Προς το περιεχόμενο

Sustain


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η λύση που εφαρμόζω εγώ είναι 2 Overdrive ενεργοποιημένα ταυτόχρονα + Compressor.

 

Παρεπιπτόντως δες κι εδώ:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=3156.msg35948#msg35948

 

+7657986

 

Ακου ποσο γκαζι εχει οταν περναει απο τα λογια στο solo !!!

Κατα τ'αλλα ο compessor ειναι must + τρελη ενταση που παιζουν οι ενισχυτες και το κυριοτερο η κιθαρα που φανταζομαι και οτι και χωρις ενισχυτη θα εχει sustain απο μονη της!!!!!

Οπως η PRS μου  ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To sustain δεν είναι φαγητό να έχει συνταγή..!!  ;) :)

οπωσδήποτε χρειάζονται καποια "εργαλεία" (πχ κομπρέσορας, overdrive κλπ, κατάλληλη κιθάρα) αλλά σε συνθήκες live (ή ακόμα και στο σπίτι σου) δεν θα το πετυχαίνεις πάντα και όπως ακριβώς την προηγούμενη φορά.... η στάθμη του ενισχυτή, το compression amount στο πετάλι, το gain, η θέση σου απέναντι απο το μεγάφωνο επηρεάζουν άμεσα το αποτέλεσμα....

Είμαι απο τους τυχερούς που έχω δει πολύ παλαιότερα τον santana live και προσπαθούσε να πετύχει σε κάποιο (κάποια ίσως? δεν θυμαμαι) κομμάτι αυτό το γνωστό sustain και δεν έβγαινε το άτιμο.......!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι απο τους τυχερούς που έχω δει πολύ παλαιότερα τον santana live και προσπαθούσε να πετύχει σε κάποιο (κάποια ίσως? δεν θυμαμαι) κομμάτι αυτό το γνωστό sustain και δεν έβγαινε το άτιμο.......!!!

 

Έλληνας δεν είχε στήσει το PA? Τι περίμενες; ...;D ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι απο τους τυχερούς που έχω δει πολύ παλαιότερα τον santana live και προσπαθούσε να πετύχει σε κάποιο (κάποια ίσως? δεν θυμαμαι) κομμάτι αυτό το γνωστό sustain και δεν έβγαινε το άτιμο.......!!!

 

Έλληνας δεν είχε στήσει το PA? Τι περίμενες; ...;D ;D

:D :D :D :D πάντως τον ενισχυτή "στόχευε" συνέχεια...!!! το p.a. δεν μπορούσε να κάνει τίποτις!!!!  :D :D :D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι απο τους τυχερούς που έχω δει πολύ παλαιότερα τον santana live και προσπαθούσε να πετύχει σε κάποιο (κάποια ίσως? δεν θυμαμαι) κομμάτι αυτό το γνωστό sustain και δεν έβγαινε το άτιμο.......!!!

 

Έλληνας δεν είχε στήσει το PA? Τι περίμενες; ...;D ;D

:D :D :D :D πάντως τον ενισχυτή "στόχευε" συνέχεια...!!! το p.a. δεν μπορούσε να κάνει τίποτις!!!!  :D :D :D

 

Πως να κάνει ο κακομοίρης αφού μόλις έπιανε το feedback ο ανειδίκευτος ενεργοποιούσε το limiter ;D ;D :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D :D :D :D πάντως τον ενισχυτή "στόχευε" συνέχεια...!!! το p.a. δεν μπορούσε να κάνει τίποτις!!!!  :D :D :D

 

Ναι αλλά αν του είχανε φέρει κανένα νοικιασμένο Twin Reverb μονταρισμένο για ... μπουζούκι αντε να παίξει ο Carlos...;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λυση ειναι απλη και δοκιμασμενη, παρε ενα τετοιο

 

Boogie2.jpg

 

"ανοιξε" το και λιγο να αναπνευσει το καημενο, βρες το σωστο σημειο στο χωρο και  θα βγαλεις sustain ακομα και με μπαγλαμα  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι απο τους τυχερούς που έχω δει πολύ παλαιότερα τον santana live και προσπαθούσε να πετύχει σε κάποιο (κάποια ίσως? δεν θυμαμαι) κομμάτι αυτό το γνωστό sustain και δεν έβγαινε το άτιμο.......!!!

 

Έλληνας δεν είχε στήσει το PA? Τι περίμενες; ...;D ;D

:D :D :D :D πάντως τον ενισχυτή "στόχευε" συνέχεια...!!! το p.a. δεν μπορούσε να κάνει τίποτις!!!!  :D :D :D

 

Πως να κάνει ο κακομοίρης αφού μόλις έπιανε το feedback ο ανειδίκευτος ενεργοποιούσε το limiter ;D ;D :P

:D :D το ρεζουμέ είναι: αν θέλεις sustain μην συνεργάζεσαι με έλληνες..!!!! sustain μόνο στο Οξωτερικό!!!!  :D :D :D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D :D :D :D πάντως τον ενισχυτή "στόχευε" συνέχεια...!!! το p.a. δεν μπορούσε να κάνει τίποτις!!!!  :D :D :D

 

Ναι αλλά αν του είχανε φέρει κανένα νοικιασμένο Twin Reverb μονταρισμένο για ... μπουζούκι αντε να παίξει ο Carlos...;D

όχι άλλο κάρβουνοοοοοοο!!!!! 6 στις δέκα περιπτώσεις είναι έτσι όπως τους γράφεις....!!!!

 

on topic: αν παίζεις σε κάρτα ήχου (άρα παίζεις μόνος, στο σπίτι), τι το χρειάζεσαι το άπειρο sustain που κρατάει λεπτά ολόκληρα....???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου