Προς το περιεχόμενο

Ξεχωριστή κατηγορία θεμάτων για PC και MAC


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά τα άλλα, όποιος δεν ανήκει σε μία από τις πρώτες κατηγορίες (όπου πραγματικά έχει λόγους), και τα έχει δοκιμάσει και τα 2 και παρόλα αυτά προτιμά τα windows, απλά τον αντιμετωπίζω σαν άνθρωπο που του αρέσει το σπανακόρυζο.   :)

ΟΚ, άνθρωπος είναι... και γούστα είναι αυτά.  :)

 

 

 

To λατρεύω το σπανακόρυζο!

popeye.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτοί, είναι εκείνοι που ξέρουν ακριβώς τι ζητούν από ένα μηχάνημα, ξέρουν πως να το κάνουν, και δεν χρειάζονται τα πολλά πολλά "αρώματα".

 

Πάντως, θυμάμαι ότι κάποτε η Apple τα διαφήμιζε σαν τα πρότυπα επαγγελματικά μηχανήματα, δηλαδή κατάλληλα για την κάλυψη επαγγελματικών απαιτήσεων.

Με κάθε ειλικρίνεια, νόμιζα ότι ακόμη τον ίδιο χαβά παίζει, οπότε εξεπλάγην όταν είδα τη σειρά των τηλεοπτικών διαφημίσεων με τους δύο ηθοποιούς (τον Mac και τον PC) όπου η έμφαση δινόταν (αποκλειστικά) σε χαρακτηριστικά που αφορούν τους ερασιτέχνες και όχι τους επαγγελματίες (π.χ. μιλάνε για Home Video και όχι για Pro Video, όπως έκαναν κάποτε με τις πλάτες της Adobe).

 

Είναι τυχαίο αυτό; Τελικά τι ισχύει; Και ούτε κουβέντα βέβαια (στις πρόσφατες διαφημίσεις) για επαγγελματικό audio ή οτιδήποτε παρόμοιο...

 

Κανονικά δε θα το θεωρούσα περίεργο, αλλά... που είναι το πνεύμα της παλαιότερης καμπάνιας (ξέρετε ποια, εκείνη που έδειχνε ένα Mac και στην άλλη άκρη της σελίδας έναν επιτυχημένο... την είχαν φέρει και στην Ελλάδα, θυμάμαι μία με τον Αντώνη Πλέσσα.).

 

Άλλοι καιροί, άλλες ανάγκες... μόνο οι πορωμένοι Μακιντοσάδες επιμένουν να νομίζουν ότι έχουν επαγγελματικό υπολογιστή.. και μάλιστα ακόμη και αυτοί που έχουν έναν iMac, ενώ η Apple διαχωρίζει πλήρως αυτή τη σειρά της από την Pro.

 

Τι να πω.. μπορεί και να ακριβύνουν τα χρωμοσαμπουάν στο τέλος.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προφανώς και δεν θα υπερασπιστώ την apple και την -εκάστοτε- καμπάνια της.  :)

Κινδυνεύοντας να επαναληφθώ φρικτά, θα πω ότι από άποψη υπολογιστικής ισχύος και προδιαγραφών, αγοράζοντας apple αγοράζεις "λίγο" υπολογιστή ανα ευρώ.

 

Όμως, όπως δεν ισχύουν αυτά: 

...

Δεν έχουμε λεφτά;

Είμαστε παραπλανημένοι ανήλικοι;

Είμαστε χαζοί;

Δεν είμαστε σε θέση να εκτιμήσουμε το καλύτερο (μειωμένη διακριτική ικανότητα);

....

 

έτσι δεν ισχύει αυτό που συχνά ακούω ότι -τρόπον τινά- σε πιάνουν κορόιδο, πουλώντας σου PC  σε "γυαλισμένο κουτί", όταν αγοράζεις mac.  Δεν είναι ακριβώς έτσι. Αγοράζεις -πλέον- ένα από τα πολύ καλοστημένα (επώνυμα) PC σε μια -κάπως- τσιμπημένη τιμή, με ένα διαφορετικό (και κατά τη γνώμη μου καλύτερο και ομορφότερο) λειτουργικό.

 

Γιατί πρέπει να αισθάνομαι ενοχές γι αυτό? Μήπως κλάφτηκα σε κάποιον να μου καλύψει τη χρηματική διαφορά από τα κανονικά πισιά? Μήπως σας είπα (ή αφησα να εννοηθεί) ότι είναι χαζοί όσοι δεν κάνουν την ίδια επιλογή μ' εμένα? :D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω.. μπορεί και να ακριβύνουν τα χρωμοσαμπουάν στο τέλος.

Eye γιατί σνομπάρεις έτσι την ωραία εμφάνιση????

 

π.χ.:

 

Μια γυναίκα δεν σε ενδιαφέρει μόνο αν φτίαχνει ωραίο μουσακά... θέλεις να έχει και ωραίο πώλο.

 

Σωστά?... ή μήπως αντίθετο?

 

Μια γυναίκα σε ενδιαφέρει να έχει ωραίο πώλο... και... και... και... και... να φτιαχνει μουσακά.

 

Ο νοων νοείτω!

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω.. μπορεί και να ακριβύνουν τα χρωμοσαμπουάν στο τέλος.

 

Δεν την καταλάβατε αυτή τη φράση... και δε φταίτε εσείς βέβαια, ήταν ένας μικρός σουρεαλιστικός παροξυσμός μου όπου φαντασιώθηκα ότι είμαι ξανθιά και με κοροϊδεύει η Apple... (είμαι πειραγμένος.. το ξέρω)!

 

Πάντως, δύο πράγματα: σε σχέση με την εμφάνιση, για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, τα Mac δε μου φαίνονται όμορφα, έξω από το desktop τους, καθότι προτιμώ την κατραμίλα των pc μου. Δεύτερον, εννοείται ότι είναι πολύ καλά μηχανήματα, αλλά ένα ίδιο των ψηφιακών τεχνολογιών είναι ότι δεν χρειάζεται να είναι "η καλύτερη" για να επιβιώσει, αλλά η χρησιμότερη: αυτός είναι ο λόγος που επιβίωσαν στην αγορά τα CD, κάτι που έγινε σε μία εποχή που (απλά) δεν ακουγόντουσαν σε σχέση με τα βινύλια.

 

Η Apple είναι ακριβή: εγώ που έχω φωτογραφικό background μπορώ να σας αναφέρω τη Leica και τη Hasselblad από το φωτογραφικό χώρο ως ευθέως αντίστοιχες εταιρείες με εκπληκτικής ποιότητας προϊόν και δυσπρόσιτες τιμές. Εννοείται ότι και οι δύο περνάνε μαύρες μέρες, εννοείται ότι και των δύο ήμουν πελάτης (όπως και της Apple).

 

Επειδή είναι ακριβή, έχει μικρότερη βάση χρηστών. Άρα, αναπόφευκτα, είναι λιγότερο χρήσιμη. Γιατί λοιπόν να προτιμηθεί; Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχαν οι δύο εταιρείες που προανέφερα: αν είχες Nikon ή Canon και χρειαζόσουν ένα φακό, τότε είχες πάντα κάποιο φίλο να σου δώσει, αν όμως είχες Leica και έμενες στην ελλάδα, τότε χαιρέτα μου τον πλάτανο.

 

Οπότε, μην νομίζετε ότι η κριτική μου έχει να κάνει με την Apple αποκλειστικά: είναι γενικότερη κριτική προς αυτή τη συγκεκριμένη νοοτροπία κατασκευής και μαρκεταρίσματος προϊόντων, την οποία θεωρούσα αδόκιμη στην προ-ψηφιακή περίοδο, πόσο μάλλον την θεωρώ απαράδεκτη στην ψηφιακή περίοδο.

 

Υ.Γ. Κάπου αναφέρθηκε ότι όσοι έχουν Apple έχουν λιγότερα αιτήματα για troubleshooting. Επειδή έχω διατελέσει διευθυντής τμήματος υποστήριξης σε εταιρεία πληροφορικής για μικρό χρονικό διάστημα, ξέρω (και εσείς ξέρετε) ότι το troubleshooting αφορά δύο κυρίως τομείς: την εγκατάσταση οδηγών για συσκευές και την περίεργη/απρόβλεπτη συμπεριφορά λογισμικού. Στα Mac, o πρώτος τομέας σχεδόν λείπει εντελώς διότι ελάχιστοι βάζουνε επιπλέον hardware πάνω στα μηλαράκια (όταν το κάνουν βέβαια, τρώνε και αυτοί τη μπανάνα τους, όπως μπορείτε να δείτε σε οποιοδήποτε φόρουμ εταιρείας κατασκευής καρτών ήχου). Ο δεύτερος τομέας, επίσης είναι πιο ήπιος σε σχέση με τα Windows, κυρίως διότι το MacOS είναι σταθερότερο, αλλά επίσης επειδή η ποικιλλία πιθανών προγραμμάτων που θα μπορούσε να τρέξει κανείς στο Mac είναι μικρότερη από την αντίστοιχη των PC. Και βέβαια ΑΥΤΟ και μόνο αυτό είναι το δυνατό σημείο των MAC, για όποιον βέβαια δε χρειάζεται αυτή τη ποικιλλία προγραμμάτων.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την καταλάβατε αυτή τη φράση... και δε φταίτε εσείς βέβαια, ήταν ένας μικρός σουρεαλιστικός παροξυσμός μου όπου φαντασιώθηκα ότι είμαι ξανθιά και με κοροϊδεύει η Apple... (είμαι πειραγμένος.. το ξέρω)!

 

Wow!  ;D ;D ;D

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα είναι πολύ απλό:

Για ποιο λόγο όσοι δεν έχουν Mac, επιλέγουν να μην έχουν Mac;

Δεν μπορείτε να κάνετε (οι Μακάδες) μία φιλότιμη προσπάθεια να απαντήσετε σε αυτή την απλή ερώτησούλα;

 

Δεν έχουμε λεφτά;

Είμαστε παραπλανημένοι ανήλικοι;

Είμαστε χαζοί;

Δεν είμαστε σε θέση να εκτιμήσουμε το καλύτερο (μειωμένη διακριτική ικανότητα);

Κάτι άλλο;

 

Μπορείτε να πείτε μία απάντηση σε αυτή την ερώτηση που να μην προσβάλλει τους Pcάδες (από τη μία) και να λαμβάνει υπ' όψιν της ότι όλο το internet τρέχει πάνω σε Pc (με Linux ή Windows) απ' την άλλη;

 

Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ ποια θα μπορούσε να είναι η απάντηση.

 

Οντως το ερώτημα ειναι απλο:

Ο πρώτος λογος ειναι ειναι οτι για mac υπάρχουν σχεδόν όλα τα προγράμματα που τρεχουν και σε pc, μονο που ειναι λιγα τα πειρατικα. Αρα το θεμα ειναι και οικονομικο γιατι θα προκυψει αγορα software.

O δευτερος λογος ειναι η αγνοια!!!  Χαρακτηριστικο παραδειγμα αυτο το φορουμ, ( λυπαμαι Yameth που θα ξαναγινω υπερβολικός) για παραδειγμα φερνω τα λεγομενα σου:

Στα Mac, o πρώτος τομέας σχεδόν λείπει εντελώς διότι ελάχιστοι βάζουνε επιπλέον hardware πάνω στα μηλαράκια (όταν το κάνουν βέβαια, τρώνε και αυτοί τη μπανάνα τους, όπως μπορείτε να δείτε σε οποιοδήποτε φόρουμ εταιρείας κατασκευής καρτών ήχου).

Δεν μας ειπες ομως (τηρουμενων των αναλογιων) ποσοι pc users τρωνε μπανανα και ποσοι mac users

 

Ενδεικτικα σου αναφερω οτι για το δισκο που  ξέρεις οτι ετοιμασα και που ολο το project ειναι στα 96khz, το G5 QUAD που χρησιμοποιω, φορουσε:

2 UAD pci-e

1 SSL DUENDE

1 TC 4000 με usb

 

4 firewire audio interfaces, και τις 32 εξοδους σε χρηση συν ολα τα AES/EBU, ητοι τρεις metric halo 2882 και μια rmε ff800 ταυτοχρονα.

2 FW δισκους συν διαχειρηση δειγματων για sampler μεσω ethernet απο server.

Αληθεια ξερεις ποσες μπανανες θα φαει το pc σου αν τολμησεις να χρησημοποιησεις 2 asio drivers ταυτόχρονα?

 

5 μηνες λοιπον για ηχογραφησεις και mix χωρις το παραμικρο προβλημα.

 

ΥΓ. Καταλαβαινω να μην θέλεις να αγοραζεις απο μια κλειστη πλατφορμα σαν αυτη της Apple, καταλαβε κι εσυ ομως οτι καποιοι δεν θελουν να αγοράζουν απο ττην microsoft,  την μεγαλυτερη απατη και την μεγαλυτερη διαπλοκη του 20 αιώνα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα το ειδα...Τι σκίσιμο ήταν αυτό ρε παιδιά????Τουλάχιστον το ευχαριστηθήκατε οι εμπλεκόμενοι?Η αίσθηση ήταν καλή?Το είχε καθαρισμένο?Απο εξαρτήματα τα είχε μεγάλα??Φουσκωτά?????

 

Όσοι δεν πληρώνεστε για να υπερασπίζεστε κάποια θέματα θα έλεγα να πιάσουμε.....το όργανο μας και να το παίξουμε.(Τί δύσκολες που είναι οι μή διατονικές προσεγγίσεις τελικά!!!)

 

Μοχλών-λεβιέ και παίζε......Με πιάνεις ναούμ πρωϊνιάτικα τον άνθρωπα?

 

Yo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ... Θες να το γυρίσουμε σε Atary Vs Amiga?  Grin

 

Αστο δεν σε παιρνει....... ;D

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Aiolos

 

Δεν αποδέχομαι το επιχείρημα περί άγνοιας**, διότι ξέρω ότι (στη δική μου περίπτωση, τουλάχιστον) δεν ισχύει. Εγώ ήμουν ο ίδιος χρήστης προϊόντων της Apple για πάνω από δέκα χρόνια (πριν αρκετό καιρό βέβαια) και είχα πληθώρα ευκαιριών να γνωρίσω το κόσμο της. Ακόμη και σήμερα έχω τακτική συνεργασία με ανθρώπους που χρησιμοποιούν Apple - οι ψυχραιμότεροι από αυτούς, παραδέχονται ότι υπάρχουν προβλήματα αν και (σίγουρα) όχι με τη συχνότητα που εμφανίζονται σε ένα κακοστημένο PC.

 

Aλλά εδώ βρίσκεται και το λάθος (σου) αγαπητέ Aiolos - ότι επιμένετε να συγκρίνετε ένα Mac με ένα κακοστημένο PC (κακοστημένο Mac δεν μπορεί να υπάρξει) και καταλήγετε στο αυτονόητο συμπέρασμα ότι το Mac είναι καλύτερο. Έλα όμως που το δικό μου PC δεν είναι κακοστημένο! Έλα που είδα πρόσφατα ένα Dell επιτραπέζιο (στην οικονομική κλάση του G5 σου) και έπαθα λουμπάγκο (από το βάρος, καταρχήν) αλλά και τη ποιότητα κατασκευής του! Έλα που ο καθένας που ξέρει μπορεί να έχει ένα καλοστημένο PC με χρήματα λιγότερα από τον αντίστοιχο Mac, αλλά ακόμη και αν δεν ξέρει, άντε ότι θα πάρει ένα επώνυμο (Dell π.χ.) και θα του στοιχίσει το ίδιο (με το Μac)!

 

Παραδέχομαι βέβαια ότι ουδέποτε έχω δοκιμάσει να "τρέξω" ένα τόσο ειδικό ηχητικό σετάπ όπως αυτό που περιέγραψες - το ίδιο ισχύει βέβαια και για την πλειοψηφία των Mac users. Έχω βέβαια "τρέξει" άλλα τρελά πράγματα, αντίστοιχης ίσως βαρύτητας, για να μη συζητήσουμε για servers και compilers όπου η ανάγκη για αξιοπιστία είναι μέγιστη. Αλλά άντε να σου κάνω τη χάρη και να παραδεχτώ (χάριν της κουβέντας) ότι αυτό το σετάπ τρέχει αξιόπιστα μόνο σε Mac: και τι έγινε; Πόσοι χρειάζονται να τρέξουν κάτι τέτοιο;

 

Αφήνω τελευταίο το άλλο σημαντικό θέμα (και κοινό λάθος των Mac users): λησμονούν ότι PC δε σημαίνει απαραιτήτως Windows. Εκτός του ότι θεωρώ τα Windows καλό λειτουργικό, ο προσωπικός μου προσανατολισμός (εδώ και χρόνια) είναι η εμπέδωση και καθημερινή χρήση open-source τεχνολογιών. Μπορεί ακόμη να μην είναι ώριμες για κάποια πράγματα, αλλά ξεφεύγει κανείς οριστικά από το στάτους της απάτης και διαπλοκής που (δικαίως) αποδίδεις στη Microsoft αλλά (αδίκως) δεν αποδίδεις στην Apple η οποία έχει καταλήξει να είναι το πιο αναγνωρίσιμο για τις μονοπωλιακές του τακτικές brand name μαζί με τη Sony.

 

-------------------

 

** Είσαι άδικος με το φόρουμ. Για δύο λόγους: πρώτον διότι η απαξιωτική προς τα Mac στάση είναι κάτι που χαρακτηρίζει τα περισσότερα φόρουμ του πλανήτη. Δεύτερον, διότι το φόρουμ είναι αυτοί που συμμετέχουν: πως μπορεί να πάσχει από άγνοια όταν έχει (και) μέλη που δεν πάσχουν από άγνοια, όπως εγώ, εσύ ή ο harilatron (για να περιοριστούμε στα Mac).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου