Προς το περιεχόμενο

Ποια Κάρτα Ήχου θα διαλέγατε?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από προσωπική πείρα έχω δουλέψει με με TC, Focus, και RME στην οποία ηχογραφώ τα τελευταία περίπου 2 χρόνια.Τη συστήνω ανεπιφύλακτα μιας και...

- Έχει αξιόπιστη ποιότητα ηχογράφησης με όγκο και (κατά τα αυτιά μου) χωρίς χρωματισμό  

- Δε μου έχει κολλήσει ποτέ

- Έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής

- ¨΄Εχει πολύ καλό και άμεσης ανταπόκρισης rooting χωρίς τίποτα περιττό

και τέλος...

(ξέρω δεν πρόκειται για αυτοκίνητο αλλά για μένα για κάποιο λόγο αυτό το στοιχείο μετράει...)

είναι

MADE IN GERMANY....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

;)

 

Το χρησιμοποιήσες με Cubase?

 

Εννοείτε ;), και δουλεύει τέλεια.Θα προσπαθήσω να στείλω και κανένα δείγμα ηχογράφησης  που έχω κάνει, ειδικά στο recording τα synth τα σπάνε κυριολεκτκά.Είμαι κατά ενθουσιασμένος με το αποτέλεσμα :) .

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Στο sound on sound έγραφε για την saffire 26 το παρακάτω:

At the time of review, Apple's Firewire driver resulted in a higher latency than would be acceptable to most users.

 

http://www.soundonsound.com/sos/dec06/articles/saffire.htm

 

Γνωρίσουμε αν έχει λυθεί αυτό το θέμα από τότε μέχρι σήμερα?

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα στα χαρακτηριστικά τους δεν θα έπρεπε να παίζει ρόλο για την επιλογή και Πόσα κανάλια audio recording συγχρόνως μπορούν να σηκώσουν;

 

Αυτή η παράμετρος δεν αλλάζει λιγο τα δεδομένα; ???

 

 

Φιλικά.

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....α, και κάτι ακόμα!

 

την διαφορά στην ποιότητα, πώς μπορείς αντικειμενικά να την ορίσεις;;

 

είναι κάτι που μετριέται, "ζυγίζεται", φαίνεται ;

γιατί εγώ έχω μονο την M-Audio Audiophile 192, και μόνο όταν πέσει στα χέρια μου ίδιο υλικό ηχογραφημένο και με την μία και με την άλλη κάρτα θα μπορούσα να βγάλω συμπέρασμα και να συγκρίνω.(μάλλον υποκειμενικά...) :-\

 

Φιλικά!

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την διαφορά στην ποιότητα, πώς μπορείς αντικειμενικά να την ορίσεις;;

 

Δες αυτό: RMAA. Έχει αποτελέσματα για συγκεκριμένες κάρτες: Test Results

 

Είχε ξεκινήσει παλαιόοοοοτερα στο Noiz μία προσπάθεια να συλλέξουμε αποτελέσματα από πολλές κάρτες ήχου αλλά δεν προχώρησε πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....α, και κάτι ακόμα!

 

την διαφορά στην ποιότητα, πώς μπορείς αντικειμενικά να την ορίσεις;;

 

είναι κάτι που μετριέται, "ζυγίζεται", φαίνεται ;

γιατί εγώ έχω μονο την M-Audio Audiophile 192, και μόνο όταν πέσει στα χέρια μου ίδιο υλικό ηχογραφημένο και με την μία και με την άλλη κάρτα θα μπορούσα να βγάλω συμπέρασμα και να συγκρίνω.(μάλλον υποκειμενικά...) :-\

 

Φιλικά!

 

 

για να ειμαστε και σοβαροι..

 

τη ΔΙΑΦΟΡΑ θα την ακουσεις μονο οταν την χρησιμοποιεις για ηχογραφηση πραγματικων οργανων & φωνων (με μικροφωνα,προενισχυσεις κτλ)

 

αν ειναι να κανεις μιξεις ή να χρησιμοποιεις μονο virtual synths δεν εχει καμμια σημασια στην ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ & του ηχου της τελικης μιξης.

 

Φυσικα στην ποιοτητα του playback ΕΧΕΙ σημασια,αλλα μη τρελλαθουμε κι ολας πρεπει να ειναι τραγικη μπουρουχα για να καταστρεψει τον ηχο.....

 

εχω συγκρινει το Playback μεταξυ της ταπεινης μου  firewire καρτας  M AUDIO 410  & αρκετων πανακριβων high end καρτων και δεν εχω ακουσει και καμμια τρομερη διαφορα (υπαρχει αλλα δεν ειναι και deal breaker).

 

Οποτε αναλογα ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ που θες να κανεις επιλεγεις και καρτα

 

Εγω ας πουμε που τη χρησιμοποιω για να μιξαρω κυριως vst & στουντιακα γραμμενα tracks μια χαρα ειμαι με την 410, αν ηθελα βεβαια να γραψω τη συμφωνικη του Βερολινου ή φωνες σιγουρα δεν θα με καλυπτε πληρως. 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ειχα κατι μηνες στα χερια μου την focusrite...εχω δουλεψει και εχω στησει πααααρα πολλες καρτες(συμπεριλαμβανομενης και της fireface k mackie..).....ομολογω οτι η συμπεριφορα της με ....ξαφνιασε ευχαριστα...ετοιμαζα καποιους μηνες ενα project  για μια συναυλια στο ηρωδειο οπου θα ετρεχαν προηχογραφημενα μαζι με την μπαντα και δουλεψα πολλες ωρες με αυτη (περιπου 350 ωρες...) + οι ωρες των προβων(περιπου 70 ωρες...)...ετρεξα πολλα vst's + audio channels,ηχογραφησα κιολας πολλα πραγματα

 

...δεν εχω ξαναπιασει στα χερια μου αλλη καρτα ηχου που σε τοσες ωρες δουλειας δεν μου εβγαλε ουτε ενα κιχ,κλικ η οποιοδηποτε μυνημα λαθους...!!!!  πραγματικα με εχει ενθουσιασει η συμπεριφορα της..!!σιγουρα παιζει ρολο οτι την εβαλα σε ενα πολυ καλοστημενο μηχανημα που  ειχα προσεχτικα στησει αλλα....εχω στησει και αλλα πολλα με διαφορες καρτες ...αυτη....ξεχωρισε..!!και φανταστειτε οτι την εβαλα κατευθειαν στο Motherboard to  οποιο δεν ειχε texas instruments chip...ειχα παρει μια unibrain  αλλα..δεν μπηκα ποτε στον κοπο να την βαλω...

  Noμιζω επισης οτι  η καρτα αυτη εχει τους καλυτερους convertors απο ολες τις υπολοιπες  kai eimai sxedon sσιγουρος οτι εχει τις καλυτερες  προενισχυσεις...

 

Οποτε δαγκωτο...focusrite..!!(to συγκεκριμενο μοντελο,ετσι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ruffneck  να σε ρωτησω κατι??γιατι  δεν αγοραζεις ενα  καλο balanced patchbay να ριξεις ολα τα synths πανω??θα μπορουσες επισης να παρεις πχ και τους κονβερτορες  A16 ths creamware kai apo ekei me adat stin RME και να εχεις 24 inputs,,,olo ayto to sετ πθνομιζω οτι θα σου προσφερει καλυτερο ηχο και ευελιξια ...ακομα και να μην παρεις το patchbay,το να εχεις 12 synths κατευθειαν στο pc  αποφευγοντας επθιπλεον καλωδια και behringer  μιξερακια...νομιζω πως θα εχεις πολυ καλυτερο αποτελεσμα... ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου