Προς το περιεχόμενο

Μια Harley Benton (kit) και 2 Gibson!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα το θέσω κάπως αλλιώς...αν ήμουν κάτοχος μόνο μιας ηλεκτρικής θα είχα πάρα πολύ σοβαρό πρόβλημα στο τι τύπου solidbody να διαλέξω... :-\....και αφού διάλεγα ότι διάλεγα θα υπήρχαν σίγουρα  στιγμές που θα ένιωθα λειψός...

 

συμφωνώ απόλυτα αλλά είναι πολύ γενικό και προς άλλη κατεύθυνση αυτό που λες.

μιλάω για μια εξυπνότερη και λειτουργικότερη strat.

αν λοιπόν αφαιρεσεις όλα αυτά που πρόσθεσαν στην κιθάρα οι μουσικοί και όχι ο leo και βάλεις και τις λειτουργικές και σχεδιαστικές του γκάφες, αντιλαμβάνεσαι την υπερεκτίμηση που χαίρει άδικα τόσα χρόνια.

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 193
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πράγματι. Λίγο ύπουλο αυτό. ::) ::)

Εγώ θα έλεγα για το bolt-on αλλά ίσως και αυτό να το σκέφτηκε ο Τζον Δενμεξέρειουτεημάναμου ή κάποιος μουσικός και να το έκλεψε ο Leo...

δεν ειχα κανενα δολο πιστεψτε με..

δεν νομιζω κανεις μας να αγαπα τις fender βασικα επειδη ειναι bolt on!

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εχω την εντύπωση ότι ο Leo ανακάλυψε το bolt-on.

Επίσης το μανίκι χωρίς γωνία πίσω από το nut, που βγαίνει μόνο με ρουταρίσματα από μια πάμφθηνη μονοκόμματη τάβλα της μιας ίντσας.

Το τρεμολο της strat ήταν καινοτόμο. (Ηταν η βάση για κάθε σύγχρονο τρεμολο....με τα ελατήρια να τραβάνε από την πίσω πλευρά.

Επισης ανακάλυψε ότι τις κιθάρες μπορείς να τις βάφεις με μπογιές αυτοκινήτων.

 

 

Δεν έχω ιδέα αν κάποιον έχει αντιγράψει για τα παραπάνω, αλλά είμαι σίγουρος ότι εφάρμοσε ιδιαίτερα καινοτόμες διαδικασίες παραγωγής, με γνώμονα την οικονομία και το κέρδος.

 

Με άλλα λόγια, έχω την αίσθηση ότι έχει προσφέρει σημαντικές σχεδιαστικές καινοτομίες. Αν αυτό αμφισβητείται (και κάποιος ισχυρίζεται ότι "τα είχε σκεφτεί πριν τον Leo") τότε απλά θα επιμείνω ότι ο Leo είναι αυός που εφάρμοσε τις πλέον καινοτόμες παραγωγικές διαδικασίες (για την εποχή του) με αποτέλεσμα η ηλεκτρική κιθάρα να γίνει όργανο ευρείας χρήσης.  

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό να το πεις στους (δεκάδες) ιδιοκτήτες partscaster εδώ μέσα... ;D ;D ;D

 

ισα ισα που αυτοι την φτιαχνουν οπως θα επρεπε να ειναι.. 8) 8) 8)

 

edit : τωρα το επιασα ο χαζος ;D ;D ;D

πολυ σωστα ;D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αλλά είμαι σίγουρος ότι εφάρμοσε ιδιαίτερα καινοτόμες διαδικασίες παραγωγής, με γνώμονα την οικονομία και το κέρδος.

 

 

σε αυτό συμφωνώ και εγώ απόλυτα αλλά η fender αγαπήθηκε απτούς μουσικούς μισό αιώνα για τα σχεδιαστικά και ηχητικά χαρακτηριστικά της και όχι για την χαμηλοτερη τιμή της απο μια gibson

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισα ισα που αυτοι την φτιαχνουν οπως θα επρεπε να ειναι.. 8) 8) 8)

..και με βάση τις αρχές κατασκευής που εισήγαγαν ο Rockinger και ο Warmoth υποθέτω... ::) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισα ισα που αυτοι την φτιαχνουν οπως θα επρεπε να ειναι.. 8) 8) 8)

..και με βάση τις αρχές κατασκευής που εισήγαγαν ο Rockinger και ο Warmoth υποθέτω... ::) ::)

+ λιγα mods απο εναν καλο τοπικο τεχνιτη ;)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλά.... είναι δύσκολο τέτοια ώρα να γράψω τώρα έκθεση με τίτλο "10 λόγοι για τους οποίους ο Leo είναι θεός".

Αλλά είναι.  :)

Θα πω αυτό που νομίζω εγώ το πιο βασικό (σαν ένδειξη δημιουργικότητας και καινοτόμου σκέψης)

 

1. Ο Leo μπήκε σε έναν επαγγελματικό χώρο όπου υπήρχε εδραιωμένη γνώση αιώνων (πως γίνονται τα μανίκια, πως τα κολλάμε στο σώμα, τι βερνίκια τι ξύλα κλπ) . Και αφού είδε το state of the art της οργανοποιϊας της εποχής, απόφάσισε να φτιάξει solid body με μοναδικό γνώμονα τη δική του λογική, τη δοκιμή και τον πειραματισμό. Και το έκανε επιτυχημένα, αγνοώντας επιδεικτικά  τις σχεδιαστικές και κατασκευαστικές νόρμες της εποχής. Αυτό δείχνει γνήσια δημιουργικότητα.

 

2... (ας συνεχίσει κάποιος άλλος) :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου