Προς το περιεχόμενο

Sustain


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Υπάρχουν 2 διαφορετικές παράλληλες διαδικασίες.

Το sustain έχει να κάνει τόσο με την ίδια την απόσβεση της χορδής καθώς αυτή ταναντώνεται, που με τη σειρά της εξαρτάται από ένα σύνολο παραμέτρων της κιθάρας (τύπος, βάρος, γέφυρα, nut, ξύλα, κλπ, κλπ) . 

Όσο πιο μικρή η απόσβεση τόσο περισσότερο καθυστερεί ο ήχος να σβήσει και λέμε ότι η κιθάρα έχει πολύ sustain.

Τα ηλεκτρικά, μπορούν να συμπιέσουν τον ήχο, αυξάνοντας το "φαινόμενο" sustain. Η συμπίεση μπορεί να προέρχεται και από πετάλια που κλιπαρουν. (Μιας μορφής συμπίεση είναι κι αυτή)

Όσο μεγάλη και να είναι η συμπίεση... πρακτικά σε λίγα δευτερόλεπτα το σήμα από τη χορδή έχει πέσει στη στάθμη του θυρούβου.

Θυμηθείτε.... δεν υπάρχει αεικίνητο.  :)

 

 

To feedback, είναι μια άλλη διαδικασία  όπου ακουστική ενέργεια από το μεγάφωνο μεταδίδεται στην κιθάρα και στη συνέχεια στη χορδή. Αυτό μπορεί να κρατήσει τη χορδή να πάλλεται επ' άπειρο.  :)

 

 

Σαφώς και τα γκαζοπέταλα-κομπρέσσορες δίνουν sustain αλλά αυτό είναι κάτι άλλο.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Feedback δεν πετυχαίνεις αν βάλεις την κιθάρα "μέσα" στο μεγάφωνο του ενισχυτή 

έχοντας και την κατάλληλ παραμόρφωση???

 

 

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως να πω την αλήθεια κάπου χάθηκα! Το ζητούμενο εδώ πιο είναι; Να αυξηθεί το sustain την κιθάρας, ή το feedback?

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ πάντως να πω την αλήθεια κάπου χάθηκα! Το ζητούμενο εδώ πιο είναι; Να αυξηθεί το sustain την κιθάρας, ή το feedback?

Εγώ μιλάω επ' αυτού.

Λαμπροί συνάδελφοι, μήπως ξέρετε να με φωτίσετε με τι τρόπο (pedals?...) γίνεται το sustain χτυπάω μια νότα και τη κρατάω 4-5-6 λεπτά-μια ώρα, τύπου Santana ή Gary Μoore?

 

Αυτό δεν γίνεται μόνο με πετάλια. Πρέπει "κάτι" να κρατάει τη χορδή παλλόμενη. Μάλλον γίνεται και με εκείνο το fernandez που ανέφερε κάποιος φίλος πιο πριν. Η κλασική λύση είναι ένα ελεγχόμενο feedback στον ενισχυτή. Τέτοιο που να δίνει sustain αλλά να μην "ξεφεύγει" προς ψηλότερες εντάσεις ή αρμονικές. Επίσης, κάποιος φίλος πιο πριν πρότεινε "πολλά μεσαία". Μου φαίνεται πολύ λογικό.  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό δεν γίνεται μόνο με πετάλια. Πρέπει "κάτι" να κρατάει τη χορδή παλλόμενη. Μάλλον γίνεται και με εκείνο το fernandez που ανέφερε κάποιος φίλος πιο πριν.

 

 

 

:o :o :o φίλη ήθελες να πεις! εκτός αν ξέρεις κάτι που δεν ξέρω ;D ;D ;D :-*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να πω κι εγώ τη γνώμη μου στο θέμα, το φαινόμενο αυτό που θέλει να πετύχει ο φίλος, δημιουργείται μόνο παρουσία ενισχυτή (και όχι τόσο με πετάλι)... Πολύ δύσκολα θα τα καταφέρει με τα monitors, γιατί θα είναι uncontrolled feedback.... :-\  Θα του βγει, δηλαδή ένα ανεξέλεγκτο βουητο..

Αν κάνω λάθος, πείτε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου