Προς το περιεχόμενο

ProTools 28 χιλ. ευρώ vs. Reason 400e... blind test!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάνω κάτω συμφωνώ μαζί σου eye. Η δική μου άποψη είναι ότι όταν έχουμε να κάνουμε με παραγωγές καθαρά ηλεκτρονικής μουσικής, τότε ένα home studio, μπορεί να βγάλει αξιοπρεπώς ένα καλό αποτέλεσμα(τώρα πρέπει να λάβουμε υπ'όψη εξοπλισμό, ηχολήπτη όπως είπες κι εσύ κλπ.). Άν τώρα μιλήσουμε για εξωτερικές ηχογραφήσεις φυσικών οργάνων, φωνές, τύμπανα κλπ., τότε τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά και όσο γνώστης κι αν είναι κάποιος, μάλλον θα είναι μεγάλες οι διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάνω κάτω συμφωνώ μαζί σου eye. Η δική μου άποψη είναι ότι όταν έχουμε να κάνουμε με παραγωγές καθαρά ηλεκτρονικής μουσικής, τότε ένα home studio, μπορεί να βγάλει αξιοπρεπώς ένα καλό αποτέλεσμα(τώρα πρέπει να λάβουμε υπ'όψη εξοπλισμό, ηχολήπτη όπως είπες κι εσύ κλπ.). Άν τώρα μιλήσουμε για εξωτερικές ηχογραφήσεις φυσικών οργάνων, φωνές, τύμπανα κλπ., τότε τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά και όσο γνώστης κι αν είναι κάποιος, μάλλον θα είναι μεγάλες οι διαφορές.

 

Και αυτό σωστό. Εννοείται ότι οι διαφορές είναι πολύ λιγότερες όταν μιλάμε για μη-φυσικές ηχητικές πηγές.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οσο και αν προσπαθησω μα ΟΣΟ και αν προσπαθησω ΔΕ θα πετυχω παραγωγη οπως οι Quennsryche στο Operation Mindcrime, ουτε παραγωγη οπως οι Metallica στο Black Album και παει λεγοντας. Τι να αναλυουμε το γιατι και το πως? Εγω εχω εξοπλισμο με ταδε χρηματα και αυτοι με εκατονταπλασια και βαλε. Μου θυμιζει το thread με τις κιθαρες και γιατι ειναι καλυτερες οι ταδε απο τις ταδε. Μα το αποτελεσμα μετραει. Αλλο ηχο βγαζω εγω στο σπιτι μου και αλλο οι επαγγελματιες στα αγαπημενα μου CD. Πως να το κανουμε τωρα. Ενα Home studio ΟΣΟ καλο και αν ειναι ΠΟΤΕ δε θα ειναι οπως ενα επαγγελματικο και δε μιλαω για Ελλαδα που τα λεγομενα επαγγελματικα στουντιο στην πλειονοτητα τους ειναι βελτιωμενα home. Ενα πραγματικα επαγγελματικο studio ειναι αλλο πραγμα.΄Αλλιως οι Nighwish πχ θα κανανε παραγωγη στο σπιτι τους και θα γλυτωνανε και τοσα εκατομυρια, μη μου πειτε οτι ο καθενας τους δεν εχει στο σπιτι του καποιο υποτυπωδες στουντιο. Ομως την τελικη παραγωγη τους θα την κανουν στα Finnvox και θα σκασουν και καμποσες χιλιαδες ευρω. Και το γιατι αναζητηστε το στο αποτελεσμα.

 

Το πρόβλημα συνφορουμίτη είναι ότι παρουσιάζεις τις διαφορές μεγάλου στούντιο - οικιακού στούντιο σαν να είναι τεράστιες, ενώ δεν είναι. Σταθερά πιστεύω ότι αν έχουμε ένα καλοφτιαγμένο home studio, κι αν έχουμε έναν πραγματικό γνώστη στο τιμόνι τα αποτελέσματα θα είναι τουλάχιστον εντυπωσιακά.

 

Και επίσης πιστεύω σταθερά ότι η ψαλίδα της διαφοράς ποιότητας των αποτελεσμάτων τα τελευταία χρόνια κλείνει τάχιστα, κυρίως λόγω της αλματώδους προόδου της τεχνολογίας. Το πρόβλημα όμως είναι ότι πραγματικά ελάχιστοι ερασιτέχνες ξέρουν τι κάνουν, για αυτό και η εν λόγω ψαλίδα δεν κλείνει τόσο γρήγορα όσο θα μπορούσε.

 

Και επίσης να προσθέσω ότι το παράδειγμα που έφερες με τους Nightwish είναι άστοχο. Επειδή έχω ασχοληθεί ΠΑΡΑ πολύ με τους Nightwish (το πόσο και με ποιο τρόπο, αν θες, σου το λέω με pm), έχω να σου πω ότι ο θεσπέσιος ήχος που έχουν σε όλα τους τα άλμπουμ μέχρι και το Century Child είχε φτιαχτεί με πενιχρά μέσα (αν θυμάμαι καλά, ο Jukka σχεδόν δεν μπορούσε να μπει μέσα στην τρυπούλα που είχανε βάλει τα ντραμς του σε ένα δημοτικό γυμναστήριο που ηχογραφούσαν).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οσο και αν προσπαθησω μα ΟΣΟ και αν προσπαθησω ΔΕ θα πετυχω παραγωγη οπως οι Quennsryche στο Operation Mindcrime, ουτε παραγωγη οπως οι Metallica στο Black Album και παει λεγοντας. Τι να αναλυουμε το γιατι και το πως? Εγω εχω εξοπλισμο με ταδε χρηματα και αυτοι με εκατονταπλασια και βαλε.

 

Ξέχνα τον εξοπλισμό. Αν έχεις το ταλέντο τους στη σύνθεση και την ενορχήστρωση, την τεχνική τους στο παίξιμο, και κυρίως έχεις αφιερώσει ΑΠΕΙΡΕΣ ώρες σε πρόβες, live κλπ τότε... κάτι θα βγει!

 

οι κατώτερες συνθήκες του οικιακού στούντιο, μπορούν πραγματικά να εμποδίσουν κάποιον γνώστη από το να δώσει καλά αποτελέσματα;

 

Το βασικότερο είναι να διαθέτεις τις συνθήκες για ποιοτικό monitoring. Άπαξ και ακούς σωστά, με μια σειρά minimum εργαλείων μπορείς να έχεις πολύ καλά αποτελέσματα. 

 

Επιπλέον, αυτά τα καλά αποτελέσματα είναι συγκρίσιμα με εκείνα που ο ίδιος (γνώστης είπαμε) θα έπαιρνε στο περιβάλλον ενός επαγγελματικού στούντιο με λογισμικό πολλών χιλλιάδων ευρώ;

 

Για μένα ένα σωστά οργανωμένο home studio έχει τη δυνατότητα να δώσει ακόμα και  ΚΑΛΥΤΕΡΑ αποτελέσματα για ένα και μόνο λόγο: Τον άπλετο χρόνο που σου παρέχει  ;)

Φυσικά αυτό προυποθέτει έναν Α εξοπλισμό και κάποια Β γνώση, but anyway είναι εφικτο IMHO

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας παρουμε για παραδειγμα την ηχογραφηση ηλεκτρικης κιθαρας. Σε ενα home studio θα την γραψει καποιος με καλωδιο και κατευθειαν στο pc. Σε ενα στουντιο θα γραφτει με τον κλασικο τροπο, μικροφωνο στην καμπινα. Για να εχεις τον ιδιο ηχο στο σπιτι θα πρεπει να υπαρχει σωστα ηχομονωμενος χωρος. Αυτο κοστιζει πολλα λεφτα για ενα κοινο home studio (εξαιρω τα home studio καλιτεχνων οπου οπως πιστευω ξεπερνουν κατα πολυ τα στουντιο των 30 ευρω, αρα για μενα δεν αξιζει καν να τα λες home). Πως ειναι δυνατον λοιπον καποιος να εχει και καλυτερο ηχο στο σπιτι δε μπορω να το καταλαβω. Εκτος και αν καποιος ειναι τοσο λεφτας που να χωνει χιλιαδες ευρω σε εξοπλισμο και μονωση, και παρολλο που κρινοντας τον εξοπλισμο καποιων εδω υπαρχουν αρκετοι απο οτι φαινεται, τα πιο πολλα παιδια που γνωριζω ζουνε με πολυ πενιχρα μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα στουντιο θα γραφτει με τον κλασικο τροπο, μικροφωνο στην καμπινα. Για να εχεις τον ιδιο ηχο στο σπιτι θα πρεπει να υπαρχει σωστα ηχομονωμενος χωρος

 

εδω κανεις λαθος,στην πραγματικοτητα το μονο που χρειαζεσαι ειναι ΑΝΕΚΤΙΚΟΥΣ ΓΕΙΤΟΝΕΣ ;) μονωση δεν χρειαζεται ΚΑΜΜΙΑ ,ισα-ισα οσο πιο ζωντανος ειναι ο χωρος τοσο καλυτερο ηχο θα βγαλεις αν ξερεις τι κανεις (καλα ετσι κι αλλοιως αν μιλαμε για close miking που κανουν οι περισσοτεροι ο χωρος δεν εχει  καμμια σημασια... ;) )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανω την αφελη ερωτηση τοτε, χωρις να υπονοησω τιποτα, απλα για να μαθω.

Γιατι τοτε τα στουντιο ξοδευουν εκατομμυρια για μελετη χωρου, ηχομονωση, υλικα κλπ κλπ αφου το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι υπαρχουν και ΑΛΛΑ οργανα  εκτος απο...ενισχυτες κιθαρας .... :)

 

Παντως παρα πολλες εκπληκτικες παραγωγες (U2,RED HOT CHILLY PEPPERS,DEEP PURPLE,ZEPPELIN) εχουν γραφτει εκτος στουντιο (σε καστρα,σαλε,βιλες κτλ)

 

Εξαρταται απο τον ηχο που ζηταει ο καθε παραγωγος...(ζωντανο η πιο κοντρολαρισμενο)

 

Αλλωστε μη ξεχνας οτι υπαρχουν και στουντιο με ειδικα φτιαγμενα LIVE rooms..

 

Στο στουντιο ομως δεν πληρωνεις τη...μονωση..

 

Πληρωνεις τα κορυφαια μικροφωνα,τους χωρους,τα καλα τυμπανα,τους κορυφαιους προενισχυτες και πολλα αλλα  (και βεβαια τη μοναδικη ατμοσφαιρα απομονωσης που μονο ενα στουντιο δινει σε μια μπαντα...)

 

Ολα αυτα βεβαια οσον αφορα το recording,τη ΜΙΞΗ πλεον ο καθενας αν ξερει τι κανει την κανει και σπιτι του (εγω τουλαχιστον πλεον αυτο κανω...) αλλα ΠΟΣΟΙ ξερουν τι κανουν?? Και σε διαβεβαιωνω οτι αλλο πραγμα ειναι το να μιξαρεις samples και ΕΝΤΕΛΩΣ αλλο να μιξαρεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ οργανα....

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι υπαρχουν και ΑΛΛΑ οργανα  εκτος απο...ενισχυτες κιθαρας .... :)

 

Παντως παρα πολλες εκπληκτικες παραγωγες (U2,RED HOT CHILLY PEPPERS,DEEP PURPLE,ZEPPELIN) εχουν γραφτει εκτος στουντιο (σε καστρα,σαλε,βιλες κτλ)

 

 

budget καταστάσεις  ;D  ;D

Destroy him, my robots!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως παρα πολλες εκπληκτικες παραγωγες (U2,RED HOT CHILLY PEPPERS,DEEP PURPLE,ZEPPELIN) εχουν γραφτει εκτος στουντιο (σε καστρα,σαλε,βιλες κτλ)

 

radiohead1751.jpg

 

radiohead2849.jpg

 

αυτο ακριβως παρατηρησα κοιτωντας φωτογραφιες απ τα sessions του In rainbows των radiohead, οπου παραγωγος ειναι ο Nigel Godrich

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Nigel_Godrich

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου