Προς το περιεχόμενο

Ελληνική Έντεχνη Μουσική


θωμας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το hip hop λοιπόν είναι ένα είδος ποίησης πάνω σε μια επαναλαμβανόμενη ρυθμική αγωγή, χωρίς καμία εμφάνιση μελωδικής γραμμής.

 

εγώ συμφωνώ μαζί σου. αλλά έχω μια απορία. βλέπεις οτι το hip-hop/rap (όπως θες πες το) είναι εδώ και κάποια χρόνια το μουσικό (?) προϊόν που πουλάει. γιατι γίνεται αυτό? θέλω να πω, αφού δεν έχει μελωδική γραμμή και είναι ένα είδος ποίησης που δε το καταλαβαίνει σχεδόν κανείς*

-γιατί δε γεννηθήκαμε στο Μπρονξ

-δεν περάσαμε αυτά που πέρασαν οι μαύροι στα γκέτο

-δε καταλαβαίνουμε γρι ρε αδερφέ απο ghetto/slang language με ρυθμό πολυβόλου

 

τι μας αρέσει σε αυτό το πράγμα?  ???

 

*μιλάω για τους μη αμερικανούς/αγγλόφωνους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 260
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ρε παιδες, η κουβέντα ξεκίνησε απο το "έντεχνο" και πήγε στον Δάντη, το χιπ χοπ και την Αρετούλα Κετιμέ  ;D Και καλα, ο όρος έντεχνο δεν λέει και πολλά, μάλλον μια μαλακιούλα του Διφώνου και του Μελωδία είναι -πιστέψτε με, ξέρω ;). Αλλά οι καλλιτέχνες που ανήκουν στο είδος δεν πιστεύω πως ευθύνονται για τις κατηγοριοποιήσεις που τους αποδίδονται. Εχω την αίσθηση πως εμείς οι ίδιοι, οργισμένοι από πολλά κακά και στραβά που έχουμε φάει τόσα χρόνια, τα χώνουμε στους καλλιτέχνες, δικαίους και αδίκους. Δηλαδή, δεν αξίζει τίποτα από Μάλαμα, Αλκίνοο, Πορτοκάλογλου, Δεληβοριά, Σαββόπουλο (και μιλάω μόνο για τραγουδοποιούς και όχι τραγουδιστές που δεν έχουν σχέση, παρά μόνο μακρινή, με την μουσική δημιουργία) κτλ? Δεν σας έχει συγκινήσει κανένας στίχος, καμία μουσική τους? Νομίζω πως σε κάθε περίπτωση οι γενικεύσεις και οι απορρίψεις ολόκληρου μουσικού έργου αδικούς και 'μας και κείνους. Kάποτε κόλλαγα και 'γω με αυτά, αλλά αποφάσισα να ξεχάσω τον ηλίθιο τίτλο "έντεχνο" -που αφορά ΜΟΝΟ σε κλασσικούς σπουδασμένους συνθέτες κτλ αλλά όχι σε signers songwriters- και απλά χαρώ τη μουσική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.tragoudopoios.gr/

 

Έντεχνο ξέντεχνο, εμένα μου αρέσει και σαν πρωτοβουλία αλλά και σαν μουσική  8) .

Αυτοί οι άνθρωποι είναι οι εξόριστοι της ελληνικής δισκογραφίας -ναι, και της "έντεχνης"- και σηκώσαν το δικό τους μπαϊράκι.

Στηρίξτε τους όπως μπορείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να την χαρείς τη μουσική φίλε yannis...εννοείται...στο έπακρον...γιατί πρέπει να την χαρούμε όλοι μαζι ομως? αυτο είναι που δεν καταλαβαίνω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ω, δεν είπα πως όλοι πρέπει να χαρούμε τα ίδια πράγματα. Αλλά ό,τι μπορούμε να χαρούμε, από οποιοδήποτε είδος, καλό είναι, διαφωνείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλτερ αυτοι που εβαλες ειναι roots?Δεν πολυπαρακολουθω τι εγινε αλλαξανε?εγω αυτους εδω ξερω.Αφανα ντράμερ κ γιατρος στο μικροφωνο.

 

http://www.youtube.com/watch?v=BgQdWoIkbCk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ω, δεν είπα πως όλοι πρέπει να χαρούμε τα ίδια πράγματα. Αλλά ό,τι μπορούμε να χαρούμε, από οποιοδήποτε είδος, καλό είναι, διαφωνείς?

 

μπορεί άνθρωπος να διαφωνήσει σε αυτό?

απλά καποιος άνοιξε το θρέντ και ζήτησε απόψεις γιά το "έντεχνο"...και ο καθείς εκφράζει την άποψή του κατά το δοκούν...εγώ ας πουμε δεν μπορώ να ακούσω 2 κομμάτια "έντεχνου" στο καπάκι...άλλος την καταβρίσκει...so what?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας ως δεδομένη τη σοβαρότητά σου, επίτρεψέ μου μερικές διορθώσεις:

 

α) Το έντεχνο είναι το κατ' εξοχήν μουσικό είδος που προωθήθηκε με λύσσα από τις ελληνικές δισκογραφικές εταιρείες καθ' όλη τη διάρκεια της δεκαετίας του 70 και του 80. Αυτή η προσπάθεια προώθησης έχει ατονήσει κάπως στις μέρες μας, διότι απλούστατα έχουν βρει ΚΑΙ άλλα πράγματα για να πασάρουν, όχι διότι το "έντεχνο" δεν προσφέρεται.

 

β) Ο Jarre είναι ελαφρά και ποπίζουσα ηλεκτρονική μουσική και μάλιστα ίσως δεν είναι καν αυτό, ειδικά στις μέρες μας που όλοι παίζουν με synths. Η σοβαρή ηλεκτρονική μουσική, όπως νοείται από τους κορυφαίους πειραματιστές του είδους περιλαμβάνει και κόρνες, και ηλεκτρικά μίξερ, και δε μπορείς να φανταστείς τι άλλο.

 

γ) Η "ποίηση πάνω σε επαναλαμβανόμενη ρυθμική αγωγή" είναι ο ορισμός του τραγουδιού, σε όλο το πλανήτη. Είναι λοιπόν σίγουρα μουσική, καίτοι είναι σεβαστή η πεποίθησή (σου και μου) ότι είναι κακή μουσική στην πλειοψηφία της.

 

Φιλικά

 

 

 

συμφωνω απολυτα σε ολα.  :)

 

κ εγω γενικα απορριπτω τη ραπ στην πλειοψηφια της, αλλα δεν μπορω να μην υποκλιθω σε καποια διαμαντια του ειδους, που ετσι κ αλλιως ισως ξεπερνανε τα στενα ορια που φανταζεται οτι καθενας για το τι ειναι ραπ μουσικη (dj dhadow, roots, buckshot lefonque κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί άνθρωπος να διαφωνήσει σε αυτό?

απλά καποιος άνοιξε το θρέντ και ζήτησε απόψεις γιά το "έντεχνο"...και ο καθείς εκφράζει την άποψή του κατά το δοκούν...εγώ ας πουμε δεν μπορώ να ακούσω 2 κομμάτια "έντεχνου" στο καπάκι...άλλος την καταβρίσκει...so what?

 

Απορώ γιατί κάποιοι χρειαζονται την συγκατάθεση-συγκατάβαση κάποιων αλλων,τους οποίους ούτε καν γνωρίζουν,γιά να ακούνε απενεχοποιημένα την μουσική που γουστάρουν

Μήπως είμαστε λίγο ενοχικοί κατά βαθος η λίγο ανασφαλείς?

Δλδ αν εσύ γράψεις καπου οτι η τζαζ,κατά την γνώμη σου,είναι τελείως δήθεν,άτεχνη και γιά τα μπάζα,εγώ πρέπει να αλλάξω μουσικά γουστα η οφείλω να σε πείσω για να συνεχίσω να την απολαμβάνω?

Αλλο πράγμα η γνώμη μου γιά το "έντεχνο" λοιπόν και άλλο αν εσύ την βρίσκεις...

Τι σχέση μπορεί να έχει το ένα θέμα με το άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου