Προς το περιεχόμενο

Gear List


Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές, με έχει ταλαιπωρήσει το συγκεκριμένο θέμα και εξηγούμαι σχετικά με το πού και το γιατί.

 

Παίζω χρόνια με digital preamps-plugins μέσα από monitors. Ωραίος ήχος δε λέω, αλλά κολακεύει πολύ και αυτό χαλάει τα χέρια. Έπαιξα χθες καρφί σε έναν λαμπάτο με μπόλικο gain και ξεβρακώθηκα κανονικότατα.

 

Θέλω κάτι να ακούγεται αξιοπρεπώς στο σπίτι χωρίς να ενοχλείται ο δίπλα ή ο απέναντι (σε μονοκατοικία μένω, αλλά έχω γείτονες) και παράλληλα να έχει δυναμικές για να μπορώ κι εγώ να εξασκούμαι στο feel όπως θέλω. Δεν περιμένω να ξετρελαθώ ή να πάρω ήχο Marshall stack, να κάνω τη δουλίτσα μου θέλω, κυρίως στα χέρια.

αναγκαστικα θα πας στο 1w και θα κοιτάξεις να ξλειδαμπαρωνεις και αν ειναι δυνατόν να βάλεις και κανένα μονωτικό έστω στις πόρτες.

Να βάλεις λαμπατο σε iso box δεν ξέρω κατά ποσο θα σου κάνει τη δουλεια που θέλεις, αφού έτσι θα ακούς απο μόνιτορ και θα ειναι κοντά στις προσομοιωσεις.

Αφου μια απο τις αιτίες του ξεβρακωματος ειναι και η μεγαλη ενταση καθώς και ο ήχος που δίνει το "σκληρό" μεγαφωνο και όχι το hifi με τουιτερ ηχειο.

8 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 Εδω διαφωνω. Δεν μπορει να μου δωσει το ιδιο αποτελεσμα το βρωμικο καναλι ενος τρανζιστορατου (πχ katana brown channel), με το βρωμικο καναλι ενος μικρου λαμπατου (πχ dsl, ht κλπ). Καμια σχεση και στον ηχο, και στις δυναμικες και στα παντα. Και μιλω για χαμηλες εντασεις. 

 

 

Οκ δεν ειναι  ο ίδιος ηχος.

Δεν ειναι Γιάννης, ειναι Γιαννάκης.

Ο Γιαννάκης κάνει 100Ε και ο Γιαννης 500Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδιά ευχαριστώ για τις προτάσεις και συγγνώμη για το Off Topic. Θα δοκιμάσω κάποια μικρά ενισχυτάκια που έχω βάλει στο μάτι και θα ανοίξω thread αν είναι. 

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλετε πετροβάμβακα

Στου δωματίου τον τοίχο

Αν ψάχνετε να έχετε

Και εσείς ωραίο ήχο

 

Σαν τενεκές ακούγονται

Τρανζίστορ και πΣηφια

Και αντί για ήχο όμορφο

Βγαίνει μια λαλακια

 

Μόνο λαμπατος όμορφος

Θα ικανοποιήσει

Την καΒλα σας για ροκ ν ρόλ

Και επιστροφή στη φύση

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2
  • Χαχα 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Alter said:

...  Αν παίζεις σε χαμηλές εντάσεις διαμερίσματος όπως εγώ, δεν είναι η καλύτερη επιλογή. Ακόμα και στο 0.1 watt πρέπει να παίζει χαμηλά, οπότε ο ήχος είναι αυτό που λένε σε πολλά βίντεο στο ίντερνετ, αδύνατος σε χαμηλομεσαία, fizzy.

 

  Αν παίζεις δυνατά (σα δυνατή τηλεόραση η μουσική), είναι πάρα πολύ καλός. Σε ακούει το τετράγωνο αν δεν έχεις μόνωση, αλλά έχεις παρά πολύ καλό ήχο Marshall, με power distortion, αίσθημα λάμπας, δυναμικές κτλ. Καλύτερος ήχος από μεγαλύτερους Marshall με attennuator κτλ. Σ'αυτή την περίπτωση το μηχάνημα λέει πολύ, ειδικά αν το δοκιμάσεις με καλό closed back ηχείο, φαντάζομαι πως θα είναι τα 50s anniversary... 🙂

 

 

 

Εγώ είχα τη JCM800 version (50th Anniversary) και μου άφησε διαφορετική εντύπωση. Δυνατά ηχητικά δε θα λεγα ότι ήταν, το 0.1 watt ήταν άχρηστο και σε χροιά και σε δυναμικά. Μόνο από ένταση ήταν εντάξει, δηλαδή αρκετά χαμηλά για σπίτι. Σε 1 watt τη χροιά που προσημείωνε την είχε αλλά πάλι έπασχε από δυναμικά. Πρόβλημα έντασης δεν είχα με gain & volume controls αλλά όσο δυνατά και να το βαλα δυναμικά δεν είχε. Γι' αυτό τον λόγο τον έδωσα και μάλιστα δυσκολεύτηκα πολύ.

 

Ότι single ended χαμηλόβατο έχω δοκιμάσει δε με κέρδισε. Και τον Valve Jr. που έχω να τον χρησιμοποιήσω χρόνια και τον Cornford Carrera που τον παρήγγειλα και τον έστειλα πίσω. Όλοι πάσχουν από δυναμικά, το θέμα χροιάς είναι υποκειμενικό. Αν δε βαριόμουν να ψάχνω μενού με Kemper θα έπαιζα, έχω πειστεί ότι και αυτό και το Fractal είναι τόσο καλά όσο πολλοί πια λένε. Απλά ούτε όρεξη ούτε χρήμα έχω να ξαναρχίσω από την αρχή. Έχω αρκετά πετάλια και ενισχυτή που με καλύπτει και δεν ασχολούμαι άλλο. Πάντως το κόλλημα με τους ολιγόβατους ενισχυτές δε το καταλαβαίνω, αρκετοί ενισχυτές έχουν καλό καθαρό ήχο χωρίς να χρειάζεται να ανοίγεις υπερβολικά. Παίζω με Silverface Bassman (50 δυνατά watt) στο 2-3 το volume και το καθαρό είναι πάρα πολύ καλό. Και είναι η βάση για να βάλεις ένα (ή αρκετά περισσότερα) πετάλια για γκάζι, ως γνωστόν έχουμε πληθώρα ποιοτικών πεταλιών στην εποχή μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, KostasP είπε

 

Εγώ είχα τη JCM800 version (50th Anniversary) και μου άφησε διαφορετική εντύπωση.

Κεφαλι ή combo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κεφάλι, το έπαιζα με Orange 4x12 κυρίως αν και το δοκίμασα και με 2x12. Σε ότι συνδυασμό δοκίμασα μου άρεσε σε θέμα χροιάς αλλά από θέμα δυναμικών έπασχε τόσο που δεν είχε νόημα να τον κρατήσω. 

Επεξεργασμένο από KostasP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, BillTrantos said:

Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές, με έχει ταλαιπωρήσει το συγκεκριμένο θέμα και εξηγούμαι σχετικά με το πού και το γιατί.

 

Παίζω χρόνια με digital preamps-plugins μέσα από monitors. Ωραίος ήχος δε λέω, αλλά κολακεύει πολύ και αυτό χαλάει τα χέρια. Έπαιξα χθες καρφί σε έναν λαμπάτο με μπόλικο gain και ξεβρακώθηκα κανονικότατα.

 

Θέλω κάτι να ακούγεται αξιοπρεπώς στο σπίτι χωρίς να ενοχλείται ο δίπλα ή ο απέναντι (σε μονοκατοικία μένω, αλλά έχω γείτονες) και παράλληλα να έχει δυναμικές για να μπορώ κι εγώ να εξασκούμαι στο feel όπως θέλω. Δεν περιμένω να ξετρελαθώ ή να πάρω ήχο Marshall stack, να κάνω τη δουλίτσα μου θέλω, κυρίως στα χέρια.

Γεια σου φίλε. Κι εγώ ήμουν με plugin χρόνια και πιο πολύ κακό κάνανε παρά καλό. Αγόρασα πρόσφατα μια καμπινα μαρσαλ 2x12 και βρήκα την υγεία μου. Βέβαια παίζω με έναν Marshall anniversary τώρα αλλά παραείναι πολλά τα watt και είμαι στην ίδια φάση με σένα. Τσέκαρε τον Marshall origin 20watt head, μπορείς να τον ρίξεις στα 10 και στο 1 watt νομίζω και είναι και φθηνός και έχει και μαρσαλ ήχο. Αν τώρα θες high gain εμένα μπυ αρέσει ο engl gigmaster στα 20 watt κι αυτός και φτιαγμένος στη Γερμανία.

εγω είμαι σε φάση να πάρω τον Marshall mini silver jubilee τώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου