Προς το περιεχόμενο

ProTools 28 χιλ. ευρώ vs. Reason 400e... blind test!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eχω παρατηρησει στο φορουμ οτι πολλες φορες με τα λογια μπορουμε να βγαλουμε το κοκκινο πρασινο, το ασπρο μαυρο και παει λεγοντας. Εμενα προσωπικα μου αρεσει η φιλοσοφια, οταν ομως το κανουμε μονο και μονο για να λεμε και οχι να θιγουμε την ουσια τοτε χανεται το νοημα. Αυτο ειναι ενα γενικο μου συμπερασμα.

Ειδικοτερα τωρα.

Εγω οσο και αν προσπαθησω μα ΟΣΟ και αν προσπαθησω ΔΕ θα πετυχω παραγωγη οπως οι Quennsryche στο Operation Mindcrime, ουτε παραγωγη οπως οι Metallica στο Black Album και παει λεγοντας. Τι να αναλυουμε το γιατι και το πως? Εγω εχω εξοπλισμο με ταδε χρηματα και αυτοι με εκατονταπλασια και βαλε. Μου θυμιζει το thread με τις κιθαρες και γιατι ειναι καλυτερες οι ταδε απο τις ταδε. Μα το αποτελεσμα μετραει. Αλλο ηχο βγαζω εγω στο σπιτι μου και αλλο οι επαγγελματιες στα αγαπημενα μου CD. Πως να το κανουμε τωρα. Ενα Home studio ΟΣΟ καλο και αν ειναι ΠΟΤΕ δε θα ειναι οπως ενα επαγγελματικο και δε μιλαω για Ελλαδα που τα λεγομενα επαγγελματικα στουντιο στην πλειονοτητα τους ειναι βελτιωμενα home. Ενα πραγματικα επαγγελματικο studio ειναι αλλο πραγμα.΄Αλλιως οι Nighwish πχ θα κανανε παραγωγη στο σπιτι τους και θα γλυτωνανε και τοσα εκατομυρια, μη μου πειτε οτι ο καθενας τους δεν εχει στο σπιτι του καποιο υποτυπωδες στουντιο. Ομως την τελικη παραγωγη τους θα την κανουν στα Finnvox και θα σκασουν και καμποσες χιλιαδες ευρω. Και το γιατι αναζητηστε το στο αποτελεσμα.

 

 

οι Dead Can Dance ηχογραφούσαν στο Quivvy (το σπίτι του brendan perry όπου τώρα ηχογραφεί μόνος του). Αντίστοιχα και οι Ayreon, Tv on the radio, stephan micus και άλλοι. Δεν λέω πως ο καθένας μπορεί στο σπίτι του να επιτύχει την ίδια παραγωγή αλλά να μην είμαστε τόσο απόλυτοι στο διαχωρισμό Project/Professional studio

Destroy him, my robots!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Eχω παρατηρησει στο φορουμ οτι πολλες φορες με τα λογια μπορουμε να βγαλουμε το κοκκινο πρασινο, το ασπρο μαυρο και παει λεγοντας.

...

 

Τίποτα δεν "πάει λέγοντας"....

Εν προκειμένω, προσπαθούμε να πούμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη, αν με εννοείς.  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε PaulVon οι μουσικοι που αναφερεις ειμαι σιγουρος οτι τα home studio που εχουν ειναι καλυτερα των περισσοτερων ελληνικων επαγγελματικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε PaulVon οι μουσικοι που αναφερεις ειμαι σιγουρος οτι τα home studio που εχουν ειναι καλυτερα των περισσοτερων ελληνικων επαγγελματικων.

 

Εννοείται....... Δεν διαφωνούμε σε κάτι. Απλά ο τρόπος που το έθεσες ήταν λίγο απόλυτος. Αλλά και πάλι δεν διαφωνούμε σε κάτι. ;)

Destroy him, my robots!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε PaulVon οι μουσικοι που αναφερεις ειμαι σιγουρος οτι τα home studio που εχουν ειναι καλυτερα των περισσοτερων ελληνικων επαγγελματικων.

 

Εννοείται....... Δεν διαφωνούμε σε κάτι. Απλά ο τρόπος που το έθεσες ήταν λίγο απόλυτος. Αλλά και πάλι δεν διαφωνούμε σε κάτι. ;)

 

Δυο λεπτά ρε παιδιά.... και "εννοείται" κιόλας; Δηλαδή έχετε ελέγξει τόσο μεγάλο ποσοστό ΣΟΒΑΡΩΝ ελληνικών studio; Δε μιλάμε για το προβάδικο της γειτονιάς σας. Μιλάμε για ΣΟΒΑΡΑ studios. Ειλικρινά, βάσει ποιου κριτηρίου καταλήξαμε σ'αυτό το συμπέρασμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε PaulVon οι μουσικοι που αναφερεις ειμαι σιγουρος οτι τα home studio που εχουν ειναι καλυτερα των περισσοτερων ελληνικων επαγγελματικων.

 

Εννοείται....... Δεν διαφωνούμε σε κάτι. Απλά ο τρόπος που το έθεσες ήταν λίγο απόλυτος. Αλλά και πάλι δεν διαφωνούμε σε κάτι. ;)

 

Δυο λεπτά ρε παιδιά.... και "εννοείται" κιόλας; Δηλαδή έχετε ελέγξει τόσο μεγάλο ποσοστό ΣΟΒΑΡΩΝ ελληνικών studio; Δε μιλάμε για το προβάδικο της γειτονιάς σας. Μιλάμε για ΣΟΒΑΡΑ studios. Ειλικρινά, βάσει ποιου κριτηρίου καταλήξαμε σ'αυτό το συμπέρασμα;

 

Εννοώ ότι είναι υψηλού επιπέδου τα project studios που ανέφερα. Δεν ήθελα να υποτιμήσω τα ελληνικά studios. Εκφράστηκα λάθος.

Destroy him, my robots!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι εχω ελεγξει ΠΟΛΛΑ ελληνικα studio και εχω γραψει σε 4. Δε μιλαω για τα στουντιο της Βανδη και της Βισση αλλα τα στουντιο των 30 ευρω ανα ωρα που γραφουμε ολοι οι κοινοι θνητοι. Επετρεψε μου να πω οτι ειναι βελτιωμενα home studio, τις περισσοτερες φορες οι διαφορες σε σχεση με ενα καλο home ειναι μονο ο ηχομονωμενος χωρος. Δε μιλαω απολυτα για τιποτα, αλλα για μεσους ορους. Αυτονοητο ειναι πως δε μπορω να πω ονοματα δημοσια, αν γνωριζομασταν προσωπικα θα σου ανεφερα πολλα περιστατικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι εχω ελεγξει ΠΟΛΛΑ ελληνικα studio και εχω γραψει σε 4. Δε μιλαω για τα στουντιο της Βανδη και της Βισση αλλα τα στουντιο των 30 ευρω ανα ωρα που γραφουμε ολοι οι κοινοι θνητοι. Επετρεψε μου να πω οτι ειναι βελτιωμενα home studio, τις περισσοτερες φορες οι διαφορες σε σχεση με ενα καλο home ειναι μονο ο ηχομονωμενος χωρος. Δε μιλαω απολυτα για τιποτα, αλλα για μεσους ορους. Αυτονοητο ειναι πως δε μπορω να πω ονοματα δημοσια, αν γνωριζομασταν προσωπικα θα σου ανεφερα πολλα περιστατικα.

Πιστεύεις δηλαδή πώς αν στο λονδίνο δώσεις 20 λίρες(30 ευρώ), θα γράψεις σε στούντιο με ssl και neve και όχι σε βελτιωμένο home studio? Επίσης αυτός ο ηχομονωμένος χώρος που αναφέρεις, έχεις ιδέα πόσα χρήματα χρειάζεται για να γίνει σωστή μελέτη και να έχει σωστή ακουστική? Εκτός αυτού το ότι εγώ κι εσύ και οι περισσότεροι που έχουν home studio, έχουμε πάνω κάτω ότι εξοπλισμό χρειαζόμαστε εμείς για τη μουσική μας, ενώ ένας επαγγελματίας έχει δώσει χρήματα για να πάρει καμιά εικοσαριά μικρόφωνα περισσότερα, άλλα χρήματα για ενισχυτές, ντραμς και ότι άλλο χρειαστεί ο οποιοσδήποτε πελάτης που παίζει διαφορετικό είδος, δεν πιστεύεις οτι διαφοροποιεί λίγο το studio του από ένα καλό home studio?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πάντως ότι αρκετοί απαντούν σε ερώτημα που δεν τέθηκε. Συγκεκριμένα: δεν είπε κανείς ότι οι δυνατότητες για άριστο αποτέλεσμα είναι οι ίδιες σε ένα οικιακό και ένα επαγγελματικό στούντιο. Το μόνο ερώτημα που υπάρχει (επί της ουσίας είναι τεχνικό ερώτημα) είναι : οι κατώτερες συνθήκες του οικιακού στούντιο, μπορούν πραγματικά να εμποδίσουν κάποιον γνώστη από το να δώσει καλά αποτελέσματα; Επιπλέον, αυτά τα καλά αποτελέσματα είναι συγκρίσιμα με εκείνα που ο ίδιος (γνώστης είπαμε) θα έπαιρνε στο περιβάλλον ενός επαγγελματικού στούντιο με λογισμικό πολλών χιλλιάδων ευρώ;

 

Αν η απάντηση είναι ναι, προσωπικά δεν πρόκειται καν να αισθανθώ έκπληξη, διότι η λέξη κλειδί είναι "γνώστης" και όχι "λογισμικό".

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου