Προς το περιεχόμενο

Smells like teen spirit, εντάξει;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα ρε παιδιά... Κατουράτε και λίγο πια.

 

Σιγά τον "ύμνο" που σας βεβηλώσανε. 1 κομμάτι που είναι στα όρια να ενταχτεί στην ποπ και το ξέρει και η κουτσή τρέντυ Mary.

Θα εντάσοταν ολότελα στην ποπ αν δεν είχε σόλο του κερτ που κρύβει την κουλαράμα του πίσω απο το gain, filter, autopan flanger και chorus, οπότε είναι τέχνη.

 

 

καλως ή κακως προκειται για ενα απο τα κομματια που αλλαξαν την μουσικη, αρα οντως ειναι "υμνος" (μας αρεσει ή οχι). απλως καποιοι δεν θελουν να το παραδεχτουν 16 χρονια μετα.. κακο δικο τους  ;)

οντως ειναι ποπ κομματι αλλα αυτο δεν εχει καμια σχεση με την κουλαμαρα ή μη. και οι beatles pop ηταν. θεωρεις τον χαρισον κουλο κιθαριστα  ;D ;

 

εγω παντως ξερω για τον κερτ οτι με επαιζε με 2 (αντε καμια φορα με 3 δαχτυλα), ενα ξεσκισμενο twin reverb που δουλευαν ουτε οι μισες λαμπες, και επαιζε στα lives κυριως με μεξικανικες strat. και καταφερνε να βγαζει ηχο με ολα αυτα τα "λαθη", ακομα και οταν ηταν off tune:

http://youtube.com/watch?v=MG2aD2xhL-A

 

αυτο γινεται για εναν μονο λογο: καποιοι ανθρωποι εχουν ιδιαιτερη επαφη με τη μουσικη. μεσα σε αυτους ηταν κ ο κομπέιν. και αυτο λυπαμαι αλλα δεν μπορεις να το αποκτησεις αν δεν το εχεις μεσα σου.

και 19... χρονια σε ωδεια να εχεις περασει, και 100 φορες "καλυτερος" του και λιγοτερο κουλος να εισαι.. λιγη σημασια εχει  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

συγνώμη ήχος ήταν αυτός? Εγώ μετά το πρώτο λεπτό το έκλεισα δεν άντεξα την φασαρία.

 

αυτο γινεται για εναν μονο λογο: καποιοι ανθρωποι εχουν ιδιαιτερη επαφη με τη μουσικη. μεσα σε αυτους ηταν κ ο κομπέιν. και αυτο λυπαμαι αλλα δεν μπορεις να το αποκτησεις αν δεν το εχεις μεσα σου.

 

Κάτι σαν "με ειδικές ανάγκες" δηλαδή? Επειδή ο κομπειν ήθελε να έχει μια ιδιαίτερη επαφή με τη μουσική σημαίνει ότι έκανε και καλή μουσική?

Η μια επιτυχία που μπορεί να άλλαξε τη μουσική όπως λες και εσύ δεν σημαίνει τίποτα. Μπορεί να ήταν απλώς τυχαίο.

 

και 19... χρονια σε ωδεια να εχεις περασει, και 100 φορες "καλυτερος" του και λιγοτερο κουλος να εισαι.. λιγη σημασια εχει  ;)

 

Γιατί? Επειδή δεν είναι κάποιος άλλος στη σκηνή? Εγώ το βλέπω σαν αρνητικό αυτό και όχι σαν υπεροχή του κομπειν και οποιαδήποτε άλλου κομπειν.

 

Να σημειώσω ότι δεν έχω τίποτα με τον κύριο, ούτε τους Nirvana. Το συγκεκριμένο τραγούδι το έχω και στο τσινητό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παιδιά,

 

Καινούριος που είμαι να ρωτήξω κάτι τις: Τι είναι τούτο με τα ωδεία και με το ωδείο το γνωστό των Νοτίως προαστίων; Ντε καταλαβαίνει... σορρυ...

 

Το παραπάνω, μπράβο στον Κερτ που το διόρθωσε χωρίς να κόψει το κομμάτι, μπράβο στη μπάντα που συνέχισε. Ο καθένας με τις αντοχές του και τις ανοχές του νομίζω.

 

Αυτό που έχω να πω εγω είναι κρίμα που το Big brother δεν έχει γίνει τσόντα, όπως στη Γερμανία. Καλύτερο θα ήταν έτσι... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εξίσωση όμως είναι απλή.

Είδα MAD

Είχα ανοιχτή την τηλεόραση

Ημουν μέρος της στατιστικής τηλεθέασης

Αρα ο Νίνο έχει πέραση

Αρα ο Νίνο πουλάει

Αρα θα τον ξαναφάνε στη μάπα.

Οσοι βλέπουν MAD.............

 

Παρεπιπτόντως, όταν οι (αντεναμηνπω) Γκαζερόζες βογγάγανε με χαζό (κατ΄εμέ) τρόπο (και καλά κάνανε για τους δικούς τους λόγους) πάνω στο Knocking on Heaven's door δεν άκουσα κουβέντα.

Και ναι, παρεπιπτόντως ο Dylan ούτε για να σώσει την ζωή του δεν θα μπορούσε να τραγουδήσει καλά ή να παίξει καλή κιθάρα (άσε που δεν ψιλοβλέπεται). Αλλά το πε (στη ταινία ειδικά) όπως κανείς άλλος και είναι Αρέσει δεν αρέσει ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ.

Γιατι δεν είναι μόνο η τεχνική.

Είναι αυτό το je ne sais quoi βρε παιδί μου.

Που αμήχανα το ονομάσαμε Rock.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραπάνω, μπράβο στον Κερτ που το διόρθωσε χωρίς να κόψει το κομμάτι, μπράβο στη μπάντα που συνέχισε. Ο καθένας με τις αντοχές του και τις ανοχές του νομίζω.

 

Δεν είναι σχολική εορτή να επαινούμε τέτοια πράγματα (αν και ούτε σε σχολική γιορτή δεν βγαίνεις να κουρδίσεις ενώ παίζεις).

 

Το να μην έχεις 1ον το ήθος 2ον το μυαλό 3ον και βασικότερο το ΣΕΒΑΣΜΟ σε αυτούς που σε ακούνε (παρόλ αυτά) και βγαίνεις και κουρδίζεις ενώ παίζεις το κομμάτι με σκατά ήχο και παίξιμο για μένα είναι απαράδεκτο.

 

Όταν πάλι αυτό γίνεται πιο σεβαστό απο το να παίζει ένας σοβαρός μουσικός ΑΣΧΕΤΩΣ ΩΔΕΙΟΥ ΚΑΙ ΣΠΟΥΔΩΝ (έλεος με αυτή τη μ@λ@κι@ πια) που έχει κάνει την πρόβα του και κάνει ΣΥΝΑΥΛΙΑ και όχι την προσωπική του κ@βλ@, τότε νομίζω ότι έχουμε μεγάλο πρόβλημα.

 

Όντως είχε μια "ιδιαίτερη επαφή" με τη μουσική. Σεξουαλική μάλιστα και με τάσεις βιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως, το μονο που εχω να πω ειναι πως το να βλεπω εναν σκυλα καραγκιοζη, που την ειδε (δεν την ειδε βασικα, τον βαλαν να την δει και να μην το ξεχναμε-star system βλεπεις..) ενα βραδυ ροκας, να παιρνει μια τελεκαστερ και να βγαινει να τραγουδησει playback μαζι με μια γαματη μπαντα της Θεσσαλονικης η οποια πουληθηκε οπως τοσες αλλες στο MAD, ενα τετοιο τραγουδι-υμνο και συνυφασμενο ουσιαστικα με ενα ολοκληρο μουσικο κινημα, πραγματικα βιαζει βαναυσα την αισθητικη μου. Δεν ειναι θεμα cliche και κολληματος-οταν ειχα ακουσει προ καιρου την διασκευη των pro sinners μου αρεσε πολυ, αλλα το να το ακους υπο αυτες τις συνθηκες ειναι τουλαχιστον εμετικο.  Οπως οι "rockαδες", οι "grungαδες" η τελοσπαντων βαλτε  οτι ταμπελα θελετε δεν βγαινουν να τραγουδησουν "Επιρρεαστηκα-Σπαστηκα" και τα λοιπα, ετσι δεν μου αρεσει αυτο το Θεαμα. Δεν ξερω πως αλλιως να το πω..Το οτι εγω δεν θεωρω αυτο το πραγμα Τεχνη, δεν αποκλειει το οτι για καποιους αλλους αποτελει την επιτομη της Τεχνης. Απλα, πως να το κανουμε, ολη αυτη η φαση ειναι καπως σαν τον Λουμιδη: Εκαστος στο ειδος του.

 

Bloody να περιμενεις το εξωδικο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικα βιαζει βαναυσα την αισθητικη μου.

 

Η λύση είναι απλή: Μην το δεις. Η αν πέσει το μάτι σου, κλείστα γρήγορα!  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν ενοχληθουμε για το οτι ο Νινο, ο Σακης, ο Τολης, η Ρουλα, βεβηλωσαν το αγαπημενο μας τραγουδι καλο θα ηταν να ενοχληθουμε απο το γεγονος οτι η μιση (και πλεον) ελληνικη δισκογραφια στηριζεται στις διασκευες........ο πνιγμενος (-----> δισκογραφικες & "καλλιτεχνες") απ'τα μαλλια του πιανεται.......Δεν ειναι θεμα ουτε αισθητικης ουτε προσβολης.......απλα καλλιτεχνικης ενδειας.

 

Αν ακουσω αλλη μια φορα τις Πρωτοψαλτες, τις Ολυμπιου και δεν ξερω ποιες αλλες να δισκογραφουν με γαλλικα, θιβετιανα, αραμαικα ασματα ε θα βγαλω κι εγω δισκο με 9999λεπτα σολο Γκιλμορ για τιμωρια ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου