Προς το περιεχόμενο

Μια Harley Benton (kit) και 2 Gibson!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 193
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

log2.gif  Telecaster%20(500x500).jpg

solid body και οι 2

αριστερα τα κλειδια στο headstock και οι δυο.

παρομοιο headstock και οι δυο.(ειδικα με της strat)

για να μην πω οτι το σωμα της bigsby θυμιζει και les paul και προσθεσουμε και την gibson στους αντιγραφεις..

οι βελτιωσεις(ειδικα οι αισθητικες)ειναι πολυ ευκολοτερες απτην γεννηση της ιδεας.

για να προχωρισουμε και στα καινοτομα τεχνικα χαρακτηριστικα που εφευρε ο leo...

λοιπον?

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

solid body και οι 2

αριστερα τα κλειδια στο headstock και οι δυο.

παρομοιο headstock και οι δυο.(ειδικα με της strat)

οι βελτιωσεις(ειδικα οι αισθητικες)ειναι πολυ ευκολοτερες απτην γεννηση της ιδεας.

 

Η bigsby δεν ήταν πραγματική solidbody , απλά δεν είχε sound hole.. (ήταν σαν μια semi acoustic χωρίς τα f-holes).

 

Anyway, δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το νόημα της συζήτησης....αν θέλεις να βγάλεις άκυρο τον Fender κάντο απο τώρα...δεν χρειάζεται να προκυρήττεις διαγωνισμούς γνώσεων..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Anyway, δεν καταλαβαίνω πιο είναι το νόημα της συζήτησης....αν θέλεις να βγάλεις άκυρο τον Fender κάντο απο τώρα...δεν χρειάζεται να προκυρήττεις διαγωνισμούς γνώσεων..

 

 

 

κουβέντα δεν κάνουμε φιλαράκι?τι σε ενοχλεί στις ερωτήσεις μου?

θεωρώ πως υπάρχουν  ιστορικά λάθη, υπερεκτίμηση ενός ανθρώπου και παντελή άγνοια για άλλους που την αξίζουν περισσότερο.

Εξάλλου οι ερωτήσεις μου είναι και λίγο ρητορικές και απευθύνονται σε όλους, μην το παίρνεις προσωπικά(πριν απαντήσεις δεν είχα ιδέα τι γνώμη έχεις εσύ προσωπικά  για τον leo)

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ποτέ δεν μίλησα για προσωπικές ερωτήσεις....απλά θα μπορούσες να είχες εκθέσει απο το πρώτο ποστ την γνώμη που είπες τώρα...

Έτσι όπως το έκανες ήταν σαν να προκαλούσες κάποιον να πεί κάτι ώστε να τον "καταρίψεις" αμέσως μετά...

 

Όσο για τον Leo ούτε παππούς μου ήταν, ούτε μπάρμπας μου, οπότε... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ποτέ δεν μίλησα για προσωπικές ερωτήσεις....απλά θα μπορούσες να είχες εκθέσει απο το πρώτο ποστ την γνώμη που είπες τώρα...

Έτσι όπως το έκανες ήταν σαν να προκαλούσες κάποιον να πεί κάτι ώστε να τον "καταρίψεις" αμέσως μετά...

 

 

 

απλά είπα να το κάνω πιο παιχνιδιάρικο ;D

σε καμία περίπτωση να καταρρίψω κανέναν....

 

λοιπόν για να μην μακρηγορούμε(και δίνω και λάθος εντυπώσεις)

 

οι 2 και 4 'ιερές' θέσεις της strat που την κάνουν να ακούγεται τόσο ξεχωριστή και με personality ανακαλύφθηκαν απτούς μουσικούς και όχι απτών leo. ::)

 

τα contours του σώματος της κιθάρας που την κάνουν πιο άνετη ειδικά στα live τα ζήτησαν(η τα απαίτησαν αν θέλετε) οι μουσικοί της εποχής και ο leo απλά τα πραγματοποίησε.(βρε leo μου χρυσέ, αφού έκανες τόσα contours γιατί δεν έκανες ένα ακόμη πίσω απτό neck και σου πήρε ολη την δόξα ο suhr? τόσο πολύ μυαλό ήθελε να καταλάβεις οτι εφόσον βάζεις τάστα τόσο χαμηλά κάποιος θα θέλει να τα παίξει και θα δυσκολεύεται??) ::)

 

για το headstock είπαμε... ::)

 

το radius (7/5 η 9/5)είναι καθαρά θέμα γούστου, χεριών και είδους μουσικής και από ένα μεγάλο ποσοστό κιθαρίστων έχουν απορριφθεί.(και εμένα τελικά) ::)

 

μπορεί μεγαλώνοντας με την εμφανιση της strat να έχουμε μάθει να μας αρέσει(όντως είναι κούκλα) αλλά δεν είναι και το πιο έξυπνο να χρειάζεται να ξεβιδώσεις της 11 βίδες του pickguard για να αλλάξεις ενα μαγνήτη η αν κάνεις μια επισκευή η mod στα ηλεκτρικά. ::)

 

είναι πολύ πιο λογικό νομίζω αυτές οι δουλειές να γίνονται από πίσω(το πίσω έχει άλλη χάρη ;D) χωρίς να χρειάζεται να βγάλεις καν χορδές. ;)

 

 

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα το θέσω κάπως αλλιώς...αν ήμουν κάτοχος μόνο μιας ηλεκτρικής θα είχα πάρα πολύ σοβαρό πρόβλημα στο τι τύπου solidbody να διαλέξω... :-\....και αφού διάλεγα ότι διάλεγα θα υπήρχαν σίγουρα  στιγμές που θα ένιωθα λειψός...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως το έκανες ήταν σαν να προκαλούσες κάποιον να πεί κάτι ώστε να τον "καταρίψεις" αμέσως μετά...

Πράγματι. Λίγο ύπουλο αυτό. ::) ::)

Εγώ θα έλεγα για το bolt-on αλλά ίσως και αυτό να το σκέφτηκε ο Τζον Δενμεξέρειουτεημάναμου ή κάποιος μουσικός και να το έκλεψε ο Leo...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου