω plugins, να ανεβάζω το buffer size, κτλ.

 

 Αν δεν ειιιιχα και το freeze

 τι θα ηηηημουν στη Γη

Τον server της ΝΑSA θα θελα

θα 'χα καταστραφει

 

 Με το Freeze κάναμε τέτοιου μεγέθους project χωρίς να χρειάζεται πολλά- πολλα, με κάτι επεξεργαστές που αν τους έβαζες στο μικροσκόπιο, μέσα είχαν 7-8 μικροσκοπικά χάμστερ να γυρίζουν σε τροχό.

 

 

 Επί του θέματος, φυσικά και έχω κλασσικά templates. Εκτός από αυτά όμως έχω και ένα άλλο χόμπι: Να φτιάχνω performance- templates, ειδικά για αυτοσχεδιασμό. Κάτι σαν τα performance presets ενός workstation, αλλά πολύ πιο τούμπανο, με ρυθμούς, αρπέτζιος, σπλιτ- layers, sequences, loopers και γενικά ότι ναναι. Το ανοίγεις, βαράς μια συγχορδία στο πλήκτρο και γίνεται της π***νας 😆 Έχω μαζέψει άπειρα τέτοια, με χαλαρώνει να τα φτιάχνω, έχω καεί από το γραμμικό sequencing και προτιμώ να φτιάχνω ήχους, να μιξάρω να βάζω εφέ και τέτοια την ώρα που απλά παίζω, για να μπω στο τριπάκι να γράφω με μετρονόμους, διορθώσεις βελονάκι κλπ για το χαβαλέ πρέπει να έχω φάει γερό κόλλημα. 😆

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Τώρα, για να πω και τη βλακεία μου, παρόλο που ξέρω ότι είναι λάθος, κάνω mixing και mastering μέσα στο ίδιο αρχείο της σύνθεσης.

 

Αυτο ειναι standard practice εδω και πολυ καιρο για το 90% των παραγωγων (πολλοι μεγαλοι παραγωγοι το εκαναν απο τα 2000s ετσι κι αλλιως) ΛΑΘΟΣ δεν ειναι σιγουρα μια και ειναι απολυτως λογικο.  

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

 

Τώρα, για να πω και τη βλακεία μου, παρόλο που ξέρω ότι είναι λάθος, κάνω mixing και mastering μέσα στο ίδιο αρχείο της σύνθεσης. Είμαι γενικά πολύ αναποφάσιστος και τελειομανής, οπότε θέλω να μπορώ να κάνω αλλαγές όποτε γουστάρω, χωρίς να χρειάζεται να κάνω bounce/export ξανά και ξανά τα stems. Βέβαια, προς τα τέλη ενός τέτοιου φορτωμένου project, αρχίζει και ζορίζεται πολύ το PC οπότε πρέπει να ανοιγοκλείνω plugins, να ανεβάζω το buffer size, κτλ.

 

 

το κάνω συχνά.

Βασικά ποτέ δεν έκανα export το stereo out για να το κάνω μαστερ. Πάντα γίνεται με plugins με insert στο τελικό out.

Αλλά συχνά φορτώνω τα αγαπημένα μου master plugins και στη διάρκεια του mix, και τα απενεργοποιώ / ενεργοποιώ κατά διαστήματα ώστε να έχω μια ιδέα που θα πάει.

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, mpamps είπε

Ένα γκάλοπ για το αν χρησιμοποείτε templates για εξοικονόμηση (πολύτιμου) χρόνου (αλλά και για να μη ανακαλύπτετε το τον τροχό ξανά και ξάνα) κατά το songwriting/recording/mixing.

Ελπίζω οι ερωτήσεις μου να βγάζουν νόημα.

 

  1. Χρησιμοποιείται κάποιο template όταν ξεκινάτε να δουλεύετε ένα κομμάτι?
  2. Τι tracks έχετε στο template?
  3. Χρησιμοποιείται folders (δεν ξέρω πώς το ονομάζει το κάθε daw αυτό) για να groupάρετε tracks?
  4. Χρησιμοποιείτε διαφορετικά templates πχ. άλλο για songwriting/recording άλλο για mixing κλπ?

 

Αντιγράφω τον κατάλογο (folder) του τελευταίου χρονικά project που χρησιμοποιούσε την ίδια ή παραπλήσια ενορχήστρωση. Αυτό λειτουργεί πολύ καλά μέχρι στιγμής..

  • Like 2

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, mpamps είπε

Ένα γκάλοπ για το αν χρησιμοποείτε templates για εξοικονόμηση (πολύτιμου) χρόνου (αλλά και για να μη ανακαλύπτετε το τον τροχό ξανά και ξάνα) κατά το songwriting/recording/mixing.

Ελπίζω οι ερωτήσεις μου να βγάζουν νόημα.

 

  1. Χρησιμοποιείται κάποιο template όταν ξεκινάτε να δουλεύετε ένα κομμάτι?
  2. Τι tracks έχετε στο template?
  3. Χρησιμοποιείται folders (δεν ξέρω πώς το ονομάζει το κάθε daw αυτό) για να groupάρετε tracks?
  4. Χρησιμοποιείτε διαφορετικά templates πχ. άλλο για songwriting/recording άλλο για mixing κλπ?

 

1. Σπάνια.

2. Ορχήστρα για να μην κάθομαι και περνάω ένα ένα πλαγκιν και εξπρεσσιον μαπ.

3. Ναι, αλλά στο cubase ο φάκελος δεν groupάρει, μόνο εμπεριέχει τρακς για εξοικονόμηση χώρου.

4. Αν χρησιμοποιούσα templates εντατικότερα μπορεί. Στο cubase γενικά υπάρχουν και προφιλ. Οπότε αν δουλεύεις ένα πρότζεκτ και είσαι κομπλέ από θέμα σύνθεσης π.χ. και θες μετά να μιξάρεις, μπορείς να αλλάξεις το πρισετ στοιχείων ελέγχου, και στα τρακ στο παράθυρο ενορχήστρωσης π.χ. να μην έχεις monitor, rec enable και τέτοια, να έχεις bypass eq, inserts, send, read write automation κτπ.. Το ίδιο και για την κονσόλα. Θα μου πεις μπορείς να τα έχεις όλα να φαίνονται πάντα. Ναι, σύμφωνοι, αν δεν πήζει εύκολα το μάτι από την πολλή πληροφορία, ναι.

 

Γενικά πιστεύω ότι το template πρέπει να δουλεύεται αν αναζητείται συνοχή μεταξύ πολλών πρότζεκτ. Αν κάποιος φτιάχνει μια συλλογή τραγουδιών, ένα άλμπουμ, αν έχει ένα συγκεκριμένο σχήμα που ηχογραφεί. Τότε ναι, αφού υπάρχει κοινή αφετηρία, ναι.

 

Για κάποιον σαν κι εμένα που γράφω ό,τι μου ρθει, δεν έχω νιώσει ακόμα την ανάγκη για χρήση ενός template. Αν έχω ένα τρακ πετυχημένο σε ένα πρότζεκτ που θέλω να το βάλω και σε ένα καινούργιο ως αφετηρία, κάνω import track από το παλιό πρότζεκτ στο καινούργιο. Αυτά από εμένα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

 Γενικά πιστεύω ότι το template πρέπει να δουλεύεται αν αναζητείται συνοχή μεταξύ πολλών πρότζεκτ. Αν κάποιος φτιάχνει μια συλλογή τραγουδιών, ένα άλμπουμ, αν έχει ένα συγκεκριμένο σχήμα που ηχογραφεί. Τότε ναι, αφού υπάρχει κοινή αφετηρία, ναι.

 

Για κάποιον σαν κι εμένα που γράφω ό,τι μου ρθει, δεν έχω νιώσει ακόμα την ανάγκη για χρήση ενός template. Αν έχω ένα τρακ πετυχημένο σε ένα πρότζεκτ που θέλω να το βάλω και σε ένα καινούργιο ως αφετηρία, κάνω import track από το παλιό πρότζεκτ στο καινούργιο. Αυτά από εμένα.

+1000 

 Εάν σκέφτεσαι να κατέβεις, οι εκλογές πλησιάζουν...βιάσου!. Διάλεξε κόμμα και εγώ (συν 7-8 ακόμα ψήφοι) μαζί σου.

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Εάν σκέφτεσαι να κατέβεις, οι εκλογές πλησιάζουν...βιάσου!. Διάλεξε κόμμα και εγώ (συν 7-8 ακόμα ψήφοι) μαζί σου.

ΔΕΝ ΚΑΤΕ ΒΑΙ ΝΩ! ΔΕΝ ΚΑΤΕ ΒΑΙ ΝΩ! (ούτε να ψηφίσω, βρε ουουουουουουουστ. Εξάλλου γιατί να παίζουμε με τη φλόγα; Σε αυτή τη χώρα επιβιώνουμε 3.500 χρόνια από καθαρή τύχη. Ιφ ιτ αίηντ μπρόουκ, ντόουντ φιξ ητ!)

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι και αλλιως και που ψηφιζουν, το 99.9% με template ψηφιζουν, ο παππους μου ηταν στο βουνο, ο Αντρεας μας εδωσε να φαμε κρεας, ψωμι ελια και κωτσο τα μαλλια κλπ κλπ κλπ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου