Προς το περιεχόμενο

Αγορα βιβλιου μεσω internet


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με την ίδια λογική γιατί θες να αγοράσεις BMW αφού με ένα CEAT κάνεις την ίδια δουλειά, δηλαδή μετακίνησε από ένα μέρος σε κάποιο άλλο;

 

Κάποια βιβλία έχουνε προτεινόμενη τιμή από τους εκδότες. Βέβαια αυτό κάποια καταστήματα το σέβονται κάποιες άλλα όχι. Επίσης άλλη τιμή θα γίνει από τον εκδοτικό οίκο για παραγγελία 1000 βιβλίων και άλλη για 10 βιβλία που θα αγοράσει ένα μικρό βιβλιοπωλείο για τη τοπική αγορά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν είναι CEAT αλλά SEAT ντογκ!

 

στο μεταξύ η καυστικότητα του eye σπάει τέτοια κόκκαλα που απλά να τον συμπαθήσω παίζει! +1000, παρά του όι θα τα έλεγα κάπως πιο κομψα (αν και πολλές φορές αυτός ο μανδύας του "σοβαρού" και του προσεκτικού, πολλές φορές δεν δίνει τα απαραίτητα αποτελέσματα)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος ένας άσχετος έλληνας πολίτης που δεν ξέρει τι φόρους πληρώνει, σε ποιον ή γιατί. Λυπάμαι, αλλά δεν δικαιούσαι να λες ότι σε κοροϊδεύει ένας φιλότιμος άνθρωπος που σου είπε την αλήθεια, επειδή εσύ δεν ξέρεις για ποιον δουλεύεις.

 

Protocol δεν ειμαι στην εφορια για να ξερω τον ακριβη φορο που θα πληρωσει ο καθε καταστηματαρχης για τα προιοντα του. Εσυ οντως τωρα συνεχισε να πιστευεις το παραμυθι σου, οτι το βιβλιο εχει 15ε και  με το φορο και τα υπολοιπα εξοδα θα παει στα 44ε.

Οι τιμες απλα δεν ελεγχονται και ο καθενας βγαζει το κερδος που θελει χωρις να σκεφτει τι επιπτωση μπορει να εχει αυτο στο μαγαζι του. Στην τελικη σκεψου και το αλλο κυρ - πρωτοκολλε

γιατι ο 1 το χει 37 κ ο αλλος 44 ( και οι 2 απο Ελλαδα)? 7 ευρω δεν ειναι μεγαλη διαφορα, για ενα βιβλιο ομως (που τα 7 ευρω ειναι η μιση του αρχικη τιμη) ΕΙΝΑΙ.  Δε σε βαζει σε σκεψη αυτο, μηπως καποιος βιβλιοπωλης θελει να βγαλει περισσοτερα λεφτα και απτον ιδιο τον συγγραφεα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος ένας άσχετος έλληνας πολίτης που δεν ξέρει τι φόρους πληρώνει, σε ποιον ή γιατί. Λυπάμαι, αλλά δεν δικαιούσαι να λες ότι σε κοροϊδεύει ένας φιλότιμος άνθρωπος που σου είπε την αλήθεια, επειδή εσύ δεν ξέρεις για ποιον δουλεύεις.

 

Protocol δεν ειμαι στην εφορια για να ξερω τον ακριβη φορο που θα πληρωσει ο καθε καταστηματαρχης για τα προιοντα του. Εσυ οντως τωρα συνεχισε να πιστευεις το παραμυθι σου, οτι το βιβλιο εχει 15ε και  με το φορο και τα υπολοιπα εξοδα θα παει στα 44ε.

Οι τιμες απλα δεν ελεγχονται και ο καθενας βγαζει το κερδος που θελει χωρις να σκεφτει τι επιπτωση μπορει να εχει αυτο στο μαγαζι του. Στην τελικη σκεψου και το αλλο κυρ - πρωτοκολλε

γιατι ο 1 το χει 37 κ ο αλλος 44 ( και οι 2 απο Ελλαδα)? 7 ευρω δεν ειναι μεγαλη διαφορα, για ενα βιβλιο ομως (που τα 7 ευρω ειναι η μιση του αρχικη τιμη) ΕΙΝΑΙ.  Δε σε βαζει σε σκεψη αυτο, μηπως καποιος βιβλιοπωλης θελει να βγαλει περισσοτερα λεφτα και απτον ιδιο τον συγγραφεα?

 

 

Ισως η τιμη του βιβλιου να οριζεται απο καποια συναρτηση τυπου:

τιμη βιβλιου της χωρας= 10 * τιμη καφε της χωρας

 

οποτε με 1.5 τον καφε στην Αμερικη και 4.5 στην Ελλαδα ολα να εξηγουνται.

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειμαι στην εφορια για να ξερω τον ακριβη φορο που θα πληρωσει ο καθε καταστηματαρχης για τα προιοντα του. Εσυ οντως τωρα συνεχισε να πιστευεις το παραμυθι σου, οτι το βιβλιο εχει 15ε και  με το φορο και τα υπολοιπα εξοδα θα παει στα 44ε.

Οι τιμες απλα δεν ελεγχονται και ο καθενας βγαζει το κερδος που θελει χωρις να σκεφτει τι επιπτωση μπορει να εχει αυτο στο μαγαζι του. Στην τελικη σκεψου και το αλλο κυρ - πρωτοκολλε

γιατι ο 1 το χει 37 κ ο αλλος 44 ( και οι 2 απο Ελλαδα)? 7 ευρω δεν ειναι μεγαλη διαφορα, για ενα βιβλιο ομως (που τα 7 ευρω ειναι η μιση του αρχικη τιμη) ΕΙΝΑΙ.  Δε σε βαζει σε σκεψη αυτο, μηπως καποιος βιβλιοπωλης θελει να βγαλει περισσοτερα λεφτα και απτον ιδιο τον συγγραφεα?

 

Σύντομη απάντηση : υπομονή μέχρι να έρθει ο Τσίμπλας στην εξουσία, οπότε θα ελέγξει τις τιμές, που είναι αλανιάρες.

 

Λιγότερο σύντομη απάντηση : ούτε εγώ είμαι στην εφορία, αλλά είμαι εργαζόμενος και ξέρω πολύ καλά ότι σχεδόν οι μισές από τις αμοιβές μου πάνε στο κράτος για την κάλυψη ασφαλιστικών εισφορών που δεν επέλεξα και έμμεσων/άμμεσων φόρων. Γιατί ισχύει κάτι διαφορετικό για τον καταστηματάρχη; Και γιατί ο καταστηματάρχης προτιμά να έχει μία τιμή στην οποία δεν μπορείς να αγοράσεις; Σε μισεί προσωπικά; Σε θέλει αγράμματο; Είναι απλά ένα γουρούνι που απολαμβάνει τη μιζέρια των συνανθρώπων του αλλά γουστάρει να πληρώνει αποθηκευτικό χώρο για βιβλία που δεν θα πουληθούν; Εσύ πληρώνεις φόρους;

 

Λες μόνος σου ότι δεν ξέρεις τι πληρώνει ο καταστηματάρχης, αλλά απ' την άλλη είσαι βέβαιος ότι θέλει να σε κλέψει. Ωραία λογική....

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eyeprotocol ξερεις πολυ καλα οτι σε ολες τις Ευρωπαικες χωρες υπαρχουν εμμεσοι φοροι οπως ο φ.π.α(ενδεικτικα για τη Γερμανια 19% ιδιος δηλαδη με τον δικο μας(προσφατως μαλιστα αυξηθηκε σε αυτο το νουμερο) η την Ιταλια (20%) κ.λ.π).

 

Επισης ολες οι Ευρωπαικες χωρες εχουν αρκετα υψηλη φορολογια εισοδηματος (με καποιες εξαιρεσεις) και ειδικα οι σκανδιναυικες χωρες εχουν υιοθετησει το πλεον εξοντωτικο φορολογικο συστημα (προσφατως το σκανδιναυικο μοντελο το ευαγγελιζονται μερικοι αναγεννημενοι σοσιαλιστες). Με τη λογικη σου αν καποτε στην Ελλαδα επιβαλλονταν παρομοιοι φοροι δεν θα ηθελα να φανταστω που θα εφταναν οι τιμες.

 

Σε ολες επισης τις Ευρωπαικες χωρες υπαρχουν εισφορες.....σε αυτο τον τομεα βεβαια πρεπει να τονισω οτι εχεις δικιο, η Ελλαδα εχει τις υψηλοτερες (με το χαμηλοτερο αντικρυσμα)......

 

Παρ'ολα αυτα ειναι ανταγωνιστικες σε επιπεδο τιμων.

 

Κατα τα αλλα.....Wow! for president και οσο και να κρυβομαστε πισω απο αυτες τις δικαιολογιες δεν παυει να αποτελει γεγονος το οτι ο Ελληνας (εμπορος, επιχειρηματιας, γιατρος, ελευθερος επαγγελματιας) αρεσκεται στο να δουλευει με περιθωριο κερδους απο 100% και ανω (το ευκολο κερδος εκτος απο........ευχαριστο (ακριβως επειδη ειναι ευκολο) ειναι και της μοδας.. ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D...). Για να μη πουμε κι ολας ποσοι εξ'αυτων αποδιδουν πραγματι το Φ.Π.Α στο συνολο του και ποσοι δηλωνουν τα πραγματικα εισοδηματα τους (μοναδικο προνομιο των ελευθερων επαγγελματιων ειναι το ψευδος......)....Το 0,000000000000000000001%?

 

 

 

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ισχύει κάτι διαφορετικό για τον καταστηματάρχη; Και γιατί ο καταστηματάρχης προτιμά να έχει μία τιμή στην οποία δεν μπορείς να αγοράσεις; Σε μισεί προσωπικά; Σε θέλει αγράμματο; Είναι απλά ένα γουρούνι που απολαμβάνει τη μιζέρια των συνανθρώπων του αλλά γουστάρει να πληρώνει αποθηκευτικό χώρο για βιβλία που δεν θα πουληθούν;

Λες μόνος σου ότι δεν ξέρεις τι πληρώνει ο καταστηματάρχης, αλλά απ' την άλλη είσαι βέβαιος ότι θέλει να σε κλέψει. Ωραία λογική....

Γιατι θελει να βγαλει κερδος 3 βιβλιων, με την πωληση ενος. Τοσο απλο ειναι. Παραδειγματα θες για να πειστεις? Καθε μερα τα βλεπουμε

Λες ακομα οτι τα μισα λεφτα σου πανε στη φορολογια (κατι λιγοτερα δηλαδη). Ας κανουμε μια υποθεση οτι και στον καταστηματαρχη η φορολογια του ειναι η μιση τιμη του προιοντος

15ε( τιμη βιβλιου στην αμερικη, προσεξε ομως οτι για να πωλειται τοσο στην αμερικη, σημαινει οτι υπαρχει ΚΑΙ κερδος του αμερικανου απο αυτην τιν τιμη, επομενως ειναι ακομα χαμηλοτερη) + 8(φορολογια, δε βαζω 7.5 γιατι ειμαι κουβαρδας) 3ε(max μεταφορικα χονδρικη κανει ο ανθρωπος δε τα παιρνει ενα ενα τα βιβλια)=26ε

44ε(πωληση εδω)-26ε=18ε. υπαρχουν βεβαια και τα εξοδα βεβαια του προσωπικου, ενοικιου . Μπας και πανε στην τσεπη του παραπανω λεφτα και απτον συγγραφεα? Λεω μηπως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειμαι στην εφορια για να ξερω τον ακριβη φορο που θα πληρωσει ο καθε καταστηματαρχης για τα προιοντα του. Εσυ οντως τωρα συνεχισε να πιστευεις το παραμυθι σου, οτι το βιβλιο εχει 15ε και  με το φορο και τα υπολοιπα εξοδα θα παει στα 44ε.

Οι τιμες απλα δεν ελεγχονται και ο καθενας βγαζει το κερδος που θελει χωρις να σκεφτει τι επιπτωση μπορει να εχει αυτο στο μαγαζι του. Στην τελικη σκεψου και το αλλο κυρ - πρωτοκολλε

γιατι ο 1 το χει 37 κ ο αλλος 44 ( και οι 2 απο Ελλαδα)? 7 ευρω δεν ειναι μεγαλη διαφορα, για ενα βιβλιο ομως (που τα 7 ευρω ειναι η μιση του αρχικη τιμη) ΕΙΝΑΙ.  Δε σε βαζει σε σκεψη αυτο, μηπως καποιος βιβλιοπωλης θελει να βγαλει περισσοτερα λεφτα και απτον ιδιο τον συγγραφεα?

 

Σύντομη απάντηση : υπομονή μέχρι να έρθει ο Τσίμπλας στην εξουσία, οπότε θα ελέγξει τις τιμές, που είναι αλανιάρες.

 

Λιγότερο σύντομη απάντηση : ούτε εγώ είμαι στην εφορία, αλλά είμαι εργαζόμενος και ξέρω πολύ καλά ότι σχεδόν οι μισές από τις αμοιβές μου πάνε στο κράτος για την κάλυψη ασφαλιστικών εισφορών που δεν επέλεξα και έμμεσων/άμμεσων φόρων.

 

[1] Γιατί ισχύει κάτι διαφορετικό για τον καταστηματάρχη;

[2] Και γιατί ο καταστηματάρχης προτιμά να έχει μία τιμή στην οποία δεν μπορείς να αγοράσεις;

[3] Σε μισεί προσωπικά; Σε θέλει αγράμματο;

[4] Είναι απλά ένα γουρούνι που απολαμβάνει τη μιζέρια των συνανθρώπων του αλλά γουστάρει να πληρώνει αποθηκευτικό χώρο για βιβλία που δεν θα πουληθούν;

[5] Εσύ πληρώνεις φόρους;

[6] Λες μόνος σου ότι δεν ξέρεις τι πληρώνει ο καταστηματάρχης, αλλά απ' την άλλη είσαι βέβαιος ότι θέλει να σε κλέψει. Ωραία λογική....

 

Εγω (αν καταλαβα τον Wow!) διαφωνω και θα προσπαθησω να δωσω μερικες απαντησεις στα ερωτηματα του :) Τα αριθμησα κιολας for easy referencing...

 

 

 

[1] Εχω μερικες ιδεες: Γιατι μπορει και κρυβει οπου και οποτε μπορει τις αμοιβες του? Γιατι μπορει και καθυστερει τις καταβολες μεχρις σημειου να χαριζονται τα προστιμα? Γιατι μπορει και κλεινει με συμβιβασμους 5ετιες? γιατι μπορει μιλαει τετ α τετ με τον εφορα και βρισκουν μια ακρη? γιατι εχει λογιστη που κανει αυτην ακριβως την δουλεια (να βρισκει τρυπες, παραθυρα και σπηλιες ολοκληρες) σε αντιθεση απο σενα που εισαι μισθωτος και δεν μπορεις ακομα και να ηθελες να παιξεις ετσι ? Γιατι εχει καταφερει να μην τον πιεζει πολυ η επιθεωρηση εργασιας? Γιατι μπορει και δεν καταβαλει ολες τις υπερωριες και τα δεδουλευμενα?

 

[2] γιατι αν δεν εχεις εξοικειωθει με το amazon (7% διεισδυση ADSL στους Ελληνες και αυτο τα τελευταια χρονια και σε οχι εξαιτιας της επαρχιας) μπορεις δεν μπορεις θα μπορεσεις αν εχεις αναγκη θα αγορασεις απο αυτον και ακριβα!

 

[3] Ναι και θα ηθελε ποτε σου να μην μαθεις για το amazon και να συνεχισει την δουλεια του και τα περιθωρια κερδους του.

 

[4] Το ιδιο με το [2]

 

[5] Θελοντας και μη πληρωνω ακριβως οσο πρεπει. Εντελως μισθωτος και τιμιος γαρ (εξαιρω καμια μεταχειρισμενη κιθαρα μεσω αγγελιων που δεν μου εκοψαν μπλοκ παροχης υπηρεσιων...)

 

[6] Φυσικα και δεν ξερω τι θα επρεπε να πληρωνει ο καταστηματαρχης σε Εφορια, Δημο, ΙΚΑ, μικα, συκα. Φυσικα και ξερει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ο ιδιος τι θα επρεπε να πληρωνει και κανει ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ για να ΜΗΝ τα δωσει ΟΛΑ. Και αρα θελει να την κλεψει (και αρα και μενα).

 

 

Ο Γερμανος βιβλιοπωλης, κιθαροπωλης δεν εχει φορους εμεσους, αμεσους, ασφαλιστικους? Δεν δεσμευει χωρο για βιβλια? Δεν εχει υψηλοτερους μισθους να πληρωσει στους Γερμανους αποθηκαριους απο οτι εμεις στους δικους μας ? Τα νοικια στην Νεα Υορκη δεν ειναι ακριβοτερα απο οτι στα Πετραλωνα? Δεν εχει εφορια που τον ζοριζει και τον ψαχνει περισσοτερο απο οτι οι δικοι μας ελεγκτικοι μηχανισμοι? Ολα τα ιδιωματα εδω συμβαινουν?

 

Γιατι απορριπτεις την απλουστερη των λογικων? Δεν μπορει απλα να ισχυει οτι θελει να τα κονομησει πιο γρηγορα με αρπαχτη απο οτι ο Αμερικανος/Γερμανος?

 

Σε ολους τους κανονες θα υπαρχουν και εξαιρεσεις. Ξερω γω καποιο "Βιβλιοπωλειο η τιμιοτις" που να το εχει ενας γερο-κομμουνιστης, αναπηρος πολεμου, παρασημοφορημενος στην Ικαρια με βιβλια που τυπωνει ο ιδιος και η γρια του στο υπογειο σε τιμη κοστους κλπ και τα λεφτα τα δινει στο Κομμα κλπ... που θα πουλαει ιδια τιμη με Νεα Υορκη, Βερολινο, Τοκιο κλπ

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλή κουβέντα ανοίξατε πάλι.

 

Ο φίλος που είδε ΕΝΑ βιβλίο 7 ευρώ πάνω το αγόρασε; ΟΧΙ. Τότε τι καθόμαστε και γράφουμε; Έτσι είναι η αγορά στην ελλάδα, ανοιχτή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Ελληνας βιβλιοπωλης απλα ΒΡΙΣΚΕΙ και τα κανει (οπως μεχρι να ανοιξει ο Θωμας εβρισκαν και τα εκαναν και οι εγχωριοι "αντιπροσωποι" μουσικων οργανων.)

 

Φυσικα και δεν φταιει το...ΙΚΑ & το ΤΕΒΕ για τις υψηλες τιμες των βιβλιων...

 

Οσο για τους ΦΟΡΟΥΣ στην Ελλαδα ειναι ΑΣΤΕΙΟΙ σε σχεση με τα υπολοιπα κρατη της ΕΟΚ ,προσφατη εμπειρια μου με τη ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ εφορια  με εκανε να βλεπω τη ΔΟΥ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ καλη και γλυκεια σαν τους γιατρους του..κοσμου ;D  (εκει βλεπεις δεν παιζει το σεναριο "μεγαλε δεν εχω κανε μου 34 δοσεις και θα σου φερω λαδι απο το χωριο... ;) & φυσικα κανεις Γερμανος δεν φοροδιαφευγει .Οχι γιατι δεν ΘΕΛΕΙ,μη τρωτε το παραμυθι αυτο,αλλα γιατι απλα δεν ΜΠΟΡΕΙ...)

 

 

Εγω επιμενω ουτε ΠΑΝΤΟΦΛΑ δεν αγοραζω πια απο την Ελλαδα  ;D(τα παντα απο το..ντερνετ και γλυτωνω και απο τη κινηση... ;D)

 

Ειδικα η ποικιλια στα βιβλια ειναι τοσο φτωχη (δεν διαβαζω ελληνικα βιβλια μια και οτι της προκοπης γραφτηκε στην ελληνικη λογοτεχνια γραφτηκε πριν το 70 και ο πατερας μου και ο παππους μου φροντισαν να το προμηθευτουν και να μου το πασαρουν ετοιμο ;) ) που ετσι κι αλλοιως το Amazon ειναι μονοδρομος για εμενα.

   

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου