Προς το περιεχόμενο

Μια Harley Benton (kit) και 2 Gibson!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

-Ελπιζω να μην αναφερεσαι σε εμενα..γιατι καμια συζητηση-εδω μεσα τουλαχιστον-δεν ειναι ουτε ηλιθια ουτε ανουσια...απλα υπαρχουν διαφορετικες αποψεις και αυτες εκφραζει ο καθενας μας... :)!

 

οχι βεβαια δεν το ειπα για σενα και ακριβως αυτο ειπα...

οτι για καποιους καποιες συζητησεις δεν εχουν ενδιαφερον ενω για αλλους εχουν και οποιος τις θεωρει ανιαρες απλα να μην συμμετεχει :o :o :o

με απλα λογια να μην μας γ****ι την κουβεντα επειδη την θεωρει ηλιθια!! :o

 

;)!

 

εξάλλου ούτε το ροκ στην ουσία έχει παρουσιάσει αξιόλογη πρόοδο έτσι ώστε να αλλάξουν οι απαιτήσεις στον ήχο και όσες έγιναν, επηρέασαν και την κατασκευή πιο συνχρονων κιθάρων

floyd rose και locking nut, περισσότερες επιλογές στα μπράτσα, στα contours, στα ηλεκτρικα,7 χορδες,12χορδες κλπ κλπ.

 

που αλλού μπορεί να το πας το προϊών που θέλεις να εξακολουθεί να λέγεται και να ακούγεται σαν κιθάρα?

 

Tι εννοεις προοδο στο rock?για μενα συγκροτηματα σαν τους Pink Floyd και τους King Crimson εχουν παει πολυ μπροστα οχι μονο τη ροκ σκηνη αλλα ολοκληρη τη μουσικη σκηνη!!Δε διαφωνω στην ευκολια και τα ορισμενα πλεονεκτηματα των συγχρονων κιθαρων.αλλα ειναι λιγο αχρωμες..πως να το κανουμε??δεν ειναι τυχαιο οτι Strat,Tele και LP χρησιμοποιουνται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σε ολα τα ειδη μουσικης!!!απο blues και jazz μεχρι στα κλαρινα και το black metal!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 193
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

... μεχρι στα κλαρινα και το black metal!!

 

Προσέξετε πως τα πετάτε! Τελε και Στρατο δεν έχουν παίξει σε μπλακ (βασικά από θρας και πάνω) αλλά στα κλαρίνα κατέχον την πρωτιά :D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Strat,Tele και LP

 

Οι LES PAUL εχουν χρησιμοποιηθει κατα κορον στο black metal(δες mayhem-παλιες καλες εποχες :'() και ακομα προτιμονται στις metal ηχογραφισεις!Οι strat εχουν χρησιμοποιηθει και σε heavy metal(βλεπε Iron Maiden) οι TELE σε ολα τα υπολοιπα ειδη και σε PUNK rock και alternative rock ;)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Tι εννοεις προοδο στο rock?για μενα συγκροτηματα σαν τους Pink Floyd και τους King Crimson εχουν παει πολυ μπροστα οχι μονο τη ροκ σκηνη αλλα ολοκληρη τη μουσικη σκηνη!!Δε διαφωνω στην ευκολια και τα ορισμενα πλεονεκτηματα των συγχρονων κιθαρων.αλλα ειναι λιγο αχρωμες..πως να το κανουμε??

 

μήπως είναι τυχαίο που οι πωλήσεις τις gibson ανέβηκαν το 90 λόγο guns'n'roses?

η μήπως πιστεύεις πως δεν ανέβηκαν οι πωλήσεις της jaguar λόγο curt cobain(το 'ανεβήκαν’ είναι σχετικό,δεν ξέρω αν είχε πουλήσει πριν έστω 1 που λέει ο λόγος ;D ;D)

τι θέλω να πω με αυτά τα παραδείγματα?

ότι είναι λογικό να παίζεις με strat πχ εφόσον έχεις μεγαλώσει με τον srv και τον clapton

κατά κάποιο τρόπο τους εξομοιώνεις οπότε η ιστορία επαναλαμβάνεται αφού και τα σημερινά μας κιθαριστικα είδωλα(όχι όλοι) εξομοιώνουν τα δικά τους και δικά μας παλιότερα είδωλα.

στην εποχή του srv και του hendrix οι επιλογές στις κιθάρες ήταν 3-4 και δεν τους δόθηκε η ευκαιρία να δοκιμάσουν κάτι άλλο.

οπότε η ιστορία και οι αγαπημένοι ήχοι αναφοράς ίσως ήταν τελείως διαφορετικοι σήμερα αν υπήρχε τότε και η vigier,prs,parker κλπ

 

 

δεν ειναι τυχαιο οτι Strat,Tele και LP χρησιμοποιουνται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σε ολα τα ειδη μουσικης!!!απο blues και jazz μεχρι στα κλαρινα και το black metal!!

 

Εκτός της blues και της jazz που είναι είδη μουσικής παλιότερης εποχής είναι πλέον πολύ λιγότερες από οσες ηταν παλιότερα οι κλασσικές strat-tele-les paul στο black metal στα κλαρίνα στα πανηγύρια και στα σκυλάδικα.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός της blues και της jazz που είναι είδη μουσικής παλιότερης εποχής είναι πλέον πολύ λιγότερες από οσες ηταν παλιότερα οι κλασσικές strat-tele-les paul στο black metal στα κλαρίνα στα πανηγύρια και στα σκυλάδικα.

τα blues και η jazz παλαιότερες απ' τα κλαρίνα!!?? ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τα blues και η jazz παλαιότερες απ' τα κλαρίνα!!?? ;D

 

όχι βέβαια αλλά το blues και η jazz βασίζονται άμεσα στο ηχόχρωμα της ηλεκτρικής κιθάρας όποτε αν θέλεις να ακουστείς σωστά πρέπει να χρησιμοποιήσεις τις παλιές γνωστές συνταγές.

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως πιστεύω ότι η μεγάλη πλειοψηφία της σημερινής μουσικής παραγωγής, με αυτές τις 3-4 κιθάρες γράφεται ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως πιστεύω ότι η μεγάλη πλειοψηφία της σημερινής μουσικής παραγωγής, με αυτές τις 3-4 κιθάρες γράφεται ακόμα...

 

πραγματι ετσι ειναι σε πολλες περιπτωσεις και ο λογος πιστευω ειναι ο παρακατω

 

αφού και τα σημερινά μας κιθαριστικα είδωλα(όχι όλοι) εξομοιώνουν τα δικά τους και δικά μας παλιότερα είδωλα.

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Strat,Tele και LP

Οι strat εχουν χρησιμοποιηθει και σε heavy metal(βλεπε Iron Maiden) οι TELE σε ολα τα υπολοιπα ειδη και σε PUNK rock και alternative rock ;)!

 

Σου απαντώ με αυτό

Τελε και Στρατο δεν έχουν παίξει σε μπλακ (βασικά από θρας και πάνω) αλλά στα κλαρίνα κατέχον την πρωτιά
όπου

1ον) δεν κάνω λόγω για LP

2ον) κάνω λόγω για θρας και πάνω

3ον) Από Μπλακ μόνο ο euronymous έπαιζε με μια ξεχαρβαλλωμένη lp και ο Nocturno με μια σε λίγο καλύτερη κατάσταση. Όλοι οι υπόλοιποι ήταν με bcrich και Ibanez άντε και καμιά jackson.

4ον) Οι στρατο των Iron Maiden είναι τόσο strato όσο θα ήθελε να ήταν η bcrich μου (που δεν θέλει)

5ον) Το ότι κατέχουν την πρωτιά στα κλαρίνα δεν είναι κάτι το αρνητικό!

 

τες πα τραγικά εκτός τόπου και χρόνου!

Άλλωστε στο χώρο του μέταλ πήγαν άπατες και οι 2 μάρκες (εκτός από το hard+heavy, που και εκεί για διάφορους λόγους σε σχέση με την jackson, ήταν μειοψηφία, που έμενε εκτός βουλής), γιατί πολύ απλά δεν ταίριαζαν και σαν ήχος και σαν ιματζ και σαν πολλά άλλα (η lp τη γλύτωσε έως που έσκασε η eclipse και την έστειλε και αυτήν)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τες πα τραγικά εκτός τόπου και χρόνου!

Άλλωστε στο χώρο του μέταλ πήγαν άπατες και οι 2 μάρκες (εκτός από το hard+heavy, που και εκεί για διάφορους λόγους σε σχέση με την jackson, ήταν μειοψηφία, που έμενε εκτός βουλής), γιατί πολύ απλά δεν ταίριαζαν και σαν ήχος και σαν ιματζ και σαν πολλά άλλα (η lp τη γλύτωσε έως που έσκασε η eclipse και την έστειλε και αυτήν)

σωστότατος ;)

αλλά επειδή η πορεία της κουβέντας μας μπορεί να παρερμηνεύσει φαινομενικά τις απόψεις μου,

είμαι λάτρης και εγώ των παλιών κλασσικών κιθάρων (με κάποιες συνχρονες  παρεμβάσεις)εφόσον ακούω παλιότερη μουσική αλλά δεν θεωρώ τον leo και τόσο μεγαλοφυΐα

λίγο οι συγκυρίες λίγο η τύχη λίγο η αντιγραφή λίγο το ότι ήταν μαμούνι για να βγάλει λεφτά, τα κατάφερε ο μάγκας και μπράβο του.

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου