Προς το περιεχόμενο

Cool Edit Vs CU base Vs Nuendo!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να κοιτάξεις το sonar (το πιο ολοκληρωμένο σε αυτήν την κατηγορία) ή να ανέβεις επίπεδο και αντί του nuendo να δεις το samplitude. Βέβαια πιστεύω πως αν δεν έχεις πολύ σχέση με το αντικείμενο, λύσεις nuendo να τις αποφύγεις, γιατί τα extra που έχει, πέραν του ότι δεν θα τα χρησιμοποιήσεις σχεδόν ποτέ, απλά θα σε μπερδέψουν παραπέρα!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου προτείνω το Ableton Live καθαρά γαι λόγους ευχρηστίας . Μιλάω όμως μόνο για την full έκδοση . Eίσαι όμως τυχερός γιατι έχεις την Lite έκδοση που επιτρέπει upgrade στην full , αν θυμάμαι καλά το upgrade κάνει κάπου στα 200 ευρώ.

 

Όντας 3 χρόνια χρήστης Cubase (πού από όσα ξέρω είναι σχεδόν ίδιο με το Nuendo) και 3 χρόνια Ableton Live δεν θα πρότεινα ποτέ σε κανένα ένα άλλο sequencer Πλην του Αbleton Live , Μιας και το Live αντί να στριμώχνει δυνατότητες μέσα στο πρόγραμμα όπως κάνουν όλοι οι άλλοι  (με εξαίρεση μόνο το REASON) βελτιώνει την ευκολία και την ευελιξία του προγράμματoς και συντομεύει την διαδικασία της μουσικής παραγωγή.

 

Σχετικά με το Cool edit ότι και να πώ είναι λίγα , ειναι σίγουρα ένας πολύ δυνατός audio editor και τέλειος σύντροφος για το Ableton Live. Oμως το Cool Edit έχει πια αγοραστεί απο την adobe και το έχει μετονομάσει σε Adobe Audition.

 

http://www.adobe.com/products/audition/index.html

 

Για μένα ο τέλειος συνδυασμός είναι Abelton Live + Audition.

 

Σχετικά με το audacity  , μπορώ να πώ ότι είναι μια χαρά για δωρεάν πρόγραμμα αλλά το πιο πιθανό είναι να θες να στραφείς προς μια επαγγεματική λύση αργά η γρήγορα. To audacity  στον μακ μου είναι λιγο αργό , και είνα αρκετά ελλιπές ως προς δυνατότητες. Δυστηχώς όμως το audition δεν υπάρχει για μακ οπότε συμβιβάζομαι με το Soundtrack Pro , δεν είναι κακό , αλλά προτιμώ το audition. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εγώ θα πρότεινα μόνο Ableton Live, μακράν το πιο λειτουργικό πρόγραμμα. Εγώ χρησιμοποιώ τον συνδυασμό Live+Reason+FruityLoops κ γενικά είμαι υπερευχαριστημένος. Λογικά αφού αγόρασες M-Audio Fast Track θα υπάρχει μέσα στο κουτί κ το Ableton Lite το οποίο μπορείς να τσεκάρεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια το Live έχει το μειονέκτημα ότι δεν μπορεί να κάνει χρήση των διάφορων VST effects (μoνο instruments) οπότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κ κάποιο από τα Cubase, Sonar, Audition. Προσωπικά χρησιμοποιώ το Sonar.

 

Τι? Ποιός ?

 

??? ::) ???

 

Ποιός σου είπε οτι το Ableton Live δεν μπορει να κάνει χρήση των VST effects? Και τότε εγώ πως χρησιμοποποιώ  το PSP Vintage Warmer Compressor, το absynth 4 fx καί όλα τα άλλα VST effects που χρησιμοποιώ στο Live?

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα audition και wavelab (οι πιο προσφατες εκδόσεις) για wave editors , με το πρώτο να έχει σαφώς καλύτερο περιβάλλον.  και τα δύο υστερούν σε μηχανή βέβαια ( πχ. έναντι ενός audiosculpt στα mac) αλλά είναι μια χαρά για pc.

ttp://www.myspace.com/trioaynan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο σόρρυ, απλά είχα αντιμετωπίσει προβλήματα με διάφορα VST.

 

no problemo. Ότι προβλήματα έχετε με το Live εδώ είμαστε.

 

Α και ξέχασα να πώ οτι το website της Αbleton έχει βιντεάκια που είναι μια άριστη εισαγωγή στο πρόγραμμα.

 

http://www.ableton.com/movies

 

Επίσης το Ableton Live Lite έρχεται με καμμία 10καριά tutorials Που σου δείχνουν τα βασικά , αν σε ενδιαφέρει το LIVE κάντα οπωσδήποτε γιατι θα σου λύσουν τα χέρια.

 

Mην προσπαθήσεις να μάθεις το Live Μόνοs σου.

 

Το μεγάλο λάθος που κάνουν πολλοί είναι να νομίζουν ότι επειδή γνωρίζουν κάποιο άλλο sequencer-DAW ότι θα μπορέσουν να δαμάσουν εύκολα το LIVE χωρίς να συμβουλευτούν κάποιο MANUAL . Μέγα λάθος. Η ableton  έχει εναντιωθεί στην καθιερομένη λογική των προγραμμάτων. Δηλαδή το να μπαίνουν μια μια οι λειτουργίες στα μενου και στο μενου του δεξί πλήκτρου. Όπως έχει εναντιωθεί στην λογική του στριμόχνω όσα περισσότερα μπορώ μέσα σε ένα πρόγραμμα. Στο θέμα ευχρηστία είναι πάρα πολύ αυστηρή.

 

Η ableton έχει την καλή συνήθεια να κρύβει τις πολύπλοκες λειτουργίες . Για αυτό μην τρομάξεις με τα σπαρτιάτικα μενου του LIVE . To LIVE είναι πολύ πιο βαθή απο όσο φαίνεται στην επιφάνεια. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έναντι ενός audiosculpt στα mac

 

ενδιαφέρον προγραμματάκι .Παρόμοιες λειτουργίες έχει και το audition , soundtrack, αλλά θα συμφωνήσω οτι η μηχανή του φάινεται πολύ πιο βαθειά.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου