Προς το περιεχόμενο

Μια Harley Benton (kit) και 2 Gibson!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 193
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

 

Και εγώ πιστεύω οτι το ΝΟ1 στην κιθάρα είναι το παίξιμο και η ευκολία της ταστιέρας, που συνεπάγεται χαμόγελο στα χείλη και όρεξη για παίξιμο. Άμα είναι να λέω: "θα πιάσω πάλι την κιθάρα και θα πιαστεί το χέρι μου, οπότε άστο καλύτερα", δεν υπάρχει λόγος να φεύγουν τόσα λεφτά για ενα όργανο το οποίο απλώς κουβαλάει ένα βαρύ όνομα.

 

 

ακριβως ετσι ειναι τα πραγματα.

την πιο σωστη φραση την ειπε μη-κιθαριστας(η εστω λιγο κιθαριστας ;D)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμα δίνω ένα μικρό credit στο Leo,

μερικές απτις καινοτομίες του leo παρακαλώ?(το ξέρω πως ακούγομαι βέβηλος αλλά μην βιασθείτε να με φάτε)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να προσθέσω κάτι σε αυτή την κουβέντα για τον Hendrix, το θέμα δεν είναι αν ο Hendrix θα απογείωνε μια HB, απλά αν ήταν φανταστικά "δυνατό" να ρωτήσουμε τον μακαρίτη, αν θα του άρεσε να παίζει με μία HB..... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

(τιμωρία θα τον βάζαμε τον μακαρίτη....)

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμα δίνω ένα μικρό credit στο Leo,

μερικές απτις καινοτομίες του leo παρακαλώ?(το ξέρω πως ακούγομαι βέβηλος αλλά μην βιασθείτε να με φάτε)

 

http://www.gruhn.com/articles/legendary.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να προσθέσω κάτι σε αυτή την κουβέντα για τον Hendrix, το θέμα δεν είναι αν ο Hendrix θα απογείωνε μια HB, απλά αν ήταν φανταστικά "δυνατό" να ρωτήσουμε τον μακαρίτη, αν θα του άρεσε να παίζει με μία HB..... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

(τιμωρία θα τον βάζαμε τον μακαρίτη....)

 

Noμίζω ότι έχει ξαναθιχτεί κάπου εδώ γύρω, αλλά δεν τον ένοιαζε καθόλου το να είναι έξτρα πρίμα σπέσιαλ - τις στρατ τις άλλαζε με υπερηχητική ταχύτητα και τις έπαιρνε με το κιλό.

 

Οπότε, αν κάναμε μια αναγωγή στο σήμερα, πιστεύω ότι και πάλι δεν θα έδινε δεκάρα για κουρδισμένα ξύλα - ψαγμένα πυκνωτάκια - σούπερ ντούπερ μαγνήτες που ακούς και το τελευταίο Khz κλπ κλπ. Θα τον απασχολούσε απλά να έχει ένα ποιοτικό, άνετο όργανο για να το βάλει κάτω και να του δείξει τι εστί βερύκοκο, και μετά να το αλλάξει με ένα καινούργιο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να προσθέσω κάτι σε αυτή την κουβέντα για τον Hendrix, το θέμα δεν είναι αν ο Hendrix θα απογείωνε μια HB, απλά αν ήταν φανταστικά "δυνατό" να ρωτήσουμε τον μακαρίτη, αν θα του άρεσε να παίζει με μία HB..... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

(τιμωρία θα τον βάζαμε τον μακαρίτη....)

 

Noμίζω ότι έχει ξαναθιχτεί κάπου εδώ γύρω, αλλά δεν τον ένοιαζε καθόλου το να είναι έξτρα πρίμα σπέσιαλ - τις στρατ τις άλλαζε με υπερηχητική ταχύτητα και τις έπαιρνε με το κιλό.

 

Οπότε, αν κάναμε μια αναγωγή στο σήμερα, πιστεύω ότι και πάλι δεν θα έδινε δεκάρα για κουρδισμένα ξύλα - ψαγμένα πυκνωτάκια - σούπερ ντούπερ μαγνήτες που ακούς και το τελευταίο Khz κλπ κλπ. Θα τον απασχολούσε απλά να έχει ένα ποιοτικό, άνετο όργανο για να το βάλει κάτω και να του δείξει τι εστί βερύκοκο, και μετά να το αλλάξει με ένα καινούργιο.

 

Βασικά ό Hendrix, δεν είχε τότε και την τεχνολογία του σήμερα την οποία μπορεί να απολαμβάνει ένας σύγχρονος καταξιωμένος κιθαρίστας, για να μιλήσουμε με βεβαιότητα για εκείνο ή το άλλο ή τι θα έκανε... σίγουρα θα είχε κάμποσες κιθάρες που θα του έκαναν, και σίγουρα και κουρδισμένα ξύλα θα άκουγε και κουρδισμένους ενισχυτές και πετάλια... και πάλι τέλοιος θα ήταν... δηλαδή επειδή είναι ο Hendrix θα έπρεπε να παίζει με το ίδιο wah, 1-2 εφέ που είχε τότε και θα άλλαζε τα φώτα σε λίγα ποιοτικά όργανα?

 

Αυτοί που έζησαν πάντως όπως Gilmour, Blackmore, Page, Moore, αλλά και άλλοι πιό σύγχρονοι, να είσαι σίγουρος πως κάθε άλλο παρά αρκούνται σε αυτά που τους δίνουν να παίζουν... άλλωστε πολλές καινοτομίες ξεκίνησαν από αυτούς.... π.χ scaloped necks από τον Blackmore....άρα δίνουν όλοι αυτοί δεκάρα.. ;)

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμα δίνω ένα μικρό credit στο Leo,

μερικές απτις καινοτομίες του leo παρακαλώ?(το ξέρω πως ακούγομαι βέβηλος αλλά μην βιασθείτε να με φάτε)

 

http://www.gruhn.com/articles/legendary.html

 

τς..τς...τς  :P

αρχικά η σχεδίαση της πρώτης tele του leo είναι επηρεασμένη σχεδιαστικά απτις κιθάρες του paul bigsby!

Με λίγα λόγια τον ψιλό-έκλεψε ο μπάρμπα leo!

πάμε παρακάτω..

ποιες θεωρείτε ως καινοτομίες του leo πχ σε μια strat?

 

 

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου