Προς το περιεχόμενο

Μια Harley Benton (kit) και 2 Gibson!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν υπηρχε ο LEO (ο οποιος οτι και να λενε ΕΦΗΥΡΕ το ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ μπασο δεν φανταζομαι κανεις να πιστευει οτι η αποτυχημενη σχεδιαση του Turmac το 37 μπορει να λειφθει σοβαρα υποψιν....) απλα ΔΕΝ θα υπηρχε ροκ...(και δεν ειναι δικα μου λογια αυτα...)

 

Διαφωνώ κάθετα (α) με το παραπάνω, (β) με κάθε θεοποίηση αδιακρίτως. Ακόμη κι αν τελικά πράγματι υποθέσουμε ότι ήταν αυτός που σχεδίασε πρώτος και επιτυχώς μια solid body και "εγένετο ροκ", αν δεν ήταν αυτός για τις solid body θα ήταν ο Les Paul ή ο... ή ο...

 

Το ροκ είναι τόσο κοσμοϊστορικό, τόσο ασταμάτητο σαν δύναμη της φύσης ( ;D :P ) που θα είχε μπει πάση θυσία στην μουσική ιστορία και στις ζωές μας Leo - ξεLeo. Άκου που σου leo...

 

για να μην αρχισουμε να μιλαμε για...ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ.... ;D

 

Aυτά έλεγα τότε, αυτά λέω και τώρα... http://www.noiz.gr/index.php?topic=10265.msg137235#msg137235 (βάλτε και τον Έντισον στην εξίσωση)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 193
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμμμ... τι ακριβώς;  ??? Στα 30 δεν είμαι και μπέμπης...  ;D

 

μπεμπης,μπεμπης...ακου 30...ακομα ουτε στο νηπιαγωγειο δεν εισαι.. :) :) :) :)

 

...έχετε ξεσκίσει το post μου, δεν ανοίγετε κάποιο άλλο?Huh?Huh?

 

καλα αυτο μετα απο 15 σελιδες ποστς το καταλαβες?? ;D :) :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αυτό που δεν σας είπα όμως είναι ότι τη HB τη διάλυσα (οι μαγνήτες της ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΝ σε σχέση με όλες τις υπόλοιπες κιθάρες μου-ακόμα και η Eastwood είναι 15 κλάσεις παραπάνω...) και το σώμα το χάρισα στον guitamakis (γιατί βαριόμουν να ξύνω) που τώρα το ξαναφτιάχνει...εκεί είμαι περίεργος να δώ τι ήχο θα βγάλει....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι λαμπες αλογονου ειναι πολυ καλυτερες και τα νεον φωτακια ποιο εντυπωσιακα!!Τελικα αυτος o Edison ηταν εντελως αχρηστος..... :P

 

τα έχεις μπερδέψει λίγο..

φυσικά και αξίζει συνχαρητηρια ο leo  για ότι έχει καταφέρει αλλά αυτό που ισχυρίζομαι  είναι πως ο 'edison' της ηλεκτρικής κιθάρας(και ιδιαίτερα της στρατ) δεν είναι ο leo από μόνος του, αντιθέτως είναι αυτός που σε άμεση συνεργασία με τους μουσικούς τελειοποίησε την αρχική του ιδέα.

αυτό δεν σημαίνει πως ο άνθρωπος αυτός είναι άχρηστος αλλά σίγουρα το κομψοτέχνημα που ακούει στο όνομα στρατ με όλα του τα αισθητικά και τεχνικά χαρακτηριστικά δεν είναι αποκλειστικά προσωπικά δική του επινόηση.

είναι μια εξέλιξη ενός προϊόντος που ξεκίνησε εμπνευσμένο απο την κιθαρα του bigsby,τις solid body steel, την πρώτη solid body ηλεκτρο-κλασσική κιθάρα, που έφτιαξε στα μεσα του ..30 ο...(μου διαφεύγει αυτή την στιγμή το όνομα του ;D ;D) και οι αναζητήσεις και απαιτήσεις των μουσικών της εποχής.

αυτή η εξέλιξη την τελειοποίησε και την έκανε τόσο αγαπητή από όλους μας μέχρι και σήμερα.

Ας τα βάλουμε λίγο κάτω…ποια είναι τα χαρακτηριστικά που αγαπάμε σε μια στρατ?

Πόσα από αυτά έχουν επινοηθεί απτών ίδιο και πόσα ζητήθηκαν στην πορεία απτούς μουσικούς!!

 

ΥΓ : επίσης όποιος θεωρεί την κουβέντα μας ηλίθια-ανούσια και βαρετή απλά ας μην συμμετέχει >:(

 

 

 

-Με ολο το σεβασμο...νομιζω οτι εσυ τα εχεις μπερδεψει...δεν υπαρχει παρθενογενεση πουθενα!!H gibson και η fender εγκαινιασαν τον "ηλεκτρικο" ηχο...εκαναν τις πρωτες solid body ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ κιθαρες!!εξαλλου στην ιστορια πολλες φορες δε μενουν οι πρωτοποροι αλλα αυτοι που καταφεραν το επιτευγμα τους να τυχει καθολικης αποδοχης!!

-Αυτα που οπως λες παραπανω ωθησαν χιλιαδες μουσικους να αγαπησουν τη strat και να ασχοληθουν δημιουργικα μαζι της!

-Οσο για το τελευταιο εδωσε λιγο ποιο πανω αφοπλιστηκη απαντηση o Superfunk,απλα ο leo δεν ηταν ξερολλας ακουγε τους μουσικους και προχωρουσε...

-Ελπιζω να μην αναφερεσαι σε εμενα..γιατι καμια συζητηση-εδω μεσα τουλαχιστον-δεν ειναι ουτε ηλιθια ουτε ανουσια...απλα υπαρχουν διαφορετικες αποψεις και αυτες εκφραζει ο καθενας μας... :)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

-Ελπιζω να μην αναφερεσαι σε εμενα..γιατι καμια συζητηση-εδω μεσα τουλαχιστον-δεν ειναι ουτε ηλιθια ουτε ανουσια...απλα υπαρχουν διαφορετικες αποψεις και αυτες εκφραζει ο καθενας μας... :)!

 

οχι βεβαια δεν το ειπα για σενα και ακριβως αυτο ειπα...

οτι για καποιους καποιες συζητησεις δεν εχουν ενδιαφερον ενω για αλλους εχουν και οποιος τις θεωρει ανιαρες απλα να μην συμμετεχει :o :o :o

με απλα λογια να μην μας γ****ι την κουβεντα επειδη την θεωρει ηλιθια!! :o

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

-Με ολο το σεβασμο...νομιζω οτι εσυ τα εχεις μπερδεψει...δεν υπαρχει παρθενογενεση πουθενα!!H gibson και η fender εγκαινιασαν τον "ηλεκτρικο" ηχο...εκαναν τις πρωτες solid body ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ κιθαρες!!εξαλλου στην ιστορια πολλες φορες δε μενουν οι πρωτοποροι αλλα αυτοι που καταφεραν το επιτευγμα τους να τυχει καθολικης αποδοχης!!

μηπως θυμασε ειλικρινα το ονομα του εφευρετη των λαμπτηρων xenon η του σχεδιαστη του μαχητικου f-16?(μην ψαξεις στο google ομως)

τον edison και τους αδελφους ραιτ τους ξερουμε ολοι  ;)

και στην τελικη εφοσον δεν εχει σημασια ποιος ειναι ο πρωτοπορος γιατι να παρει την δοξα ο leo και να μην την παρει η ibanez που στην ουσια ειναι μια ακομη πιο προχωρημενη και πιο ευκολοπαιχτη strat?

 

-Αυτα που οπως λες παραπανω ωθησαν χιλιαδες μουσικους να αγαπησουν τη strat και να ασχοληθουν δημιουργικα μαζι της!

 

σωστο..αλλα ασχετο

 

-Οσο για το τελευταιο εδωσε λιγο ποιο πανω αφοπλιστηκη απαντηση o Superfunk,απλα ο leo δεν ηταν ξερολλας ακουγε τους μουσικους και προχωρουσε...

 

και πολυ καλα εκανε και μπραβο του που ηταν συνεργασιμος(αλλιως δεν μπορεις να δημιουργησεις κατι καλο),αλλα πολλες Καθοριστικές ιδεες δεν ηταν δικες του.

και μην ξεχναμε και τα λειτουργικα λαθη του ;)

 

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι πολύ πιο λογικό νομίζω αυτές οι δουλειές να γίνονται από πίσω(το πίσω έχει άλλη χάρη ;D)

Σταματήστε παλιόπαιδα.. θα δακρύσω... πρόστυχοι άνδρες...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου