Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για συνδεσμολογια μαγνητων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα συμφορουμιτες!Θελω τη βοηθεια σας.

Εχω μια mexican strat,οπου εχουν αλλαχτει οι μαγνητες που ειχε (standard single coil) με ενα jbjr και ενα little 59 σε bridge kai neck αντιστοιχα.Τον μεσαιο μαγνητη τον εχω βγαλει γιατι δεν τον χρησιμοποιω και ο 5θεσιος διακοπτης εχει αντικατασταθει απο 3θεσιο.Επισης το tone του μεσαιου το χρησιμοποιει πλεον ο bridge.Ολη η δουλεια εγινε πριν 2 χρονια απο μαστορα γιατι δεν εχω πειρα σε τετοια θεματα,και σκεφτηκα να μην καταστρεψω τη μοναδικη μου κιθαρα!

Τελικα σκεφτομαι πως αρκετα μπασταρδεψα τον ηχο μου,καιρος να ξαναβαλω μονοπηνιους(μονος μου αυτη τη φορα).Ποια ομως ειναι η συνδεσμολογια 2 μονων μαγνητων?Μηπως ακομα ο μαγνητης neck πρεπει να ειναι reverse wound(που νομιζω ειναι μονο οι middle).

 

Ειμαι κρυφος θαυμαστης του SF!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφ'οσον θελεις να βαλεις μονο 2 μαγνητες ( η και παραπανω....) οι μαγνητες δεν ΠΡΕΠΕΙ να ειναι reverse wound, μπορουν ομως αν θελεις να ειναι. Δεν ειναι κατι που γινεται με το wiring αλλα ειναι εκ κατασκευης ιδιοτητα των μαγνητων. Αρα η οι μαγνητες που θα παρεις θα ειναι εκ κατασκευης ειτε reverse wound ειτε οχι , οποτε δεν μπορεις να κανεις τιποτα γι αυτο. Και στις δυο περιπτωσεις δεν υπαρχει κανενα προβλημα (περαν απο το οτι δεν θα ειναι hum cancelling ο συνδυασμος και των δυo στη μεσαια θεση του επιλογεα) και το wiring ειναι ιδιο και στις δυο περιπτωσεις.

 

Ακολουθησε το απλο διαγραμα μιας τελε οποτε θα εχεις master volume k master tone (και αφησε το ενα tone control χωρις κανενα wiring......εναλλακτικα αν θελεις μπορεις να κανεις assign ενα tone control σε καθε μαγνητη).

 

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=standard_tele

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτι καταλαβα αν ο neck ειναι reverse wound η μεσαια θεση δεν θα εχει hum.

Αληθεια μπορω να βαλω μαγνητες τελε σε στρατ ::)?Θα πλησιαζει καθολου τον ηχο μιας τελε?

Ειμαι κρυφος θαυμαστης του SF!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνας και μια βασικη παραμετρο.....η στρατ εχει τρεμολο που εχει μεγαλη επιρροη στο ηχητικο αποτελεσμα....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειχα ακουσει και ποτε να το εχει κανει κανενας οποτε ημουν σιγουρος πως καποιο κωλυμα θα υπηρχε!

Παντως θα ψαξω και στο νετ μηπως υπαρχει κανενας!

Ειμαι κρυφος θαυμαστης του SF!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου