Προς το περιεχόμενο

αγορά laptop


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου, μόνο τα Turbo-X και τα Apple υπάρχουν; Δόξα τω Θεώ, η αγορά βρίθει από αξιόλογα laptops, όποιες κι αν είναι οι ανάγκες ή το budget αου. Γιατί περιορίζεσαι σε αυτά τα δύο;

 

Πρώτα πρέπει να κατασταλάξεις σχετικά με το αν θες PC ή Mac, μετά να καθορίσεις ένα budget και να αναφέρεις τη χρήση για την οποία το θέλεις. Όταν γίνουν αυτά το ξαναμιλάμε...

 

Υ.Γ. Εγώ πάντως δεν θα έπαιρνα laptop Turbo-X. 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Φίλε μου, μόνο τα Turbo-X και τα Apple υπάρχουν; Δόξα τω Θεώ, η αγορά βρίθει από αξιόλογα laptops, όποιες κι αν είναι οι ανάγκες ή το budget αου. Γιατί περιορίζεσαι σε αυτά τα δύο;

 

Πρώτα πρέπει να κατασταλάξεις σχετικά με το αν θες PC ή Mac, μετά να καθορίσεις ένα budget και να αναφέρεις τη χρήση για την οποία το θέλεις. Όταν γίνουν αυτά το ξαναμιλάμε...

 

Υ.Γ. Εγώ πάντως δεν θα έπαιρνα laptop Turbo-X. 8)

Εγώ πάντως έχω βλαστημήσει που... δεν έχω laptop Turbo-X!

 

Να σας πω γιατί.

 

Τα laptop έχουν μια ζωή μέχρι 5 χρόνια... και πολλά λέω.

Οι αναβαθμίσεις (αν και εφ'όσον γίνουν ποτέ) αλλά και το service, είναι το Α και το Ω μετά την αρχική αγορά.

Η εγγύηση επίσης είναι πολύ σημαντική.

 

Κάτι που μου διέφευγε όμως και το συνάντησα όταν παρουσιάστηκε πρόβλημα ήταν το πόσο γρήγορα (η αμεσότητα δηλαδή) διορθώνεται το laptop σε περίπτωση βλάβης...

 

Αν βρίσκεσαι στην επαρχία, ξέχασε το. Αν δεν θέλεις να κανεις ταξίδια στην Αθήνα το στέλνεις με κάποιο τρόπο στην αντιπροσωπεία, συνεννοήσε τηλεφωνικά (τρέχα βρες άκρη...) και περιμένεις υπομονετικά πότε θα επιστραφεί...

 

Και στην Αθήνα να βρίσκεσαι, έτσι όπως έχουν καταντήσει τα πράγματα, είναι πιό απλό να βρείς ένα Πλαίσιο, Multirama, κλπ κοντά σου, παρά να πας στην αντιπροσωπεία Χ.

 

Και μετά ας ελπίσουμε ότι το service θα γίνει εν Ελλάδι...

Το ξέρετε φυσικά ότι κάποιες εταιρείες τα στέλνουν Βέλγιο και Ιταλία κλπ.

Με ότι καλό ή κακό μπορεί να προκύψει από αυτη τη διαδικασία.

 

Για να καταλήξω, προτιμώ να πάρω ένα laptop που όταν χαλάσει ή θέλει αναβάθμιση, να μπορώ να το πάρω μαζί μου τις ώρες καταστημάτων, εκεί που μπορεί να πηγαίνω συχνά και να το συνδυάσω με window shopping όσο αυτό διορθώνεται.

Να το πάρω και να φύγω να μπορώ να δουλέψω το συντομότερο.

 

Πέραν αυτού από προσωπική πείρα πάλι γνωρίζω ότι δεν έχουν υπάρξει διαφορές στο πιό χαλάει πιό συχνά, το φασόν ή το επώνυμο. Ακόμα κι όταν μιλάμε για Sony Vaio, Toshiba, κλπ που είχα στην κατοχή μου.

Χαλάνε όπως και όλα τα άλλα με τον ίδιο ρυθμό.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή η σκέψη σου boss, εκεί ακριβώς έγκειται η δική μου ένσταση. Από την έως τώρα εμπειρία μου, οι τεχνικοί στο Πλαίσιο, Multirama και όλα τα σχετικά, δεν μου έχουν ενεπνεύσει ιδιαίτερη εμπιστοσύνη και δεν θα ήμουν άνετος αν έπρεπε να τους παραδώσω το laptop μου για επισκευή. Το ίδιο ισχύει και για τους τεχνικούς σε συγκεκριμένες αντιπροσωπείες (π.χ. MDI που επισκευάζουν τα Acer).

 

Οι μόνες εταιρίες που ξέρω εκ πείρας ότι το service είναι άψογο είναι οι Dell, Toshiba και HP. Γρήγορες διαδικασίες, υψηλή ποιότητα εργασίας και το κυριότερο, δεν σου λένε αηδίες περνώντας σε για χαζό! ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή η σκέψη σου boss, εκεί ακριβώς έγκειται η δική μου ένσταση. Από την έως τώρα εμπειρία μου, οι τεχνικοί στο Πλαίσιο, Multirama και όλα τα σχετικά, δεν μου έχουν ενεπνεύσει ιδιαίτερη εμπιστοσύνη και δεν θα ήμουν άνετος αν έπρεπε να τους παραδώσω το laptop μου για επισκευή. Το ίδιο ισχύει και για τους τεχνικούς σε συγκεκριμένες αντιπροσωπείες (π.χ. MDI που επισκευάζουν τα Acer).

 

Οι μόνες εταιρίες που ξέρω εκ πείρας ότι το service είναι άψογο είναι οι Dell, Toshiba και HP. Γρήγορες διαδικασίες, υψηλή ποιότητα εργασίας και το κυριότερο, δεν σου λένε αηδίες περνώντας σε για χαζό! ;)

 

Όσον αφορά την HP σε περνάνε για χάζο άνετα και λένε αηδίες του στυλ " θα πρέπει να σας αντικαταστήσουμε όλο το εσωτερικό για να επισκευαστεί το δοντάκι που πάνω βυσματώνει η τροφοδοσία (το καλώδιο του ρεύματος) " , μιλάμε για μια χαζομάρα που θα μου κόστιζε κάπω στα 1300 εύρο (1500 έκανε ο φορητός) . Ευτυχώς όμως το επισκέυσα με 50 ευρώ και λίγη καλή θέληση.

 

Γενικώς όσον αφορά τους φορητούς το κόστος επισκευής αγίζει γελεία πόσα.

 

Ααα να μην ξεχάσω οτι η ίδια εταιρεία ήθελε να μου επισκευάσει το καμένο επεξεργαστή του ίδιου φορητού (είχε κλείσει μόνο 6 μήνες ζωής) πάλι μέσω της φανταστικής ιδέας της ολικής αντικαταστάσης του εσωτερικού....

 

μαντέξτε τιμη ... ναι ναι για άλλη μια φορά το ποσό των 1300 ευρώ, ευτυχώς ήταν στην εγγύηση.

 

Και επειδή λίγο πολυ τα ίδια άκουσα απο τα Mutlirama για φορητό (άλλος φορητός μάρκας Multirama) μου που το έπελεξα ακριβώς γιατι τα εξαρτήματα ήταν βιδωμένα και όχι κoλυμένα (όπως γίνεται με τον HP) .

 

Αποφασισά λοιπόν και εγώ ότι οι φορητοί μάλλον δεν μου πάνε. Μου πέφτουν λίγο αφόρητοι.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω εαν σε αυτο αλλα εγω τον τελευταιο 1,5 χρονο αγορασα 2 λαπτοπ της acer.με διπλοπυρηνο επεξεργαστη,120 σκληρο,1 γκιγκα ραμ και τα εχω για μουσικη και νετ.

 

Σε λαιβ χρηση οφειλω να ομολογησω πως 2 μονο φορες την εβγαλα καθαρη,τις υπολοιπες ειχα προβληματα και μαλιστα χωρις να τρεχω κατι ιδιαιτεο.δλδ acid,fl ktl.

 

γιατι δεν δινεις λιγα παραπανω για ενα mac?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι ο πρώτος σου υπολογιστής (δεν είχες επαφές ή είχες λίγες με υπολογιστές) μην το σκεφτείς. Mac κατευθείαν. Αν πάλι είσαι χρήστης windows και έχεις αποφασίσει τί προγράμματα θα χρησιμοποιήσεις στο laptop που θες να πάρεις, ξαναπήγενε στ λύση PC.

 

Αν πάρεις macbook βάλτου 2-3 GB RAM και είσαι κομπλέ. Το osx κυριολεκτικά φυσάει με τους δυπήρινους τις intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γύρω στα 800 ευρώ.το θέλω για μουσικές εφαρμογές και ιντερνετ.τι προτείνετε?

 

Αν ανέβαζες λίγο τα ευρώ θα σου έλεγα να πάρεις MAC εννοείτε, λόγω της σταθερότητας του λειτουργικού και της πολύ καλής κατασκευής. Για μουσικές εφαρμογές, επεξεργασία ήχου και εικόνας είναι τα καλύτερα.

 

Τώρα με τόσα λεφτά καλό θα ήταν να έφευγες στην λύση των HP μόνο και μόνο από ποιότητα κατασκευής αλλά πάλι τα λεφτά που διαθέτεις με την προοπτική του laptop δεν θα σε οδηγήσουν σε κάτι καλό. Βέβαια αν έχεις ήδη desktop κάνε οτι θες όσον αφορά το laptop αλλά αν δεν διαθέτεις desktop τότε καλό είναι να ανεβάσεις λίγο το budget για laptop ή απλά να πάρεις ένα desktop το οποίο με τόσα λεφτά θα είναι αξιοπρεπέστατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε pianistas78 μία είναι η επιλογή για μένα, toshiba γιατί έχει άψογο service και τέλεια κατασκευή.Ξέρω υπάρχει περίπτωση να μου πεις γιατί όχι sony?γιατί το service είναι χάλια όπως τις Αcer και τις HP.Eπίσης θα σου πρότεινα να επιλέξεις από τη σειρά TOSHIBA  Tecra μιας και είναι σκυλιά σε θέμα  αντοχής και είναι ότι πρέπει για Live.Τέλος κάποιες σειρές τις Toshiba δίνουν 4 χρόνια εγγύηση.

 

 

Kάτοχος toshiba Qosmio G40 11D plus

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου