Προς το περιεχόμενο

Sustain


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...μάλλον δεν καταλάβατε το ερώτημα. Δεν ψάχνω εάν η κιθάρα μου έχει sustain. Ρωτάω πολύ απλά εάν υπάρχει κάποιο πεντάλι-εφφέ-κάτι που να μου δίνει σε μια κιθάρα το ίδιο αποτέλεσμα που μου δίνει το sustain στο midi...πατάω και η τελευταία μου νότα μένει όσο θέλω (είτε έχω τη καλύτερη Gibson είτε έχω σκουπόξυλο). Έως τώρα η μόνη απάντηση-και με συγχωρείτε γι' αυτό- είναι το να δοκιμάσω με το Boss dd3...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πατάω και η τελευταία μου νότα μένει όσο θέλω

Once again...ebow  ;)

 

...επιμένεις να μην καταλαβαίνεις! Δηλ ο Carlos και ο Moore χρησιμοποιούν ebow. Εγώ έχω ebow και ξέρω ότι δεν κάνει αυτό που θέλω εσύ που το προτείνεις έχεις?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο όρος sustain ρε παιδιά έχει να κάνει με την κιθάρα και μόνο.. κλείσ τον ενισχυτή κ θα δείς αν η κιθάρα σου έχει sustain.. καμία κιθάρα δεν μποπεί να κρατησει για πάντα... :o

 

απο κεί και πέρα έχω καταφέρει σε live μεγαλύτερο "sustain" απ αυτό του video! Αρκεί να έχεις ένα καλοφτιαγμένο πετάλι κ ένταση που να την ξανακούει η κιθάρα.. αλλά αυτό δεν είναι ακριβώς sustain.. είναι feedback/sustain το οποίο βοηθιέται κ απ το φυσικό sustain της κιθάρας.. ;D

 

Δεν υπάρχει "feedback/sustain". Αυτό το φαινόμενο λέγεται controlled feedback και θέλει (σχετικά) υψηλές εντάσεις και κυρίως ΔΑΧΤΥΛΑ. Σε home studio περιβάλλον, χωρίς ενισχυτή είναι (νομίζω) αδύνατον να επιτευχθεί με φυσικό τρόπο.

 

Δες εδω

 

http://www.guitarsite.com/newsletters/011001/7.shtml

 

και εδώ

 

http://www.cyberfret.com/q-and-a/20/index.php

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τείνω να συμφωνήσω με τον mscmkr γιατί το παιδεύω αρκετό καιρό. δεν επιτυγχάνεται με φυσικό τρόπο και κυρίως χωρίς ενισχυτή...με τεχνητό τρόπο ίσως? Και εγώ που πίστευα ότι η τεχνολογία τα έχει λύσει όλα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δοκιμάσεις το sustainer της Fernandes να δεις αν σου κάνει.

Βέβαια, δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο η εγκατάσταση ???.  Εγώ έχω μια fernandes και το είχε έτοιμο. Δεν το χρησιμοποιώ πολύ βέβαια και δεν έχω και εδώ την κιθάρα να προσπαθούσα να σου γράψω κλιπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί δεν βάζεις έναν κομπρέσορα με υψηλή τιμή release και καμπόσο κομπρεσάρισμα (ratio πάνω από 3:1 και treshold τόσο όσο θες); Έτσι η επίδραση του κομπρέσορα θα συνεχίζει για κάμποση ώρα (από το release) και ακόμα και όταν η φυσικός ήχος της ταλάντωσης της χορδής θα φθήνει, από το κομπρεσάρισμα θα τον ακούς καμπόσο. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πω!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί δεν βάζεις έναν κομπρέσορα με υψηλή τιμή release και καμπόσο κομπρεσάρισμα (ratio πάνω από 3:1 και treshold τόσο όσο θες);

...Thanks θα το δοκιμάσω...λές να δουλεύει με τους κομπρέσορες του Guitar Rig?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το Sustain είναι κατ΄αρχήν (και) θέμα οργάνου, και πιο συγκεκριμένα μαγνητών.

 

Για παράδειγμα η διπλομάγνητη Ibanez μου έχει, καρφί στον ενισχυτή,  απείρως περισσότερο sustain από τη Fender μου.

 

Τώρα απο κει πέρα νομίζω ότι για περισσότερο sustain αυτό που χρειάζεται είναι ένα sustainer. ::)

 

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το Compression Sustainer της Boss.

 

 

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου