Προς το περιεχόμενο

Mac OS σε PC


Data_Panik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To μοναδικό Mac που πραγματικά μπορεί να ανέβει πολύ ψηλά σε επιδώσεις είναι το pro.

Έστω με τον 1 τετραπύρινο επεξεργαστή.

 

Όλα τα υπόλοιπα mini,imac είναι με εξαρτήματα laptop και έχουν διάφορους περιορισμούς.

(χωρίς να σημαίνει οτι δεν είναι καλά μηχανήματα, προς θεού)

 

Όποιος έχει χρήμα (ή έστω διαθέτει) για mac pro + αρκετά ακόμα χρήματα για περίπτωση στραβής (αυτό γιατί δεν υπάρχει support λόγο rainbow) τότε πάει χωρίς δεύτερη σκέψη σε pro.

 

Όποιος θέλει δυνατό μηχάνημα με σταθερότητα, σοβαρή εγγύηση και πολύ καλή τιμή το osx86 είναι μονόδρομος. (σε σύγκριση με xp vista κτλ. και πάντα για μουσικές εφαρμογές για να μη τα μπερδεύουμε).

 

Το πρόσφατο pc που έφτιαξα με Q9450 και 4G ram (gskill 1000) μου στοίχισε λίγο λιγότερο απο την μητρική του mac pro του φίλου (που λαμπάδιασε στον 1χρόνο και κάτι). 720 περίπου ευρό.

 

Ο φίλος θα έπρεπε να περίμενει 1 μήνα για αντικατάσταση και γιαυτό έκανε switch σε pc.

Εμένα αν καεί η μητρική στα επόμενα 3 χρόνια θα έχω αντικατάσταση σε 3-4 εργάσιμες.

 

Το διατύπωσα καλύτερα?? :p

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κάτσε ρε κιλον γιατί όλο λες ότι κατρακύλησε η τιμή των μήλων και άλλα τέτοια. Με τα 1270€ εγώ έστησα τετραπύρηνο, με 4 γιγα ραμ και 760€ σύνολο σκληρό και dual layer αντιγραφικό καλύτερο και καλύτερη κάρτα γραφικών και έβαλα άλλα 150€ και πήρα 21" οθόνη. Κσι στα 1000€

στείνεις σύστημα κορυφαίου διπύρνου.

Με αυτά τα λ7 ποια είναι τα χαρακτηριστικά του imac?

 

O λόγος που ο imac δεν είναι τετραπύρινος είναι ακριβώς γιατί χρησιμοποιείς επεξεργαστή φορητού , αν θυμάμαι καλά οι τετραπύρηνοι επεξεργαστές για φορητούς ειναι αστρονομικά ακριβοί. Άρα αυτόματα η σύγκρισςη σου είναι άτοπη. Αν έβαζες κανονικό επεξεργαστή σε τόσο μικρό κουτί τότε θα έκανες μια ωραία σούπα απο πλαστικό.

 

Ο imac έχει φτιαχτεί με γνώμονα την φορητότητα για αυτό εξάλλου ζυγίζει 10 κιλά όσο δηλαδή το MOTIF ES6 μου.  Υπάρχουν κλόνοι του imac σε Pc αλλά είτε είναι πολυ πιο ακριβοί είτε προσφέρουν πολυ λιγότερα και γενικός δεν συμφέρουν. Γιατί το θέμα δεν είναι τι είναι πιο φτηνό αλλά τι συμφέρει. H apple μπορεί και κάνει τόσο ανταγωνιστικούς τους iMAC ακριβώς γιατί τους παράγει μαζικά κάτι που ανταγωνιστές της ακόμα και εταιρείες πολυ μεγαλύτερες όπως η Dell δεν τολμούν να αγίξουν. Μόνο η μαζική παραγωγή ενός προιόντος εγυάται την πιο ανταγωνιστική τιμή. 

 

http://computershopper.com/reviews/dell-xps-one-review

 

http://www.dell.com/content/products/productdetails.aspx/xpsdt_one?c=us&cs=19&l=en&s=dhs&redirect=1

 

Για την ώρα ο Imac στο θέμα τιμή απλώς δεν έχει ανταγωνισμό.

 

Για τον Mac pro δεν μιλάω γιατι απλά δεν έχω ασχοληθεί  μιας και το θέμα φορητότητα με αγκιστρώνει πάνω στους imac τουλάχιστον προς το παρόν.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φορητότητα παίρνεις ένα macbook και βάζεις σκληρό 7200rpm άμα είναι,

δεν παίρνεις imac.

 

Αλλα γούστα είναι αυτά..

 

 

 

Oxi γιατί χάνεις την μεγάλη οθόνη. Και αυτό βασικά είναι ένα απο τα μυστικά της πολυ μεγάλης επιτυχίας του Imac. 1) Πολυ οικονομικός, 2) αρκετά φορητός 3) Μεγάλης οθόνη με πολυ καλή ποιότητα 4) πανεύκολο λειτουργικό με μηδαμινά προβήματα και πληθώρα πολυ καλών προγραμμάτων.  Η επιτομή του καλού υπολογιστή.

 

Άσε που ο φορητός μπορεί να είναι πιο φορητός αλλά ειναι και πιο κουραστηκός για κάποιον ειδικά σαν και μένα που είμαι 1.87 , πολύ κακή στάση σώματος με καταστροφικά αποτελέσματα. Αποτελέσματα που τα νιώθω δυστηχώς σήμερα μετά απο 3 χρόνια συνεχής χρήση φορητού. Ο φορητός είναι ακαταληλος για πολλές ώρες. 

 

Αν δεν είχα αυτά τα προβλήματα θα έπερνα ένα φορητό και μια εξωτερική οθόνη επιπλεον. Αν και δεν ξέρω πάνω στο γραφείο μου ο iMAC απλώς έχει άλλο πάτημα. Αυτός ο υπολογιστής δεν είναι μόνο τρομερά χρήσιμος αλλά και ένα έργο τέχνης. Έχω να δώ κάτι τέτοιο απο την εποχή της Amiga.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω, γούστα είναι αυτά...

Σε ένα Live πας με imac,

στο σεμινάριο, καφετέρια, αεροπλάνο δεν πας

(άμα μπει σε αεροπλάνο χωρίς την original συσκευασία του θα γίνει μπίλιες ;P)

Συμφωνώ για το μέγεθος! Είναι άλλη φάση οι 20''

Αλλά η ποιότητα ... tn panel δεν έχει ο 20''?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

Δοκιμαστικά έστησα την διανομή kalyway 10.5.2 με combo update 10.5.3. σε asus P5E-VM HDMI με q6600/2gb-800...Απο τα onboard παίζουν όλα εκτός της κάρτας γραφικών (intel x3500) οπότε και έβαλα μια nvidia 8400gs,ειναι οκ.

 

ενδεικτικά να αναφέρω ότι παίζουν οι παρακάτω κάρτες,

GeForce 8800 GTX

GeForce 8800 GTS

GeForce 8400 GS

GeForce 8600 GT

GeForce 7600 GT

GeForce 7300 GT

 

και κάποιες σειρές της ati (hd),επίσης δοκίμασα και την m-audio 410 πάνω στο fw του board και δεν λειτούργησε,έπαιξε όμως με το αυτό http://www.shop21.gr//product/product.computers.asp?pfid=25897&prid=26463.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω, γούστα είναι αυτά...

Σε ένα Live πας με imac,

στο σεμινάριο, καφετέρια, αεροπλάνο δεν πας

(άμα μπει σε αεροπλάνο χωρίς την original συσκευασία του θα γίνει μπίλιες ;P)

Συμφωνώ για το μέγεθος! Είναι άλλη φάση οι 20''

Αλλά η ποιότητα ... tn panel δεν έχει ο 20''?

 

 

καλα δεν παίζει να τον κουβαλάς παντού , άλλο 10 κιλά και άλλο 3 με ενσωματομένο πληκτρολόγιο , trackpad. Όπως δεν συγκρίνεται ο φορητός με ενα pocket pc- pda.

 

Εγώ τον παίρνω στο εξωχικό μου , που και που και τον μετακινώ απο το γραφείο μου στο σαλόνι .

 

Αλλά θα γουσταρα να υπήρχε μια ωραια τσαντούλα για να τον κουβαλάω στην πλάτη ή έστω στο χέρι. Έχει κανείς υπόψην κάτι τέτοιο ?

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

Δοκιμαστικά έστησα την διανομή kalyway 10.5.2 με combo update 10.5.3. σε asus P5E-VM HDMI με q6600/2gb-800...Απο τα onboard παίζουν όλα εκτός της κάρτας γραφικών (intel x3500) οπότε και έβαλα μια nvidia 8400gs,ειναι οκ.

 

ενδεικτικά να αναφέρω ότι παίζουν οι παρακάτω κάρτες,

GeForce 8800 GTX

GeForce 8800 GTS

GeForce 8400 GS

GeForce 8600 GT

GeForce 7600 GT

GeForce 7300 GT

 

και κάποιες σειρές της ati (hd),επίσης δοκίμασα και την m-audio 410 πάνω στο fw του board και δεν λειτούργησε,έπαιξε όμως με το αυτό http://www.shop21.gr//product/product.computers.asp?pfid=25897&prid=26463.

 

 

 

ωραίος μπράβο!!! ευχαριστώ για το info....

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

Δοκιμαστικά έστησα την διανομή kalyway 10.5.2 με combo update 10.5.3. σε asus P5E-VM HDMI με q6600/2gb-800...Απο τα onboard παίζουν όλα εκτός της κάρτας γραφικών (intel x3500) οπότε και έβαλα μια nvidia 8400gs,ειναι οκ.

 

ενδεικτικά να αναφέρω ότι παίζουν οι παρακάτω κάρτες,

GeForce 8800 GTX

GeForce 8800 GTS

GeForce 8400 GS

GeForce 8600 GT

GeForce 7600 GT

GeForce 7300 GT

 

και κάποιες σειρές της ati (hd),επίσης δοκίμασα και την m-audio 410 πάνω στο fw του board και δεν λειτούργησε,έπαιξε όμως με το αυτό http://www.shop21.gr//product/product.computers.asp?pfid=25897&prid=26463.

 

Η σειρά 8 βασικά έχει διάφορα προβληματάκια...

Σου δούλεψαν χωρίς κανένα patch??

Με ποια έκδοση nvinject ??

 

Το firewire δεν σου έπαιξε γιατί η asus μάλλον τα χάλασε με την TI!!

Μια πολύ καλή μητρική που παίζει 100% είναι αυτή http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526711

 

Παρακαλώ αν θεωρηθεί διαφήμιση το Link επιδή έχω δεί διάφορες παρεξηγήσεις στο forum να το σβήσει κάποιος διαχειριστής ή να μου πεί να το σβήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα σημερινά δεδομένα πάντως φίλοι νομίζω αξίζει να πάρεις ένα mac book,από άποψη χρηματικής αγοράς και απόδοσης,το imac είναι ντιζαϊνάτο ίσως αλλα δεν παύει να είναι σταθερός υπολογιστής,και όχι φορητός,οι διαστασεις του ίσως το καθιστούν εύκολο στην μεταφορa,+εξοικονόμησης χώρων στο γραφείο.Είναι στην ιδιοσυγκρασία του καθενός (το θέλει για το γραφείο,για το σπίτι,έχει και διαλέγει) απλά το imac το αφήνεις στην δουλειά,δεν το μεταφέρεις σπίτι δουλειά,δουλειά σπίτι.

 

Aif θα το δώ στο σπίτι και θα σου πώ,δεν είδα πρόβλημα μέχρι στιγμής..Θα δοκιμάσω και μια ati 2600hd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου